Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Mai exista "Sarbatori" ?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#37
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Pai in primul rand...sarbatoarea Craciunului e una profund pagana, care a fost introdusa artificial in traditia iudeo crestina pentru a asimila cultul zeitatii Sol Invictus care era dominant in Imperiul Roman Apusean( mai ales in randul legionarilor).
Mantuitorul Isus Hristos nu s-a nascut pe 25 Decembrie ci undeva in Martie/Aprilie. Astea sunt aspecte certe care le cunoaste orice teolog, sarbatorile fundamentale ale crestinismului sunt  Pastele si Rusalile (cu mentiunea ca Pastele ar trebui sa fie o comemorare de profunda penitenta colectiva deoarece sarbatorim faptul ca oamenii l-au ucis pe profetul lui Dumnezeu).

Edited by doxan, 21 December 2020 - 09:43.


#38
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:57, said:

Nici macar n-am referire la copii, cadouri sau mos craciun, dinpotriva, am specificat ca in timpul copilariei apreciam bradul de craciun.
Am vorbit din punctul meu de vedere dar se pare ca e greu de inteles.
Pai ai facut referire la copii. Ziceai ca ti-au placut chestiile alea care tin de craciun pana la 15 ani.
Ei bine, nici eu nu mai am 15 ani, dar am 3 copii, toti sub 15 ani. Si pentru ei impodobim bradul si fosnim pungi de cadouri.

Lumea s-a schimbat destul de mult din vremea copilariei noastre, dar nu atat de mult incat copiii sa nu-si mai doreasca brad, sa nu-si mai doreasca dulciuri cu mos craciuni, sa nu-si mai doreasca jucarii. Ba mai mult, fiindca astia incep cu sarbatorile de la 1 decembrie, acum trebuie sa impodobim bradul nu inainte de craciun cum era traditia, ci inca de la 1 decembrie. Din simplul motiv ca altii o fac, din simplul motiv ca luminitele stradale se aprind, din simplul motiv ca molurile si magazinele incep sa afiseze braduti si decoratiuni de sarbatoare.
Din punctul meu de vedere, e plictisitor sa auzi o luna de zile zurgalai si colinde, dar daca ar fi fost sa fac doar ceea ce vreau eu, as fi trait singur, probabil.
Astia deja de prin inceputul lui decembrie scriu scrisori catre mos craciun si-si doresc tot felul de chestii. Ei se bucura si bucuria lor ma face sa ma simt de sarbatoare, nu bradul, nici beculetele.

#39
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010

View Postandreic, on 21 decembrie 2020 - 02:21, said:

Nu esti singurul dar asta nu trebuie sa te bucure, inseamna ca sunt multi oameni tristi.
Pai trebuie sa cumperi ca magazinele se vor inchide si sa nu ramai fara.
Se bucura cu ce au luat, incep sa faca sarmale, cozonaci, salata de bou etc... dar hai sa nu exageram, aprovizionarea e cam cum e si cea lunara cel putin la mine.
Lumini, magia bradului etc... sunt chestii care se invata cand esti mai tanar sau copil, arta frumosului.
Deci incepi sa recunosti ca ai o problema in sensul ca iti proiectezi neimplinirile.
Arta decorativa.
Pentru mine in fiecare an e altfel.

Hoooo mr psiholog, oferi sedinte gratuite de sarbatori ?

Cine a furat craciunul anul asta ? Se pare ca eu, cu o parere personala despre cat de bezmetic reactioneaza lumea de sarbatori. Iar raspunsul vostru nu a facut decat sa-mi confirme asteptarile, aproape nici unul dintre voi nu percepeti sarbatorile in adevaratul sens, multi va regasiti descrisi de mine si asta va deranjeaza atat de tare incat ajungeti sa jigniti si sa faceti supozitii tampite pe care nu le puteti demonstra.

Vorba aia, daca voi sunteti impacati cu voi (evident ca nu dupa reactii), care e problema ca eu nu sunt ?

Ca un rezumat al raspunsurilor "Ba ne place sa cumparam chestii multe si inutile, sa folosim copiii ca pretext iar tu nu intelegi ce sunt sabatorile, da-ne craciunul inapoi si nu mai intrazni sa-ti exprimi opinia despre sarbatori ca noi avem dreptate iar tu nu" Posted Image
Si imi spuneati ca eu sunt trist ? Mai ganditi-va odata la o sesiune de shopping.

#40
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
An de an, apar cam acelasi tip de topicuri, intr-o forma sau alta.

Sarbatorile le ai in primul rand in suflet.
Apoi le tii de dragul familiei, copiilor si traditiei. E o perioada frumoasa a anului si e plina de semnificatii.

Partea comerciala nu intereseaza, cel putin nu pe mine.
Fac abstractie de ea.

Edited by sylvius, 21 December 2020 - 10:38.


#41
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:07, said:

Sarbatorile 2020.
Totul mi se pare fals, comercial, prostesc.
...
In fiecare an, de sarbatori, in toate magazinele, la radio, la TV, pe net sunt COLINDE... ACELEASI ! cu preponderenta cele clasice iar din cand in cand un "Jingle bells" ma simt de parca eu si lumea asta suntem prinsi in Matrix si fiecare e programat sa faca aceeasi rutina "de sarbatori" Voi nu v-ati plictisit de aceleasi lucruri la nesfarsit, an de an ?
esti un hater. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 21 December 2020 - 10:50.


#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKLMN, on 20 decembrie 2020 - 23:26, said:

Pentru mine nu mai exista sarbatorile care erau acum 20-30-40 de ani. Poate si pentru ca am imbatranit.

Nu numai pentru tine.
Maimutele europene cu drepturi sunt deja manipulate de la centru (Bruxelles) cum ca Craciunul este o sarbatoare pagana si nu este adecvat sa ne uram Craciun Fericit,ci corect este Sarbatori de Iarna Fericite.O porcarie marca UE.
Dar in lumea catolica asa ceva nu este conceput.Indiferent de situatiile politice,Craciunul este perceput ca sarbatoarea primordiala,unde lumea isi da intalnire in sanul familiei pebtru ca in familie sta puterea.Exact asta le sta in gat maimutelor europene cu drepturi,puterea familiei.
Pana una alta,io zic sa ne linistim si sa ne vedem de ale noastre si sa ne simtim cat mai bine in compania celor dragi si mai ales a copiilor,comoara lumii.

Craciun Fericit va doresc tuturor.

#43
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 25.04.2007

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:28, said:

@MatusaTamara
Adevarul e ca ar face mare diferenta in comportamentul celorlalti care te calca pe picioare in supermarket si te imping cu caruciorul la casa daca ti-as raspunde aspecte de viata personala. Stiu in ce directie vrei sa mergi, poti sa-ti exprimi ideea si in lipsa acestor detalii.



Sarbatorile reale exista, dar au fost inghitite de cele comerciale si de prostia oamenilor.
Am intalnit un idiot la lidl care avea 4-5 produse in carucior mic, a inceput sa le puna pe banda cand cel din fata lui platea, deci banda de circa 4 m era complet goala, apoi a inaintat spre casa lasand caruciorul (nu cos, atentie!) in spatele lui la inceputul benzii si cand i-am spus ca si-a uitat carutul a mormait ceva si cu o mutra ofticata l-a tras. Am inteles ca era disperat sa nu se apropie nimeni de el dar magazinul era aglomerat, eu aveam un carucior mare plin, stateam multi dupa imbecil. Ar fi putut sa nu exagereze, nu m-as fi apropiat de el la mai putin de 1,5-2 m.

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadythekiller, on 21 decembrie 2020 - 10:34, said:

multi va regasiti descrisi de mine si asta va deranjeaza atat de tare incat ajungeti sa jigniti si sa faceti supozitii tampite pe care nu le puteti demonstra.
Asa doresti tu sa crezi ca lumea se identifica cu cele declarate de tine, de asta ai si scris doar, insa e o iluzie pe care ti-o autointretii. Lumea zambeste si-si vede de sarbatori fiind ferm convinsa ca nu are impact ce se intampla in jur cat timp ei sunt fericiti in familii.

Asadar fiecare se bucura in felul lui si actioneaza pentru a intretine aceasta bucurie. Cei care nu au inca familie se bucura cu partenerul, isi fac cadouri, obtin confort psihic.

In rest cum ziceam in mesajul anterior, cine in aceste conditii nu reuseste sa se prezinte fericit si are ca grija sa se intreabe de ce altii fac una si alta inseamna ca trece printr-un episod trist provocat de neimpliniri, asta desigur daca ce declara e facut cu sinceritate si nu e o simpla troleala.

View Postsylvius, on 21 decembrie 2020 - 10:38, said:

An de an, apar cam acelasi tip de topicuri, intr-o forma sau alta.
Pentru ca exista an de an persoane care cara cu ele multe neimpliniri si vor sa se descarce.

Edited by andreic, 21 December 2020 - 13:42.


#45
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 25.04.2007

View Postandreic, on 21 decembrie 2020 - 02:21, said:

Nu esti singurul dar asta nu trebuie sa te bucure, inseamna ca sunt multi oameni tristi.


Pai trebuie sa cumperi ca magazinele se vor inchide si sa nu ramai fara.


Se bucura cu ce au luat, incep sa faca sarmale, cozonaci, salata de bou etc... dar hai sa nu exageram, aprovizionarea e cam cum e si cea lunara cel putin la mine.


Lumini, magia bradului etc... sunt chestii care se invata cand esti mai tanar sau copil, arta frumosului.


Deci incepi sa recunosti ca ai o problema in sensul ca iti proiectezi neimplinirile.


Arta decorativa.


Pentru mine in fiecare an e altfel.

View Postaltuser09, on 21 decembrie 2020 - 05:12, said:

Trebuie sa recunoastem ca sarbatorirea Craciunului, de Paste e acelasi lucru, a devenit/s-a deteriorat de la semnificatia initiala.
Pe mine, nu mai sunt tanar, inca ma bucura iluminatul festiv de Sarbatori. Ma uit cu placere la ghirlandele de beculete puse de oameni la ferestre, balcoane.
Locuiesc in sectorul 6 din Bucuresti, la noi primarul a hotarat sa renunte la iluminatul festiv, a motivat ca era o suma mare pe care o va folosi in scopuri mai bune. Nu comentez decizia lui, probabil are dreptate, dar parca e mai trist pe strazi desi stiu ca nu ar fi beneficiat de ornamente luminoase decat intersectiile si strazile mai importante.
Chiar si forfota din magazine ma deranjeaza mai putin decat in restul anului. Inca simt ca imi creste usor pulsul.
Probabil mica parte de copil care e inca in mine se bucura. Si nu imi pare rau.
Asa cum simtim nevoia sa spalam murdaria de pe corp, de pe haine, la fel simtim nevoia sa ne curatam mintea, sufletul de ce ne apasa. Craciunul e un bun prilej sa daruim si sa primim daruri, sa ne simtim mai buni. Sunt motive de bucurie, de ce sa le ocolim?
Hai sa vedem partea plina a paharului!
Oricum va fi un Craciun mai trist, motiv-covid, si inainte de 1990 aveam "decembrie=luna cadourilor", evident ca motivul era comercial, sarbatorirea Craciunului era oficial inlocuita de revelion, Mos Craciun de Mos Gerila (import din URSS) dar oamenii tot isi faceau cadouri de Craciun, se vizitau, se asezau la masa cu rudele si prietenii desi trebuiau sa o faca dupa venirea de la munca, se lucra in ziua de Craciun. Oamenii veneau cu cozonac la serviciu, se felicitau, mai beau un pahar pe ascuns.
Locuiesc in Bucuresti dintotdeauna dar am fost de cateva ori la tara unde oamenii pastrau mai bine obiceiurile traditionale, mi-a placut. Si eu, copil fiind, am fost cu colindul in Ajun pe la vecini in perioada comunista. Aveam pe strada o familie de evrei, copii de varsta mea. Mergeau si ei cu noi sa colinde, nu se punea problema de incompatibilitate religioasa, eram copii si eram egali intre noi, ne bucuram impreuna de ce primeam de la oameni.
De ce sa negam Sarbatorile?
Avem nevoie de ele.

View Postmaccip, on 21 decembrie 2020 - 09:44, said:

Pai ai facut referire la copii. Ziceai ca ti-au placut chestiile alea care tin de craciun pana la 15 ani.
Ei bine, nici eu nu mai am 15 ani, dar am 3 copii, toti sub 15 ani. Si pentru ei impodobim bradul si fosnim pungi de cadouri.

Lumea s-a schimbat destul de mult din vremea copilariei noastre, dar nu atat de mult incat copiii sa nu-si mai doreasca brad, sa nu-si mai doreasca dulciuri cu mos craciuni, sa nu-si mai doreasca jucarii. Ba mai mult, fiindca astia incep cu sarbatorile de la 1 decembrie, acum trebuie sa impodobim bradul nu inainte de craciun cum era traditia, ci inca de la 1 decembrie. Din simplul motiv ca altii o fac, din simplul motiv ca luminitele stradale se aprind, din simplul motiv ca molurile si magazinele incep sa afiseze braduti si decoratiuni de sarbatoare.
Din punctul meu de vedere, e plictisitor sa auzi o luna de zile zurgalai si colinde, dar daca ar fi fost sa fac doar ceea ce vreau eu, as fi trait singur, probabil.
Astia deja de prin inceputul lui decembrie scriu scrisori catre mos craciun si-si doresc tot felul de chestii. Ei se bucura si bucuria lor ma face sa ma simt de sarbatoare, nu bradul, nici beculetele.
La aceste postari as fi dat cu draga inima mai multe like-uri daca se putea.

View Postadythekiller, on 21 decembrie 2020 - 10:34, said:

Hoooo mr psiholog, oferi sedinte gratuite de sarbatori ?

Cine a furat craciunul anul asta ? Se pare ca eu, cu o parere personala despre cat de bezmetic reactioneaza lumea de sarbatori. Iar raspunsul vostru nu a facut decat sa-mi confirme asteptarile, aproape nici unul dintre voi nu percepeti sarbatorile in adevaratul sens, multi va regasiti descrisi de mine si asta va deranjeaza atat de tare incat ajungeti sa jigniti si sa faceti supozitii tampite pe care nu le puteti demonstra.

Vorba aia, daca voi sunteti impacati cu voi (evident ca nu dupa reactii), care e problema ca eu nu sunt ?

Ca un rezumat al raspunsurilor "Ba ne place sa cumparam chestii multe si inutile, sa folosim copiii ca pretext iar tu nu intelegi ce sunt sabatorile, da-ne craciunul inapoi si nu mai intrazni sa-ti exprimi opinia despre sarbatori ca noi avem dreptate iar tu nu" Posted Image
Si imi spuneati ca eu sunt trist ? Mai ganditi-va odata la o sesiune de shopping.
Hai mai Adi, nimeni nu a zis ca esti Grinch, nu te autoanvinui tu!

#46
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postadythekiller, on 21 decembrie 2020 - 10:34, said:

jigniti si sa faceti supozitii tampite
care e problema ca eu nu sunt ?

dacă spuneai că TU nu mai simți sărbătorile nu te ataca nimeni.spuneam vai săracul băiat.
dar așa ai spus că sărbătorile tuturor sunt de rahat odată ce-ai împlinit tu 15 anișori neinteresându-te că după tine mai sunt copii care așteaptă moșu.

#47
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Initiator, se pare ca nu prea ai gasit sustinatori, din fericire.
Imi pare rau pentru tine, dar nu iti pot descrie fata fetitei atunci cand impodobim bradul si casa. Apoi Iluzia cu care astepta sa vina >Mos Nicolae, apoi Mos Craciun. Azi a primit de la gradinita o punga simbolica de la Mosul. Chiar si pentru asta a fost fericita.

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Care aveți chef de harță, potoliți-vă până nu vă potolesc eu :nonobad:

#49
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostKarhu, on 21 decembrie 2020 - 15:31, said:

Care aveți chef de harță, potoliți-vă până nu vă potolesc eu Posted Image
ce ne dai de moș? dacă este de primit primim orice.
sănătoși să fim că restu le facem

#50
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Ce s-a instalat spiritul sarbatorilor in unii dintre voi, sunteti plini de "entuziasm, liniste sufleteasca si fericire".
Daca acum sunteti asa, dar in afara sarbatorilor ? Cred ca va iasa ura prin toti porii.
Pe incheiere va urez cumparaturi fericite, e singurul aspect al sarbatorilor care pare ca va calmeaza. (Se stiu ei care sunt, nu generalizez)

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Fa si tu un cadou cuiva...

#52
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View PostAlltrack, on 21 decembrie 2020 - 01:55, said:

Raspuns corect ''nu mai exista sarbatori'' in sensul clasic al cuvantului !
S-au transformat in ''concursuri'' :
- cine are vila mai mare
- cine are masina mai tare
- cine are mai multi biti , rami si giga...orice
- cine are mai multe si mai puternice ''becuri pe casa''
- care a spart bani mai multi la market
- puteti continua
Deci putem considera ca sarbatorile de azi se bazeaza pe egoism si arogante .
Cand eram noi tineri...adica acum mult timp , unul venea cu magu/casu , altul cu niste instalatii de brad care se transformau in lumini de ambient , faceam toata gasca la x acasa in sufragerie si consideram ca avem totul , puneam cu totii bani la mancare si bautura , erau dansuri adevarate , glume , atmosfera exceptionala .
Atmosfera conta , nu ne uitam la care are gadgeturi mai de fite sau la ce haine de firma purta unul/una .
Acum facem ''petrecerile'' pe forumuri in fata unui calculator si punem altora poze pe FB cu ce mancam...si ce bem SINGURI !
Vila si masina nu ti le cumperi de Craciun, idem pentru "cel mai bengos PC". Iar mall-urile sunt pline tot anul...

Repet: Craciunul e cum ti-l faci. Daca stai sa te uiti pe FB ce a postat unul si altul, e posibil sa-ti faci sange rau. Dar e atat de usor sa eviti toata chestia asta. Trebuie doar sa inchizi feisbucu' si sa te bucuri de momentele alaturi de familie.

PS Nu vreau sa ma laud, ca oricum nu ma cunoaste nimeni personal. Dar azi am fost impreuna cu membrii unui ONG la cateva case de oameni amarati din oras. Am strans bani, am cumparat alimente de baza si am donat haine si jucarii. Nici nu va pot descrie ce mult s-au bucurat copiii amarati ca s-a gandit cineva si la ei. Si asta mi-a facut si mie Craciunul mai fericit, pentru ca am contribuit si eu din putinul meu la fericirea lor.

#53
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostMadacatalin, on 20 decembrie 2020 - 23:52, said:

In vremuri de pandemie, criza si razboi nu prea  merge sa petreci cand ai [...] infometati  [...].

Horeca?Posted Image

View Postadythekiller, on 21 decembrie 2020 - 17:37, said:

Ce s-a instalat spiritul sarbatorilor in unii dintre voi, sunteti plini de "entuziasm, liniste sufleteasca si fericire".
Daca acum sunteti asa, dar in afara sarbatorilor ? Cred ca va iasa ura prin toti porii.
Pe incheiere va urez cumparaturi fericite, e singurul aspect al sarbatorilor care pare ca va calmeaza. (Se stiu ei care sunt, nu generalizez)

E o "bucurie la comanda". De acord cu tine.

era o mema: "De Craciun, fii mai bun. Dureaza doar 2 zile"

Fix atata dureaza la cei mai multi masca asta de bunatate, impacare and shit.

Dupa aia revin toti rapid la nesimitirea din trafic, din magazine, de pe strada, din parlament etc.

Si mai e invocarea mancarii - "aaa, noi de Craciun facem sarmaaleee, facem piftieee, facem jumaaari" (stiti, cu accentul ala de proprietar de pensiune de se vede filmat la cate-un rahat de stire tv). Zici ca in restul anului baga numa' stevie si urzici in ei, asteptand, nu-i asa, Craciunul, frate, ca o dezlegare la crapelnita.

View PostMatusaTamara, on 20 decembrie 2020 - 23:20, said:

Am si eu o intrebare?
Ai familie, copii?
Dupa ce o sa imi raspunzi o sa ii spun si de ce te-am intrebat.

Hai sa-ti zic eu (adica din tabara ailalta, a astora care nu au asa ceva) cum vad familia + copiii: ca un opiu, un veritabil opiu care sa atenueze nasoala realitate. E ca pilula albastra din Matrix - o ignoranta fericita.

De-asta multi fac copii - sa traiasca intr-un soi de bula de "lugu-lugu", de dragaleala, o evadare (prin coborarea la nivelul copilului si prin focusarea atentiei asupra universului sau) care sa le atenueze imaginea adevaratei realitati de dupa usa/poarta curtii lor.

Edited by cattavencu, 21 December 2020 - 22:50.


#54
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Stiu ca suna a hate ce am zis, dar, pe bune, si toata bucuria si pozitivismul asta fortat, prezentate mai pe peste tot pe unde vezi sau auzi, sunt cel putin stupide.
Mai ales pe logica: "toata lumea trebuie sa faca X (sa se bucure, sa daruiasca and shit) pentru ca e data Y (Craciunul, Pastele, 1 decembrie etc.) in calendar.

Edited by cattavencu, 21 December 2020 - 23:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate