Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Teapa olx

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
250 replies to this topic

#37
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 12.06.2010
BT are niste carente maxime. Tocmai au primit o amenda pe GDPR.

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,314
  • Înscris: 01.12.2001

View PostEMPP, on 18 decembrie 2020 - 20:22, said:


gaura unde i-o dai?
Pune cardul in fata unui bec puternic. Se vede antena. ;)

#39
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postdorin_2k, on 18 decembrie 2020 - 20:55, said:

Pune cardul in fata unui bec puternic. Se vede antena. Posted Image

E North Korea la el acasa. Probabil le-a pus si trackere pe telefoane la toti :))

View Postlucianburjuiul, on 18 decembrie 2020 - 20:52, said:

BT are niste carente maxime. Tocmai au primit o amenda pe GDPR.

Bun, si care ar fi calea de urmat?
Acum, eu nici nu stiu cat a insistat ea, si la politie, si la banca.

#40
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Cam toate bancile s-au mutat pe online, iar in sediile lor este o epidemie de incompetenta generala, practic toti angajatii stau acolo degeaba. In afara de operatiuni simple care le poti face si tu de pe tel, nu au habar de absolut nimic. La banci nu le pasa pentru ca toti clientii importanti isi fac treburile online, iar prin sedii ajung doar "saracii".

#41
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Si eu am fost la CEC si m-am plans ca nu pot scoate cash din bancomat si m-au trimis la alta banca, sa folosesc bancomatul altora, al lor cica se mai intampla sa "nu-i placa" unele carduri, fara sa fi reusit sa afle motivul.

#42
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

View PostNotsure, on 18 decembrie 2020 - 20:49, said:

Banca Transilvania

Posteaza si pe topicul asta:

https://forum.softpe.../page__st__5328

Stiu ca pe acel topic activa cineva care lucra la BT si parea competent, din pacate imi scapa acum numele userului, intreba acolo.

-------------------------------

Sa nu se ia dupa "muierile de acolo". Sa faca reclamatie in centrala.

Inca un exemplu personal: In iulie am vrut sa inchid un cont la CEC dupa ce am rambursat anticipat un credit. Am facut actele de inchidere a creditului cu "o muiere" iar apoi am trecut la "alta muiere" sa-mi inchida contul curent. Asta a refuzat pe motiv ca aveam buletinul expirat. Asa era insa expirase cu 2 luni in urma si din cauza pandemiei C.I. era conform legii valabila inca 6 luni. Am explicat si am insistat sa-mi inchida contul sa nu mai fac inca un drum in agentie. Au inceput sa se eneveze si sa ridice tonul: "Hai domnule cum sa inchidem un cont cand aveti buletinul expirat ? Ce ne juncam aici !!?".

Am facut reclamatie in centrala si peste 2 zile cand am intrat in agentie nu stiau cum sa-si ceara scuze ca stres ca nu stiu ce....

In agentii gasesti de multe ori oameni foarte slab pregatiti....

Edited by Cornel, 18 December 2020 - 21:11.


#43
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Un caz identic s-a intamplat si la Ploiesti. Pagubita a actionat destul de rapid , blocand cardul in 15 min. A doua zi a fost la banca si a vorbit cu 2 functionare care au asigurat-o ca se rezolva si isi va recupera banii ; a facut reclamatie si la politie.
A treia zi a observat ca platile fusesera facute si intreband banca i s-a raspuns ca  ,,platile fusesera procesate corect, cu date de identificare corecte la data platilor si recomandarea sa ma adresez politiei fiind singura institutie care ma poate ajuta in situatia descrisa de mine ''.

https://www.observat...le-neautorizate

#44
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postcutzu_rexi, on 18 decembrie 2020 - 21:01, said:

iar in sediile lor este o epidemie de incompetenta generala, practic toti angajatii stau acolo degeaba. In afara de operatiuni simple care le poti face si tu de pe tel, nu au habar de absolut nimic.
Nu-i peste tot asa, mai sunt si oameni capabili. Doar ca sefii nu sunt cei mai buni, au interese, primesc oameni pe pile etc   de asta ajung prostii sa fie majoritari. Acum la banca intri pe baza de interviu nu de concurs.

#45
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Practic e un haos, un Vest Salbatic, nu e nimic reglementat si e la noroc.

Totusi, ce nu inteleg eu, bancile cum isi permit sa accepte tranzactii de pe orice site? Nu ar trebui sa existe un site universal de procesare a platilor si in rest sa nu aiba nimeni voie sa se joace cu asa ceva? Mi se pare halucinant. Si eu bag datele cand platesc netul. Practic daca baga cineva datele, are dreptul sa iti ia ce suma doreste, indiferent ce scrie in interfata? De ce bancile nu aleg un site care sa fie singurul care poate intermedia aceste plati?

Daca aia de la net se hotarasc sa imi traga 5000000 in loc de 50 lei data viitoare, nu ajung in aceeasi situatie cu amica mea? Ca e acelasi lucru, interfata zice ceva, tranzactia e alta, iar banca spune ca ai bagat datele, la revedere.

Edited by Notsure, 18 December 2020 - 21:14.


#46
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 12.02.2012

View PostNotsure, on 18 decembrie 2020 - 20:00, said:


Deci, cum se poate rezolva situatia?

Prostia se plateste.
Nu cred ca se poate rezolva decat prin plangere penala si apoi hotarare judecatoreasca. Si asta va dura...
Acum pe bune, sa vrei sa vinzi ceva, dar, de fapt, sa faci o plata... mare prostie!!!

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,314
  • Înscris: 01.12.2001

View PostNotsure, on 18 decembrie 2020 - 21:01, said:



E North Korea la el acasa. Probabil le-a pus si trackere pe telefoane la toti :)).
Puțin zis.
Vezi acum pe ProTV.
Bourne.
Ai văzut primele 2 părți? ;) Știi ce zic?
Din acest motiv nu am pățit nicio teapa. Că mă feresc de vreo 10 ani. Acum vreo 5 ani nevasta a fost "prăduită" la un ATM. De niste găinari cu banda dublu adeziva pe fanta atm-ului.
In prima fază poliția nu a vrut să facă nimic.
Am depus plângere în dublu exemplar.
In 2 săptămâni: banii înapoi in cont.
Nu au vrut să explice ce și cum nici până acum.

In cazul inițiatorului: doar la politie găsești rezolvarea. Daca au "tras" aia din cont tot.
Însă dacă e doar plata autorizata de ea: slabe șanse. Pt că ea a autorizat prin OTP sau alta metoda.

#48
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai asta e, ca nu a facut plata, interfata zicea ca PRIMESTE bani. Deci e inselaciune.

#49
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Chestiunea aici este relativ simpla.
Ai luat o teapa si ai compromis datele unui card, dar ti-ai dat seama la timp de asta si ai blocat contul.
De aici nu mai ramane decat sa ajungi sa vorbesti cu un angajat al bancii care sa anuleze tranzactiile. Atunci ele nu vor mai fi executate si nu va mai fi nevoie de nici o rambursare mai tarziu. Problema ta e defapt ca nu gasesti un angajat care sa stie ca poate face asta.

Edited by cutzu_rexi, 18 December 2020 - 21:18.


#50
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
In practica primesti sms de confirmare de la banca.
Vrei sa trimiti  suma X lui Y?

Zici da, trimitand codul? Esti bun de plata.


Ce sa mai reglementezi? Ce sa mai limitezi?

Sa pui test de iq pentru detinere cont bancar?

#51
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 12.02.2012

View PostNotsure, on 18 decembrie 2020 - 21:16, said:

Pai asta e, ca nu a facut plata, interfata zicea ca PRIMESTE bani. Deci e inselaciune.

Clar ca este inselaciune.
Dar cat de prost sa fii ca sa nu stii ca nu trebuie sa dai datele de pe card ca sa primesti bani in cont?

#52
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Poststevetlangat, on 18 decembrie 2020 - 21:20, said:

In practica primesti sms de confirmare de la banca.
Vrei sa trimiti  suma X lui Y?

Zici da, trimitand codul? Esti bun de plata.


Ce sa mai reglementezi? Ce sa mai limitezi?

Sa pui test de iq pentru detinere cont bancar?

A zis ca a confirmat prin BT pay. Sincer, eu nu cunosc aplicatia, iti zice acolo datele concrete ale tranzactiei? Daca da, tot inselaciune e, dar e mai greu de pus in carca bancii problema, ci mai degraba tre sa te descurci cu legea,

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,314
  • Înscris: 01.12.2001

View PostNotsure, on 18 decembrie 2020 - 21:16, said:

Pai asta e, ca nu a facut plata, interfata zicea ca PRIMESTE bani. Deci e inselaciune.
Cum a făcut autorizarea plății?
Mai are ceva in cont sau doar plata autorizata s-a dus?

La orice autorizare scrie clar: suma plătită și către cine. Acolo nu mai poate contesta nimic. Doar daca s-au făcut plăți ulterioare fara autorizare. Acum pe eMag nu mai trebuie autorizare daca ai cardul salvat.

#54
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010
Au dat știrea asearã la Digi24 de frauda pe olx.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate