Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Povestile voastre despre emigrare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
Ma intereseaza sa ascult povestile celor care au ajuns la capatul rabdarii in Romania din cauza negasirii unui loc de munca si altor factori :coruptie, incompetenta autoritatilor,  infrastructura, medicina si administratia care sunt la pamant, nivelul de trai, nefericirea cauzata de multi factori, lipsurile materiale, valorile imorale din tara asta, gradul de infractionalitate , mizerie etc.  


Cum a fost sa emigrati in anii 2000 din Romania cand nici nu era membru UE?  
Cum a fost dupa?
Dar mai ales, cum ati reusit sa emigrati doar cu hainele pe voi, fara bani, fara sa stiti o limba straina, fara sa aveti aptitudini si competente intr-un anume domeniu?
Cum ati reusit sa va angajati rapid in alte tari in timp ce in Romania ati primit doar raspunsuri de tip "va sunam noi", "va dau un telefon pana la ora 20 indiferent ca feedback-ul va fi pozitiv sau negativ",  " multumim ca ati fost pe la noi, dar din pacate am preferat sa mergem mai departe cu un alt candidat mai potrivit cerintelor noastre"?

Stiu cazuri de romani care au terminat facultati aparent inutile in Romania, nu erau angajabili pe la multinationale si call-centere,  nici supermarketele sau fast-foodurile nu-i angajau. Si totusi, cum au emigrat si au inceput de jos  prin Spania, Italia, Regatul Unit, Franta, Germania etc. ,  dupa cativa ani ii vedeai medici, profesori, dezvoltatori IT, manageri, ingineri, intreprinzatori,  mai fericiti si mai multumiti decat erau inainte.  

Te gandesti ca au emigrat doar cu hainele pe ei, saraci, ghinionisti,   nemancati, deprimati,   si dintr-o data li s-au aprins norocul odata ce au iesit din Romania si au traversat granita cu Ungaria sau cu Bulgaria.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
daca nu ai nicio specializare, daca ai de gand sa pleci doar cu hainele de pe tine, stai acasa.. o sa ajungi boschetar pe acolo si o sa plangi ca vrei inapoi la mamica, nu aveai tu multe dar macar mancai o portie de tocanita calda.

Uite aici o poveste interesanta, de acum 2 luni.

https://forum.softpe...are-mizerabila/

Edited by laffin, 16 December 2020 - 09:20.


#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
povestea-i la 7 seara.MIHAELA

#4
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

 Madacatalin, on 16 decembrie 2020 - 06:01, said:

Ma intereseaza sa ascult povestile celor care au ajuns la capatul rabdarii in Romania din cauza negasirii unui loc de munca si altor factori :coruptie, incompetenta autoritatilor,  infrastructura, medicina si administratia care sunt la pamant, nivelul de trai, nefericirea cauzata de multi factori, lipsurile materiale, valorile imorale din tara asta, gradul de infractionalitate , mizerie etc.  


Cum a fost sa emigrati in anii 2000 din Romania cand nici nu era membru UE?  
Cum a fost dupa?
Dar mai ales, cum ati reusit sa emigrati doar cu hainele pe voi, fara bani, fara sa stiti o limba straina, fara sa aveti aptitudini si competente intr-un anume domeniu?
Cum ati reusit sa va angajati rapid in alte tari in timp ce in Romania ati primit doar raspunsuri de tip "va sunam noi", "va dau un telefon pana la ora 20 indiferent ca feedback-ul va fi pozitiv sau negativ",  " multumim ca ati fost pe la noi, dar din pacate am preferat sa mergem mai departe cu un alt candidat mai potrivit cerintelor noastre"?

Stiu cazuri de romani care au terminat facultati aparent inutile in Romania, nu erau angajabili pe la multinationale si call-centere,  nici supermarketele sau fast-foodurile nu-i angajau. Si totusi, cum au emigrat si au inceput de jos prin Spania, Italia, Regatul Unit, Franta, Germania etc. ,  dupa cativa ani ii vedeai medici, profesori, dezvoltatori IT, manageri, ingineri, intreprinzatori,  mai fericiti si mai multumiti decat erau inainte.  

Te gandesti ca au emigrat doar cu hainele pe ei, saraci, ghinionisti,   nemancati, deprimati,   si dintr-o data li s-au aprins norocul odata ce au iesit din Romania si au traversat granita cu Ungaria sau cu Bulgaria.

Fara FACULTATE facuta acolo esti fiul ploii.
Nu mai pune botul la toate povestile.

Norocul ti-l faci singur.
Daca ai un stift de facultate facuta in Romania si nu te angajeaza nimeni pe aici, pregateste-te acolo sa o iei de jos de tot, de la spalat vase/masini
si stat in apartament cu inca 10 paki/iraqi

Edited by marius.bunu, 16 December 2020 - 10:01.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 Madacatalin, on 16 decembrie 2020 - 06:01, said:

Te gandesti ca au emigrat
Aia care au emigrat cel putin acum 10 ani au prins cheag. Astia care emigreaza acum in aceleasi conditii, vor ajunge sa isi planga de mila. In 10 ani s-a schimbat enorm de mult sistemul emigrational in Europa mai ales de cand cu marea invazie de pakistanezi, sirieni, irakieni si alte natii musulmane.....
Acum 12 ani cand am ajuns in Norvegia, m-au angajat inginer fara sa ma intrebe de diploma, de limba nici nu mai vorbesc, stiam doar engleza de baza....acum nici daca stii limba nativa nu mai gasesti loc de munca decent.

Edited by tehnics, 16 December 2020 - 10:15.


#6
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

 marius.bunu, on 16 decembrie 2020 - 09:58, said:

Fara FACULTATE facuta acolo esti fiul ploii.
Nu mai pune botul la toate povestile.


Fals.

Sunt atatia oameni care au plecat fara facultate.

Mecanici auto, instalatori, electricieni, zidari, faiantari, bucatari, tiristi etc.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 Madacatalin, on 16 decembrie 2020 - 06:01, said:

Ma intereseaza sa ascult povestile

Stiu cazuri de romani care au terminat facultati aparent inutile   dupa cativa ani ii vedeai medici, profesori, dezvoltatori IT, manageri, ingineri, intreprinzatori  
i-auzi domnule ce face vestul din inutilii noștri în câțiva ani DOCTORI PROFESORI

#8
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu am "emigrat" in Spania acum 17 ani. Mi-a fost suficienta o luna de zile sa-mi dau seama ca nu e de mine. M-am reintors in tara si am "pus carca la munca". Acum imi dau seama ca a fost o alegere buna reintoarcerea in tara. Sunt mult mai realizat decat daca as fi ramas in Spania.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 carturarulobosit, on 16 decembrie 2020 - 10:15, said:

Fals.

Sunt atatia oameni care au plecat fara facultate.

Mecanici auto, instalatori, electricieni, zidari, faiantari, bucatari, tiristi etc.
ȘI-AU AJUNS DOCTORI

#10
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 marius.bunu, on 16 decembrie 2020 - 09:58, said:

Fara FACULTATE facuta acolo esti fiul ploii.
Nu mai pune botul la toate povestile.

Norocul ti-l faci singur.
Daca ai un stift de facultate facuta in Romania si nu te angajeaza nimeni pe aici, pregateste-te acolo sa o iei de jos de tot, de la spalat vase/masini
si stat in apartament cu inca 10 paki/iraqi
EU este plina de IT-isti din RO ce au facut facultatea in RO. asta contrazice "Fara FACULTATE facuta acolo esti fiul ploii.".
o ruta des folosita este RO--»Cehia--»vest.
in Praga, Brno, etc sunt masiv diviziile pt europa de est ale marilor consultancies si banci. asa cum a venit DB in Bucuresti.

#11
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

 EMPP, on 16 decembrie 2020 - 10:20, said:

ȘI-AU AJUNS DOCTORI

Profesor doctor inginer

#12
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

 carturarulobosit, on 16 decembrie 2020 - 10:15, said:

Fals.

Sunt atatia oameni care au plecat fara facultate.

Mecanici auto, instalatori, electricieni, zidari, faiantari, bucatari, tiristi etc.

Ai intrat la mijlocul filmului.

Omul a terminat o facultate de 2 bani in Ro, nu e tirist,nici faiantar.

A pus intrebarea referindu-se la aia care nu stiu sa faca nimic in Romania, nu la muncitorii calificati.
Daca esti zugrav, instalator, electrician bun in Romania, traiesti decent.
Care pleaca cu aceste meserii afara se duce la mai multi bani si la o alta calitate a vietii.

Edited by marius.bunu, 16 December 2020 - 10:42.


#13
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Incearca sa ajungi in US si stai intr-un stat din Midwest unde viata este ieftina. Daca te tii de lucru si ca si necalificat in 4-6 ani o sa ai ce nu au romanii intr-o viata.

#14
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Urmaresc subiectul si am prieteni si rude in strainatate.
Problema este legata strict de plan.
1 - Planuiesti sa te mai intorci vreodata in Romania? Sa iti faci o prietena de pe acolo? Nu o sa se adapteze NICIODATA in Romania si nu o sa te mai adaptezi tu in Romania.
2 - Planuiesti sa te duci acolo la munca si sa te intorci cu bani in Romania? Ca sa ce sa faci cu bani in Romania?
Ca amarat nu o sa pui deoparte 5 mii de lei, pai in Romania un politist local castiga 6-7000 mii de lei cash in fiecare luna. Tu nu o sa poti sa economisesti suma asta lunar sa zici ca te intorci peste cativa ani in Romania.
3 - Nivelul jobului tau decide daca ai sau nu viitor in strainatate, sincer. Spun treaba asta ca om care am aproape 35 de ani si prioritatile se schimba.
Daca ai peste 30 de ani si crezi ca o sa pleci facand joburi dalea de se ingramadesc unguri, indieni, fac referie la UK, nu o sa mearga treaba. Acolo nu o sa te integrezi, o sa stai tot cu alti straini, o sa stai izolat in chirie cu alti.
Nu o sa fie ca in Romania unde aveai apartamentul sau casa ta.

Morala este daca nu ai nimic de pierdut in Romania, daca nu mai ai familie, daca chiar nu mai ai ce manca, atunci da, poti pleca in strainatate, caz contrar mai bine stai si iti vezi de viata ta ai.

Si cei care revin in tara au o perioada de "fresh money" in care spun cati bani au castigat acolo, apoi descopera ca cu bani aia ori isi cumpara un imobil ce depaseste "standard of living" al lor din Romania, se mai adauga facturile, ori tin sumele alea in banca si tot asa trece timpul.

Strainatatea este un miraj care se platesc scump cu varsta, cu tineretea. Cand te-ai apropriat de 40 de ani si tu esti rupt in lume de prieteni, de familie, de tara ta, atunci o sa intelegi cuvintele mele.

Deci sa nu faci ca magarul de nu era hotarat

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 DuskGerman, on 16 decembrie 2020 - 13:57, said:

Strainatatea este un miraj care se platesc scump cu varsta, cu tineretea. Cand te-ai apropriat de 40 de ani si tu esti rupt in lume de prieteni, de familie, de tara ta, atunci o sa intelegi cuvintele mele.
Nu toti.
Astia mai rasariti pleaca direct dupa terminarea facultatii la joburi bune si bine platite. Aia in general raman in tara in care au emigrat si se stabilesc acolo(casa, masa, familie, coppii). Aia nu au ce sa se planga mai tarziu pentru ca viata lor s-a invartit in jurul acelui loc unde au emigrat.

#16
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 DuskGerman, on 16 decembrie 2020 - 13:57, said:

Daca ai peste 30 de ani si crezi ca o sa pleci facand joburi dalea de se ingramadesc unguri, indieni, fac referie la UK, nu o sa mearga treaba. Acolo nu o sa te integrezi, o sa stai tot cu alti straini, o sa stai izolat in chirie cu alti.
Nu o sa fie ca in Romania unde aveai apartamentul sau casa ta.

Morala este daca nu ai nimic de pierdut in Romania, daca nu mai ai familie, daca chiar nu mai ai ce manca, atunci da, poti pleca in strainatate, caz contrar mai bine stai si iti vezi de viata ta ai.

Eu nu stiu de unde scoateti toti prostia asta cu statul impreuna cu altii ingramaditi, izolati si alte tampenii. Sunt in Anglia de vreo 6 ani, nu am stat niciodata cu persoane straine, am prieteni din Romania care sunt in Anglia, si nici ei nu au stat niciodata cu pakistanezi si indieni si mai stiu eu ce. Pe langa asta, nu stiu cati stiti realitatea, dar din cati indieni cunosc, ar prefera sa o aduca pe ma-sa din India si sa ceara ajutor social pentru ea (Universal Credit) decat sa stea cu straini. Cei care accepta lucruri de genul mai mult de o luna sunt oameni redusi mintal, fara suparare. Va spun si de ce: Daca nu ai bani de o chirie decenta si sa ai o casa inchiriata pe numele tau, iti misti fundu rapid la job center si ceri Universal Credit (mai nou nici nu e nevoie, iti faci o aplicatie online) si iti dau ei bani de chirie lunar + ajutor sa nu mori de foame pana iti gasesti ceva mai bun. Cunosc pe cineva care traieste asa de cateva luni, mai exact primeste £809 lire pe luna (pentru chirie si mancare), chiria respectivului fiind undeva la £400 lire din ce stiu. De asemenea, stiu persoane care stau asa, cu Universal Credit de ani de zile, nu pentru ca nu isi gasesc de munca, ci pentru ca nu vor sa munceasca.

De ce ar sta cineva (cum am mai auzit si am si vazut la stiri) impreuna cu altii in chirie ? De exemplu, unde stau eu, e £500 lire chiria, pentru o casa aproape de plaja cu 5 camere (2 jos, 3 la etaj), 2 bai, 2 bucatarii, parcare, etc. In Romania, in unele zone, sunt apartamente de inchiriat la acelasi pret, doar ca daca ramai fara bani nu ti le plateste statul.

Mai e o chestie, depinde si cum vin unii in strainatate. Cine vine fara un ban in buzunar, asteptand sa treaca pe langa ei prea-vestitii "caini cu covrigi in coada" vor fi dezamagiti. La fel, vor fi dezamagiti si cei care vin in alte tari cu scopul de a face saci de bani si de a se intoarce ulterior in tara cu sacii in spinare. Nu asta e scopul, cine vine aici vine pentru un trai mai bun, pentru a avea pe langa ei oameni cu o mentalitate diferita, pentru anumite avantaje, etc. In orice tara te duci, o faci pentru a duce o viata mai buna dpdv financiar, nu ca sa te intorci in Romania cu bani. Asta e o iluzie, pentru ca si in alte tari ai de platit chirie, cheltuieli, si nu vei ajunge niciodata sa faci averi.

Personal, asa cum am venit in Anglia puteam sa ma duc sa locuiesc in orice alta tara, pentru ca nu am venit cu buzunarul gol, ci asigurat pe minim 10 ani (asta in cazul in care nu as produce nimic). Eu am venit aici pentru imi place, pentru ca am si prietenii cu care stateam la chefuri candva, veniti la munca in tara asta si am cateva avantaje, unul fiind faptul ca stau la mare.

Edited by Zark, 16 December 2020 - 16:00.


#17
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
reportajele TV din UK pe timpul campaniei Brexit asta aratau, romani in paturi suprapuse, in camere cu altii 5 sau 7.
dar credinta romanilor este ca englezii albi vor sa scape de indo-pakistani, arabi si negri si vor sa-i primeasca in brate pe romani.
oricum felicitari pt cei peste £500K cu care ai venit in UK si bafta in continuare.

#18
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 DuskGerman, on 16 decembrie 2020 - 13:57, said:

Urmaresc subiectul ,
,
Daca ai peste 30 de ani si crezi ca o sa pleci facand joburi dalea de se ingramadesc unguri, indieni, ,

Cu ingrijorare? De ce crezi ca joburile alea nu sunt bune,nu se castiga bani cu ele? Tu crezi ca toti ies din p...a de doctor sau ministru de apuca sa faca facultati prin strainatate?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate