Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Toyota RAV4 2021 2.5 Hybrid eCVT AWD

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#217
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
ideea că navigația e pe bani, când o ai deja pe telefon, e ceva out of this world. e ca și cum ar cere bani pe aer, dar aerul e peste tot.

#218
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Navigatia on-board este de obicei superioara celei pe telefon si numai prin simplul fapt ca are ca date de telemetrie si masina in sine. In tuneluri lungi semnalul gps nu exosta si predictiile de la intrare in tunel dispar de obicei dupa 1 minute maxim. Te ratacesti grupa mare prin orase gen Stockholm unde e plin de tuneluri lungi cu bifurcatii si benzi care se unesc cu drumurile principale.

Bine, mai trebuie si o interfata pe masura si niste harti la zi .... ceea ce Toyota nu prea face.

#219
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005

View Postvali, on 06 august 2021 - 21:30, said:

ideea că navigația e pe bani, când o ai deja pe telefon, e ceva out of this world. e ca și cum ar cere bani pe aer, dar aerul e peste tot.

Costa, la fel ca si telefonul. Ca doar nu te nasti cu el lipit de gamba. Cat costa e alta poveste. E intre tine si producator.

Edited by sebulbus, 07 August 2021 - 07:36.


#220
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,787
  • Înscris: 25.04.2016
Apropo, stie cineva unde e fabricat ?

#221
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View PostMMike, on 07 august 2021 - 09:50, said:

Apropo, stie cineva unde e fabricat ?

Scuze, dar nu am inteles daca te referi la masina sau la navigatie?

#222
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,787
  • Înscris: 25.04.2016
Ma refer la masina din titlu.

#223
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
în Rusia parcă.

#224
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postvali, on 10 august 2021 - 12:05, said:

în Rusia parcă.
Avem sase fabrici pentru automobile, localizate in Franta (Toyota Yaris), Regatul Unit (Toyota Corolla), Turcia (Toyota C-HR si Toyota Corolla), Republica Ceha (Toyota Aygo), Russia (Toyota Camry si Toyota RAV4) si Portugalia (Toyota Land Cruiser pentru export). De asemenea, avem fabrici pentru motoare si cutii de viteze in Polonia si Regatul Unit. Acestea nu produc doar pentru Europa, pentru ca masinile sunt livrate spre intregul glob.

#225
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006

View Postro_explorer, on 06 august 2021 - 22:54, said:

Navigatia on-board este de obicei superioara celei pe telefon si numai prin simplul fapt ca are ca date de telemetrie si masina in sine. In tuneluri lungi semnalul gps nu exosta si predictiile de la intrare in tunel dispar de obicei dupa 1 minute maxim.

Trebuie spus ca navigatia de pe telefon depinde de reteaua de telefonie mobila. Ia incercati sa activati pe telefon modul avion, apoi sa activati GPS-ul si o sa aveti o surpriza. Cel putin la mine s-a intimplat.

#226
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Nu depinde daca ai ceva si offline gen Sygic, Osmand. Aplicații se găsesc, daca dai si bani atunci are balta peste.

#227
Talibanu

Talibanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.06.2003

View PostMMike, on 07 august 2021 - 09:50, said:

Apropo, stie cineva unde e fabricat ?
In Japonia
Fabrica din Rusia de abia face fata cererii interne.
Iti poti da seama dupa VIN: Daca incepe cu JT e sigur in Japonia

Edited by Talibanu, 11 August 2021 - 10:16.


#228
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,787
  • Înscris: 25.04.2016
Mda, e cam impropriu spus unde e fabricata atat timp cat parti componente importante se fabrica si in alte tari cum ar fi motoru.

Edited by MMike, 11 August 2021 - 13:02.


#229
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Este asamblata, asta este definitia, chiar si ei spun asta, de exemplu Higlander poarta un sticker Assembled in USA.

Da, navigatia de fabrica foloseste semnale de pe magistrala CAN precum viteza deplasare, date acceleratie de la accelerometrele din interior, pe toate cele 3 axe, distanta parcursa si altele.
Practic sistemul de navigatie OEM, de la Prius in prezent face si calcule de navigare inertiala cu o precizie foarte buna, fapt pentru care in tunele lungi iti arata exact unde incepe si unde se termina, fata de telefon care isi pierde semnalul.

#230
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
11.000km.

#231
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View Postvali, on 16 octombrie 2021 - 20:16, said:

11.000km.

Eu am 14900 si am trecut peste prima revizie. Am platit putin peste 1.000Ron pret care include si schimbarea caucicurilor de vara pe cele de iarna(nu am doua seturi de geanta).

#232
linuxgfx

linuxgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.09.2019
Salutare tuturor, in Ianuarie o sa dau si eu comanda de Rav4 hybrid versiunea Luxury Premium. Am inteles de la dealer ca sunt mari probleme cu livrarea, ar trebui sa ma astept sa o primesc nu mai devreme de Iulie 2022 🤦🏻 Intre timp, având in vedere ca la drive-test nu am avut parte de autostrada, sunt curios daca ati sesizat  diferente intre model 2019 si model 2021 de exemplu in ceea ce privește NVH. Din cate am inteles de la dealer, versiunea luxury premium ar trebui sa fie putin mai bine insonorizata comparativ cu versiunea Dynamic. Poate cineva sa confirme? Personal mi se pare marketing bullshit din partea dealerului.

#233
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
livrarea depinde mult de ce opțiuni vrei pe ea.

iar partea cu insonorizarea, din ce am citit pe forumurile din afară, e la fel de proastă pe tot modelul.

#234
linuxgfx

linuxgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.09.2019

View Postvali, on 26 decembrie 2021 - 09:56, said:

livrarea depinde mult de ce opțiuni vrei pe ea.

iar partea cu insonorizarea, din ce am citit pe forumurile din afară, e la fel de proastă pe tot modelul.

Multumesc, ma tot uit si eu pe forumurile din afara si vad tot felul de posibile soluții la problema zgomotului in general. Sincer, m-ai cam speriat cu zgomotul, ți-am citit toate postările :))) O soluție (costisitoare) ar fi sa punem geamurile laterale de pe Prime, fiind laminate ma aștept sa anuleze intr-o oarecare măsura zgomotul de vânt din oglinzile laterale.  Am citit si ca se pot pune diferite materiale fono-absorbante in locații cheie precum podea, tunel direcție, sub pedale, sub plafon, etc. Ma intreb totusi daca tot stresul asta si cheltuiala in plus merita pentru o masina de 44.000€ (am oare așteptări nerealiste?)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate