Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare trepied Nikon D5300

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013
Salut. Nu ma pricep foarte mult la partea foto insa vreau sa fac un cadou pentru cineva apropiat. Persoana in cauza detine un Nikon D5300, am cautat ceva mai de buget (maxim pana in 100 de lei) insa nu stiu multe despre compatibilitate.

M-am gandit sa achizitionez acesta dar sunt deschis si la alte sugestii din partea voastra.

Multumesc anticipat!

#2
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Pare a fi prea usor !
Cand mai pui o lentila in fata la Nikon sau la orice DSLR,cred ca va cadea in nas...picioarele sunt cam subtiri !
Daca totusi vrei sa il cumperi pe acela,ia si vreo un obiect greu de 1-3Kg ca sa il tina la pamant !

Ca exemplu,un trepied pro costa circa €200-€300 si care are o greutate si stabilitate mai buna .
Sa nu mai spun de "trepied head" care iti permite sa "invarti" DSLR in 360 de grade mobilitate.

Bafta

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pentru cadou as recomanda asa ceva: https://www.f64.ro/j...ap-black-grey/p
E la limita cu greutatea sustinuta pt. un dslr+obiectiv mic/mediu (1kg total).

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@Bomfunk, dacă-l folosește ocazional poți să i-l iei. La banii ăia e chiar bun. Am mai văzut la alți colegi și își făceau treaba cu el.
Doar că să ții cont că nu este un trepied robust, care să fie folosit intensiv. Se vede că-i plin de plastic.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Pai si cel ales are rotire la 360 grade (asa scrie in specificatii).

#6
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Ce am eu (cumparat, e drept, in 2008 - 180 de lei a fost atunci - de la extremdigital, parca): Giottos VT 809

https://www.f64.ro/g...-trepied-foto/p

Da, produsul nu mai e prin magazine, dar il dau de exemplu pentru ceva asemanator ca stabilitate si duritate.

Nu cred ca gasesti ceva solid la 100 de lei. Un 50-60 de lei ar mai fi de adaugat si gasesti, fara probleme.

Vezi si OLX. Am vazut, e pentru cadou. Dar..cine stie?

 EmeraldCountryHouse, on 21 decembrie 2020 - 13:17, said:

Pare a fi prea usor !
Cand mai pui o lentila in fata la Nikon sau la orice DSLR,cred ca va cadea in nas...picioarele sunt cam subtiri !
Daca totusi vrei sa il cumperi pe acela,ia si vreo un obiect greu de 1-3Kg ca sa il tina la pamant !

Ca exemplu,un trepied pro costa circa €200-€300 si care are o greutate si stabilitate mai buna .
Sa nu mai spun de "trepied head" care iti permite sa "invarti" DSLR in 360 de grade mobilitate.

Bafta

Ar fi inteligent sa terminam cu snobisme din astea din categoria " e bun doar ceva ultra-mega-scump, restul nici nu merita sa existe..."

Rotire la 360 de grade, zici ca e o mare inventie...Exista pe trepiede normale (nor-ma-le - iti accentuez aidoma lui Johannis) chestia asta, nu trebuie sa dai 15 milioane pe unul ca sa ai asa ceva.

Edited by cattavencu, 21 December 2020 - 14:12.


#7
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 cattavencu, on 21 decembrie 2020 - 14:11, said:


Salutari,

Imi cer scuze la DVoastra daca am jignit cu ceva.
Credeam ca pe aici este ceva democratic si profesional sa ne afirmam pozitia si sa "platim" pentru efectele care le au aceste opinii sau vorbe.
DARA nu cred ca tendinta de a ajunge mai sus, mai bine, mai professional si mai performant este catalogata snobisma... cred ca treba verificat dictionarul aici.
Numai cei ce nu au imaginatie si fantezie pot spune asa ceva si ramane la nivelul clasic unde "lasa ma ca merge si asa" !

Uite ale mele 3 (trei) tripods.
Le folosesc mai tot timpul pentru acasa,la munte sau facand astrophotography.

Te las pe tine sa judeci un tripod de valori diferite si apoi iti astept opinia aici.
Chisr daca este un cadou sau ceva temprorar pentru un Nikon,un DSLR asa de greu cu sau fara lentile.

Sanatate.

Attached File  20201221_121843.jpg   200.09K   21 downloads -=- Attached File  20201221_121853.jpg   186.99K   20 downloads

Edited by EmeraldCountryHouse, 21 December 2020 - 14:27.


#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Emerald, stai în Irlanda? :)
Iubesc țara aia dpdv fotografic.
Pune pe forum un link sau cadre pe care le-ai făcut acolo :)

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Reactor2015, on 21 decembrie 2020 - 14:37, said:

Emerald, stai în Irlanda? Posted Image
Iubesc țara aia dpdv fotografic.
Pune pe forum un link sau cadre pe care le-ai făcut acolo Posted Image

Iti pun eu - am locuit 6 ani neintrerupt (2012-2018).
Dau o tura de hard disk, adun, selectez, si pun

da, asa e numita - insula de smarald

Edited by cattavencu, 21 December 2020 - 14:44.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
bani aruncați cu acel trepied

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 BomfunkMCs, on 21 decembrie 2020 - 12:57, said:

Salut. Nu ma pricep foarte mult la partea foto insa vreau sa fac un cadou pentru cineva apropiat. Persoana in cauza detine un Nikon D5300, am cautat ceva mai de buget (maxim pana in 100 de lei) insa
M-am gandit sa achizitionez acesta dar sunt deschis si la alte sugestii din partea voastra.
Parerea mea, de fotograf amator (pensionar): daca persoana cu Nikon D5300 ar fi fost un (o) fotograf profesionist, ar fi avut deja in dotare un trepied performant si scump...Stiu ca sunt foarte multi fotografi amatori care au camere DSLR, dar pe care le folosesc ocazional si fara sa aiba prea multe cunostinte in domeniu, muti nici nu stiu tot ce poate face acea camera si ce fac unele butoane sau setari.
Pentru un amator, acel trepied care are review-uri foarte bune (4.6 din 49 de comentarii), e foarte bun, mai ales ca e la oferta, la un pret imbatabil.
Numai tu stii la ce nivel (foto) e persoana si daca i-ar placea si ar avea nevoie de un trepid mare. In specificatii zice ca rezita la o camera de pana la 3kg. Un DSLR cu obiectiv normal are sub 1kg. Eu, l-as lua pentru mine...daca as avea nevoie :).

#12
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

 danpet, on 22 decembrie 2020 - 20:34, said:

Parerea mea, de fotograf amator (pensionar): daca persoana cu Nikon D5300 ar fi fost un (o) fotograf profesionist, ar fi avut deja in dotare un trepied performant si scump...Stiu ca sunt foarte multi fotografi amatori care au camere DSLR, dar pe care le folosesc ocazional si fara sa aiba prea multe cunostinte in domeniu, muti nici nu stiu tot ce poate face acea camera si ce fac unele butoane sau setari.
Pentru un amator, acel trepied care are review-uri foarte bune (4.6 din 49 de comentarii), e foarte bun, mai ales ca e la oferta, la un pret imbatabil.
Numai tu stii la ce nivel (foto) e persoana si daca i-ar placea si ar avea nevoie de un trepid mare. In specificatii zice ca rezita la o camera de pana la 3kg. Un DSLR cu obiectiv normal are sub 1kg. Eu, l-as lua pentru mine...daca as avea nevoie Posted Image.
Mulţumesc foarte mult pentru obiectivitate atât ţie cât şi tuturor celor care mi-au răspuns.
Trepiedul l-am comandat în ziua în care am deschis topicul şi ieri a ajuns, să speram că o să se folosească de el cum trebuie. Da, este vorba despre o persoană pasionată de fotografie dar care nu face asta zilnic. Sărbători fericite tuturor!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate