Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Ochelari inteligenți VR

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Din păcate încă pe SP nu există acastă categorie a ochelarilor inteligenți, în speță cei cu afișaj VR. Aceștia sunt cam pe unde erau ceasurile inteligente acum 5-6 ani de zile ca nivel de dezvoltare, adică reletivi scumpi și cu utilitate limitată.
Pe de altă parte "early adopterii" își pot procura încă de acum o pereche, dusplay-ul VR integrat variind de la rezoluție sub VGA la Full HD.
https://www.aniwaa.c...y-smartglasses/

Am înțeles că aceste afișaje pot rula cu aplicații dedicate pentru ochelari VR. Ce nu am înțeles este dacă există deja posibilitatea de a face screen mirroring de pe telefon.

PS: Rog un moderator să mute subiectul dacă se consideră că ar exista o categorie mai bună. Sau să se creeze o nouă secțiune.

Edited by benis, 17 December 2020 - 20:35.


#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Ochelarii Nreal oferă această posibilitate la un preț bun, de cca 550 de euro.
https://medium.com/@...es-5b3e0a75109c
Dezavantajul e că trebuie conectați prin cablu însă ai un avantaj în schimb la autonomie.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Stiu ca lucrau la lentile de contact smart. Astea chiar vor fi fenomenale. Ideea de ochelari cu mufa in ei imi pare nerealista. Gen, te scarpini cu mana altuia. Totusi, interesant. Eu ma gandesc la GPS asa...si cate si mai cate.

Bun subiectul!

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Iată și un video cu Nreal, foarte importantă mențiune, este necesar un Snapgradgon 845 minim, deoarece folosește funcțiile de la procesorul telefonului.
Sincer e o sculă care mi-aș dori-o în 2021 sau măcar 2022.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M9A9u-lwjTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Desigur, poți opta pentru un controller mic care se vinde cu 500 de dolari.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JrYgvNaNHrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Dacă vreți o lentilă de contact AR, da, ea există din punct de vedere tehnic, mai are nevoie de certificare și de producție în serie. 0.07 mpixel rezoluție, ideal pentru informații.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QYgWFBoLmpg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
https://www.vodafone...s-across-europe
Vodafone vrea să aducă ochelarii Nreeal în toată Europa. Le ținem pumnii și sperăm ca și alții să le urmeze exemplul.

#7
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Pentru ce te intereseaza, efectiv? Exista solutii AR/VR cu 2 ecrane pana la FHD/ecran/ochi, care se pot cupla la orice sursa, de la telefon la PC, cu sau fara head tracking (asemanatori cu Everysight Raptor).

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
De multe ori ies la plimbare sau în excursii și vreau sa am ceva ultraportabil. Cam acesta ar fi scopul meu. Și pentru asta am nevoie de ceva augmented reality care să ofere un balans între dimensiune, consum, vizibilitate în jur și vizibilitate a ecranului. Cam asta e la mine personal cerința.

Pe de altă parte, e drept că sunt early adopter la multe chestii, smartwartch am de acum 3 ani, smartphone din 2010 Samsung galaxy S1. Am avut înainte și Nokia și windows mobile dar erau cam cum au fost până acum ochelarii VR, nu suficient de ieftini, nu suficient de buni, nu suficient de utili. Sa pare că începe să se schimbe treaba.

Pe de altă parte, cei mai buni ochelari nu au unghi prea mare de imersie deoarece pentru o imersie bună nici o rezoluție și refresh rate din prezent nu ar fi suficiente.

Spre exemplu rezoluția ideală pentru cei 51 de grade FOV de la Nreal ar fi 4K, la un refresh rate de 120 FPS pentru a nu exista efect de tremor imagine la mișcare.

#9
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Eu am sub observatie formula din atasament. Treaba cu 4k e de fapt 1080x1920/ochi (care nu-i chiar putin), dar cu un FOV de 90*, foarte mare pentru tipul asta de ochelari.
Ochelarii au si "black shade" care se poate atasa suplimentar pentru a putea viziona in stil ecran normal, fara transparenta. ~600USD fara head tracking, ~1000$ cu 6xDOF tracking + controlere.

Attached Files

  • Attached File  DG.jpeg   185.02K   8 downloads


#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Aici nu voi fi deacord, 1080p nu e suficient pentru un FOV de 90 de grade, ar fi necesar un 4K (poate 1440p ar merge). Pe de altă parte, depinde de conținut, pentru citit este obositor, la filme s-ar putea să nu se simtă așa de tare.
pentru FHD 51 de grade sunt ok pentru moment (chiar dacă nu ar strica un 1440p pentru text).

Avantajul la dream glass este că nu te limitează la un telefon cu qualcomm, deși și cei de la nreal au controllerul propriu și asta rezolvă problema..

Edited by benis, 24 December 2020 - 20:45.


#11
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Asta cu rezolutia e discutabila. HP Reverb G2 are o rezolutie orizontala de 2160 pixeli/98* FOV orizontal. 1080p are rezolutie de 1920 pixeli pe orizontala, care daca e intinsa la un FOV diagonal de 90* in format 16/9 (=82,1* FOV orizontal) da o claritate similara cu cea oferita de HP Reverb G2, care e considerata de top.
Pimax Vision 8K Plus ofera o rezolutie orizontala de 3840 pixeli/FOV orizontal de 170*, respectiv 1920 pixeli/85*, de asemenea similara, de top printre toate dispozitivele VR pentru amatori.

Ar fi de preferat o rezolutie si mai mare, dar inca nu este nici un dispozitiv similar cu rezolutie mai mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate