Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Conducta gaze-proprietar

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Salutare. În blocul în care locuiesc exista o conducta de gaze folosita de cei care au centrala termica. Costurile pentru aceasta conducta au fost suportate de 2 apartamente. Proprietarii ambelor aceste apartamente s au mutat din bloc. Întrebare : cine este proprietarul acestei conducte de gaze? Asociația de proprietari? Noii proprietari ai apartamentelor? Se aplica articolul 546 din codul civil referitor la "bunurile accesorii"?

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Inteleg ce vrei, dar proprietarii sunt cei care au cumparat apartamentele (deservite de actuala teava). Daca vrei sa te bransezi acolo trebuie sa cotizezi la ei ;-)

#3
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Ok, dar unde scrie ca noii proprietari preiau și proprietatea asupra conductei de țevi ce a fost construita de vechiul proprietar?

#4
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
in mod normal, noii proprietari ai apartamentelor.

#5
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
zi-ne cât ți-au cerut.

#6
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019

View PostFireSky, on 17 decembrie 2020 - 10:21, said:

Ok, dar unde scrie ca noii proprietari preiau și proprietatea asupra conductei de țevi ce a fost construita de vechiul proprietar?

In codul civil Drepturile accesorii urmeaza sorta dreptului principal Bunul se vinde impreuna cu accesoriile sale

#7
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009

View PostFireSky, on 17 decembrie 2020 - 10:21, said:

Ok, dar unde scrie ca noii proprietari preiau și proprietatea asupra conductei de țevi ce a fost construita de vechiul proprietar?

Ar trebui sa scrie in contractele lor de vanzare-cumparare.

#8
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
la cumpararea unui bun, toate drepturile si obligatiile atasate revin noului proprietar. Nefiind practic sa isi taie omul teava si sa plece cu ea, inseamna ca revine proprietarului nou al apartamentului.

#9
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Deja probabil furnizorul de gaze este proprietar de obicei se transfera dreptul de proprietate dupa cativa ani catre operatorul de energie care preia si mentenenta aferenta.De bun simt este sa despagubesti si vecinii care au platit instalatia chiar daca nu ai nevoie de acordul lor pentru racordare

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostXman_ghio, on 17 decembrie 2020 - 10:16, said:

Inteleg ce vrei, dar proprietarii sunt cei care au cumparat apartamentele (deservite de actuala teava). Daca vrei sa te bransezi acolo trebuie sa cotizezi la ei ;-)

Nu e chiar asa, uite situatie: in urma cu cativa ani am cumparat un apartament cu centrala si teava/coloana de gaz (sigurul ap. din bloc cu centrala) doar ca la relativ scurt timp am primit o instiintare de la Engie (GdfSuez atunci) ca trebuie sa semnez o hartie prin care tevile de gaz din exteriorul apartamentului trec in proprietatea lor deoarece xyz reglementari si legi. Pe care nu le-am studiat.. am acceptat sa le preia si cred ca am facut cea mai buna afacere (apoi au schimbat contoare de bloc si ap., regulator, robineti, au pus tevi noi, vopsite si pozate frumos.. fara sa mai ma intrebe absolut nimic, pur si simplu intr-o seara m-am trezit cu totul nou pe scara).

La ~4 ani distanta cand a aparut si al doilea vecin cu centrala, Engie evident ca nu m-a intrebat nimic, au prelungit coloana si la vecinul respectiv. Curios este ca totusi i-au cerut o hartie vecinului cu semnatura mea ca accept sa-si monteze centrala, dar fara a face referire la tevi.
Acum sunt inca vreo 6 vecini cu centrala si nici unul nu a cotizat la mine Posted Image

Edited by aeon, 17 December 2020 - 10:44.


#11
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 05.02.2009
Eu am cumparat in 2008 in Timisoara un apartament de la cumnatul meu, la care el a avut singura centrala  din bloc (si proiectul la gaz).
Atunci cand vecinii au decis sa taie termoficarea si sa puna toti centrale si sa se intepe la teava "mea", la notar l-au chemat pe fostul proprietar. Defapt nu era teava mea.. chiar daca la semnarea contractului de cumparare am intrebat daca am drepturi si pe teava.
(2015, proiect gaz din 2003, EON)
Eu am zis ca le-o cedez, el a cerut despaguiri, iar vecinii s-au sparat pe mine ca trebuie sa plateasca in plus si i-am indus in eroare.

Edited by solitaryman, 17 December 2020 - 10:57.


#12
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005

View PostGTDONE, on 17 decembrie 2020 - 10:42, said:

Deja probabil furnizorul de gaze este proprietar de obicei se transfera dreptul de proprietate dupa cativa ani catre operatorul de energie care preia si mentenenta aferenta.De bun simt este sa despagubesti si vecinii care au platit instalatia chiar daca nu ai nevoie de acordul lor pentru racordare
furnizorul de gaze a confirmat ca nu ei sunt proprietarii acelei conducte de gaze.

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
treaba sta in felu urmator,sunt persoane infecte
nu au nici o problema in a plati racordarea plus cheltuielile aferente la furnizor,dar cauta legi si ocolisuri daca trebuie sa returneze unui vecin CARUIA i se datoreaza accesul la acel bun
avize,autorizatii, ba umbli cu rugaminti si la puturosii de langa tine sa te lase

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFireSky, on 17 decembrie 2020 - 10:21, said:

Ok, dar unde scrie ca noii proprietari preiau și proprietatea asupra conductei de țevi ce a fost construita de vechiul proprietar?
În contractele lor de VC, contracte la care tu nu ai acces.

#15
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
În 2001 când m-am mutat în apartament și am vrut să îmi instalez centrală termică, pe lângă alte aprobări, am avut nevoie de semnătura celui care a plătit toată țeava de pe casa scării de la intrarea în bloc până la el la etajul 4 (din 4). Acesta mi-a cerut cotă parte din suma plătită de el. Dacă era el proprietar pe țeavă sau suma plătită se referea doar la serviciul de instalare a țevii, nu știu. Prin analogie, dacă îmi racordez casa la rețeaua de energie electrică sunt proprietar pe firele de la contor până la stâlp?

#16
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005

View Postericmario, on 17 decembrie 2020 - 11:03, said:


În contractele lor de VC, contracte la care tu nu ai acces.
și dacă în contractele de vânzare cumpărare nu se menționează nimic expres despre acea conducta de gaze?

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Logica spune ca noii proprietari au in proprietate si conducta de gaze respectiva.
Din experienta, stiu ca la o lucrare de genul asta, dimensionarea conductei se face pentru necesitatile intregii scari, nu numai ale celor doi interesati la acel moment. Ceea ce inseamna ca aia doi au platit o conducta supradimensionata si un proiect intreg. Daca as vrea sa ma bransez la gaze, m-as duce direct la proprietarii respectivi sa-i intreb cat a costat toata afacerea, as transforma suma in Euro la un curs mediu din perioada in care s-a montat teava si le-as plati o treime din costuri, bani pe care sa-i imparta intre ei. Urmatorul care s-ar bransa ar trebui, ulterior, sa ne plateasca un sfert din suma respectiva (sfert pe care l-am imparti la trei) si asa mai departe.
Daca am vrea toti vecinii sa ne bransam simultan, ar trebui sa strangem impreuna acea treime si sa le-o platim proprietarilor.

Si as adauga si cateva cuvinte de multumire si apreciere pentru timpul si eforturile depuse.

Edited by danvlas, 17 December 2020 - 12:07.


#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFireSky, on 17 decembrie 2020 - 12:05, said:

și dacă în contractele de vânzare cumpărare nu se menționează nimic expres despre acea conducta de gaze?
Asta nu vei stii niciodată.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate