Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problema comanda site

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
Buna seara

Am si eu o situatie mai ciudata, sper ca nu am gresit categoria. Tata a dat o comanda de pe site ul casademonede.ro, ceva moneda ' gratis ', trebuia doar platit transportul, 15 lei.
In momentul in care am iesit la curier, ' nu costa nimic, e deja platit totul ', am multumit am fugit inapoi in casa.

Astazi, am primit urmatoarele mesaje : Mesaj 1/3. Stimate client, Va informam ca data scadenta a facturii cu nr.RFV20156346 pentru suma de 14,99 Lei a fost depasita.
Mesaj 2/3. Va rugam sa achitati contravaloarea indicata pe factura, In contul RO73BACX0000001758386003, simbol variabil 20156346.

Mesaj 3/3. In cazul oricaror intrebari, sunati la serviciul de relatii cu clientii la numarul 0214080035. Multumim, Casa de Monede.

Discutam despre un drum la banca, care costa mai mult decat valoare in sine de 15 lei, din punct de vedere legal, ce pot face domnii de la acest minunat site daca nu platesc ?

Singurele date bagate pe site au fost Nume Prenume adresa mail si numar de telefon

Intreb mai mult ca o curiozitate personala, probabil o sa platesc acei 15lei, la fel de probabil eu si inca cateva zeci de prieteni si cunostinte vom da niste comenzi de multe monede, si la fel de probabil le vom anula pe toate cand ajunge curierul in fata portii.

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
probabil ca nu ati citit toate conditiile si la fel de probabil nu o sa faceti aia cu comenzile false...

cand o sa intelegeti ca nimic din ce e "gratis" nu e gratis de fapt....

Edited by smoke, 17 December 2020 - 20:01.


#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

 Alex522, on 17 decembrie 2020 - 19:42, said:

trebuia doar platit transportul, 15 lei.
Ai achitat aceasta suma?
Cum anume? Unde-i dovada platii?

#4
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

 smoke, on 17 decembrie 2020 - 19:59, said:

probabil ca nu ati citit toate conditiile si la fel de probabil nu o sa faceti aia cu comenzile false...
Sunt convins ca termenele si conditiile sunt bine facute, nu am dat eu comanda, in general fug de tot ce i premiu/gratis.
Mai mult ma macina curiozitatea, ce pot sa faca ei, ca magazin, fara niste date de identificare concrete, daca nu platesc factura ? Mi se pare intr un fel socant, faptul ca vecinu poate sa dea o comanda pe numele meu, sa astepte la mine la poarta curierul si sa ridice comanda linistit :)))))

 tioopedi, on 17 decembrie 2020 - 20:03, said:

Ai achitat aceasta suma?
Cum anume? Unde-i dovada platii?
N am achitat, eram ferm convins ca banii aia ii ia curierul, cand imi da coletul, in schimb ei mi au dat un bun pe incredere, ca o sa ajung eu la banca sa platesc

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Ti-e greu sa suni la 0214080035 ?

#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,255
  • Înscris: 24.06.2006

 Alex522, on 17 decembrie 2020 - 20:05, said:

N am achitat, eram ferm convins ca banii aia ii ia curierul, cand imi da coletul, in schimb ei mi au dat un bun pe incredere, ca o sa ajung eu la banca sa platesc
dupa cum ai scris in primul post ai fost informat ca trebuie platit transportul, indiferent ce greseala a facut magazinul este de bun simt sa-ti indeplinesti parteata de contract din moment ce vanzatorul si-a indeplinit partea lui

plata ar trebui sa se poata face si online in anul 2020 in EU

Edited by dan210, 17 December 2020 - 20:17.


#7
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

 dan210, on 17 decembrie 2020 - 20:15, said:

dupa cum ai scris in primul post ai fost informat ca trebuie platit transportul, indiferent ce greseala a facut magazinul este de bun simt sa-ti indeplinesti parteata de contract din moment ce vanzatorul si-a indeplinit partea lui

plata ar trebui sa se poata face si online in anul 2020 in EU
O sa incerc, mi e cam scarba sa scriu iban uri in aplicatie

Anyway, cineva cu un raspuns legat de ce se intampla daca nu platesti ? inca ma gandesc la varianta aia cu vecinu care poate sa dea comenzi pe numele meu

#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,255
  • Înscris: 24.06.2006

 Alex522, on 17 decembrie 2020 - 20:22, said:

, cineva cu un raspuns legat de ce se intampla daca nu platesti ?
indiferent ce se intampla, odata ce ai beneficiat de un serviciu este lipsa de bun simt sa nu platesti, eu nici macar n-as intreba, da io-s mai fraier

#9
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Aia nu e moneda, ci medalie. Plus, casademonede nu sunt din Romania, ci din Cehia si 'moneda' aia nu face mai mult decat valoarea metalului din care e facuta.

Magazinul nu a facut o 'greseala', ci asta apare si in regulamentul lor; ei prefera sa ceara 15 lei shipping&handling pt ca fan-curier nu costa mai mult de 5 lei probabil, si restul le ramane profit.
> Achitarea prețului de achiziție, a costurilor pentru transport și ambalare și a taxei pentru utilizarea unei metode de plată taxabile (ex. plata ramburs), se poate realiza printr-una dintre următoarele modalități:
> plată anticipată, înainte de trimiterea de către Vânzător a Produselor comandate, prin transfer bancar în contul bancar al Vânzătorului, în baza datelor menționate în confirmarea Comenzii trimise prin mesaj pe adresa de e-mail de contact a Cumpărătorului,
> plata online, înainte de trimiterea de către Vânzător a Produselor comandate, prin intermediul sistemelor electronice de plată acceptate de Magazinul Online,
> ramburs, caz în care plata se face la preluarea Produselor de către Cumpărător, la poștă sau la livrarea către Cumpărător prin intermediul agentului poștal ori a curierului,
> plata la 21 de zile de la emiterea facturii aferente Produsului.

Citeste mai multe aici, sa vezi la ce conditii ti-ai dat accept: https://www.casademo...chodni-podminky

Deci transfera aia 15 lei ca sa scapi de grija.

Edited by ascee_ro, 17 December 2020 - 20:34.


#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 25.10.2007
Pentru 15 lei nu ti se va intampla nimic tie..
Se intampla in schimb ca, cu fiecare tzeapa pe care o trageti, cresc preturi, scade increderea, unele magazine vor decide sa nu mai livreze decat cu plata inainte, alte magazine din strainatate, nu vor mai livra in Romania si alte chestii de genul.

Vrem "o tara ca afara", dar oare suntem la nivelul adecvat de educatie?

Edited by Argv, 17 December 2020 - 20:35.


#11
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

 Alex522, on 17 decembrie 2020 - 20:22, said:

Anyway, cineva cu un raspuns legat de ce se intampla daca nu platesti ? inca ma gandesc la varianta aia cu vecinu care poate sa dea comenzi pe numele meu
Daca vor (dar nu cred ca e cazul pentru suma asta) pot sa te dea in judecata pentru recuperarea banilor+dobanda+cheltuieli de judecata. Complicat dar pot.
Pe ce baza? Pai ai semnat de primire, sau daca nu ai semnat, curierul e martor ca ti-a inmanat coletul. Daca nu e al tau si e o greseala (comanda data de vecin) e datoria ta sa anunti expeditorul.
Daca primeai droguri (comandate de un traficant) si le tineai bine mersi (fara sa anunti politia in cazul asta) ce crezi ca se putea intampla?
Daca un bun, ieftin sau scump, nu e al tau, nu-l pastra, preda-l autoritatilor sau expeditorului (daca nu e cadou/donatie, bineinteles).

Oricum daca ai facut comanda, plateste-o daca nu retur!

Edited by trandafirdoru, 17 December 2020 - 21:57.


#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Nu-l dau în judecata, S-or fi gândit când au deschis afacerea ca or mai fi dispărut țeparii, ca s-a mai educat și tara asta. Din păcate, initiator e dovada ca nu.

Edited by althea, 18 December 2020 - 08:10.


#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Mie mi se pare incredibil topicul asta pentru 15 lei.

Ca si problema - eu cred ca atunci cand s-a comandat au ales plata prin transfer bancar pentru transport. Asta explica si de ce curierul nu a cerut bani. Ca daca era ramburs, in mod garantat nu dadea curierul produsul din mana fara sa vada banul.

Deci magazinul trimite produsul "pe incredere" , trece termenul de plata si anunta clientul ca nu a platit.

Clientul face topic pe softpedia si intreaba : "daca am tepuit o firma de 15 lei pot sa-mi ia caii de la bicicleta?". Ca e greu, trebe deplasare la banca, munca serioasa, nene....
Raspuns:
- Da, trebuie sa platesti odata ce ai fost de acord cand ai lansat comanda.
- Platesti fara sa te misti din pat prin intermediul aplicatiei mobile a bancii unde ai cont. Daca nu ai, atunci treci pe la banca (asta e)

Daca nu platesti:
- posibil sa primesti vizita unor politisti pentru declaratii (firma poate sa faca plangere chiar daca suma e mica)
- posibil sa primesti dupa un timp telefoane de la recuperatori - si nu vrei , ca astia cand incep sa sune, te dispera cu telefoanele
- posibil sa platesti datoria asta inzecit prin intermediul minunatei "karma". Chiar te rog, fa treaba aia cu toti cunoscutii comanda si refuza - vezi ce se intampla.....Posted Image

#14
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016
Salut, sunt în aceeași situație.
La telefon nu răspunde nimeni, contul indicat în sms nu apare ca fiind valid.
Nici n-am primit o factură, dealtfel.


#15
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 25.10.2007
https://www.casademo...ansport-i-plata

contul RO89BACX0000001758386003 (UniCredit Bank)

Edited by Argv, 18 December 2020 - 10:53.


#16
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 Argv, on 18 decembrie 2020 - 10:52, said:

https://www.casademo...ansport-i-plata

contul RO89BACX0000001758386003 (UniCredit Bank)

Mersi.
Foarte ciudată toată povestea.
Revin să confirm ca e bun contul.
Bine, la descriere operațiuni nu se dau instrucțiuni (se trece factura, simbolul variabil etc?)

 zavalita, on 18 decembrie 2020 - 10:56, said:



Mersi.
Foarte ciudată toată povestea.
Revin să confirm ca e bun contul.
Bine, la descriere operațiuni nu se dau instrucțiuni (se trece factura, simbolul variabil etc?)

E bun contul.
Dacă mai citește cineva topicul ăsta, NU recomand nimănui achiziția de pe siteul ăsta (call center inexistent, căsuță poștală pt. retururi,fiind firmă Cehia, inducerea în eroare a clientului legat de plata transp., smsuri cu date incorecte, calcularea termenului de 21 zile plată fact. transp. nu de.la data primirii produsului, ci data facturării etc).
Recomand, oricum, păstrarea tuturor datelor posibile pt. eventuale reclamații ANPC sau recuperatori creanțe.

#17
sgray2410

sgray2410

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.10.2016
ar trebui deschis un nou topic cu aprobarea moderatorului, sa va strangeti mai multi din judet oras, sa mergeti cu totii la politie, doar cei care au primit chitanta de la fan

pt ca ei(fan)  in pos, nu aveau nimic ce sa incaseze

#18
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
Later update: M am combinat cu alte 2 persoane la plata a 3 monede, total de 45 de lei + 5 lei comision bancar + 5 lei in caz ca au pus ceva penalitati, cat timp numaram eu zero urile din iban un prieten ' gata, mi am dat comanda de o moneda cu un calb alb din aur ' , m am uitat acum si vad ca e aproape de 1000 de euro, sper doar sa nu plateasca asigurarea pe colet ca o sa i doara sufeltul cand vine retur

Concluzie, cehii s au pus cu tiganii :)))))))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate