Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Glovo - Angajare, castiguri, etc

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
AGentul007

AGentul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 28.09.2005
buna ziua, as dori si eu sa stiu , sa lucrezi ca, curier la glovo tazz...etc e greu de mers cu bicicleta prin bucuresti ?

#20
ovione1

ovione1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2021

 FrateleRobert, on 06 februarie 2021 - 00:34, said:

Dar spre ex daca ajung la 8 ore/zi si ajung (ipotetic) la 4000 de lei intr o luna, pe langa comision, statul cat imi va lua din acea suma?
Pentru salarizare costurile sunt fixe ( procentual) 10% impozit pe venit + 25% asigurari sociale + 10% asigurari sociale de sanatate = 45% datorezi statului din salariul brut. Restul de 55% iti raman tie.
Pentru exemplul tau (daca discutam de salariu brut 4000 RON)
4000 RON × 55% = 2200 RON net ( in mana)

*OFF TOPIC*:
Daca vrei pe viitor sa nu platesti 10% impozitul pe venit, faci o facultate de IT si te angajezi in domeniul IT. (Exista sansa sa dispara avantajul asta dar tot ramai intr'un domeniu bun si bine platit)

 AGentul007, on 18 martie 2021 - 19:33, said:

buna ziua, as dori si eu sa stiu , sa lucrezi ca, curier la glovo tazz...etc e greu de mers cu bicicleta prin bucuresti ?
Nu stiu de curier, dar inainte de pandemie "faceam miscare" mers cu bicicleta din Popesti-Leordeni pana in Pipera ( 20km in ~40 min) .
Piste de biciclete nu ai, si pe trotuar sunt pietoni sau masini parcate.

*Side note*:  
Am si o motocicleta de 600cc si masina (deci am mai multe ouncte de vedere).
Simt ca soferii nu considera bicicletele ca participanti la trafic, nici pietonii nu prea te plac.

Good luck daca te hotarasti sa faci asta for a living.

Edited by Dany_Darke, 18 March 2021 - 19:56.


#21
AGentul007

AGentul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 28.09.2005

 ovione1, on 18 martie 2021 - 19:49, said:

Nu stiu de curier, dar inainte de pandemie "faceam miscare" mers cu bicicleta din Popesti-Leordeni pana in Pipera ( 20km in ~40 min) .
Piste de biciclete nu ai, si pe trotuar sunt pietoni sau masini parcate.

*Side note*:  
Am si o motocicleta de 600cc si masina (deci am mai multe ouncte de vedere).
Simt ca soferii nu considera bicicletele ca participanti la trafic, nici pietonii nu prea te plac.

Good luck daca te hotarasti sa faci asta for a living.


zi-mi pe scurt daca merita, daca faci efort mare la pedalat mers , cand faci livrari, eu am si probleme cu spatele si nu am mai pedalat de mult, adica efort fizic nu am mai facut de mult

#22
seotut

seotut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.09.2013

 ovione1, on 18 martie 2021 - 19:49, said:

Pentru salarizare costurile sunt fixe ( procentual) 10% impozit pe venit + 25% asigurari sociale + 10% asigurari sociale de sanatate = 45% datorezi statului din salariul brut. Restul de 55% iti raman tie.
Pentru exemplul tau (daca discutam de salariu brut 4000 RON)
4000 RON × 55% = 2200 RON net ( in mana)"

Exceptand ca majoritatea nu au contract pe 8h, indiferent de cat lucreaza. Contract 4h pe salariul minim, restul in mana. Dar se mai adauga "comisionul" partenerului/taxa contabilitate/alte mizerii din astea, vreo 10%. Dar  tot ramai cu 3000 din aia 4000.

#23
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Sa dezgrop un pic topicul asta. Sunt curios de o chestie. Eu sunt curier la GLS, am 3800 lei pe cartea de munca și 2200 în mână. Dacă ma imblnavesc (bat în lemn) primesc concediu medical platit 75%, sau 100% depinde de boala.
Sunt curios cât primește un curier la Glovo, ținând cont ca ei nu au venituri fixe. Majoritatea celor de la Glovo livreaza pe biciclete sau scutere.  Risc mare de îmbolnăvire. Eu dacă livrez la minus 15 grade, sau pe ploaie, sau ninsoare, ma doare la basca, dau drumul la căldură în duba, si totul e ok. Curierul Glovo pe bicicleta sau scuter nu poate face asta ... risc mare de raceala, gripa, pneumonie etc. Plus risc sa dea unul cu mașina peste el.
Ținând cont de aceste riscuri, sunt curios care e modalitatea de plata concediu medical? La ce suma se calculează? Poate cineva care lucrează la Glovo ne lămurește.

Edited by Robert_Kiran, 19 February 2022 - 21:04.


#24
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Nu e nici un livrator la Glovo pe forum?

Edited by Robert_Kiran, 20 February 2022 - 12:00.


#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Sunt dar nu vor sa împartă găină cu oua de aur.

#26
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postslai, on 20 februarie 2022 - 13:02, said:

Sunt dar nu vor sa împartă găină cu oua de aur.
Bună asta. Daca și Glovo o fi găină cu ouă de aur ...

#27
Ionutyon

Ionutyon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2022
Salut, as vrea sa vă întreb dacă am PFA mai trebuie sa plătesc comision către firma parteneră și cum fac sa mă angajez direct la Glovo, fără firmă parteneră

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate