Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare rulouri/rolete/jaluze...

Zgarda capuse /pureci + hrana

Scula taiere plastic

Definitie activitate continua
 RC09 pentru camera A500s

Dren de fosa langa casa?

Panko lung

plata la persoana juridica pentru...
 Infiintare asociatie sprijin copi...

Recomandare pompa submersibila

Analfabetism functional la relati...

Declaratia Unica - dividende WINE
 Plase ferestre, din nanofibra, an...

Batch defect de cartele metrou

350 lei pentru o plomba e mult sa...

Incarcator Makita China

Clasa a 7-a -matematica-teste in 35 de minute

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

bilti

bilti

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postdanpet, on 19 decembrie 2020 - 08:54, said:

, totusi,copiii (cu 3 i)

Dar, daca i-ai spus unde e O...a rezolvat problema?

nu stiu daca faceai referire la mine dar am scris corect copii (plural nearticulat). niste copii de clasa a 7-a, copiii de clasa a 7-a

de stiut a stiut sa o faca dupa ce i-am explicat cele doua variante legate de pct-ul "O". problema e ca nu s-a putut incadra in cele 30 de minute efective. daca extrapolam la o "ora" normala de scoala de 50 de minute ies cam 23 de exercitii. cand eram copil tin minte ca primeam intre 5 si 7 probleme.

danpet

danpet

Senior Member

View Postbilti, on 18 decembrie 2020 - 07:32, said:

practic raman mai putine avand in vedere ca dureaza putin pana copii incep ora, deschid testul si-l citesc.
Daca nu abordai subiectul, nu puneam citatul, dar...sunt convins ca a fost greseala datorata vitezei de tastare (un accident). Remarca mea se adreseaza celor muuulti care nu stiu sa scrie corect acest cuvant...Si eu sunt inginer, asa ca nu ne atacam intre noi Posted Image Toata stima!
PS: Alta mare problema o au foarte multi cu litera i. Nu stiu cand se scrie cu 1,2 sau 3 i (fi, fii sau fiii)...si cu alte cuvinte terminate in i ,articulat sau nu (ax: metri - metrii).

Edited by danpet, 19 December 2020 - 10:31.

bilti

bilti

Senior Member

mda. acum mi-am dat seama ca am folosit de doua ori cuvantul iar odata l-am scris gresit! incerc tot timpul sa scriu corect dar vad ca le mai scap si eu desi cunosc destul de bine regulile. mersi de atentionare.

deci cu testul m-am cam lamurit, problemele mai grele dureaza cam 7 minute. consider ca sunt prea multe pentru timpul alocat. mi-ar fi prins bine si o opinie de la un parinte de copil de clasa a 7-a care sa fi facut testul. sa vad cate probleme termina in 30 de minute.

carolinaherera

carolinaherera

Active Member

• Grup: Members
pai cei care lucreaza mult, sa zicem 5 probleme pe zi, de la usoare crescand spre grele, au sanse mai mari sa termine in timp util

danpet

danpet

Senior Member

Opiniile vor fi foarte diferite, in functie de multi factori. Unul e nivelul scolii (scoli de elita sau "profesionale"), apoi, in cadrul aceleasi scoli sunt clase cu nivel mai ridicat si ...altele.
Cum credeti ca ar putea sa ajunga unii elevi olimpici, chiar la olimpiade internationale?! ...dar la noi, astia vor pleca din tara, pentru ca in Ro, ajung ministri (si prim-ministri) "ceilalti" Posted Image

Edited by danpet, 19 December 2020 - 11:07.

csi1

csi1

Senior Member

Al meu a avut testul atasat in 30 minute(problemele 1-8 ) + 1 problema de excelenta. Nu-s grele dar 3,5 minute /problema e exagerat pentru clasa a 7-a.

Attached File  IMG-20201209-WA0016.jpg   155.74K   22 downloads

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

View Postbilti, on 18 decembrie 2020 - 07:32, said:

dragi colegi. am nevoie de opinia dumneavoastra. ca parinti sau profesori. care ar fi timpul ce ar trebui alocat testului de mai jos? e suficient 35 de minute? practic raman mai putine avand in vedere ca dureaza putin pana copii incep ora, deschid testul si-l citesc.
cand eram eu in scoala imi aduc aminte de vreo 5-7 probleme cu timp alocat de o ora.  in acesta sunt 14 probleme. reamintesc, e vorba de copii de clasa a 7-a. sunt inginer si pot sa-l fac in timpul alocat. dar sunt curios de o opinie de la un profesor, parinti sau cine cunoaste bine acest aspect.
va multumesc anticipat pentru feedback.

daca nu e postat la categoria potrivita rog un moderator sa-l mute.
Pana la urma nu trebuie sa ia 10 neaparat, si daca-l face mai incet, si ia un 8 sau un 9, e f bine.
Ca daca nu ai reusit nici tu sa faci, inseamna ca nu e de 35 min, si oricum nu poti sa schimbi asta, deci sa faca ce poate facein 35 min si aia e.

View Postcsi1, on 20 decembrie 2020 - 09:13, said:

Al meu a avut testul atasat in 30 minute(problemele 1-8 ) + 1 problema de excelenta. Nu-s grele dar 3,5 minute /problema e exagerat pentru clasa a 7-a.

Attachment IMG-20201209-WA0016.jpg
Daca le ai si le stii f bine, faci in timpul ala ! Depinde cat de pregatit esti, cine stie ca lumea, timpul este 90 % doar ala fizic cat dureaza sa scrii. E cum ai face 3 plus 5.
Daca nu prea le ai..sigur ca ne gandim mai mult.
Adica asa subtil se cam aleg cei mai buni de fapt, nu cred ca intamplator a fost pus acel timp.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate