Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mai exista "Sarbatori" ?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#19
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010

View PostReactor2015, on 21 decembrie 2020 - 00:01, said:

Fericirea stă în simplitate.
Din păcate, în vremurile astea totul e complex și fals.
Iar fericirea a rămas numai pentru cei care sunt deconectați de vremuri cu oamenii și apucăturile lor prostești.

Dar nu neaparat fericire, macar linistea sarbatorilor care era odata, sa n-ai nicio grija dar nu, totul graviteaza in jurul consumerismului, agitatiei si nevilor.
Perceptia colectiva a sarbatorilor era alta. Multi nu reusesc sa inteleaga ce zic si trec la jigniri, ceva specific lor, probabil ca se simt cumva jigniti de spusele mele asupra aglomratiei din magazine, se mai si lauda ca sarbatorile sunt importante pentru ei dar uita defapt ce sarbatoresc si ce conotatie are Craciunul.

#20
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View Poston64, on 20 decembrie 2020 - 23:33, said:

nu mai exista
pana si topicele mele de pe sofpedia ajung s afie sterse
Asta cred ca e cadoul echipei de moderatori pentru restuol forumului :naughty:

On: Craciunul e si cum ti-l faci. Daca vrei, te poti calca pe picioare in supermarket si apoi sa-ti vina rau de la cat ai bagat in tine (atenbtie ca anul asta, daca ajungeti pe la spitale, riscati sa veniti inapoi "virusati"! :nonobad:) sau poti sa-l faci linistit in familie, sapui colindele care-ti plac (daca-ti plac), sa te uiiti la ce film vrei, sa te joci cu copiii etc. N-am auzit pe nimeni sa te oblige sa petreci Craciunul intr-un anume fel.

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Chiar ma intrebam cand se deschide topicul pe anul acesta. Uite-l. Cam tarziu.

#22
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010

View PostBursul, on 21 decembrie 2020 - 00:51, said:

Chiar ma intrebam cand se deschide topicul pe anul acesta. Uite-l. Cam tarziu.

Chiar ma intrebam cand apare reprezentantul de la evidenta topicurilor. Cam taziu ! Posted Image

#23
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postadythekiller, on 21 decembrie 2020 - 00:10, said:

Dar nu neaparat fericire, macar linistea sarbatorilor care era odata, sa n-ai nicio grija
Cand esti copil normal ca n-ai nici o grija . Acuma ca esti adult   vezi si tu cum erau parintii , stresati sa adune ce trebuie sa iasa totul frumos .
Daca nu ai o familie cu care sa-ti fie drag sa petreci sarbatorile , totul e fals si trist .
P.S. Nu ma refer la persoana ta ci in general - sa nu te simti " atacat " . In momentul in care deschizi un topic trebuie sa admiti ca sunt altii care nu au aceeasi parere ca tine

View Postadythekiller, on 21 decembrie 2020 - 00:53, said:

Chiar ma intrebam cand apare reprezentantul de la evidenta topicurilor. Cam taziu ! Posted Image
Esti prea argatos . Bea o bere si relaxeaza-te .

Edited by DDooGG, 21 December 2020 - 00:56.


#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Da, exista Sarbatori si mie tot mi se pare putine, mai ales din 2014 incoace. De ce exista Sarbatori? Ce-mi place mie la Sarbatori:

- zilele libere
- veselia si buna dispozitie, uitam de necazuri si mai ales de problemele de la serviciu
- mancare multa si buna, unele chestii nu prea se fac decat acuma
- cadouri, iarasi bucurie si veselie
- beculetele, eu pun multe instalatii si le iau abia prin februarie, pentru ca sunt pasionat de ele, ca de orice chestie ce se baga in priza, de ar fi si zapada, ar fi feeric cu beculetele din curte, dar...zapada zic eu ca e o mare lipsa fatza de vremurile trecute, desi ea nu prea era nici atunci fix de Craciun ci dupa

De acord ca unii cumpara prea mult, ca sa ce, ca sa le arunce? Bani aruncati. Noi facem cumparaturile mai calm si mai din timp.

Iarasi unii mananca si beau prea mult. Eu mananc mult de fel dar niciodata nu mi-e rau sau stiu cat sa mananc cat sa nu-mi fie(cei care sunt cu fierea se mira cum de nu mi-e rau), nu inteleg de ce unii intra in spital. Daca intra din cauza de bautura, aia da, acolo nu exagerez, maxim 2 pahare. Se imbata si apoi se iau la bataie, aia isi strica sarbatorile singuri.

Edited by Neaceasca85, 21 December 2020 - 01:09.


#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Raspuns corect ''nu mai exista sarbatori'' in sensul clasic al cuvantului !
S-au transformat in ''concursuri'' :
- cine are vila mai mare
- cine are masina mai tare
- cine are mai multi biti , rami si giga...orice
- cine are mai multe si mai puternice ''becuri pe casa''
- care a spart bani mai multi la market
- puteti continua
Deci putem considera ca sarbatorile de azi se bazeaza pe egoism si arogante .
Cand eram noi tineri...adica acum mult timp , unul venea cu magu/casu , altul cu niste instalatii de brad care se transformau in lumini de ambient , faceam toata gasca la x acasa in sufragerie si consideram ca avem totul , puneam cu totii bani la mancare si bautura , erau dansuri adevarate , glume , atmosfera exceptionala .
Atmosfera conta , nu ne uitam la care are gadgeturi mai de fite sau la ce haine de firma purta unul/una .
Acum facem ''petrecerile'' pe forumuri in fata unui calculator si punem altora poze pe FB cu ce mancam...si ce bem SINGURI !

Edited by Alltrack, 21 December 2020 - 01:58.


#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
"Magia Cumparatorilor" si "Colindatul prin Magazine"  sunt chestii reale, fie ca ne plac sau nu.

Lipsa "magiei de sarbatori" o pun pe seama retelor sociale, suntem atat obositi de prezenta celorlalti incat "sarbatoarea este o alta zi in calendar".
generalizat vorbind

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:07, said:

Sarbatorile 2020.
Totul mi se pare fals, comercial, prostesc.
Cred ca nu sunt singurul care percepe astfel, aceste sarbatori.
Nu esti singurul dar asta nu trebuie sa te bucure, inseamna ca sunt multi oameni tristi.

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:07, said:

toti cumpara intr-o disperare de parca se termina mancarea de pe pamant chiar daca preturile cresc in aceasta perioada dintr-o traditie specific romaneasca.
Pai trebuie sa cumperi ca magazinele se vor inchide si sa nu ramai fara.

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:07, said:

Ce fac oamenii dupa ce se aprovizioneaza intr-o luna cat pentru restul anului ?
Se bucura cu ce au luat, incep sa faca sarmale, cozonaci, salata de bou etc... dar hai sa nu exageram, aprovizionarea e cam cum e si cea lunara cel putin la mine.

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:07, said:

Cumpara ornamente si brad natural sau artificial, pe care il umplu cu chestii sclipicioase, pentru ca "asa e frumos" ! Dar de ce ? De ce asa ceva e frumos ?
Lumini, magia bradului etc... sunt chestii care se invata cand esti mai tanar sau copil, arta frumosului.

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:07, said:

Cand eram copil, bradul de craciun mi se parea o chestie interesanta pe care o admiram pentru ca mi s-a spus ca e frumos, de pe la 15 ani nu am mai reusit  sa mai gasesc acest frumos nici in ornamentele de craciun, nici in sarbatoarea in sine.
Deci incepi sa recunosti ca ai o problema in sensul ca iti proiectezi neimplinirile.

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:07, said:

Sunt adulti care isi impodobesc casele cu milioane de beculete, le pun la fereastra, sa le vada lumea din motive pe care iar nu le inteleg.
Arta decorativa.

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:07, said:

Voi nu v-ati plictisit de aceleasi lucruri la nesfarsit, an de an ?
Pentru mine in fiecare an e altfel.

Edited by andreic, 21 December 2020 - 02:25.


#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:07, said:

Sarbatorile 2020.
Totul mi se pare fals, comercial, prostesc.

An de an aceeași placă falsă...

Eu îmi surprind iubita periodic, îi spun: Cori... ți-am luat... 300 de lei din portofel!

Avelo grija, că aici se va lăsa cu penalizări!
Când se trezește kruger, vom fi pa cu toții!

Eu ies tiptil-tiptil....

Edited by ericmario, 21 December 2020 - 02:51.


#29
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Trebuie sa recunoastem ca sarbatorirea Craciunului, de Paste e acelasi lucru, a devenit/s-a deteriorat de la semnificatia initiala.
Pe mine, nu mai sunt tanar, inca ma bucura iluminatul festiv de Sarbatori. Ma uit cu placere la ghirlandele de beculete puse de oameni la ferestre, balcoane.
Locuiesc in sectorul 6 din Bucuresti, la noi primarul a hotarat sa renunte la iluminatul festiv, a motivat ca era o suma mare pe care o va folosi in scopuri mai bune. Nu comentez decizia lui, probabil are dreptate, dar parca e mai trist pe strazi desi stiu ca nu ar fi beneficiat de ornamente luminoase decat intersectiile si strazile mai importante.
Chiar si forfota din magazine ma deranjeaza mai putin decat in restul anului. Inca simt ca imi creste usor pulsul.
Probabil mica parte de copil care e inca in mine se bucura. Si nu imi pare rau.
Asa cum simtim nevoia sa spalam murdaria de pe corp, de pe haine, la fel simtim nevoia sa ne curatam mintea, sufletul de ce ne apasa. Craciunul e un bun prilej sa daruim si sa primim daruri, sa ne simtim mai buni. Sunt motive de bucurie, de ce sa le ocolim?
Hai sa vedem partea plina a paharului!
Oricum va fi un Craciun mai trist, motiv-covid, si inainte de 1990 aveam "decembrie=luna cadourilor", evident ca motivul era comercial, sarbatorirea Craciunului era oficial inlocuita de revelion, Mos Craciun de Mos Gerila (import din URSS) dar oamenii tot isi faceau cadouri de Craciun, se vizitau, se asezau la masa cu rudele si prietenii desi trebuiau sa o faca dupa venirea de la munca, se lucra in ziua de Craciun. Oamenii veneau cu cozonac la serviciu, se felicitau, mai beau un pahar pe ascuns.
Locuiesc in Bucuresti dintotdeauna dar am fost de cateva ori la tara unde oamenii pastrau mai bine obiceiurile traditionale, mi-a placut. Si eu, copil fiind, am fost cu colindul in Ajun pe la vecini in perioada comunista. Aveam pe strada o familie de evrei, copii de varsta mea. Mergeau si ei cu noi sa colinde, nu se punea problema de incompatibilitate religioasa, eram copii si eram egali intre noi, ne bucuram impreuna de ce primeam de la oameni.            
De ce sa negam Sarbatorile?
Avem nevoie de ele.

#30
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Da-ti si tu inima

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E8gmARGvPlI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:57, said:

Eu zic sa te rezumi la chestii pe care le poti proba
nu trebuie sa probez nimic fiindcă se vede de pe deal că n-ai cui face cadouri și nu are cine aștepta moșu la tine-n casă.când vei avea copii vei înțelege sau mai bine zis îți vei aduce aminte că și tu așteptai la vremea ta să vezi ce ți-a lăsat sub brad

iar de înghesuiala nu trebuie să uiți că populația aproape s-a dublat în marile orașe

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:57, said:


Sa iti fac un rezumat pe intelesul tau. Oamenii percep altfel sarbatorile decat ar trebui, sper sa asimilezi acesta fraza.
exact ce am spus.copil fiind vezi altfel lucrurile.nu ai fost tu ultimul copil de pe lume care așteaptă ceva sub brad.la asta m-am referit că mai există alți copii care și ei ca și tine când erai mic așteaptă cadoul.
n-am zis c-ai furat cadoul nimănui numai că ți-a trecut vremea și-a venit rândul altora să aștepte cu sufletul la gură cadoul de sub brad

#32
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Cred ca e topicul n pe aceasta tema, si se poate extrapola la viata insasi pe Pamant.
Nici o concluzie nu se va trage nici acum.
Pentru unii e muma, pentru altii ciuma.
Unii fac copii de sarbatori, altii se sinucid.
Life goes on.

Eu sunt de acord cu ideea topicului, prea multa agitatie, dar pe de alta parte nimeni nu ma obliga si intru in cursa.

View PostEMPP, on 21 decembrie 2020 - 09:06, said:

nu trebuie sa probez nimic fiindcă se vede de pe deal că n-ai cui face cadouri și nu are cine aștepta moșu la tine-n casă.când vei avea copii vei înțelege sau mai bine zis îți vei aduce aminte că și tu așteptai la vremea ta să vezi ce ți-a lăsat sub brad

iar de înghesuiala nu trebuie să uiți că populația numarul de masini si nivelul de trai  aproape s-a dublat în marile orașe


exact ce am spus.copil fiind vezi altfel lucrurile.nu ai fost tu ultimul copil de pe lume care așteaptă ceva sub brad.la asta m-am referit că mai există alți copii care și ei ca și tine când erai mic așteaptă cadoul.
n-am zis c-ai furat cadoul nimănui numai că ți-a trecut vremea și-a venit rândul altora să aștepte cu sufletul la gură cadoul de sub brad


#33
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Mie imi plac sarbatorile, atunci ne reunim cu totii plecati prin toate colturile Europei ca asa e cand stai intr-o zona moarta economic precum Moldova. Da, sarbatorile exista, si nu se rezuma la indopat sau biserica.

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:07, said:

Voi nu v-ati plictisit de aceleasi lucruri la nesfarsit, an de an ?
da zi se zi nu te-ai plictisit să mergi la servici?

#35
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004

View PostKLMN, on 20 decembrie 2020 - 23:26, said:

Pentru mine nu mai exista sarbatorile care erau acum 20-30-40 de ani. Poate si pentru ca am imbatranit.

Cu siguranta imbatranirea psihica isi spune cuvantul. Si taica-mio imi spunea ieri acelasi lucru, erau ani in care era pasionat de pusul instalatiilor, de exemplu, acum putin il mai intereseaza. O simt si eu, la o generatie distanta - magia e apanajul copilariei :)

#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postadythekiller, on 20 decembrie 2020 - 23:07, said:

Sarbatorile 2020.
Totul mi se pare fals, comercial, prostesc.
Si aveai altfel de asteptari? Sarbatoarea religioasa nu mai inseamna mare lucru pentru majoritatea (putini mai cred oricum in fiinte imaginare in ziua de azi), adauga la asta nebunia cu X zile libere si deci inevitabil nevoia de a iti face "stocuri" (ca si cum nu ar fi oricum deschis intre Craciun si Revelion), consumul exagerat de mancare/bautura, impodobitul casei/bradului, cadourile, intalnirea pe parcursul a mai multe zile cu membri ai familiei (cu care de multe ori nu rezonezi ca si stil de viata/mentalitate/etc) si ai un mini-haos perfect. Colindele e normal sa fie tot cam aceleasi, ce ai vrea, sa apara colinde noi (care sa fie si bune)? Care sunt bune, vor fi bune si peste 30 de ani.

Pana la urma nu te opreste nimeni sa-ti traiesti sarbatorile cum iti place ... cumparaturile/agitatia le poti evita cumparand online, te poti retrage la o cabana dintr-o localitate izolata de munte, fara televizor, fara net, fara exces de mancare, fara aceleasi colinde care te enerveaza, etc.

Acu' ca zici, cineva ar putea face un business bun din asta, sa te fereasca 10-15 zile de nebunia care are loc an de an de Craciun/Revelion, ca sa nu ti se mai para totul fals, comercial, prostesc, te intorci in timp 100 de ani si petreci Craciunul ca atunci ... desigur, contra unei sume potrivite de bani Posted Image (desi, daca ma intrebi pe mine, dupa mai putin de 24 de ore ai incepe sa duci dorul "nebuniei" cu care esti obisnuit)

Edited by utopium, 21 December 2020 - 09:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate