Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Teapa olx

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
250 replies to this topic

#19
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostEMPP, on 18 decembrie 2020 - 20:20, said:

noroc ca  vindea carti ieftine.daca isi vindea masina?

Ce legatura are? Indiferent cat se astepta sa primeasca, aia tot aceiasi bani ii ciordeau.


Ba, daca sunteti mai rau ca ea, nu mai raspundeti. Eu incerc sa aflu ce se va intampla cu suma cand se va debloca contul, daca banca va putea sa anuleze transferul cu o dovada de la politie ceva sau ce se va intampla cu suma pana la urma, momentan fiind in aer, transferul fiind blocat. Rog persoanele grele de cap sa stea linistite.

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdorin_2k, on 18 decembrie 2020 - 20:15, said:

Din acest motiv eu am polizat CVV2 de pe toate cardurile familiei mele. Să nu facă plati aiurea. Chiar daca e vreun card pierdut, nu se poate folosi la plati online.
"Level2" e atunci când găurești cardul și distrugi antena NFC. Posted Image ( asta daca nu știi să blochezi din aplicație cardul)
gaura unde i-o dai?

#21
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 15.04.2007
O amica mai smart ? Sau daca nu poate macar sa intrebe ? Parcare ? Cu spatele ? Deja sunt obraznic.

Edited by victord36, 18 December 2020 - 20:24.


#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostNotsure, on 18 decembrie 2020 - 20:22, said:

Ce legatura are? Indiferent cat se astepta sa primeasca, aia tot aceiasi bani ii ciordeau.


Ba, daca sunteti mai rau ca ea, nu mai raspundeti. Eu incerc sa aflu ce se va intampla cu suma cand se va debloca contul, daca banca va putea sa anuleze transferul cu o dovada de la politie ceva sau ce se va intampla cu suma pana la urma, momentan fiind in aer, transferul fiind blocat. Rog persoanele grele de cap sa stea linistite.
daca a vandut cartea cu 100 nu 100 i-au luat aia?sau i-a luat 900?
parca te feresti sa zici

#23
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostEMPP, on 18 decembrie 2020 - 20:24, said:

daca a vandut cartea cu 100 nu 100 i-au luat aia?sau i-a luat 900?
parca te feresti sa zici

Nu, ba! Suma scrisa in link e la misto, ei customizeaza link-ul in functie de fraier, pun acolo cat te astepti tu sa iei, iar cand bagi datele de fapt trimiti o suma care nu e legata in niciun fel de cea pe care tu crezi ca o primesti bagand datele.


PS: Dar, din ce imi dau seama, cand faci tranzactia, te trimite si pe o pagina unde iti scrie exact ce operatiune faci, desi ea zice ca nu. Prima data asa tin minte ca zicea, dar acum zice ca nu, probabil nu mai tine minte.

Edited by Notsure, 18 December 2020 - 20:26.


#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Am vazut recent aceiasi schema la cineva din republica (unde au 999.md)

Vindea ceva si o fost contactat ca sa bage datele pe un link de genul 999-md.xyz

Problema e ca platile astea de obicei ajung prin paradisuri fiscale de unde nu le mai scoate nimeni.

Alta data sa nu mai puna boticul la asa ceva.

ps. nu toate tranzactiile sunt sub 3d secure.

Ba mai mult, pot sa ia doar numarul cardului si data de expirare (fara CVV) si s-o faca POS offline ulterior.

Edited by Lex404, 18 December 2020 - 20:31.


#25
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Poate sunt eu greu de cap, dar de ce dai datele de pe card cand trebuie sa primesti bani, si nu numarul de cont?

#26
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Da, dar suma e blocata, nu a ajuns, banca, cu acordul politiei, nu poate anula transferul?

#27
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 15.04.2007

View PostNotsure, on 18 decembrie 2020 - 20:25, said:

Nu, ba! Suma scrisa in link e la misto, ei customizeaza link-ul in functie de fraier, pun acolo cat te astepti tu sa iei, iar cand bagi datele de fapt trimiti o suma care nu e legata in niciun fel de cea pe care tu crezi ca o primesti bagand datele.


PS: Dar, din ce imi dau seama, cand faci tranzactia, te trimite si pe o pagina unde iti scrie exact ce operatiune faci, desi ea zice ca nu. Prima data asa tin minte ca zicea, dar acum zice ca nu, probabil nu mai tine minte.
Sigur nu mai tine minte.De la stres.

#28
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu, cica a confirmat doar cu BT Pay, cica nu a bagat nici cod din SMS, nici nu s-a schimbat interfata. Am testat si eu cu date random si ma trimite spre o procesare de plata unde nu arata ca dai bani, scrie doar suma aia la misto, fara sa spuna daca o dai sau iei, suma pe carte adica, nu aia luata, care e mult mai mare. Deci acum tind sa o cred.

View Postsorin61, on 18 decembrie 2020 - 20:29, said:

Poate sunt eu greu de cap, dar de ce dai datele de pe card cand trebuie sa primesti bani, si nu numarul de cont?

De nepriceput

View PostNotsure, on 18 decembrie 2020 - 20:29, said:

Da, dar suma e blocata, nu a ajuns, banca, cu acordul politiei, nu poate anula transferul?

Asta ma intereseaza acum. Atata timp cat link-ul de procesare a fost fake, nu se poate face nimic?

Si ce nu inteleg eu, de ce nu exista niste site-uri oficiale prin care se poate face transfer, de ce poti face transfer prin orice interfata facuta de oricine?

Edited by Notsure, 18 December 2020 - 20:33.


#29
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Nici teparii astia nu mai sunt ce erau odata. Sa ajungi sa dai teapa la unu care vinde 2 carti cu 50lei....daca ala nu accepta banii pe card?cum mai dai teapa?

Edited by sandu222, 18 December 2020 - 20:40.


#30
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View PostNotsure, on 18 decembrie 2020 - 20:12, said:

Le vindea. Iar in link scria ca primeste banii pe ele, dar de fapt a bagat datele si a dat accept, iar in acel moment a trimis banii de fapt, era un site fals, avea olx in nume, dar avea alta extensie.
A trimis tot ce avea pe card, nu o suma anume.
Hotul acum are acces la card-ul ei daca nu l-a blocat intre timp.
Noroc ar fi sa aiba cardul gol.

M-au incercat si pe mine dar m-am prins si m-am jucat si eu putin cu ei Posted Image
Chiar am povestit pe alt thread.

Edited by alexa32, 18 December 2020 - 20:40.


#31
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postalexa32, on 18 decembrie 2020 - 20:40, said:

A trimis tot ce avea pe card, nu o suma anume.
Hotul acum are acces la card-ul ei daca nu l-a blocat intre timp.
Noroc ar fi sa aiba cardul gol.

M-au incercat si pe mine dar m-am prins si m-am jucat si eu putin cu ei Posted Image
Chiar am povestit pe alt thread.

Au blocat contul si ii vor face alt card, cica, dar dupa au zis ca aia tot vor obtine suma, ca ei nu o pot bloca, desi initial au zis ca da daca e inselaciune, acum spun ca nu e de fapt inselaciune, ca abagat datele.
Cred ca ar trebui o campanie nationala legat de asta, in loc de cretinitati sinistre precum "beti 2 litri de lichid pe zi"

Si daca interfata iti zice "baga datele cardului si iti vom da mcdonalds gratis", iar cand le bagi iti trag banii, chiar nu e inselaciune?

Edited by Notsure, 18 December 2020 - 20:44.


#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postsandu222, on 18 decembrie 2020 - 20:39, said:

Nici teparii astia nu mai sunt ce erau odata. Sa ajungi sa dai teapa la unu care vinde 2 carti cu 50lei....daca ala nu accepta banii pe card?cum mai dai teapa?
nu accepta nu vinde cartile deci cand ,,vede,, banii accepta si ia teapa

#33
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Poate ar trebui sa precizezi si banca care a emis cardul respectiv.

Nu e chiar acelasi lucru dar ca idee eu am avut niste bani blocati cand am inchiriat o masina in strainatate. Dupa ce trecusera vreo 2-3 saptamani si aia nu-mi deblocasera banii am fost la banca (BT) si am explicat situatia. Mi-au spus sa fac un refuz de plata (a trecut ceva timp si nu mai stiu exact cum am procedat) si imediat banii au fost deblocati.

Nu inteleg cum poti sa te duci la o banca sa spui ca e vorba de o frauda si ei sa nu reactioneze.

Deci... ce banca e sa stim macar pe viitor de cine sa ne ferim.

Edited by Cornel, 18 December 2020 - 20:47.


#34
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Sa se duca in audienta la procuror
E inselaciune clar
Infractiunea de inselaciune exista fix pentru a proteja persoanele credule, nestiutoare etc
Ea a avut reprezentarea ca da datele pentru a primi bani, nu pentru a trimite
Nu si-a dat acordul in sensul trimiterii de bani

#35
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Salut,
fa reclamatie la banca, apoi la ANPC.
Raspunsul functionarilor bancii nu este normal, cel mai probabil ai vorbit cu niste incompetenti. Trebuie sa le faci reclamatie sa ajungi sa vb cu cineva superior.
Aceste tranzactii sunt rambursate imediat, fara discutii. Nu exista nici o aprobare din partea celui care a fost inselat pentru ca site-ul este fals. Inselaciunea nu poate fi validata de nici o aprobare.

Iar daca ti-au zis ca contul a fost blocat si nu au apucat sa traga bani, atunci este o absurditate sa zici ca banii vor fi trasi dupa deblocare din moment ca banii tai sunt la banca.
De regula la astfel de tepe vor face o tranzactie cu suma f mare initial, apoi sume tot mai mici pana "nimeresc" suma disponibila in cont, si apoi niste tranzactii mici ca sa curete restul.
Ca idee, eu am patit-o pe un cont Monese, iar tranzactiile au fost rambursate fara ca macar eu sa le cer asta, in cateva zile. Au sistemul bine pus la punct

Edited by cutzu_rexi, 18 December 2020 - 20:50.


#36
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Banca Transilvania

Din ce mi-a zis, muierile de acolo cica ziceau ceva, se suceau, se plangeau ca nu stiu protocoalele etc

La politie a scris ceva sumar, urmeaza sa dea declaratii cu detaliile cand o vor chema, naiba stie cand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate