Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Seriale comice anii '90

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Se produc la ora actuala seriale comice atat de bune cum erau : Seinfield, Prietenii tai, Familia Bundy, etc ? Sau atunci in anii '90 a fost apogeul comediilor de genul ?

#2
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
nu se mai produc seriale bune cum erau in trecut. din pacate...

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Cam tot ce a fost bun, cam in aceeasi nota s-au cam terminat recent.
Vezi - Two And a Half Men sau The Big Bang Theory.

N-a mai aparut nimic sa le inlocuiasca.
Problema e cam la toate serialele din ultimii ani., nu doar la cele de comedie.- se termina cele bune si nu mai apare nimic bun in loc.

#4
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Young Sheldon, Mom... cam atat ce mi se pare foarte bun in zilele noastre

#5
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020

 neks, on 19 decembrie 2020 - 20:51, said:

Se produc la ora actuala seriale comice atat de bune cum erau : Seinfield, Prietenii tai, Familia Bundy, etc ? Sau atunci in anii '90 a fost apogeul comediilor de genul ?
Se produc, dar din alea cu umor progresist si corect politic.
Fara glume rasiale/religioase/misogine.

Familia Bundy (un serial de comedie despre o familie traditionala in care barbatul , conservator si republican convins, bautor de bere, amator dupa gratare,  mereu cu mana in pantaloni cand se uita la meciuri de rugby, si vede femeile ca pe niste inferioare, adica doar la cratita si in pat, si baiatu' care agata si hartuieste fetele sperand sa se dezvirgineze),  daca s-ar produce, ar fi fost  INTERZIS si boicotat de toate miscarile progresiste si feministe.  
Televiziunile si nici Netflixul  nu l-ar fi aprobat.  
Plus ca nu are niciun afro-american acolo sau un Homosexual.

Clar ar fi fost interzis.

Seinfeld si Two And a Half Men la fel, n-ar fi rezistat prea mult pe ecran.
F.R.I.E.N.D.S   nici  atat ca nu prea are actori de culoare si gay.

Cred ca la ora actuala doar The Big Bang Theory, dar cu umor mult mai sec, si cu mai multe personaje de culoare si gay si feministe in prim-plan.

Edited by Madacatalin, 19 December 2020 - 21:14.


#6
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Dupa ce s-a terminat serialul LOST, nu am mai vizionat nici un serial. Am pierdut ceva?

Indicati-mi 3 seriale, de orice gen, fara multe sezoane, din ultimii 10 ani, care ar trebui neaparat vazute, dar sa fie cam la fel de bune precum Twin Peaks.

Edited by sandu222, 19 December 2020 - 21:33.


#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Fargo, Dexter, True Detective, Taboo, Westworld, The Expanse, oricare din astea ar face ca Twin Peaks sa arate ca un film amuzant de categorie B.Incearca sa il revizionezi acum.

#8
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020

 sandu222, on 19 decembrie 2020 - 21:31, said:

Dupa ce s-a terminat serialul LOST, nu am mai vizionat nici un serial. Am pierdut ceva?

Indicati-mi 3 seriale, de orice gen, fara multe sezoane, din ultimii 10 ani, care ar trebui neaparat vazute, dar sa fie cam la fel de bune precum Twin Peaks.



Game of Thrones



[ https://www.meme-arsenal.com/memes/779a8109eac5e8291d8d65023eb26b39.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




..........pe bune , are asa de multe faze penibile, mai ales sezonul 8, ca te rupi de ras.  Posted Image
Se vrea serial serios despre dragoni, necromanceri  si zombies , dar nu-i iese.

E mai degraba de umor intunecat medieval. Are si sex  .  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2fPgIIB67bw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Madacatalin, 19 December 2020 - 22:16.


#9
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
Mike&Molly, Rules of engagement!

#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Nu, prostia asta cu corectitudinea este dusa la extrem si showri clasice nu se mai pot produce cum s-a facut acum 30 de ani.

#11
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
Adevarul e ca nici serialele  de comedie  conservatoare nu au fost chiar atat de exceptionale si atat de amuzante.  
Printre sutele de episoade "moarte" si "plictisitoare",  mai sunt si episoade exceptionale, dar in rest parca se repeta.
In rest, rareori rad la serialele de comedie.  

Daca vreau neaparat sa ma cac pe mine de ras, ma uit la seriale "serioase"  gen Game of Thrones,  House of Cards,  Black Mirror,  Walking Dead, Stranger Things  sau Spartacus  care chiar incearca sa se ia in serios, si ajung sa esueze lamentabil cu faze penibile si tampenii fara nicio logica.  
Pe mapamondul internetului se spune ca sunt cele mai bune seriale ale generatiei mileniale si ale aniilor 2010', dar in realitate sunt niste MIZERII HIDOASE ULTRAMEDIATIZATE. Mizerii la care producatorii prefera sa investeasca mai mult in publicitate decat in serialele in sine.  

Acusica cred ca ma apuc de Mandalorian si Witcher cand o sa-mi iau abonament nou la Netflix.  Ma astept sa fie mizerii pline de faze penibile, de aia nu prea regret ca dau banii.

Daca as fi avut bani si mult timp liber, deveneam critic de filme ca tipul de la CinemaSins sau HonestTrailer.

Edited by Madacatalin, 19 December 2020 - 23:15.


#12
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Madacatalin, on 19 decembrie 2020 - 21:15, said:

Familia Bundy...
Plus ca nu are niciun afro-american acolo sau un Homosexual.
...................................

Cred ca la ora actuala doar The Big Bang Theory, dar cu umor mult mai sec, si cu mai multe personaje de culoare si gay si feministe in prim-plan.

Doctor Piscopescu ;) e nevoit sa-ti prescrie o cura de urgenta bazata pe episoade in reluare cu Familia Bundy. Asta ti-ar permite sa revezi colegul de suferinta(si de culoare opusa ;)) al lui Al Bundy, de la magazinul de pantofi din mol. De asemenea, mai erau 1-2 in clubul No Ma'am...

Legat de Big Bang, ai glume "rasiale" la greu, incepand de la Rajesh - fazele cu mancat beeferoni, baut alcool, ciudateniile sexuale - pana la  familia lui din India si cu sor'sa Prya care cam dadea cu posteriorul in populatie.

De asemenea, bancurile despre evrei si maica-sa atat de stereotipa si de "castratoare" a lui Howard.

Pana si Sheldon Cooper a avut o gramada de chestii incorecte politic din care cea mai tare pe care mi-o amintesc e cand i-a spus secretare de culoare a departamentului ca e sclava :)!
Sau cand facea remarci cu conotatii sexuale in primele sezoane...

#13
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
1-2 negri?  
Tu numesti asta "serial progresist"? Posted Image)))))))
PE BUNEEEE?  
Pai si  serialele republicane  ca  The Waltons , serialul preferat al lui George Bush,   are asa, 1-2 negri. Posted Image))))
Si Dallas.


Bre, daca vrei in ziua de azi sa faci un serial de comedie si sa  fii acceptat pe Netflix, trebuie sa ai minim 5-10 personaje de culoare (mexicani, indieni, arabi  afro si asiatici), vreo 3-4 gay (o lesbianca), un transexual, si chiar un personaj cu dizabilitati (orb, surd, paralizat, eventual un cyborg). Si poate si un animal vorbitor ca sa te pui bine cu cei de la PETA. Posted Image)))))

Edited by Madacatalin, 19 December 2020 - 23:22.


#14
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 16.03.2005

 sandu222, on 19 decembrie 2020 - 21:31, said:

Dupa ce s-a terminat serialul LOST, nu am mai vizionat nici un serial. Am pierdut ceva?

Indicati-mi 3 seriale, de orice gen, fara multe sezoane, din ultimii 10 ani, care ar trebui neaparat vazute, dar sa fie cam la fel de bune precum Twin Peaks.

Dark  https://www.imdb.com/title/tt5753856/

#15
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Firefly
https://www.imdb.com/title/tt0303461/
+
filmul Serenity

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Firefly si Serenity sunt antice si nu sunt de comedie.Deja au intrat in categoria Filme Culte.
Nu stiu noul serial Firefly cum va fi ca il va restarta Disney la anul. Alti actori, alte caractere...

#17
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

 eiffel, on 20 decembrie 2020 - 09:08, said:

Firefly si Serenity sunt antice si nu sunt de comedie.Deja au intrat in categoria Filme Culte.
Nu stiu noul serial Firefly cum va fi ca il va restarta Disney la anul. Alti actori, alte caractere...
Chestie de gusturi/interpretare  colega,Fireflay este din anii 2000 si are un umor/replici de buna calitate

#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

 sandu222, on 19 decembrie 2020 - 21:31, said:

Dupa ce s-a terminat serialul LOST, nu am mai vizionat nici un serial. Am pierdut ceva?

Indicati-mi 3 seriale, de orice gen, fara multe sezoane, din ultimii 10 ani, care ar trebui neaparat vazute, dar sa fie cam la fel de bune precum Twin Peaks.

Unul care i-mi vine acum in minte , Eureka.
https://www.imdb.com/title/tt0796264/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate