Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casa modulara din containere/casa mobila? Cum se compara cu o casa traditionala din experienta proprie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gradinaruvasile

gradinaruvasile

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.12.2020
Salut,
Sunt in cautarea unei solutii ieftine de construit casa (cam 60 mp), buget cam 30000 eur. Nu sunt de meserie si nici mult timp/nervi nu am sa imping mesteri care lucreaza ieftin, nici cunostintele necesare sa le verific munca. Si cum experienta multora (mai degraba tuturor) din cunoscuti care si-au construit casa arata ca e foarte greu sa controlezi costurile unei case ridicate traditional.
Pentru case ieftine care am vazut 3 variante: case mobile (gen https://www.rotresort.ro) si case modulare din containere maritime ( gen https://rofrance-construct.ro ) sau containere modulare (gen https://www.agbusiness.ro ).
- Cele mobile sunt pe roti, le aduci cu trailerul, tragi pe locatie, racordezi si gata. Problema ca sunt de max 40mp alea care sunt chiar ieftine. Si ceea ce nu vezi pe site este ca trebuie izolate suplimentar si schimbate geamurile pe tamplarie pvc, majoritatea vin cu geamuri simple.
- Casele din containere (ambele feluri) sunt cele care au la baza containere, dar au si o izolatie mai serioasa, nu ca un birou din containere, arata ca o casuta traditionala, cu acoperis cu tot. O casa de 60 mp complet finisata, toate instalatiile montate inclusiv sanitare, gata de racordare, inclusiv montaj, este 26000 euro (maritime) sau 25200 euro (modulare), fara fundatie si transport (transportul este cam 1-1.5 eur/km*2). Am vizitat parcul de case mobile de la Rotresort, am vorbit cu cei care fac case din containere modulare.

Acum teoria ca teoria, dar as dori sa iau legatura cu cineva care a locuit intr-o casa de genul sa imi formez o idee. Este cineva pe aici care are experienta directa cu case de genul?

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
cea mai mare problema o sa o ai cu izolarea termica si fonica. in rest sunt ok. ai si avantaje multe, se fac rapid, sunt modulare..mai vrei ceva mai pui un container :), sunt mobile, in niste limite evident.

daca iei containere sh..tre sa fii atent la ce au fost folosite in trecut..sa nu ai probleme de alt tip..gen coroziune, mirosuri, chimicale...
daca iei nou - vezi cu ce sunt tratate/vopsite..sa nu ai aceleasi probleme de mai sus :)

daca faci..mai scrie pe aici cum merge.

succes

#3
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Aveti idee daca pe baza unei case de genul, se poate racorda terenul la curent? Sau trebuie neaparat autorizatie de constructie?

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
din ce stiu cand m-am informat acum cativa ani, e ca iti cere autorizatie pentru racordarea la electricitate. dar poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp.

vezi aici un jurnal interesant
https://forum.softpe...sua-de-pe-deal/

Edited by laffin, 17 December 2020 - 10:56.


#5
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Casele mobile de la rotresort sunt niste glume , poti sta in ele primavara, vara si toamna , dar iarna daca te incalzesti electric o sa te inegresti cand vine factura de curent ., au termoizolatie slaba , pierderi mari de energie si in plus toata instalatia de apa e sub sasiu neizolata . Mai ai de bagat multi bani sa termoizolezi si la tavan nu poti decat daca mai faci un acoperis deasupra . Nu merita sa cumperi asa ceva . Iesi mult mai bine daca faci fundatie si ridici o casa din BCA .

 mannyx92, on 17 decembrie 2020 - 10:51, said:

Aveti idee daca pe baza unei case de genul, se poate racorda terenul la curent? Sau trebuie neaparat autorizatie de constructie?
Se poate si fara casa daca terenul este intravilan , daca este extravilan , depinde de primarie daca accepta cererea pt bransament .

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 DDooGG, on 17 decembrie 2020 - 10:57, said:


Se poate si fara casa daca terenul este intravilan , daca este extravilan , depinde de primarie daca accepta cererea pt bransament .
Intravilan este. doar ca momentan nu's decis sa ma mut permanent acolo. vara ma duc permanent si as vrea sa cumpar o casa ieftina modulara sau ceva pe acolo + curent

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 gradinaruvasile, on 17 decembrie 2020 - 09:56, said:

(transportul este cam 1-1.5 eur/km*2)
Al dracului transport, mai nou taxează la km patrat?

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 gradinaruvasile, on 17 decembrie 2020 - 09:56, said:

Acum teoria ca teoria, dar as dori sa iau legatura cu cineva care a locuit intr-o casa de genul sa imi formez o idee. Este cineva pe aici care are experienta directa cu case de genul?
n-am locuit în așa ceva dar la un moment dat am cerut o cotație de la o firmă care se ocupă cu case modulare.
Prețul a fost similar cu al unei case din cărămidă și asta fără a include placa de bază.

Edited by DaculScoril0, 17 December 2020 - 11:20.


#9
gradinaruvasile

gradinaruvasile

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.12.2020

 smoke, on 17 decembrie 2020 - 10:39, said:



Ideea era sa lucram cu firme care fac toata casa cap-coada. Teoretic ei fact toata casa, tu faci fundatia, ei il aduc si il monteaza.

 DDooGG, on 17 decembrie 2020 - 10:57, said:


Da, asta ziceau si ei, ca ei ofera sa schimbe geamurile in termopan si izolatia suplimentara sa il faci tu. Si un acoperis deasupra. Evident, astea sunt cheltuieli suplimentare.

DDooGG said:

Iesi mult mai bine daca faci fundatie si ridici o casa din BCA
Asta am tot dezbatut-o cu cunostinte din domeniu, dezvoltatori, meseriasi etc dar sa faci o casa finisata de 60 mp nu pare ca se incadreaza in bugetul alocat (30000 eur). Cineva zicea sa lucram cu mesteri care lucreaza ieftin, dupa care trebuie sa stai si sa vezi ca nu te fura sau ca nu face treba de-a pixul. Cum ziceam nu sunt de meserie (deci nu pot sa fac evaluare calitativa obiectiva), am si eu treaba mea, nu am timp si nervi sa stau langa de astia (am o antipatie fata de meseriasi care fac treba de mantuiala, m-am ars cu ei si mi-a ajuns). Varianta cu "fa-ti casa ta" iar e o problema din cauza timpului si lipsei de experienta (si probleme cu spatele). Nu o exclud ca varianta dar am impresia ca am iesi din buget cum au patit-o multi altii. Si nu vreau sa am o casa pe jumate terminata ani de zile.

Edited by Dany_Darke, 17 December 2020 - 11:57.


#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

 ericmario, on 17 decembrie 2020 - 11:19, said:

Al dracului transport, mai nou taxează la km patrat?

e x2, nu patrat. probabil dus-intors.

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
si tu crezi ca daca lucrezi cu o firma nu vei avea aceleasi probleme cu lucrul facut de mantuiala, si doar sa fie predat ?  oricum o dai, daca vrei rezultate multumitoare trebuie sa fii prezent si implicat, si nici asta nu garanteaza rezultatul final.

#12
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 16.04.2007
casa cu fundatie si structura usoara...o sa iti consumi 25% din ficat, dar vei uita in primul an de trai la curte.

#13
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 gradinaruvasile, on 17 decembrie 2020 - 11:21, said:

Asta am tot dezbatut-o cu cunostinte din domeniu, dezvoltatori, meseriasi etc dar sa faci o casa finisata de 60 mp nu pare ca se incadreaza in bugetul alocat (30000 eur). Cineva zicea sa lucram cu mesteri care lucreaza ieftin, dupa care trebuie sa stai si sa vezi ca nu te fura sau ca nu face treba de-a pixul. Cum ziceam nu sunt de meserie (deci nu pot sa fac evaluare calitativa obiectiva), am si eu treaba mea, nu am timp si nervi sa stau langa de astia (am o antipatie fata de meseriasi care fac treba de mantuiala, m-am ars cu ei si mi-a ajuns). Varianta cu "fa-ti casa ta" iar e o problema din cauza timpului si lipsei de experienta (si probleme cu spatele). Nu o exclud ca varianta dar am impresia ca am iesi din buget cum au patit-o multi altii. Si nu vreau sa am o casa pe jumate terminata ani de zile.
Corect dar ar trebui sa ajunga bugetul daca pui pe hartie si gasesti 2 meseriasi seriosi .
Eu am construit o casa de fix 60mp de la fundatie pana la cheie , adica cu tot cu finisaje deci gata sa te muti acolo , inclusiv mobila si electrocasnice , singur si costul total a fost de 15500 de euro ( am socotit pana la ultimul cui + benzina ) deci manopera sa si fie inca o data pretul materialelor si tot iti ajunge bugetul . Si e casa din zidarie nu din foita de tabla , in plus proiectul e dupa necesitatile mele nu ceva stas . Pacat ca nu te pricepi si nici nu poti sa lucrezi tu ca ai scuti o caruta de bani cu care ai putea face altceva .

#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 mannyx92, on 17 decembrie 2020 - 10:51, said:

Aveti idee daca pe baza unei case de genul, se poate racorda terenul la curent? Sau trebuie neaparat autorizatie de constructie?
Enel mi-a cerut AC pentru a aproba racordarea. Mai mult decat atat, dupa doi ani m-a somat cu rezilierea contractului din cauza expirarii AC. Abia dupa ce am trimis PV receptie s-a incheiat contract de furnizare pe perioada nedeterminata.

"Vă facem cunoscut faptul că la data de 15.06.2018 vă expiră contractul de furnizare a energiei electrice nr.
123456789/24.11.2016, încheiat cu SC ENEL ENERGIE MUNTENIA S.A. pentru locul de consum situat în
STRADA strazilor, Nr. 17, Cod postal ala care este, Loc. localitatilor, Jud. ILFOV, deoarece documentele care au stat la
baza încheierii contractului îşi pierd valabilitatea."

#15
gradinaruvasile

gradinaruvasile

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.12.2020

 DDooGG, on 17 decembrie 2020 - 13:01, said:

Corect dar ar trebui sa ajunga bugetul daca pui pe hartie si gasesti 2 meseriasi seriosi .
Eu am construit o casa de fix 60mp de la fundatie pana la cheie , adica cu tot cu finisaje deci gata sa te muti acolo , inclusiv mobila si electrocasnice , singur si costul total a fost de 15500 de euro ( am socotit pana la ultimul cui + benzina ) deci manopera sa si fie inca o data pretul materialelor si tot iti ajunge bugetul . Si e casa din zidarie nu din foita de tabla , in plus proiectul e dupa necesitatile mele nu ceva stas . Pacat ca nu te pricepi si nici nu poti sa lucrezi tu ca ai scuti o caruta de bani cu care ai putea face altceva .

Bravo tie (serios). Cat timp ti-a lat totul? Preturile sunt curente? Ai avut ceva reduceri pe undeva sau ai cumparat de pe raft?

Quote

Pacat ca nu te pricepi si nici nu poti sa lucrezi tu ca ai scuti o caruta de bani cu care ai putea face altceva .
Daca eram priceput m-as fi apucat de treaba in loc sa caut pe net, din pacate asta e. Oricum mersi de feedback, deci se poate (desi ma indoiesc ca eu as fi in stare sa urmaresc asa lucrurile).

 ericmario, on 17 decembrie 2020 - 11:19, said:

Al dracului transport, mai nou taxează la km patrat?

Km x 2 - dus-intors. Pretul de pe rotresort, banuiesc ca si altii au ceva asemanator. Si inmultit cu numarul de containere.

 smoke, on 17 decembrie 2020 - 12:21, said:

si tu crezi ca daca lucrezi cu o firma nu vei avea aceleasi probleme cu lucrul facut de mantuiala, si doar sa fie predat ?  oricum o dai, daca vrei rezultate multumitoare trebuie sa fii prezent si implicat, si nici asta nu garanteaza rezultatul final.

Pai de asta intreb si eu sa vad ce experiente concrete au avut altii. Ca mult se vorbeste de case de astea modulare dar experienta directa greu gasesti pe net. Ma refer la utilizatorii finali, nu constructorii.

#16
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Tinand cond ca am facut casa undeva in Apuseni iti dai seama ca am platit si transportul pana la locatie fara sa obtin ceva reducere si la bca si la beton si la fier si la placile de acoperis etc. Ce am putut duce eu cu remorca am dus . Mi-a luat cam 4 luni jumate constructia + 1luna jumate inainte cand am turnat fundatia si placa . Anu acesta am facut-o pe pandemie Posted Image

Referitor la casele mobile , un prieten a optat pt una din asta si desi i-am zis sa nu se grabeasca ca o facem impreuna si iese mai bine mai trainica si mai ieftina nu m-a ascultat iar acuma ma intreaba ce sa faca cum sa mai suplimenteze termoizolatie ca sa poata sta iarna acolo ,,, am ajuns la concluzia sa construim o anexa din lemn bine termoizolata cu un semineu pe combustibil solid unde sa poata sta iarna .

#17
gradinaruvasile

gradinaruvasile

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.12.2020

 DDooGG, on 17 decembrie 2020 - 20:12, said:

Tinand cond ca am facut casa undeva in Apuseni iti dai seama ca am platit si transportul pana la locatie fara sa obtin ceva reducere si la bca si la beton si la fier si la placile de acoperis etc. Ce am putut duce eu cu remorca am dus . Mi-a luat cam 4 luni jumate constructia + 1luna jumate inainte cand am turnat fundatia si placa . Anu acesta am facut-o pe pandemie Posted Image
Fain. Macar ai avut activitate. :)

Quote

Referitor la casele mobile , un prieten a optat pt una din asta si desi i-am zis sa nu se grabeasca ca o facem impreuna si iese mai bine mai trainica si mai ieftina nu m-a ascultat iar acuma ma intreaba ce sa faca cum sa mai suplimenteze termoizolatie ca sa poata sta iarna acolo ,,, am ajuns la concluzia sa construim o anexa din lemn bine termoizolata cu un semineu pe combustibil solid unde sa poata sta iarna .

A fost izolata casa mobila suplimentar sau era asa cum l-a cumparat?

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

 smoke, on 17 decembrie 2020 - 12:21, said:

si tu crezi ca daca lucrezi cu o firma nu vei avea aceleasi probleme cu lucrul facut de mantuiala, si doar sa fie predat ?  oricum o dai, daca vrei rezultate multumitoare trebuie sa fii prezent si implicat, si nici asta nu garanteaza rezultatul final.

cu siguranta. sunt absolut de acord. de aia e plin de rolls royce-uri pe santiere ca merg bogatasii si stau cot la cot cu nenea in cizme de guma si il ajuta. ce minte limitata aveti unii. am 4 prieteni care si-au facut case si au bagat 400.000 + euro si mergeau o data la 3 saptamani aproximativ pe la santier ca sa vada ce mai e pe acolo. au iesit tipla toate proiectele

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate