Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Track-uri pentru test sisteme audio HiFi - 2021

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare tuturor!
Am făcut un topic unde să punem exemple de track-uri audio pe care le folosim pentru a testa calitățile unui sistem audio.
Discutăm atât de mult despre sisteme audio, mai ales teoretic, dar audiția este ceva cât se poate de practic și subiectiv și cred că niște track-uri cu pasaje dificile ca dinamică, interesante ca voci, pot evidenția calitățile sau defectele unui sistem.

Încep eu:
FooFighters - These Days. O melodie care are de toate și care poate pune în dificultate anumite sisteme. Dacă e ceva care nu se aude clar la melodia asta, ceva nu este în regulă.
Moloko - I Want You - la fel, o melodie care poate scoate la iveală probleme atât pe voce cât și pe înalte sau joase. Dacă auziți gâjâit, hârșâit sau turbulențe pe bass, e clar că ceva nu este în regulă. Pe un sistem bun totul se aude foarte clar, cu precădere vocile.
AC/DC – It’s a Long Way to the Top - așteptați până intră cimpoaiele. Dacă aveți sunet prea strident, atunci ceva este în neregulă.
Bohemian Rhapsody de la Queen - varianta remasterizată în 2011. Aici vocile trebuie să se audă clar, nederanjant, chiar și la volum mai mare. Atenție și la dinamica sunetelor, să fie amplă, nu constipată. Basul care intră pe la minutul 1.25 să fie profund, nu scurt și păcănit.

Hai că sigur aveți și voi track-uri interesante.

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
niciuna din cele de mai sus:))) pot sa zic ca mai ascult ac/dc dar rar si doar melodiile consacrate. eu pe jungle drum and bass vad daca imi place sau nu cum suna o boxa. mai bag maria din carei -your girl si acolo imi dau seama instant daca deranjeaza inaltele sau nu.

p.s. ascultati muzica nu echipamentele!

Edited by zile_san, 17 December 2020 - 18:41.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,372
  • Înscris: 01.12.2001
Daca puneai și linkuri era și mai bine. Către flac-uri era beton.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Păi să pun link către Tidal? :)
Fiecare pune de unde găsește. Unii au pilelizt, alții au Spotify, alții Tidal, Qobuz, etc. :) Sau de ce nu, pe cd.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
I see Fire, Ed Sheeran
Mi se pare o piesa bogat orchestrata si ofertanta.

#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

 Reactor2015, on 17 decembrie 2020 - 18:53, said:

Păi să pun link către Tidal? Posted Image
Fiecare pune de unde găsește. Unii au pilelizt, alții au Spotify, alții Tidal, Qobuz, etc. Posted Image Sau de ce nu, pe cd.

in ce limba vorbesti?:)))))))))))) ce sunt alea? link cu flac nu pot sa dau ca e de pe site warez. nu incurajam pirateria. site-ul e mostenitorul lui what.cd

#7
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
daca tu faci teste la sisteme audio cu melodiile acelea mai bine nu mai face niciun teste
nu zic ca e muzica rea , dar nu faci teste cu ce iti place tie

#8
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007

 zile_san, on 17 decembrie 2020 - 19:00, said:

in ce limba vorbesti?Posted Image))))))))))) ce sunt alea? link cu flac nu pot sa dau ca e de pe site warez. nu incurajam pirateria. site-ul e mostenitorul lui what.cd
Iti recomand sa faci un abonament Tidal HIFI https://tidal.com/offers/holiday-offer
Acum e 4 lei pentru 4 luni, apoi costa 40 lei pe luna, adica oferta asta e pomana curata. Te poti dezabona imediat dupa ce ai platit daca nu vrei sa fii taxat in aprilie cu 40 lei. Calitate maxima, lossless, gasesti orice gen de muzica, toate albumele unui artist (nu intotdeauna), compilatii oficiale si neoficiale. Se va simti instant diferenta intre mp3 si Tidal. Nu trebuie sa astepti sa descarci, doar cauti si dai play.

Iar legat de ce muzica sa testezi, testezi cu muzica pe care o stii, nu cu muzica propusa de altii. Altfel nu stii cum trebuie sa sune.

Edited by FeDaYin, 17 December 2020 - 19:36.


#9
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 Reactor2015, on 17 decembrie 2020 - 18:35, said:

Salutare tuturor!
Am făcut un topic unde să punem exemple de track-uri audio pe care le folosim pentru a testa calitățile unui sistem audio.
Discutăm atât de mult despre sisteme audio, mai ales teoretic, dar audiția este ceva cât se poate de practic și subiectiv și cred că niște track-uri cu pasaje dificile ca dinamică, interesante ca voci, pot evidenția calitățile sau defectele unui sistem.

Încep eu:
FooFighters - These Days. O melodie care are de toate și care poate pune în dificultate anumite sisteme. Dacă e ceva care nu se aude clar la melodia asta, ceva nu este în regulă.
Moloko - I Want You - la fel, o melodie care poate scoate la iveală probleme atât pe voce cât și pe înalte sau joase. Dacă auziți gâjâit, hârșâit sau turbulențe pe bass, e clar că ceva nu este în regulă. Pe un sistem bun totul se aude foarte clar, cu precădere vocile.
AC/DC – It’s a Long Way to the Top - așteptați până intră cimpoaiele. Dacă aveți sunet prea strident, atunci ceva este în neregulă.
Bohemian Rhapsody de la Queen - varianta remasterizată în 2011. Aici vocile trebuie să se audă clar, nederanjant, chiar și la volum mai mare. Atenție și la dinamica sunetelor, să fie amplă, nu constipată. Basul care intră pe la minutul 1.25 să fie profund, nu scurt și păcănit.

Hai că sigur aveți și voi track-uri interesante.

Parca wharfedale 240 ai. Ti-as da si eu niste melodii sa vezi daca suna infundat anumite sunete si daca ai boxe proaste. Sunt sunete care daca nu suna strident pe niste boxe, inseamna ca boxele au o problema, pentru ca asa e melodia. Poti reduce stridenta pana la un punct, dar apoi cazi in alta problema. Am testat seria asta de boxe si pe cat de nederanjat se aud unele melodii, pe atat de infundat se aud altele. Cimpoaiele alea ma deranjeaza pe alocuri si pe Senn HD650, care fac aproape orice sa sune digerabil. Daca o luam asa, pot sa opresc alimentarea la tweetere si ascult ce vrea muschiu meu fara sa ma deranjeze nimic.

Edited by Notsure, 17 December 2020 - 19:41.


#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am (și) Wharfedale EVO 4.2. Nu sună deloc înfundat. Depinde și cu ce amplificator le miști și ce intră în sistem ca sunet.
Un track bun, se aude bine.

@FeDaYin. Există track-uri care scot în evidență anumite lucruri pe care le poți remarca la sistemul respectiv. Unii nu le știu. Punându-le aici dăm o mână de ajutor, mai ales dacă există și un minim de descriere la ce să fie atenți. Topicul este făcut pentru cei care încă sunt în procesul de învățare, lămurire, nu pentru cei care știu ce vor de la un sistem și au poate si zeci de ani experiență în audiție și linii audio. Iar eu spun că sunt puțini cei care știu ce să asculte. Pentru ei topicul ăsta este inutil.

Edited by Reactor2015, 17 December 2020 - 19:47.


#11
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
asta e una din favoritele mele
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tG5r6USvFHs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
asta e preluata din alta parte dar mi se pare foarte ok pentru test
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CWki-Jac8H0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si ar mai fi multe..de ex cea pusa de colegul c6t9 la un moment dat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LNX4Bl4T1q0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 zile_san, on 17 decembrie 2020 - 18:40, said:

niciuna din cele de mai sus:))) pot sa zic ca mai ascult ac/dc dar rar si doar melodiile consacrate. eu pe jungle drum and bass vad daca imi place sau nu cum suna o boxa. mai bag maria din carei -your girl si acolo imi dau seama instant daca deranjeaza inaltele sau nu.

p.s. ascultati muzica nu echipamentele!
Colegule, ne-ai făcut o prezentare despre ce îti place ție și cât de des sau de rar le asculți.
Vii și cu o zisă cum că "ascultați muzica și nu echipamentele".
Cu siguranță ți-a scăpat titlul topicului: track-uri pentru test. Adică fix de asta sunt, ca să ascultăm/testăm echipamentele.
Critica de muzică e pe altă arie a forumului. Eu nu pun aici preferințele mele muzicale :)

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Un sistem suna bine daca iti face placere sa asculti si acea muzica pe care in mod normal nu o asculti ca nu-ti placea. Am ascultat la un nene odata ceva clasica cu opera, ceva ce nu asculta oricine, eram mut de uimire cum se putea auzi de natural si de placut.

#14
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
si apropo de brush with the blues: la challenge-ul colegului Tzur, prima melodie (recunosc ca nu am putut sa ascult mai mult din acel album..) fisiitul de care se plangea cineva mie imi pare a fi chiar un brush... va rog, nu dati cu pietre, asa se aude in sistemul meuPosted Image

#15
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

 Notsure, on 17 decembrie 2020 - 19:33, said:



Parca wharfedale 240 ai. Ti-as da si eu niste melodii sa vezi daca suna infundat anumite sunete si daca ai boxe proaste. Sunt sunete care daca nu suna strident pe niste boxe, inseamna ca boxele au o problema, pentru ca asa e melodia. Poti reduce stridenta pana la un punct, dar apoi cazi in alta problema. Am testat seria asta de boxe si pe cat de nederanjat se aud unele melodii, pe atat de infundat se aud altele. Cimpoaiele alea ma deranjeaza pe alocuri si pe Senn HD650, care fac aproape orice sa sune digerabil. Daca o luam asa, pot sa opresc alimentarea la tweetere si ascult ce vrea muschiu meu fara sa ma deranjeze nimic.
Salut, eu am Wharfedale Diamond 240 + Yamaha A-S501, te rog frumos să-mi trimiți acele melodii care creează probleme, mulțumesc.

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mwtem și topicul ăsta cu versusuri și alte prostii și ne îndepărtăm de scopul pentru care l-am deschis. Scop pe care unii l-au înțeles, dar alții au venit și au postat aici ce le trecea lor prin cap în clipa aia, fără vreo legătură cu subiectul...

Deci e de noaptea minții afirmația asta: "Un sistem suna bine daca iti face placere sa asculti si acea muzica pe care in mod normal nu o asculti ca nu-ti placea." Material pentru posturi amuzante pe aria de Fun.

#17
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Poti asculta si asta:
Brooklyn Bounce - Bass, Beats & Melody
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bxiqFV4Gf2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 FeDaYin, on 17 decembrie 2020 - 19:32, said:

Calitate maxima, lossless

Asa zic ei. Dar am CD-uri care suna mult mai bine pe CD decat versiunea master de pe Tidal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate