Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalare drivere windows xp

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
trebuie sa instalez windows xp sp3 32-bit pe un sistem hp 6305 sff cu amd a4 5300 2 gb ddr3 250 gb hdd si am o problema mai exact am descarcat driverele pt xp de pe site-ul hp dar nu ma prea descurc cu instalarea unora dintre ele.

am si uitat ca pt xp trebuie sa treci hdd-ul in mod ide in loc de ahci asa ca primeam un bsod de fiecare data cand incepea instalarea pana mi-am adus aminte de asta.

am trecut deci hdd-ul in mod ide si instalarea a decurs cu succes de data asta dar acum nu stiu cum sa instalez driverul pt ahci ca sa trec inapoi hdd-ul in mod ahci.

driverul exista l-am luat de pe site-ul hp dar cand fac click pe executabil tot ce face este sa extraga niste fisiere intr-o locatie (c:\swsetup) si de acolo am inteles ca trebuie sa-l instalezi manual.

am incercat sa instalez manual driverul din device manager si am indicat locatia unde a fost extras dar zice ca acolo nu e nimic care sa fie compatibil cu hardware-ul meu. poate n-am indicat corect?

iar unele drivere cum ar fi cele audio si de retea nu sunt recunoscute de win xp care zice ceva de genul "not a valid win32 application" cand fac click pe ele. si am fost atent sa descarc driverele pt win xp 32-bit asa ca nu inteleg de ce nu le recunoaste.

inainte sa spuneti de win 7 sau 10 sa stiti ca m-am gandit deja la asta dar win xp e "necesar si suficient" asa ca nu sunt alternative. ceva sfaturi/idei?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Driverul ptr AHCI nu se instaleaza.
Ala se integreaza in discul de instalare, in mod normal, ca sa nu-ti bati capul.
Teoretic - dar nu ma itin minte ca n-am mai instalat demult la instalare la un punct te intreab parca de ceva drivere si ai un buton sa selectezi driverul de pe un floppy...

Deci lasa-l pe IDE. Oricum nu profiti de AHCI in XP ca nu stie sistemul de el.

Daca ai nevoie musai de XP recoman 7. Cu XP Mode.

#3
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Am trecut și eu controllerul din mod IDE în mod AHCI după instalare... acum vreo 12 ani. Primul rezultat la Google, nu știu dacă e corect: https://windowspro.e...ing-windows-xp/ Pe vremea mea (lol) a trebuit să modific ceva în regedit ca să meargă.

Cele cu mesajul "not a valid win32 application" încearcă să le deschizi cu 7Zip.

#4
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016
Cauta DRIVER PACK SOLUTION varianta OFFLINE cea veche, in principiu iti instaleaza orice driver. Daca nu o gasesti, imi dai mesaj privat si poate ti-o uploadez eu, dai si tu o bere la pensie :))

#5
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

View Postabulafius43, on 16 decembrie 2020 - 18:19, said:

trebuie sa instalez windows xp sp3 32-bit pe un sistem hp 6305 sff cu amd a4 5300.........

AMD software and drivers are designed to work best for up-to-date operating systems Windows 10 /8.1 / 7 !

#6
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
am rezolvat prin integrarea tuturor driverelor cu nlite in discul cu xp si acum merge inclusiv ahci. a durat ceva sa invat cum se face da' a meritat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate