Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este cu declaratiile cerute ce...

Focul bacterian,basicarea,mucegai...

infectie zona inghinala

Dua Lipa - Training Season
 Informatii complete despre servic...

tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker
 Schimbare difuzor Golf 7

Recomandare aparat de ras electric

Lant clinici dentare vs cabinete ...

Site-uri bune pentru cumparat Sma...
 Aurora Store

Debit centrala pe circuitul de in...

Sticle de bere

Identificare accidentare

Acuratețe date smartwatch, smart band? Recomandări?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

partyman

partyman

Senior Member

• Grup: Senior Members
Aș fi interesat de un smart watch sau smart band care să ofere acuratețe acceptabilă pentru tensiune arterială, SpO2. Găsesc așa ceva?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Slabe șanse să găsești un smartwatch sau band care să ofere acuratețe in măsurarea TA. In cazul SpO2 sunt mai mari șansele să dai de ceva cât de cât ok. Am două smartband care măsoară și TA și SpO2. Una este praf la ambele, adică scoate valorile fix din oficiu, probabil în funcție de bpm, la care se descurcă bine. Cealaltă are ceva idee în legătură cu TA și se descurcă bine în cazul SpO2, dar nu la fel de bine ca un pulsoximetru.

Edited by MembruAnonim, 20 December 2020 - 06:55.

partyman

partyman

Senior Member

cam care e marja de eroare?

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
1. Tensiunea Arteriala - niciun smart de la o firma respectata nu are asa ceva. Iar chinezismele care "au" sunt niste prostii. Iti dau rezultate false ( generate  aleator ) in baza unei valori pe care sa o introduci tu - ptr "calibrare". Am luat asa ceva si in momentul in care piciorul mesei avea HTA si le-am postat review negativ mi-au dat banii inapoi.
2. SpO2 - aici ai cateva ceasuri de marca de generatie noua - 2020 care ofera asa ceva. Precizia e insa destul de slaba - dau si multe rezultate complet aiurea, in functie de pozitia pe mana. Majoritatea o citesc doar manual. Am asa ceva de la Huawei - cam 2 din 5 citiri dau rezultate total incorecte comparate cu un pulsoximetru, restul de 3 fiind acceptabile, dar cu o toleranta destul de mare.
3. Pulsul - e singura data care e aproape de realitate. Si ea depinde un pic de pozitia ceasului pe mana, dar precizia e suficient de buna.

In toate cazurile respectivii si-au luat o marja de siguranta - exista un disclaimer in care zic ca sunt date orientative si nu inlocuiesc un aparat specializat.

Edited by eiffel, 20 December 2020 - 09:17.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

View Postpartyman, on 20 decembrie 2020 - 05:55, said:

Găsesc așa ceva?
Nu!
Ia-ți aparate specializate.

ericmario

ericmario

Fenomembru

View Postpartyman, on 20 decembrie 2020 - 05:55, said:

Aș fi interesat de un smart watch sau smart band care să ofere acuratețe acceptabilă pentru tensiune arterială, SpO2. Găsesc așa ceva?
Întreabă un cardiolog despre așa ceva.
Răspunsul va fi: ”Serios?”

partyman

partyman

Senior Member

Mulțumesc pentru răspunsuri.

41ex

41ex

Senior Member

al meu gt 2 pro pare foarte precis la puls si foarte aproape la oxigen. si printre cele mai ok la somn comparat cu concurenta.

totusi mai interesant mi se pare acum fitbit sense, posibil sa devina mai precis cu actualizari. partea proasta ca trebuie platit fitbit premium dupa 6 luni. plus au fost cumparati de google, deci nu se stie ce urmeaza.

pe locul 2 ar fi samsung watch 3, desi n-am inteles ce nu apare daca nu ai telefon samsung. pare destul de precis mai putin la tensiunea diastolica. dar cine stie, poate depinde si de cum il calibrezi(asa am vazut pe aici).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w6D_uUDUP2k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 41ex, 20 December 2020 - 12:35.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate