Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Plata online USD

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
penelope26

penelope26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.12.2020
Doresc sa cumpar niste produse din SUA, de pe site-uri asemanatoare cu Amazon.

Imi puteti spune daca exista o cale prin care as putea evita efectuarea unei conversii intermediare in euro? Asadar, avand un card in RON, as vrea sa poti plati direct in USD la cursul bancii, ori daca as avea un cont in USD, atunci plata sa fie facuta fara o alta conversie.

Multumesc!

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Iti faci un card virtual Revolut, muti acolo RON si iti calculeaza la un curs ok.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Recomand si eu Revolut. Conversia valutara va fi facuta direct leu-dolar (nu va mai trece leu-euro-dolar). N-am incercat prin Orange Money (daca esti client Orange).

PS: daca nu vorbim de sume mari (sute de dolari), va trebui sa te decizi daca merita sau nu, diferentele fiind la nivel de virgula.

Din experienta: am fost la bulgari in concediu (multe plati cu cardul) si diferentele nu erau mari fata de ING. Din cate stiu, in Weekend cursul valutar (din Romania) este mai maricel decat cel din weekend.

#4
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014

 Pololica, on 22 decembrie 2020 - 10:32, said:

Recomand si eu Revolut. Conversia valutara va fi facuta direct leu-dolar (nu va mai trece leu-euro-dolar). N-am incercat prin Orange Money (daca esti client Orange).

PS: daca nu vorbim de sume mari (sute de dolari), va trebui sa te decizi daca merita sau nu, diferentele fiind la nivel de virgula.

Din experienta: am fost la bulgari in concediu (multe plati cu cardul) si diferentele nu erau mari fata de ING. Din cate stiu, in Weekend cursul valutar (din Romania) este mai maricel decat cel din weekend.

Asta nu prea am inteles :
Din cate stiu, in Weekend cursul valutar (din Romania) este mai maricel decat cel din weekend.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Oficial, cursul de Weekend e cel BNR de vineri (sau ultima zi lucratoare) de la ora 13, dar bancile, pe langa cursul mai slab (evident, trebuie sa aiba o marja) mai adauga un procent peste curs (1-2%).

Ca exemplu: vineri 1E=5 lei la BNR, cursul la BT, de exemplu, 5.04, sambata la BT cursul e 5.07. La asta ma refer, nu-si pastreaza cursul de vineri (poate la ghiseu sa ramana acelasi).

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
si la revolut la fel, in weekend e curs mai mare. solutia ar fi sa-ti adaugi valuta in cont in timpul saptamanii pe care o consumi in weekend.
bine, acum ca diferentele sunt prea mici ca sa conteze, e alta treaba.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 penelope26, on 22 decembrie 2020 - 09:50, said:

Imi puteti spune daca exista o cale prin care as putea evita efectuarea unei conversii intermediare in euro?
Mai există acea conversie intermediară?

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu am un card de debit la Garanti si nu am conversie intermediară.
Conversia se face direct din lei, in moneda tari in care efectuez plata, la un curs foarte apropiat de cel al BNR-ului.

#9
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 02.02.2005

 Karhu, on 22 decembrie 2020 - 11:18, said:

Mai există acea conversie intermediară?
La unele banci.

#10
penelope26

penelope26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.12.2020
Da, exista acolo unde am carduri.

Multumesc tuturor pentru ajutor, voi incerca Revolut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate