Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Schimbare sistem operare tabletă Samsung cu so e-reader

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019
Bună ziua! Nu știu dacă postez în aria corectă. În caz că nu, rog moderatorul să mute. Am o tabletă Samsung GT-P5100, versiune Android 4.2.2, versiune bandă de bază P5100XXDMG1, versiune nucleu 3.0.31-1919150 se.infra@SEP-107#1 Fri Oct 18 15;31;19 KST 2013. Numărul versiunii JDQ39.P5100XXDMJ2.
Se mișcă precum o cărămidă din marele zid chinezesc. Vreau să schimb acest sistem de operare cu unul folosit pe un e-reader. Să folosesc "tableta" DOAR ca e reader.
Deoarece mă pricep prea puțin la astfel de "activitate", vă rog să-mi spuneți ce trebuie să fac pentru a avea un e-reader funcțional ce se mișcă decent, în locul actualei cărămizi.
Mulțumesc!

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
nu exista asa ceva
aici gasesti diverite versiuni de rom-uri pe care le poti instala
https://forum.xda-de...velopment.1602/

#3
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Cauta pe net un eBook Reader Samsung care are android 4.2.2 si vezi daca se potriveste hardware.
Eu zic ca nu se poate,dar incercarea moarte n"are.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 30.08.2006
Solutia este sa o pui cu 230 de lei pe OLX si iti ei un e-book reader adevarat.
Spor la vanzare.Posted Image

#5
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
nu se va potrivi hardware-ul: display-urile EPD (e-ink) au cu totul alt mod de comanda.
(am analizat de mult un s.o. pt asa ceva - aplicatia de e-reader desena niste bmp-uri care erau apoi trimise in /dev/fb0 - de unde un driver dedicat genera comenzile spre controller-ul de e-paper display)

mai simplu cauta pe xda / lineage un os alternativ, dezactivezi toti ce tine de google, si pui o aplicatie de e-book reader (FBreader de exemplu)
practic asta au facut cei de la barnes cand au scos nook-ul: un adroid vechi, cu o interfata custom - a fost imediat convertit intr-o tableta cu ecran e-ink.

asa ramai cu o tableta functionala

#6
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Recomand si eu deconectarea de contul google pentru dispozitive mai vechi si obosite.
Aveam un Asus 172 cu android 4.1
Il foloseam pentru un joc (Space Frontier) si pentru citit pdf sau browser online. Functiona acceptabil.

In momentul in care-i setam contul google, aproape ca nu mai raspundea la comenzi.
Instalam ce aveam nevoie din Gplay si dupa aceea stergeam contul google de pe tableta.

Incearc-o pe a ta, vezi cum functioneaza fara cont google.

#7
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019

Quote

Incearc-o pe a ta, vezi cum functioneaza fara cont google.
Un reset total si dezinstalat tot ce se putea. Am instalat ReadEra și...surprinzător se mișcă decent spre OK. Mulțumesc tuturor pentru sfaturi! Pot spune că după "factory reset" avea inclusiv aplicația Amazon Kindle. Am evitat să mă loghez pentru a nu îngreuna sistemul. Încă odată MULȚUMESC!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate