Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Probleme stomac

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019
De cateva luni am realizat ca sunt constant balonat si scaunul are o consistenta foarte moale (asemanator cu nr 6 din poza). Acum cam 5-6 luni am fost la medic pentru ca eram extrem de balonat si medicum mi-a prescris Omeprazol, a redus balonare , dar de atunci aproape tot timpul am scaun moale, de 2 -3 ori pe zi. Am inceput sa mananc activia zilnic, dar nu cred ca ma ajuta. Credeti ca consistenta scaunului ar fi un motiv de ingrijorare ? Ce sfaturi imi puteti da pentru a elimina balonarea? [ https://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/721/27027/17850465/2/grafic-scaun-csid.jpg?height=400&width=400 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
probabil giardioza sau helicobacter
daca nu-s astea atunci incearca sa nu bei apa inainte si dupa masa cu o ora-doua si ai grija ce almente consumi
posibil sa ai si sindromul colonului iritat

daca e din dieta, tre sa respecti chestii stricte cel putin 2-3 saptamani, deci nu te astepta sa-ti revii peste noapte
de asemenea poate fi de la medicatie

administrarea pe termen lung de vitamina C poate duce in timp la pierderea scaunului, posibil si alte medicamente sa aiba acest efect

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
Helicobacter e asimptomatica, Activia e o tampenie. Giardia ar putea fi dar aia e totusi boala de copii... un adult sa faca asa inseamna ca ii lipseste ighiena elementara.
Cel mai probabil dieta.

Edited by andreic, 18 December 2020 - 03:40.


#4
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Daca nu ti-a dat sa faci nici o analiza (sange, scaun) cred ca discutia de aici se rezuma la pareri si impresii.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Analizele de scaun si sange la helicobacter nu sunt realiste.Eu am facut si au iesit negative.
Medicul gastro,dupa endoscopie si biopsie pozitiv la helicobacter,mi-a spus ca sunt 50% sanse sa minta analizele,nu am fost primul cu sange si scaun negativ si apoi confirmati cu helicobacter.
Eu zic sa iti faci o programare la endoscopie si biopsie,pentru 100 si ceva de lei macar ai o certitudine. La mine au costat 135 lei.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Ar trebui sa ne spui ce mănânci și bei în general pe durata unei zile. Ce s-a întâmplat acum câteva luni, când ai început sa ai aceste probleme, de la ce crezi ca s-ar fi putut declanșa?
Activia o consuma de obicei persoanele care au probleme cu constipația.
Nu este exclusa nici varianta unei afecțiuni a vezicii biliare, ai făcut ecografie abdominala?

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Nu cumva mananci multe mezeluri din comert si neglijezi ciorbele gatite acasa?

A, nu, pardon, astea au efect invers, constipa.

Daca ai scaunul moale, bea ceai de afine.

Sau mananca afine, doar ca acuma n-ai de unde.

Edited by Phobos, 18 December 2020 - 08:33.


#8
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019
Acum 6 luni aveam probleme posibil din cauza stresului. Acum nu mai am aceasta problema, singura diferenta ar fi ca nu prea am facut sport in ultimele 2 luni. Mananc de 4 ori pe zi, alimentele principale ar fi : orez, paste, carne pui/vita, nu prea consum prajeli, 1-2 fructe zilnic, exagerez putin cu zaharul.

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postandreic, on 18 decembrie 2020 - 03:38, said:

Helicobacter e asimptomatica

Ce vorbesti, bre? De unde le scoti? La UNII poate fi asimptomatica, la altii e chin.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvasipop2211, on 18 decembrie 2020 - 03:04, said:

Ce sfaturi imi puteti da pentru a elimina balonarea?
Pai in primul rand ai nevoie de un diagnostic, abia apoi se trece la tratament, cam asa zice medicina.
La prima vedere s-ar parea ca e ori un IBS, ori o celiachie, insa pt clarificare sunt necesare o anamneza si un consult facute cum trebuie, plus trimitere la examene de laborator.

#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postvasipop2211, on 18 decembrie 2020 - 03:04, said:


Rezolva cat mai repede, scaunul moale poate avea consecinte negative asupra sanatatii, din mai multe puncte de vedere, de la absorbtia intestinala pana la migrene sau alte simptome care rezulta din chestia asta, lipsa de energie, samd...

Pana una alta, rezolva cu dieta, indiferent ce iesa la analize, ce manaci conteaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate