Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Asigurari private de sanatate.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all.

Ce variante de asigurari de sanatate private recomandati si de ce ?
Acum ceva timp am cautat astfel de oferte insa ce am gasit la vremea respectiva nu era deloc acceptabil vis-a-vis de conditiile contractuale.

Mersi.

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Noi nu avem asigurari private. Suntem mai saraci asa. Ai gresit forumul...

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Asigurari private ofera, in general, asiguratorii (Asirom, Omiasig, NN//ING, etc), plus retelele private de spitale (Regina Maria, etc). Diferenta principala intre asiguratori si spitale (ca sa-i diferentiem) este asigurarile emise de spitale sunt, in general, abonamente pentru analize standard plus reduceri la alte servicii medicale (doar in reteaua proprie), pe cand asiguratorii iti ofera o asigurare valabila la mai multe clinici/spitale (in general, cele private. La cele de stat probabil ai acces la servicii/rezerve mai bune, depinde de contracte).

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
În Ro am avut o asigurare de sănătate cu acumulare de capital, la ING.
Mi-a folosit în 2001 când m-am operat de hernie (la spital de stat), am primit o sumă aprox. echivalentă cu un salariu mediu net.

Acum or fi cu totul altele condițiile contractuale și sumele...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt firme care ofera asigurari bune, dar care pentru probleme cronice nu ofera acoperire suficienta. Altele la care ai voie doar dupa 1,8 ani de zile sa te imbolnavesti/operezi. Altele care evalueaza fiecare parte din corp la o anumita valoare. Sunt multe care ofera spitalizare si in UE si in afara UE. De obicei costurile anuale sunt destul de ridicate, de peste 400 euro. O asigurare medie ajunge la peste 1000 euro pe an. Te orientezi catre firme care cauta ei medici, clinici, spitale si care se ocupa integral de plata, de la inceput, nu din acelea care vi tu cu banii si faci ulterior dosar si te despagubesc. Vorbeste cel mai bine cu un broker.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu cum se face insa chiar si la unele clinici private, medicii vor sa te jupoaie de bani in sensul ca agraveaza o boala din pix si cer investigatii si interventii scumpe pt acea problema.
Daca nu esti din sistem sau ai pile ori esti ruda cu medicii.. e destul de nasol. Mi s-a intamplat. Nu o sa spun exact ce problema am avut insa o sa fac o paralela mai trasa de par. Ti-a intrat in nas ceva (sa zicem un sambure de cireasa) si a ramas blocat. Medicul vine si spune ca trebuie operatie care costa mii de euro. Cand colo acel sambure putea fi extras simpu si usor prin nara cu un mic cleste. A fost doar un exemplu, nu asta mi  s-a intamplat.

Am  auzit de la cunostinte de cazuri si mai urate, cand au fost operati de coloana etc. care nu erau necesare.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 MembruAnonim, on 21 decembrie 2020 - 15:16, said:

Nu stiu cum se face insa chiar si la unele clinici private, medicii vor sa te jupoaie de bani in sensul ca agraveaza o boala din pix si cer investigatii si interventii scumpe pt acea problema.
Daca nu esti din sistem sau ai pile ori esti ruda cu medicii.. e destul de nasol. Mi s-a intamplat. Nu o sa spun exact ce problema am avut insa o sa fac o paralela mai trasa de par. Ti-a intrat in nas ceva (sa zicem un sambure de cireasa) si a ramas blocat. Medicul vine si spune ca trebuie operatie care costa mii de euro. Cand colo acel sambure putea fi extras simpu si usor prin nara cu un mic cleste. A fost doar un exemplu, nu asta mi  s-a intamplat.

Am  auzit de la cunostinte de cazuri si mai urate, cand au fost operati de coloana etc. care nu erau necesare.
dacă te duci la chirurg acesta te urcă pe masă imediat.nici nu stă pe gânduri mult

eu am două cu acumulare de capital.să vină azi la mine cineva nu știu dacă aș mai face.de renunțat nu renunț c-am intrat pe panta cealaltă

#8
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@Bogotta
Cine este suficent de bogat poate sa-si plateasca toate costurile medicale si ii mai raman suficenti bani lui si alor lui din care sa traiasca cateva vieti :)
Asigurarile la care fac referire se adreseaza pentru clasa de mijloc... s-ar putea sa ai dreptate ca nu sunt pentru saraci... depinde ce intelegi prin "saraci"... oricum prezentul topic nu se refera la diferentele de venituri intre clase sociale.

@Pololica
Serviciile medicale pe baza de abonament la care te refri tu nu intra la categoria asigurari de sanatate... sunt asa cum este si denumirea lor "abonamente". Stiu bine la ce te referi, sunt companii care cumpara sute sau mii de astfel de abonamente (nu asigurari !) pentru angajatii lor precum si rudele lor cu 10-15E luna doar pentru a incerca sa-si motiveze angajatii... cu costul unei sacose de banane.
In general asta este doar praf in ochi pentru respectivii oricum beneficiaza de majoritatea serviciilor respective gratuit si in baza unei trimiteri CASMB de la medicul de familie.

@Dumitress
Una din clauzele cu care nu am fost de acord este exact aceea ca nu poti beneficia de asigurarea pe care o platesti decat dupa un numar de x luni :)
Practic platesti asigurare dar nu poti sa beneficiezi de ea :)
Mai erau si alte clauze precum ca asiguratorul hotaraste daca deconteaza sau nu o operatie, daca considera ca este necesara... si nu ma refer la operatii estetice... :) Oare ce om normal se duce sa faca o operatie (nu estetica) de placere, doar ca sa faca o cheltuiala firmei de asigurari ?
Acestea nu se incadreaza la asigurari de sanatate ci mai degraba la tepe date catre fraieri care nu citesc contractul inainte sa-l semneze... si sunt posibile doar in tari bananiere precum Romania unde nu sunt reglementari in acest domeniu.

Eu sper ca sa existe alernative la astfel de tepe... altfel nu vad rostul unei asigurari daca nu ma protejeaza :)

#9
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Eu am, prin intermediul sotiei, asigurare de sanatate la allianz, cred ca sana pro se cheama. Nu a avut nici o clauza ca nu poti folosi din prima zi, si noi am folosit-o la marele greu, nastere sotie, zeci de consultatii de control la copii. Teoretic trebuie sa ai o afectiune acuta pentru a te acoperi dar noi mergeam la consultatii pentru orice si ii ceream doctorului sa adauge ceva acut ca sa fie acoperita consultatia, gen vrei sa scoti un dop de ceara iti trece diagnostic acut otita si pentru a putea fi tratata trebuie scos dopul. Plus ca in functie de diagonosticul acut pus ti se acopera si urmatarele proceduri, gen rmn, kineto etc. Eu recomand la Tiriac si pentru ca asteptand sa vina aprobarea dupa consultatii tot auzeam diversi cu asigurare de la Asirom fiind refuzati si trebuind sa plateasca consultatie, ceea ce ma face sa cred ca Allianzul acopera mai multe servicii.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Excluderile sînt multe și nu se practică doar la noi ci peste tot. Nu te asigură pentru bolile pe care le ai deja - normal, riscul s-a produs deja. Intervalul de timp de X luni e ca să prevină asigurații care află că au ceva pe cale de declanșare și își fac repede asigurare să prindă acel ceva în asigurare. Nu asigură sporturi riscante. Nu plătesc intervenții pe care medicii lor le consideră în plus - te poți certa cu ei dar degeaba. Datul în judecată nu ajută că pînă la prima înfățișare te-ai dus pe copcă. Cam nimeni nu asigură intervenții stomatologice.
La noi nu te asigură dincolo de o anumită vîrstă, de obicei 65 ani, pentru că știu că după aia situația medicală se duce naibii și riscul se cam transformă în certitudine. Chiar dacă i-ai obliga legal să asigure persoane în vîrstă, probabil că primele ar fi usturătoare.
Nu zic că sînt de acord cu ei dar înțeleg de ce fac așa cum fac.
Abonamentele la rețelele private sînt majoritar inutile - cele abordabile nu cuprind mare lucru, cele care cuprind și intervenții serioase au niște scoruri de-ți vine să plîngi.
Morala - varianta cea mai bună aici deocamdată e aia în care CAS decontează parțial costurile din privat.

 ZamrA, on 21 decembrie 2020 - 17:22, said:

Teoretic trebuie sa ai o afectiune acuta pentru a te acoperi dar noi mergeam la consultatii pentru orice si ii ceream doctorului sa adauge ceva acut ca sa fie acoperita consultatia, gen vrei sa scoti un dop de ceara iti trece diagnostic acut otita si pentru a putea fi tratata trebuie scos dopul.
Și după aia vă întrebați de ce contractele au un milion de excluderi și condiții. Ete de asta - medicul face falsuri ca să nu plece clientul și, bonus, să factureze o consultație mai grasă.
Și la următorul contract te vei întreba de ce prima de asigurare e mai mare sau de ce au apărut excluderi noi...

#11
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@Zamra
Nu inteleg de ce folosesti asigurarea respectiva privata pentru consultatii ?
Majoritatea consulatiilor sunt decontate 100% de catre CASMB, tot aici intra si o multime de analize si investigatii de imagistica.
Oricum iti multumesc pentru informatie o sa incerc sa-i contactez sa vad ce clauze contractuale au.
Stai linistit ca nu am de ce sa-mi bat capul cu procese... de asta este important sa citesti & intelegi clauzele contractuale.
Ai idee ce scoruri au ?

@radunic
Daca la RCA/CASCO asigurarea este valabila a doua zi la oameni ti se pare normal sa platesti luni de zile insa sa nu fi asigurat de risc ?
Varianta ta de la morala o folosesc in prezent, insa caut si alte variante de asigurare privata contra cost pentru riscurile (sau serviciile medicale afiliate lor) pe care nu le acopera CASMB.
Nu ma ajuta cu nimic o a doua asigurare platita tot de mine (platesc deja CASS) pentru aceleasi riscuri acoperite de CASMB...

Si cred ca este gresita afirmatia ca nu exista asigurari pentru stomatologie... se numesc dental plan in tari mai civilizate... nu ca am fost eu acolo... dar cel putin asa m-au mintit cu televizorul Posted Image

Edited by dagobar, 21 December 2020 - 21:29.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dagobar, on 21 decembrie 2020 - 21:27, said:

Si cred ca este gresita afirmatia ca nu exista asigurari pentru stomatologie... se numesc dental plan in tari mai civilizate... nu ca am fost eu acolo... dar cel putin asa m-au mintit cu televizorul Posted Image

Subscriu
In Germania si in alte tari cu apa calda, asigurarea medicala include si interventiile de la stomatolog. 100% sunt decontate, (plombe, tratamente canal etc)
Lucrarile mai complexe (implanturi etc) sunt decontate intr-o anumita proportie 40%,60% etc
Vorbesc din proprie experienta.

Edited by MembruAnonim, 21 December 2020 - 21:36.


#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Ai uitat sa spui ceva esential despre Germania sau Austria, respectiv ca ti se da un carnetel de consultatie. Adica te duci anual la stomatolog , in scop preventiv. Ala se uita, remediaza daca e vreo problema, stampileaza actul, pleci acasa.

Daca esti smeker si sari peste acest control anual, nici o problema, la prima vizita la dentist, cand descopera cine stie ce, platesti tot. Adica uneori mii de euro. Cam asta e sistemul.

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdagobar, on 21 decembrie 2020 - 21:27, said:

@radunic
Daca la RCA/CASCO asigurarea este valabila a doua zi la oameni ti se pare normal sa platesti luni de zile insa sa nu fi asigurat de risc ?
Varianta ta de la morala o folosesc in prezent, insa caut si alte variante de asigurare privata contra cost pentru riscurile (sau serviciile medicale afiliate lor) pe care nu le acopera CASMB.
Nu ma ajuta cu nimic o a doua asigurare platita tot de mine (platesc deja CASS) pentru aceleasi riscuri acoperite de CASMB...

Si cred ca este gresita afirmatia ca nu exista asigurari pentru stomatologie... se numesc dental plan in tari mai civilizate... nu ca am fost eu acolo... dar cel putin asa m-au mintit cu televizorul Posted Image
După cum ziceam nu sînt neapărat de acord cu ei, dar înțeleg raționamentul. Firmele de asigurări au drept scop profitul. Serviciul pe care îl cumperi e asigurarea riscului. Intervalul ăla e făcut să minimizeze concretizarea unui risc imediat ce s-a semnat polița.
Chestia cu CASS - ești acoperit doar teoretic. Dacă intri într-un spital de stat te îmbolnăvești doar dacă atingi clanța la intrare. De internat, operat, tratamente vorbim? Chestiile alea unde vii tu de acasă cu tot ce e necesar? Plătești asigurare suplimentar ca să fii trimis la un spital privat unde nu alergi tu după medicamente, instrumentar și nici nu trebuie să bagi bani în buzunarul oricui se ocupă de tine.
Dental plan, da, există. Uitasem.

#15
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

View Postradunic, on 21 decembrie 2020 - 17:29, said:

Și după aia vă întrebați de ce contractele au un milion de excluderi și condiții. Ete de asta - medicul face falsuri ca să nu plece clientul și, bonus, să factureze o consultație mai grasă.
Și la următorul contract te vei întreba de ce prima de asigurare e mai mare sau de ce au apărut excluderi noi...
Eu am impresia ca tu nu prea ai înțeles ce face o asigurare, asigurarea medicala tocmai asta face asigura afectiuni acute, si nu cronice, cum rahat sa zici ca din cauza asta sunt excluderi, cum ar fi la rca să-ți zică ca nu mai include accidentele auto ca prea multi șoferi vin și zic ca au făcut accident. Eventual poate să ducă la o creștere a politei pentru mine ca o folosesc prea des, dar in cazul de fata nu se pune problema ca asa cum am scris, este prin serviciul soției, iar aia cumpara polite pentru cateva zeci de mii de salariați, din care probabil 90% nu o folosesc niciodată.

View Postdagobar, on 21 decembrie 2020 - 21:27, said:

Nu inteleg de ce folosesti asigurarea respectiva privata pentru consultatii ?
Majoritatea consulatiilor sunt decontate 100% de catre CASMB, tot aici intra si o multime de analize si investigatii de imagistica.
Pai e simplu de inteles, mergi la Sanador, Regina Maria sau Medlife si cere o consultatie prin CASMB, sau du-te si fa un RMN prin CASMB, sau du-te pe 18 ale lunii si fa un set de analize. După ce faci asta o sa înțelegi de ce folosesc asigurarea.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBogotta, on 22 decembrie 2020 - 13:23, said:

Ai uitat sa spui ceva esential despre Germania sau Austria, respectiv ca ti se da un carnetel de consultatie. Adica te duci anual la stomatolog , in scop preventiv. Ala se uita, remediaza daca e vreo problema, stampileaza actul, pleci acasa.

Daca esti smeker si sari peste acest control anual, nici o problema, la prima vizita la dentist, cand descopera cine stie ce, platesti tot. Adica uneori mii de euro. Cam asta e sistemul.

Oricum, macar o data pe an te duci pentru un detartraj... zic eu. Deci cam imposibil sa sari sa te vada medicul stomatolog intr-un an.

Edited by MembruAnonim, 22 December 2020 - 16:04.


#17
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@Bogotta
Mi se pare normal... sistemul este gandit in primul rand ca sa previna inainte sa ajunga in situatia de a fi necesar sa repare.
Aceasta abordare are beneficii de ambele parti... pentru pacienti ca este mai bine sa previi decat sa ajungi la complicatii... pentru asigurator este mai ieftin.
De asemenea mi se pare normal sa penalizeze lipsa de responsabilitate asa cum ai descris deja.

@radunic
Folosesc cu succes CASS de multi ani pentru consultatii medicale, analize, imagistica, medicamente.
Am decontare directa cu multe clinici private fara probleme... cel putin asta este situatia in Bucuresti la momentul actual.
Este adevarat ca mai sunt si unele servicii/medicamente care sunt doar partial compensate sau chiar deloc si pe care a trebuit sa le platesc eu, insa per total sunt foarte putine ca valoare si numar total.
Afirmatia la cu spitalele de stat este in cea mai mare parte adevarata... si sigurul lucru la care ar putea fi necesar CASS este doar pentru situatii de urgenta... gen accident... esti transportat la cel mai apropiat spital de urgenta. Intr-o astfel de situatie nu prea ai de ales...cel putin la inceput... ca ulterior poti fi transferat la privat (presupun). Oricum daca nu ai CASS serviciile de care ai beneficia la urgenta au costuri destul de mari.
Tocmai situatia dezastroasa din spitalele de stat ma face sa-mi doresc o asigurare privata de sanatate.
Insa mi se pare logic sa ma pot asigura NUMAI pentru riscurile pe care vreau sa le acoper... adica spitalizarea si nu celelalte pentru a reduce costurile cu asigurarea privata.

@ZamrA
Folosesc de cativa ani serviciile retelelor de sanatate precizate de tine cu bilete de trimitere CASMB, pentru 95% din servicii... cel putin in cazul meu. Stiu de problema cu lipsa de fonduri la sfarsitul lunii calendaristice, asa ca imi planific din timp :)

@mkscorpion0
Depinde la cine te referi... sunt oameni care inteleg beneficiile preventiei... si oameni care nu inteleg, sau nu le pasa (inca) sau care nu au posibilitati sau le este frica, e.t.c.... sunt convins ca in Romania sunt oameni care nu au fost niciodata la stomatolog din motivele enumerate.

#18
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@ZamrA
Asigurarile de sanatate de la Alianz SanaPro sunt la fel ca si celelalte gasite pana acum la noi si anume cu perioada de asteptare de 180 zile in care platesti insa nu esti asigurat :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate