Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Glovo - Angajare, castiguri, etc

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
FrateleRobert

FrateleRobert

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2020
Va salut! La vara as vrea sa lucrez la Glovo. Insa, sunt destul de derutat de niste chestii.
1. Daca spre exemplu fac 4000 de lei intr-o luna din livari (8 ore, 7/7), cat imi ramane mie dupa comisioane si taxele platite catre stat?
2. Stiu de amageala cu "devii curier in mai putin de 24h", dar nu cred ca e cineva care inghite gogosile de genul. Deci care este procesul de anagajare din momentul in care am terminat cu acel "instructaj full online"?

Daca se poate sa-mi raspunda cineva care a lucrat recent / lucreaza la Glovo. Va pup!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Bani faci daca te misti repede acum cat e pandemie si cerere mare... la vara cine stie cat o sa mai fie cererea... revine la normal.

#3
Mike05

Mike05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.08.2020
Am un prieten ce lucră pentru Glovo câteva ore pe zi, după ce iasă de la servici, face livrări cu mașina lui și mi-a spus că rămâne "curat" un profit undeva la 100 lei pe ziua respectivă...zice că lui îi convine.

#4
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020

 FrateleRobert, on 17 decembrie 2020 - 21:31, said:

Va salut! La vara as vrea sa lucrez la Glovo. Insa, sunt destul de derutat de niste chestii.
1. Daca spre exemplu fac 4000 de lei intr-o luna din livari (8 ore, 7/7), cat imi ramane mie dupa comisioane si taxele platite catre stat?
2. Stiu de amageala cu "devii curier in mai putin de 24h", dar nu cred ca e cineva care inghite gogosile de genul. Deci care este procesul de anagajare din momentul in care am terminat cu acel "instructaj full online"?

Daca se poate sa-mi raspunda cineva care a lucrat recent / lucreaza la Glovo. Va pup!

Mai bine ia-ti carnet de sofer si angajeaza-te la o firma de curierat serioasa care iti ofera salariu fix si asigurare medicala. Castigi mai bine livrand electronice si mobilier cu camioneta  decat livrand mancare cu bicicleta sau scuterul.
Asta daca vrei sa faci bani seriosi.

Nu pune botu' la promisiuni mincinoase ca la Glovo o sa castigi 8000 lei.  Foarte putini o fac, ori muncesc 12/7 , si se intampla sa fii platit dupa reputatie ca o sa fii evaluat intr-un sistem de catre clienti, iar multi clienti te pot nota negativ indiferent cat de bine ai prestat.  


Glovo e bun daca ai 16 ani, esti inca in liceu si vrei sa faci bani de buzunar.

#5
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020

 Mike05, on 18 decembrie 2020 - 01:41, said:

Am un prieten ce lucră pentru Glovo câteva ore pe zi, după ce iasă de la servici, face livrări cu mașina lui și mi-a spus că rămâne "curat" un profit undeva la 100 lei pe ziua respectivă...zice că lui îi convine.
3000 lei ca livrator  ?

Arata-i prietenului tau ca la alte firme de curierat poate castiga mai mult pentru mai putina  munca.
https://www.olx.ro/l...ngajam-salariu/

#6
FrateleRobert

FrateleRobert

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2020
Pai cam ma incadrez in chestia asta, ca trec in a 12-a si as avea nevoie de bani pt chestia asta. Ca la curier oricum nu m-ar angaja nimeni dupa cateva luni de permis.

Dar nu s-a inteles o chestie pe care am precizat-o in main post. Eu vreau doar sa stiu care ar fi procentajul taxelor din acea suma + comision. Iar cu anagajarea am vazut in alte post uri ca ar fi si manarii uneori, dar din aia 10k de livratori nu cred ca fiecare a intrat pe pile sau tepuit

Edited by Dany_Darke, 18 December 2020 - 08:03.


#7
Mike05

Mike05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.08.2020

 Madacatalin, on 18 decembrie 2020 - 03:24, said:

3000 lei ca livrator  ?

Arata-i prietenului tau ca la alte firme de curierat poate castiga mai mult pentru mai putina  munca.
https://www.olx.ro/l...ngajam-salariu/

Prietenul meu are servici stabil, lucră într-o corporație, Glovo face așa pe lângă, să-și rotunjească veniturile, câteva ore pe zi.

#8
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Nu te angajeaza glovo direct.
Glovo incheie contracte de colaborare cu SRL-uri/PFA care factureaza la Glovo serviciile prestate pe aplicatia Glovo.
Firme partenere ca in urmatorul anunt.
https://www.olx.ro/o...na-IDcf9HO.html

Comision 10%+contract 4h sau 8h

Deci suni la un anunt din asta si spui ca vrei sa fii curier, ei fac un contract cu carte e munca cu tine  pe 2h (nu mai stiu cat era 248 lei parca cartea e munca) sau 4h (aici mai mult) ca e part time.
Din sumele castigate firma partenera opeste 10% + contabilitatea cei 50 lei + cartea de munca pe luna.
Restul sunt ai tai si tre sa acopeir costurile cu transportul daca faci cu masina sau scuterul - cel mai recomandat scuter, parchezi repede si te strecori print trafic, desi tre sa ai ochii in 8 la ce trafic e.

Au fost facute verificari la firme de anaf si au gasit nereguli cum ca nu toti curierii aveau contracte sau aveau platite toate taxele, adica cei 200 sau 400 si ceva pt 2h sau 4h care ii plateai pt cartea de munca ramaneai la firma.
Apoi Glovo ca sa evite o problema de imgine a limitat numarul firmelor cu care colaboreaza si nu mai stiu daca incheie contracte cu firme noi.

Cel mai recomandat e sa iti faci un PFA si sa ramai tu cu toti banii, plus ca poti sa scazi cheltuielile pt combustibil, nu e asa complicat, doar ca multi sunt comozi. Cauti un contabil si cam aia e.
Cu SRL platesti taxe si  mai mici.
Nu stiu daca poti  afce PFA/SRL avand in vedere ca ai 16 ani.

Cauta grupuri glovo pe facebook, intra acolo si vezi discutii pt informatii mai curente.

Pe platforma Glovo te inscrie in 10 minute, ai semant si poti sa fugi dupa livrari.

Edited by Zyx, 05 February 2021 - 17:54.


#9
FrateleRobert

FrateleRobert

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2020

 Zyx, on 05 februarie 2021 - 17:50, said:

Nu te angajeaza glovo direct.
Glovo incheie contracte de colaborare cu SRL-uri/PFA care factureaza la Glovo serviciile prestate pe aplicatia Glovo.
Firme partenere ca in urmatorul anunt.
https://www.olx.ro/o...na-IDcf9HO.html

Comision 10%+contract 4h sau 8h

Deci suni la un anunt din asta si spui ca vrei sa fii curier, ei fac un contract cu carte e munca cu tine  pe 2h (nu mai stiu cat era 248 lei parca cartea e munca) sau 4h (aici mai mult) ca e part time.
Din sumele castigate firma partenera opeste 10% + contabilitatea cei 50 lei + cartea de munca pe luna.
Restul sunt ai tai si tre sa acopeir costurile cu transportul daca faci cu masina sau scuterul - cel mai recomandat scuter, parchezi repede si te strecori print trafic, desi tre sa ai ochii in 8 la ce trafic e.

Au fost facute verificari la firme de anaf si au gasit nereguli cum ca nu toti curierii aveau contracte sau aveau platite toate taxele, adica cei 200 sau 400 si ceva pt 2h sau 4h care ii plateai pt cartea de munca ramaneai la firma.
Apoi Glovo ca sa evite o problema de imgine a limitat numarul firmelor cu care colaboreaza si nu mai stiu daca incheie contracte cu firme noi.

Cel mai recomandat e sa iti faci un PFA si sa ramai tu cu toti banii, plus ca poti sa scazi cheltuielile pt combustibil, nu e asa complicat, doar ca multi sunt comozi. Cauti un contabil si cam aia e.
Cu SRL platesti taxe si  mai mici.
Nu stiu daca poti  afce PFA/SRL avand in vedere ca ai 16 ani.

Cauta grupuri glovo pe facebook, intra acolo si vezi discutii pt informatii mai curente.

Pe platforma Glovo te inscrie in 10 minute, ai semant si poti sa fugi dupa livrari.

 Zyx, on 05 februarie 2021 - 17:50, said:

Nu te angajeaza glovo direct.
Glovo incheie contracte de colaborare cu SRL-uri/PFA care factureaza la Glovo serviciile prestate pe aplicatia Glovo.
Firme partenere ca in urmatorul anunt.
https://www.olx.ro/o...na-IDcf9HO.html

Comision 10%+contract 4h sau 8h

Deci suni la un anunt din asta si spui ca vrei sa fii curier, ei fac un contract cu carte e munca cu tine  pe 2h (nu mai stiu cat era 248 lei parca cartea e munca) sau 4h (aici mai mult) ca e part time.
Din sumele castigate firma partenera opeste 10% + contabilitatea cei 50 lei + cartea de munca pe luna.
Restul sunt ai tai si tre sa acopeir costurile cu transportul daca faci cu masina sau scuterul - cel mai recomandat scuter, parchezi repede si te strecori print trafic, desi tre sa ai ochii in 8 la ce trafic e.

Au fost facute verificari la firme de anaf si au gasit nereguli cum ca nu toti curierii aveau contracte sau aveau platite toate taxele, adica cei 200 sau 400 si ceva pt 2h sau 4h care ii plateai pt cartea de munca ramaneai la firma.
Apoi Glovo ca sa evite o problema de imgine a limitat numarul firmelor cu care colaboreaza si nu mai stiu daca incheie contracte cu firme noi.

Cel mai recomandat e sa iti faci un PFA si sa ramai tu cu toti banii, plus ca poti sa scazi cheltuielile pt combustibil, nu e asa complicat, doar ca multi sunt comozi. Cauti un contabil si cam aia e.
Cu SRL platesti taxe si  mai mici.
Nu stiu daca poti  afce PFA/SRL avand in vedere ca ai 16 ani.

Cauta grupuri glovo pe facebook, intra acolo si vezi discutii pt informatii mai curente.

Pe platforma Glovo te inscrie in 10 minute, ai semant si poti sa fugi dupa livrari.

De varsta nu e problema, ca in 3 luni fac 18. Pfa nu prea as vrea sa fac, deci raman pe ideea de contract de munca. Dar spre ex daca ajung la 8 ore/zi si ajung (ipotetic) la 4000 de lei intr o luna, pe langa comision, statul cat imi va lua din acea suma?

#10
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
Cum ai luat mataluta carnetul daca nu ai 18 ani impliniti? Banuiesc ca iti place si viteza, no?

#11
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 26.08.2005
Pentru a conduce scuter trebuie sa aiba 16 ani impliniti... unii dintre voi comenteaza doar ca sa se afle in treaba.

#12
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
Nu a precizat la ce are permis. Tu te bagi in seama aiurea

#13
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 FrateleRobert, on 06 februarie 2021 - 00:34, said:





De varsta nu e problema, ca in 3 luni fac 18. Pfa nu prea as vrea sa fac, deci raman pe ideea de contract de munca. Dar spre ex daca ajung la 8 ore/zi si ajung (ipotetic) la 4000 de lei intr o luna, pe langa comision, statul cat imi va lua din acea suma?
De ce nu vrei PFA? Mi se pare solutia perfecta pentru varsta ta.

#14
FrateleRobert

FrateleRobert

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2020

View Postcatalina1, on 25 februarie 2021 - 19:06, said:

De ce nu vrei PFA? Mi se pare solutia perfecta pentru varsta ta.

Deoarece vreau sa o fac ca un job de vara, nu vreau sa ma complic cu lucruri de genul. Plus ca nu stiu cu ce se mananca. Nu ma deranjeaza un comision de partener.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Teoretic,rotunjind sumele,cam 2 300 primesti net la un brut de 4000 lei,daca ai contract la 8 ore,norma intreaga.

OFF:
Chiar azi s-a discutat subiectul in anturajul meu,unul din interlocutori face part time Bringo.Primeste ciubuc de la 4 lei la 50 lei.(la comanda de 550 i s-au dat 600).
Un coleg de-al lui intr-una din lunile anterioare a avut de incasat ceva peste 8 mii lei,program full.
Oras mic,resedinta de judet.

#16
FrateleRobert

FrateleRobert

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2020

 sloimi, on 10 martie 2021 - 00:19, said:

Teoretic,rotunjind sumele,cam 2 300 primesti net la un brut de 4000 lei,daca ai contract la 8 ore,norma intreaga.

OFF:
Chiar azi s-a discutat subiectul in anturajul meu,unul din interlocutori face part time Bringo.Primeste ciubuc de la 4 lei la 50 lei.(la comanda de 550 i s-au dat 600).
Un coleg de-al lui intr-una din lunile anterioare a avut de incasat ceva peste 8 mii lei,program full.
Oras mic,resedinta de judet.

Pai as putea intr-un fel sa fac contract de 4 ore, dar sa lucrez mai mult? Adica ma gandesc ca e manevra chestia asta.

#17
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Poti; probleme apar doar la controale, daca scoate desfasuraotrul....cum sa intamplat la inceputul anului.
Aplicatia nu te limiteaza cate ore sa alegi, max 13 parca era.
Acu nu trage 10 ore, in unele perioade pierzi timpul asteptand comenzi, o medie de ~6 cat sa nu zica ca nu exagerezi.

La 18 ani,  vezi sa nu te incante banii si mergi cu facultatea inainte,  ca ai sa ramai curier for life...cu 20lei/h

Edited by Zyx, 16 March 2021 - 16:23.


#18
FrateleRobert

FrateleRobert

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2020
Absolut Posted Image Cum am spus, o vad doar ca pe un job de vara, nu ca pe o cariera Posted Image)

Edited by Dany_Darke, 16 March 2021 - 19:37.
nu mai cita inutil


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate