Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Distributed DNS exista ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

Nu sunt sigur ca am gasit cel mai potrivit titlu insa am sa descriu aici la ce anume ma refer.
Dupa cum propabil stiti deja sistemul actual DNS se bazeaza pe un sistem centralizat de servere gen .com sau .ro de unde nu iti poti cumpara un domeniu de internet ci in cel mai bun caz inchiria un domeniu.

Situatia aceasta nu exista in darknet (ex. TOR sau I2P) unde iti generezi propria pereche de cheie publica/privata pe baza carora controlezi domeniul respectiv, fara taxe sau alte formalitati.

Din cate stiu eu au existat astfel de proiecte (pentru DNS distribuit gen DTH) open source si pentru internetul controlat insa la o cautare pe Internet nu am mai reusit sa gasesc nici un astfel de proiect activ.
Chiar si asa la vremea respectiva gasisem o aplicatie open source pentru Linux (nu-mi amintesc numele) care avea probleme de securitate cunoscute in protocolul respectiv...
Daca stiti va rog sa precizati link-uri.

De ce nu folosesc pur si simplu TOR sau I2P in acest sens ?
Din pacate astfel de aplicatii nu sunt optimizate si poate nici nu or sa poata fi optimizate pentru echipamente mobile la care bateria si traficul de internet sunt o problema.

Multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Oricat de virtual vrei sa fii, tot depinzi de niste entitati reale ce vor sa ia parte la jocurile economice si politice. Nu softul e dilema aici, regulile comunicatiilor au fost stabilite.

#3
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 12.05.2005
https://www.namecoin.org/dot-bit/

#4
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postbbox, on 15 decembrie 2020 - 22:19, said:


Aceasta varianta o cunosc insa presupune plata, in plus tehnologia blockchain este foarte complexa si depinde de un grup foarte restrans de dezvoltatori cu interese financiare legate de proiectul respectiv.
Sunt interesat de un sistem gratuit de inregistrare DNS precum cele de la TOR sau I2P, care datorita vechimii au deja comunitati stabile.

Edited by dagobar, 16 December 2020 - 06:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate