Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Alexander Residence - Pipera

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
iosjica11

iosjica11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.09.2016

View PostCourage, on 10 februarie 2021 - 12:30, said:

Am trecut acum si am facut poze.
Aparent foreaza sub strada si pentru asta folosesc tevi de apa potabila (rigiditate), de diametru mare.
Da, am trecut și noi o fuga azi si am văzut că s'a început construcția la canalizare. Nu înțeleg dacă țevile acelea sunt o problema ? Au diametru mic pt canalizare ? Care este treaba cu rigiditatea ?
Mulțumesc frumos

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
In mod normal se folosesc tevile portocalii, dar pt portiunile de groapa.
Cand forezi orizontal folosesti tevi mai de calitate, cele negre folosite de obicei pt apa potabila cu presiune.

Diametrul e mare, e bini, f. bini.

#21
iosjica11

iosjica11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.09.2016
@ahasverus - ar fi super ok sa faca acea strada sens unic, dar când va fi gata strada aceea desenată cu negru ? De unde ai informația asta ? E ceva concret menționat în vreun plan al primăriei sau cum ?

@courage - țevile sunt ok ca nu îmi dau seama dacă zici de bine sau de rău? :)

@amândoi- voi locuiți în zona ? Ce îmi puteți spune de aglomerație,  trafic la ore de vârf precum și zona în general de trăit zi pe zi?

#22
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu stau in Pipera, dar nu in zona, insa e drumul meu de plimbare catre camp, cu bicicleta sau perpedes, mai ales pe timp de pandemie.

Stau de 20 de ani in Pipera si stiu destul de multe chestii "underground" + am vazut in timp dezvoltarea.

Cu cate e mai mare diametrul tevii, cu atat este mai bine pentru tevile de canalizare - a explicat Adm mai sus.

Pipera s-a ridicat ca pol al banilor dintr-un singur motiv: scolile private, pentru ca acolo s-au dus expatii, apoi rumanii, iar gasca a urmat orbeste, desi  nu straluceste prin nimic.

Despre acces, stiu ca asta e planul, dar e de multa vreme si hartia suporta orice.
E treaba primariei sa faca acel pod, nu a dezvoltatorului.

Pipera are ca tot Bucurestiul, doua intervale de jale, datorate in mare masura scolilor - 8-10 si 17-20.
Pe sos PIpera, catre CB ai Sc Germana si Sc Americana
Pe Erou Iancu Nicolae ai: Olga Gudyn, Mark Twain, British, Cambridge, Little London, iar in padurea Zoo Avenor.
Printre astea, mai sunt o multime de gradinite private

Bani sa ai, ca nu e nimic de stat.

Pentru ca seara e buluc peste tot (Sos Pipera, DN1, A3), iar in zona ai de toate, o sa observi cu timpul ca nu mai intri in Bucuresti decat pentru nevoi stringente sau job, in rest ai totul in zona, adica in 15 minute maxim (padure, camp, Lidl, Mega, Penny, Scoli, clinici, analize medicale, magazine de animale, Mall Baneasa, Decathlon, Dedeman, Ikea, bricoDepot etc).

Cateodata ma satur de restaurantele din zona si imi fac curaj sa mai ies in oras, dar de fiecare data injur traficul (desi se merge pe DN1, in general) si ma intorc nemultumit.

Edited by Ahasverus, 10 February 2021 - 18:09.


#23
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Eu stau in capul strazii, in camp, deci trec zilnic pe acolo.
In 2007 cand am ajuns in camp, am avut un soc, acum m-am obisnuit si ca un provincial in devenire, nu vad cu ochi buni apropierea "civilizatiei", prefer linistea mea, relativa.

Aerul e inca ~curat, spatiu inca este berechet, acces rapid cum scrie mai sus Ahasverus.
Nu e pericol de inundatii, mai ales ca ai langa tine ditamai valea.

Daca esti genul care iese din bloc si urca la metrou, nu e pentru tine.
Cand nu era pandemia, eu preferam sa ma trezesc la 6.20 si sa plec la 7, doar ca sa prind GOOL la ducere si acceptabil la intoarcere, adica pe la ora 15.
Clar ai nevoie de doua masini, bani pentru educatie copii etc.

Edited by Courage, 10 February 2021 - 18:31.


#24
iosjica11

iosjica11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.09.2016
@all- va mulțumesc frumos amândurora pentru răspunsuri.  :)

@ahasverus - da, știu că treaba cu podul nu e pt dezvoltator, tocmai de aceea intrebam de unde e informația.  Consider ca daca s'ar face ideea propusă de tine ar rezolva f mult traficul , mai ales când vor deschide și cei din zenville.  

@courage - și cum e iarna pe străduțele acelea, intră vreun utilaj ceva? Ai rămas vreodată înzăpezit?
Stiu ca e sun culoarul de zbor pt Băneasa,  dar știu că au mutat liniile comerciale pe Otopeni de mult. Sunt multe zboruri zilnice , e deranjant sau te obișnuiești?
Cu utilitatile cum stai la reședința ta de domiciliu ? Sunt probleme cu alimentarea de apă, curent, gaze ? Citisem undeva ca netul e prost pe strada asta, insa am inteles ca cei din Alexander au bagat fibra de la Digi. Tu cum stai cu internetul,  viteza e ok ? Întrebat că evident voi avea si ceva work from home.

#25
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Iarna nu sunt deloc probleme, dintr-un singur si simplu motiv: e pustiu in camp, iar o singura masina cu lama are unde sa impinga zapada fara probleme.
In cartier cand ninge mult vin cu buldo si arunca peste gardul cartierului zapada.

In anii trecuti erau portiuni unde cam 2 zile pe an se faceau troiene imense la viscol, dar acum au pus niste mormane de pamant langa drum si problema a disparut. Ce e drept, nici viscolele nu mai sunt ca altadata.

Avioanele in 2007 erau groaznice pe Baneasa, cand capsunatul era la viteza maxima.
De ani buni insa traficul e acum neglijabil, iar la cat de mica e cladirea  Aerogarii Baneasa, nu sunt sanse sa se inrautateasca f tare traficul.

Otopeni e departe, nu are a face cu nimic din zona.
Pe Otopeni se va extinde aeroportul.

Netul e de la RDS, fibra, gigabit. Merge de rupe, cand nu se rupe fibra aeriana (rar).
La mine in cartier e Ines si RDS. Nu exista alte firme cu fibra in Pipera.
Ines merge trasnet, au IP TV, dar abonamentul e 100 EUR/luna, RDS cred ca e 60 lei.
Ideea e ca ai optiuni pt toate buzunarele.

Candva era ceva facut de primarie, dar in Voluntarii vechi, niciodata in Pipera.
Nu raspundeau niciodata la mail sau telefon.

Cartierul meu are put la 250m adancime, canalizarea se leaga in canalizarea scolii Americane, unde se leaga si noua canalizare din poze. Banuiesc ca statia de pompe a fost preluat de primarie, altfel nu vad cu puteau face retea publica.

Apa e de la Apavol, conducte noi, ok pt spalat, pe riscul tau pentru baut.
Eu cum ziceam, am put, nu pot da detalii despre apa de la Apavol.
Eu am baut 25 de ani de la robinet in Bucuresti.
Curentul cade foarte rar, singura perioada cand ne-au disperat a fost cand au latit sos Pipera si rupeau cabluri zilnic.
Gazele no problem in 15 ani.

Edited by Courage, 10 February 2021 - 21:04.


#26
iosjica11

iosjica11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.09.2016
@courage - mulțumesc mult de tot pentru feedback ul generos.
Am mai auzit de la diverși agenți ca zona Pipera este inundabilă f ușor. Ce îmi poți spune despre problema asta ? Cum sunt terenurile în zona aceea cu Alexander Residence? Ati prins strada inundata pe câmp, sau mai jos pe strada unde am văzut că e o zonă mai joasă (pe harta apare o balta ceva ).

#27
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Acum cativa ani, zona Pipera anilor pre 2005 (adica Paralel cu Erou Iancu-Nicolae) nu avea canalizare stradala, dar avea ziduri mari si garduri mari de beton.
Cand ploua torential vara curtile se transformau in piscine. Le-a facut canalizare si de 10 ani nu am mai auzit de inundatii.

Nu e cazul in zona V Alecsandri, care are si portiunea din vale, dar casele sunt mult pe deal, e diferenta de minim 5m inaltime, adica esti in "vf de munte" dpdv al inundatiilor.

Din 2007 pana acum, nu am vazut nimic interesant dpdv al apei.

Vantul insa bate in camp, si dimineata nu mai esti in Kansas.

#28
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Acesta este mesajul primi pe email de la complexul de vis-a-vis  = New Point Villas Posted Image


Quote

Salutare,

Pentru că v-ați exprimat interesul față de proiectul nostru, dorim să vă anunțăm că prețurile se vor majora curând!

Astfel, vilele New Point, începând cu data de 22 februarie, vor avea prețuri începând de la 164.400€ tva inclus pentru faza I, respectiv 161.400€ tva inclus pentru faza II.

Puteți achiziționa în continuare o locuință în ansamblul nostru rezidențial la prețul actual de 161.400€ tva inclus pentru faza I și 159.400€ tva inclus pentru faza II, în următoarele zile rămase până la majorarea prețurilor.

Ești pregătit pentru a trăi o viață ce îți depășește așteptările?

Attached Files


Edited by Courage, 20 February 2021 - 08:42.


#29
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Oare se majorează prețurile pentru că vor să plătească pe cineva care știe să se exprime în limba română?

#30
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Niste poze de azi

Attached Files



#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
La fel de ghetou ca New Point - gard, trotuar de juma' de metru cu canale din loc în loc, carosabil minimal, gard. Spațiu verde? N-avem loc de așa ceva. Finisaje mai de Doamne ajută? Nu, că taie din profit și ăștia cumpără oricum.
Locul ideal pentru întors acasă după o zi de muncă.

#32
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Well, asa cum am tot observat in general, forumul este si aici paralel cu realitatea.

Alexander Residence mai are 2 unitati nevandute, iar vecinii cu Zen ville si New Point vand de rup, asa ca incep proiect nou, mai in spate.

E o cerere uriasa pe case, mai ales ca pandemia asta nu pare sa se evapore in 2021.

#33
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
De unde aveti informatiile acestea? Chiar pe site-ul lor scrie ca una singura este vanduta, 13 sunt rezervate (au dat doar avansul minim si se pot razgandi oricand) iar 16 isi asteapta cumparatorii. Sunteti cumva dezvoltatorul si stiti mai multe decat cei de la firma, ca doar ei actualizeaza site-ul, nu?

Edited by edi10000, 18 April 2021 - 15:16.


#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 Ahasverus, on 17 aprilie 2021 - 20:28, said:

Well, asa cum am tot observat in general, forumul este si aici paralel cu realitatea.
Realitatea e că e plin de fraieri care plătesc bani buni pe cotețe în ghetouri. N-a negat nimeni realitatea.

#35
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

 edi10000, on 18 aprilie 2021 - 15:15, said:

De unde aveti informatiile acestea? Chiar pe site-ul lor scrie ca una singura este vanduta, 13 sunt rezervate (au dat doar avansul minim si se pot razgandi oricand) iar 16 isi asteapta cumparatorii. Sunteti cumva dezvoltatorul si stiti mai multe decat cei de la firma, ca doar ei actualizeaza site-ul, nu?
Trec des cu bicicleta pe acolo si pun intrebari. La fel la Zen ville si New Point.
Adesea siteul e in spatele realitatii.

Habar nu am ce inseamna dpdv legal cate mai sunt, dar daca e platita rezervare, in general se merge inainte.

Edited by Ahasverus, 19 April 2021 - 08:10.


#36
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
2 poze de pe cealalta parte a campului, cat mai e camp inca.

In stanga Alexander Residence, in dreapta Zen Ville si New Point.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate