Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Teapa olx

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
250 replies to this topic

#235
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,821
  • Înscris: 01.09.2006

View PostLordulCapdeMort, on 14 noiembrie 2021 - 12:11, said:

vad ca nimeni nu raspunde la faptul ca daca gasesc un card pe strada si incep sa fac tranzactii cu el, este sau nu fapta penala ?
Doar teoretic este fapta penala.
Practic, daca il gaseste cine trebuie, va gasi metode sa faca tranzactii cu el fara sa il intrebe nimeni nimic.
Pe un rus sau pe un indian sigur nu ii va intreba nimeni nimic.

#236
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postech, on 14 noiembrie 2021 - 12:53, said:


Doar teoretic este fapta penala.
Practic, daca il gaseste cine trebuie, va gasi metode sa faca tranzactii cu el fara sa il intrebe nimeni nimic.
Pe un rus sau pe un indian sigur nu ii va intreba nimeni nimic.

Pai și de ce băncile permit acest lucru ? Asta nu înțeleg!

#237
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,821
  • Înscris: 01.09.2006

View PostLordulCapdeMort, on 14 noiembrie 2021 - 12:53, said:

Pai știu exact câte adrese de mail am făcut de-a lungul existentei mele ! Asta e faza. Și știu ca nu am făcut nici o tranzacție cu Payeer de-a lungul istoriei!
Doar ca nu poti demonstra asa ceva.
Poti demostra ca exista ceva. Nu poti demonstra ca nu exista ceva.
Tu chiar nu poti intelege lucruri atat de simple?

View PostLordulCapdeMort, on 14 noiembrie 2021 - 12:56, said:

Pai și de ce băncile permit acest lucru ? Asta nu înțeleg!
Ai mai observat lucruri care nu sunt perfecte pe lumea asta?
Oare de ce nu sunt toate lucrurile perfecte?
Eu nu pot sa cred ca exista oameni atat de naivi ...

#238
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postech, on 14 noiembrie 2021 - 13:00, said:

Doar ca nu poti demonstra asa ceva.
Poti demostra ca exista ceva. Nu poti demonstra ca nu exista ceva.
Tu chiar nu poti intelege lucruri atat de simple?


Ai mai observat lucruri care nu sunt perfecte pe lumea asta?
Oare de ce nu sunt toate lucrurile perfecte?
Eu nu pot sa cred ca exista oameni atat de naivi ...


Sa iti spun o treaba, un prieten a fost acuzat ca i-a spart facebook-ul fostei. Sa vezi ce scandal a iesit, a venit politia i-a retinut calculatorul, laptopul, le-a perchizitionat si ghici ce? afirmatia nu s-a confirmat. Omul era nevinovat.Iar politia i-a spus mai apoi ca o poate da in judecata pentru faza asta. Pana la urma nu s-a mai intamplat asta. Mentionez ca omul avea destule dovezi ca aia era cam curvistina dar nah...

Pot demonstra ca exista ceva. Nu pot demonstra ca nu exista? Era o metoda matematica se chema reducerea la absurd in care presupuneai ca ceva exista ca sa ajungi in final ca nu exista. Era prin clasa a IX,X ceva de genu .

Si mai era colegul @Nimicid15  care intreba cum poti cumpara ceva fara sa vezi???? pai omul m-a intrebat daca produsul prezinta defecte.I-am spus ca nu. Plus ca a vazut pozele din anuntul de pe olx nu e ca si cum nu ar fi vazut.

La fel cand faci o comanda online pentru un tv te uiti la niste poze,la specificatii, la review-uri si vezi produsul live in momentul cand iti este livrat acasa

Edited by LordulCapdeMort, 14 November 2021 - 13:24.


#239
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Mie olx si alte situri de genul mi se par vinovate, din cauza ca majoritatea oamenilor sunt f prosti, de-asta se intampla asa ceva, ar trebui sa fie tranzactiile inchise, fara nr de telefon, totul sa se faca prin platforma lor, chiar daca platesti un abonament lunar.

#240
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,821
  • Înscris: 01.09.2006

View PostLordulCapdeMort, on 14 noiembrie 2021 - 13:14, said:

Sa iti spun o treaba, un prieten a fost acuzat ca i-a spart facebook-ul fostei. Sa vezi ce scandal a iesit, a venit politia i-a retinut calculatorul, laptopul, le-a perchizitionat si ghici ce? afirmatia nu s-a confirmat. Omul era nevinovat.Iar politia i-a spus mai apoi ca o poate da in judecata pentru faza asta. Pana la urma nu s-a mai intamplat asta. Mentionez ca omul avea destule dovezi ca aia era cam curvistina dar nah...

Pot demonstra ca exista ceva. Nu pot demonstra ca nu exista? Era o metoda matematica se chema reducerea la absurd in care presupuneai ca ceva exista ca sa ajungi in final ca nu exista. Era prin clasa a IX,X ceva de genu .
Deci politia nu l-a pus pe prietenul tau sa demonstreze ca nu i-a spart facebook-ul fostei.
Pentru ca nu avea cum.
De-aia justitia nu te pune niciodata sa demonstrezi ca nu ai facut ceva, pentru ca nu ai cum. Doar daca demonstreaza procurorii ca ai facut ceva te condamna, altfel esti nevinovat, nu trebuie tu sa demonstrezi ca nu ai facut ceva.

Metoda reducerii la absurd se refera la altceva.
Poti sa demostrezi ca un scenariu e adevarat invocand faptul ca daca ar fi invers, ar duce la o absurditate.
De fapt ar putea avea legatura cu situatia ta, dar nu ai cum sa demonstrezi ca ar fi fost absurd sa faci ceva din ce a facut rusul.

#241
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postpielea, on 14 noiembrie 2021 - 13:31, said:

Mie olx si alte situri de genul mi se par vinovate, din cauza ca majoritatea oamenilor sunt f prosti, de-asta se intampla asa ceva, ar trebui sa fie tranzactiile inchise, fara nr de telefon, totul sa se faca prin platforma lor, chiar daca platesti un abonament lunar.

Asa ar trebui plus ca olx -ul nu ar pierde nimic în situația data !

#242
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLordulCapdeMort, on 14 noiembrie 2021 - 14:00, said:


Nu mai tin minte, tu esti ala pacalit de o asistenta?!? Nu mai tin minte, ce ziceai ca ai patit? Povesteste

Edited by MembruAnonim, 14 November 2021 - 14:02.


#243
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Asistență nu Asistenta! Asistența Olx ! Asistență despre habar n-aveam că nu există!

Asistență nu Asistenta! Asistența Olx ! Asistență despre habar n-aveam că nu există!

#244
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Credeam ca a mai zis amica cuiva ceva.. dar e doar Lordul..

#245
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Bun ! Acuma concret vorbind, ma poate ajuta în vreun fel banca sa dau de rus ? Cum susține banca păgubiții în astfel de situații? Aparent pare sa fie de partea infractorilor! Care este diferența între favorizarea infractorului si favorizarea făptuitorului?

#246
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Banca a luat toate masurile ca sa nu poti fi fraudat, dar daca tu ai trecut peste toate masurile de siguranta si ai divulgat toate codurile prin care banca te putea proteja, sa fii sanatos. Esti singurul vinovat.

#247
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postbaribalu, on 14 noiembrie 2021 - 16:14, said:

Banca a luat toate masurile ca sa nu poti fi fraudat, dar daca tu ai trecut peste toate masurile de siguranta si ai divulgat toate codurile prin care banca te putea proteja, sa fii sanatos. Esti singurul vinovat.

Ar fi trebuit sa existe un fel de asigurare care sa acopere problema dar ghici ce ? Nu exista ca m-am interesat! Exista doar pentru tipul de tranzacții neautorizate!
De divulgat le-am divulgat din neștiință și din faptul ca sunt anumite site-uri pe care trebuie sa le divulgi pentru a efectua o depunere/ a achiziționa un produs etc. Astfel ca nu aveam de unde sa știu ca aici nu e cazul cum nu aveam de unde sa știu prin ce metoda îmi pune rusul banii. Credeti-ma ca nu bat câmpii ca am vândut o data un telefon și acolo tot asa a vrut unu sa ma păcălească da nu i-a mers ca am întrebat un prieten și mi-a zis ca e teapa 100% ! Era un mesaj ceva de genu ca a efectuat o plata la o banca din Londra și ca îmi trimite ordinul de plata !

In situația cu rusul însă nu am știut!

Ce as mai putea face acum? Pentru ca sunt totuși banii mei și as vrea sa merg pana la capăt! Spre exemplu cum as putea sa mut cazul la alta sucursala a băncii din oraș întrucât nu prea ma înțeleg cu personale de la sucursala unde am depus. Cum sa pun problema la banca? Ce sa mai întreb? Va mulțumesc anticipat! Poate reușesc totuși sa rezolv ceva!


#248
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Cum sa pun problema la banca ?

Ce sa vorbesc mai exact !

#249
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Mergi la banca și îți ceri scuze că nu ai știut cum funcționează. Că ai trimis codul de autorizare altcuiva prin SMS sau prin alta metoda.
Și că ai trimis foto cu CI.
Data viitoare o sa fii mai atent.

Ai pierdut banii și aia e. S-au dus, Pa-pa, adios.
Chiar nu poți trece de aceasta pierdere?


Deja ai mers până la capăt. Nu mai ai ce face. Înțelege acest lucru.

#250
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDany_Darke, on 14 noiembrie 2021 - 11:57, said:

topicele au fost pe forum, insa mai apoi scoase. topicele sunt exact in tema celor de care s-a discutat anterior tot pe aceasta arie
https://forum.softpe...nchid-topicuri/
daca formulezi diferit deschiderea, nu inseamna ca suntem prea incompetenti de a intelege ceea ce discuti de fapt. faptul ca intrebi: dar situatia x (adica o reformulare a situatiei tale) se intampla, este fapta penala?
ti s-a mai raspuns la astea in topicele si zecile de pagini si miile de raspunsuri primite deja.
pe aria de juridic ai facute topice pt crima perfecta, topic motivational ca sa nu mai fii pacalit, sa dai in judecata banca si politia (desi tot tu erai cel ce insista cu mita si ce mai vroiai tu sa faci), amenintari cu fapte penale, cele 2 de zilele acestea, plus alte interventii pe topicele celorlalti pt exact aceleasi discutii orientate spre situatia ta.
nu ti se par de ajuns? ti-am explicat de atatea ori, ai facut o prostie, insa cauti vinovatii in alte parti si vrei sa plateasca altii pt greselile tale. cauti mangaiere pe cap cu toate aceste topice, cauti un loc de lamentare, dar nu-ti asumi nimic si mereu arunci pisica peste gard.
mai vezi o chestie scrisa la misto sau in alta speta si mai faci un topic sau deschizi subiectul ca uite ce necaz asupra ta si cum s-a complotat asupra ta. ziceai ca e o ancheta a politiei in desfasurare, asteapta rezultatul acesteia, imi imaginez ca si pe respectivii ii agasezi la fel cu intrebari si supozitii, de banca nici nu ma mai gandesc.
in fine, ideea este ca dezbaterea cazului tau, dezbatut deja peste jumatate de an fara sa te incomodeze nimeni pe topicele anterioare, devine agasanta si futila. cu atatea noi topice pe acelasi subiect.
spicuit acum, ai 13 topice unde ai dezbatut acest subiect dintr-un total de 18 unde ai postat.
iti reiterez ce am scris in topicul mentionat mai sus de mine pe abuzuri la sfarsitul lunii septembrie
cum vrei sa-ti mai explicam?  fii barbat si asuma-ti prostiile. in viata nu-ti va merge prea mult cu lasa ca raspund si platesc altii pt mine.


#251
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View PostLordulCapdeMort, on 14 noiembrie 2021 - 17:32, said:

Cum sa pun problema la banca ?

Ce sa vorbesc mai exact !

Eu sunt curios daca atunci cand depaseste perioada de clasare fapta, o sa renunti, sau o sa incerci niste petitii ceva, audienta la presedinte. Sau sa imputernicesti la notar un nepot, sa duca lupta mai departe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate