Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Functionar public cu statut special(politist) - pot sa detin un SC?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
rocketscientist

rocketscientist

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.12.2018
Buna seara,
Din cate am inteles celor din MAI le este interzis sa detina societati comerciale, e adevarat?
In continuare m-ar interesa riscurile la care ma expun daca totusi imi deschid un SC si incep sa am profit de pe urma societatii. Sunt dat afara din politie direct sau primesc avertisment sau pot sa mai lucrez dar primesc o anumita sanctiune, cum se procedeaza?
Va rog sa-mi raspundeti doar in cunostinta de cauza pentru ca m-ar interesa un raspuns precis.
Multumesc mult!

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Adică tu ești polițist și nu știi toate astea?

Uite la o căutare simplă.
https://www.juridice...inistrator.html

#3
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009

Quote

Adică tu ești polițist și nu știi toate astea?
Sa fii politist nu e tocmai rocket science...

Vezi in Legea 360/2002 si in Legea 218/2002. Variantele actualizate.

Edited by lex2010, 22 December 2020 - 00:21.


#4
rocketscientist

rocketscientist

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.12.2018

View PostReactor2015, on 22 decembrie 2020 - 00:15, said:

Adică tu ești polițist și nu știi toate astea?

Uite la o căutare simplă.
https://www.juridice...inistrator.html
Abia m-am incadrat. Din ce am citit aici banii pe care i as face dintr un SC in  timp ce sunt politist ar fi supusi controlului judecatoresc. Adica ar putea fi confiscati,nu?

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nu poți, și incompatibilitățile se rezolva simplu, dat afara și recuperare bani, aia de i-ai câștigat în perioada de incompatibilitate. Asta, bineînțeles, dacă nu ai un Tăriceanu, sa ignore decizia de incompatibilitate.

Edited by althea, 22 December 2020 - 05:46.


#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View Postrocketscientist, on 22 decembrie 2020 - 00:06, said:

In continuare m-ar interesa riscurile la care ma expun
Exista riscul sa faci trafic de influenta pentru a  imbogati  rapid srl-ul pe care-l patronezi.

Edited by tioopedi, 22 December 2020 - 00:52.


#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postrocketscientist, on 22 decembrie 2020 - 00:20, said:

Abia m-am incadrat. Din ce am citit aici banii pe care i as face dintr un SC in  timp ce sunt politist ar fi supusi controlului judecatoresc. Adica ar putea fi confiscati,nu?
Bănuiesc că ești proaspăt polițist în sistemul penitenciar.
Nu știu legislația pentru funcționarii publici cu statut special, eu am fost funcționar public, dar acolo este altceva.

Cred că problema ar fi mai gravă decât doar confiscarea banilor. Nu văd de ce ai încadrat la control judecătoresc, aia e altceva.
În cazul tău poate fi o problemă care ține de ANI (agenția națională de integritate) sau de MAI, un conflict de interese.
Oricum, nu te apuca de nimic până nu ai cadrul legal exact și mai ales să informezi superiorii tăi. Nu e de joacă cu așa ceva.

#8
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020

View PostReactor2015, on 22 decembrie 2020 - 01:39, said:

Bănuiesc că ești proaspăt polițist în sistemul penitenciar.

Cred că nici el nu stie ce este. Vorbeste de MAI, dar foloseste termenul de functionar public cu statut special, care desemnează (sau desemna) pe cei de la penitenciare (acum imi pare că sunt politisti de penitenciare).
Orium ar fi, e grav că nu isi stie statutul si tot ce tine de asta (drepturi ;i mai ales obligatii).

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Asta spune mai multe despre sistem și cum își pregătește oamenii, nu despre el. Nu e chiar o tragedie că nu le știe. Are timp să le citească/învețe/cunoască.

Luăm și noi în seamă subiectul, nu userul? Mulțumesc.

rocketscientist, uite-aici ce spunea lex2010:

Statutul polițistului
https://lege5.ro/App...ul-politistului

Legea privind organizarea și funcționarea Poliției Române:
http://legislatie.ju...Document/157719

View PostVOC, on 22 decembrie 2020 - 06:03, said:

Vorbeste de MAI, dar foloseste termenul de functionar public cu statut special, care desemnează (sau desemna) pe cei de la penitenciare (acum imi pare că sunt politisti de penitenciare).

Art. 1. -
(1) Polițistul este funcționar public civil, cu statut special, înarmat, ce poartă, de regulă, uniformă și exercită atribuțiile stabilite pentru Poliția Română prin lege, ca instituție specializată a statului.

Edited by althea, 22 December 2020 - 06:40.


#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
nu poti sa fi asociat unic!
nu poti sa ai domeniu de activitate care sa vina in contradictie cu statutul sau cu domeniul de activitate!
dar poti sa faci activitati legale si ,,oficiale" in afara profesiei tale: ex: poti sa faci/vinzi pufuleti, dar nu poti sa ai scoala de soferi! dar daca esti sofer, poti fi instructor auto! colaborator la o scoala!
despre ce activitate e vorba?

#11
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010

View Postxplozia, on 22 decembrie 2020 - 08:48, said:

Fa firma pe parinti/frati/surori si controlezi tu
Daca firma exista deja pe numele tau atunci datele tale exista la registrul comertului. Iar daca omiti sa treci veniturile obtinute din firma in declaratia de avere ai mai comis un fals pe langa declaratia de la angajare in care ai scris ca nu ai alte surse de venit. Chiar daca firma e pe pierdere n-ai voie. Daca asta e situatia atunci ocupa-te repede de transfer, vorbeste cu contabila.

Edited by althea, 22 December 2020 - 13:36.
să îi răspundem doar la ce a întrebat, multumesc


#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Cred ca cel mai bine intrebi juristul vostru. In afara de legi, mai sunt ordine de pe la minister pe care nu le stie nici naiba in afara oamenilor din sistem.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate