Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Help setting AUX (pentru detinatorii de Laguna 3 in speciai)

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
iulie0772

iulie0772

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.11.2015
De un an sunt posesorul unui auto Laguna 3 grandtour, cu motor 2.0, 150 CP si per ansamblu chiar sunt multumit de masina. Am luat-o cu 280 000 km, in prezent are 313 000 km iar motorul ala chiar are viata in el. Singura mea nemultumire este legata de sistemul audio si anume faptul ca, desi se conecteaza cu telefonul, nu permite accesarea media ci doar apeluri. Din ce am citit pe net, cea mai facila solutie ar fi fost conectarea unui cablu auxiliar cu mufa jack. In aceasta seara l-am montat (mufa verde din ultima poza) dar degeaba. Nu gasesc niciunde in setari optiunea AUX. Spre deosebire de alte modele, nu am acel buton "expert" pe sistemul audio. Am incercat sa comut din satelitul de pe volan dar comuta doar intre radio si CD. Mentionez, cablul este deja conectat. Masina este din 2008. Atasez poze cu tipul de RCD. In cotiera nu am decat bricheta si mufa pt diagnoza. In torpedou nu exista niciun echipament media.
Va rog sa nu-mi stergeti postarea inainte de a primi lamuriri de la binevotori. Apropo, accept si alte variante, mai costisitoare. Fac naveta la 3 saptamani in Austria, acolo mi-e jobul si m-am saturat sa fac CD uri, mai ales ca lapropurile din ziua de azi nu mai au unitate optica. Tot ce vreau e sa pot conecta un amarat de stick sau telefonul.
Multumesc anticipat.
P.S. Pentru cine vrea si poate sa ma ajute, mentionez ca habar nu am ce varianta este masina dar pot lasa VIN-ul: VF1KT2A0640085327.

Attached Files



#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 01.12.2018
Daca te limitezi la stick atunci orice modulator e bun.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
cel mai simplu (dar nu si ieftin) e sa conectezi un modul separat pt bluetooth, ma gandesc la xcarlink. cred ca cu usb si bluetooth te ajunge la 5-600 de lei, daca se potriveste la masina ta (si asta trebuie verificat).

#4
iulie0772

iulie0772

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.11.2015

View Posttioopedi, on 21 decembrie 2020 - 22:30, said:

Daca te limitezi la stick atunci orice modulator e bun.

Crede-ma, am cumparat unul si nu vreau sa repet experienta. Sunetul era execrabil. In aceeasi zi l-am aruncat la gunoi.

View Postborn2lose, on 21 decembrie 2020 - 22:30, said:

cel mai simplu (dar nu si ieftin) e sa conectezi un modul separat pt bluetooth, ma gandesc la xcarlink. cred ca cu usb si bluetooth te ajunge la 5-600 de lei, daca se potriveste la masina ta (si asta trebuie verificat).
Asta e problema, ca nu stiu unde sa merg sau sa caut informatii legate de sistemul meu legat de anumite update uri pe care le-ar permite sau nu. Probabil ca undeva la o reprezentanta Renault. Speram ca voi gasi pe cineva care sa aibe masina identica cu a mea si care a facut deja ceva modificari de genul asta. Nu pretul acelui device ar fi problema ci faptul ca nu am certitudinea ca va merge sau nu. Oricum, multumesc pentru sugestie.

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 01.12.2018

View Postiulie0772, on 21 decembrie 2020 - 22:44, said:

Crede-ma, am cumparat unul si nu vreau sa repet experienta. Sunetul era execrabil. In aceeasi zi l-am aruncat la gunoi.
Trebuiea sa ai calitea sunetului apropiata de cea pe care o ai la receptia unui post clasic de radio.
Nu ai nici un amic care foloseste modulator?
Da sfoara-n tara, poate, poate nimeresti unul bunicel.

Edited by tioopedi, 21 December 2020 - 23:08.


#6
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Nu e suficient sa conectezi aux asa cum ai facut tu, trebuie activata si functia aux din interfata de diagnoza, astfel incat sa apara in meniul unitatii media. Mergi la cineva sa te ajute cu activarea din diagnoza.

#7
iulie0772

iulie0772

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.11.2015

View Posts1lviu86, on 22 decembrie 2020 - 22:08, said:

Nu e suficient sa conectezi aux asa cum ai facut tu, trebuie activata si functia aux din interfata de diagnoza, astfel incat sa apara in meniul unitatii media. Mergi la cineva sa te ajute cu activarea din diagnoza.
Ai dreptate, S1lviu. Ieri am sunat timp de o ora la toate numerele de tel cu diagnoza din Buzau. Baietii nu stiau sa faca asta, nu mai facusera si spuneau ca nu cu programul de diagnoza se face asta. Din cate am inteles, se intervine pe soft cu ddt4all. Am sunat la reprezentanta dar prima programare libera este pe 7 ianuarie. Probabil ca azi voi merge la reprezentanta si am sa le explic ca ceea ce doresc eu dureaza maxim 10 minute, poate-i conving sa ma ajute.

#8
Ssj_alex

Ssj_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2015
Facebook - grup Laguna III/3 Romania . Este un user Diagnoza Renault (B) și/sau Rusu Marian (AG) care sunt buni pe Renault, in special Laguna 3.


#9
iulie0772

iulie0772

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.11.2015

View PostSsj_alex, on 25 decembrie 2020 - 11:21, said:

Facebook - grup Laguna III/3 Romania . Este un user Diagnoza Renault (B) și/sau Rusu Marian (AG) care sunt buni pe Renault, in special Laguna 3.
Multumesc, Alex. Voi incerca sa iau legatura cu acestia. Craciun fericit sa ai!

#10
Ssj_alex

Ssj_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2015
Mulțumesc la fel!🙂

#11
iulie0772

iulie0772

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.11.2015
In sfarsit, cu ajutorul lui Glodian Vlad, am reusit sa activez functia AUX fara a interveni cu vreun soft ci intervenind direct asupra mufei galbene din imaginile atasate. Mufa galbena care este introdula intr-un suport ce nu-i permite, de fapt, acesteia sa faca contact cu RCD, se scoate si se adauga doi pini. Pinul central este pentru masa, iar celalalt pin adaugar este pentru firul rosu care vine din mufa jack (acum nu stiu daca firul rosu este left sau right). Firul alb din mufa galbena (a se vedea in poza) se taie iar ambele capete se unesc cu firul alb de la mufa jack. Izolati totul (eu am avut capse cu gel, am introdus firele si le-am capsat, nemaifiind nevoie de banda izolatoare). Introducem apoi mufa direct in RCD (scoatem in prealabil acel suport galben) si imediat se comuta pe AUX. Singurul minus ar fi faptul ca intre melodii se aude un usor zgomot de fundal. Dar asta doar intre melodii. Vlad si-a montat in locul cablului cu mufa jack un adaptor bluetooth si nu mai are treaba cu cabluri scoase sau cu acel zgomot de fond. Voi proceda la fel in zilele urmatoare. Momentan, pana procur adaptorul, ma multumesc cu aceasta solutie. Multumesc inca o data pentru ajutor, Vlad. Sarbatori fericite tuturor!

Attached Files


Edited by iulie0772, 27 December 2020 - 17:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate