Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Toyota RAV4 2021 2.5 Hybrid eCVT AWD

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#1
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
foarte greu să găsești un SUV hibrid cu motor de 2 litri sau mai mare care să tragă decent și să nu fie nemțesc. ăsta e unul din motive. inițial mă uitam la Sportage sau Tucson, dar au scos motorizarea aia de 2 litri hibrid și au lăsat doar 1.6, ceea ce, cu respect pentru posesorii acestor motorizări, nu sunt tocmai pe gustul meu.

așadar, 222CP, hibrid benzină, AWD. restul sunt detalii la care n-am fost atent. nu m-a interesat nici măcar culoarea. și probabil că a fost bine, că a venit în 3 săptămâni. preț de catalog 36.000€, cu o reducere consistentă.

trage bine de tot, asta îmi place, e silențioasă, e mai mare decât XVul pe care l-am condus până acum (20cm mai lungă, 8cm mai lată), are și portbagajul mai mare, e mai masivă un pic. unitatea multimedia e groaznică, are un UI de anii 90. cheia e mică. are despărțitor pe bancheta din spate, ceva ce nu aveam. guri de aerotermă și în spate, iar ceva ce nu aveam.

portbagajul mare, asta mă jena când ieșeam cu cortul (era opțiunea să cumpăr o cutie pentru XV, dar am tot amânat).

consum: momentan 9,8% prin oraș (am făcut ceva forestier și DN, dar am uitat să resetez).

XVul o să rămână în familie și sper ca la un moment dat Subaru să-și bage mințile în cap și să scoată un Forester cu 200CP, pentru că alea 2015-2017 sunt alergate rău majoritatea.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce varianta de echipare?

#3
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
Dynamic.

#4
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017
Sa o stapanesti sanatos. Nu e plug-in, nu-i asa ?

#5
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
încă nu. dar cu o bormașină și niște cabluri o fac :)

#6
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011
Să o conduci sănătos!

Păi, poze?😁😀

#7
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017
Trebuie si o baterie mai mare, flex etc :) !

#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001

View Postcorcodel10, on 15 decembrie 2020 - 16:44, said:

Păi, poze?����
am pus câteva pe blog, am ieșit cu ea pe afară, dar e plin de noroi, se vede urât. tot aștept zăpada.

#9
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
36941 zice configuratorul ca e pretul de lista cu negru metalizat (gingasa culoare daca ma intrebi).
Ai prins vreo "rabla" ceva? Realmente sunt curios la ce pret efectiv ai luat-o, eu inainte sa iau Passatul am ajuns intr-un showroom Toyota sa ma uit de Camry (imi soptise o pasarica de ceva actiuni de destocaj cu discounturi frumoase), si imi placuse si RAV ca era patratoasa si masculina, dar nu am indraznit sa intreb la cat ajunge AWD si hybrid. Ma tot freca dealerita sa iau un CHR sau un Corolla...
Chiar sunt curios de pret daca nu e secret, e posibil in primavara sa preia un amic Passat-ul (si implicit ratele de leasing), iar cei de la Banca au spus ca imi pot oferi aceleasi conditii de finantare ca sunt client vechi si de treaba, si e singurul SUV care imi place.
Sa te poarte sanatos cum te-a purtat si ailalta...
L.E. Si asta are limitata viteza maxima ca la Camry? Nu ca as merge cu atat, dar e o chestie psihologica... PRobabil da, cred ca e de la Ecvt

Edited by aandrei_24, 15 December 2020 - 18:34.


#10
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
CR-V-ul hibrid 2.0/155CP nu te-a coafat ? Mie mi s-a părut că trage destul de bine.

Anyway, s-o porți sănătos și multi km fără probleme !

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

View Postvali, on 15 decembrie 2020 - 16:16, said:

inițial mă uitam la Sportage sau Tucson, dar au scos motorizarea aia de 2 litri hibrid și au lăsat doar 1.6, ceea ce, cu respect pentru posesorii acestor motorizări, nu sunt tocmai pe gustul meu.

unitatea multimedia e groaznică, are un UI de anii 90.

Tuscon-ul nou hibrid are 230CP urmeaza si un plug-in hybrid de 265CP ... si unitate multimedia mai arata a secol 21.

La multi km fara probleme cu RAV-ul sa te bucuri de el.

Edited by MD, 15 December 2020 - 18:44.


#12
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
mulțumesc tuturor de urări.

View PostMD, on 15 decembrie 2020 - 18:42, said:

Tuscon-ul nou hibrid are 230CP urmeaza si un plug-in hybrid de 265CP ...
da, dar motor de 1.6 și venea nu se știe când.
poate apuc să testez unul, dar până atunci 1.6 nu e pentru mine.

View Postaandrei_24, on 15 decembrie 2020 - 18:33, said:

Chiar sunt curios de pret daca nu e secret
nu pot să zic, că nu știu dacă discountul pe care mi l-a făcut a fost pentru că ne cunoaștem de mult timp și nu vreau să bag omul la belele.

Quote

L.E. Si asta are limitata viteza maxima ca la Camry? Nu ca as merge cu atat, dar e o chestie psihologica...
n-am prins 180 încă cu ea, dar probabil da.

#13
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Am modelul Rav4 automatic 4WD 2019 Hybrid, luat in iulie 2019. Echiparea Luxury - 39k euro (minus 2k euro prog rabla si un discount de 1k). Nu stiu daca am avut masina mai buna (dar da, unitatea media, desi i-am facut update la Android Auto, nu e ce mi-as fi dorit). Dupa un drum de 1200km te dai jos ca nou. Folosinta sanatoasa :)

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exista vreun upgrade pentru Android Auto, sau e vreo unitate hardware care trebuie montată in plus?

#15
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009

View Postaddelin, on 15 decembrie 2020 - 19:16, said:

Exista vreun upgrade pentru Android Auto, sau e vreo unitate hardware care trebuie montată in plus?

Da, la mine pt ca era modelul 2019 pana-n Dec a trebuit schimbat microfonul interior, dureaza cam 4h totul. 1000 ron + tva. Pt cele dupa Dec costa 400 + tva. In rest nu se schimba nimic, doar update soft + firmware

Edited by johndoes, 15 December 2020 - 19:25.


#16
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

View Postvali, on 15 decembrie 2020 - 18:51, said:

... nu pot să zic, că nu știu dacă discountul pe care mi l-a făcut a fost pentru că ne cunoaștem de mult timp și nu vreau să bag omul la belele.
No problem. Eram doar curios. Cand am fost in iunie sa vad eu, la Camry era o super oferta cu 9% discount (parca) la ce era pe stoc national sau pe vapor. Plus rabla de 2000 de euro, ajunsesem cu un Camry al doilea nivel de echipare (tot Dynamic, Business parca e primul, dar nu mai aveau in tara) la vreo 29000 cu toate reducerile, pe culoare bej. Mi-a placut masina, se vede ca e facuta pentru americaniL mare, comoda si silentioasa. Nu am luat-o ca era totusi cu 5000 de euro mai mult decat Passatul, si asa intins la limita cu bugetul, eu plecand de la un SH de 1-2 ani.
Limitarea la 180 am inteles ca e pentru protectia cutiei eCVT, ca e si la prius si la Rav hybrid. Ma gandesc ca un 5% discount ai puscat si tu la pretul de lista, ceea ce nu e rau combinat cu rabla. Oricum, masina e faina, garantia e imbatabila. Lasa haterii cu Sportageurile lor 1.6 turbo benzol si bucura-te de masina.

#17
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View Postaddelin, on 15 decembrie 2020 - 19:16, said:

Exista vreun upgrade pentru Android Auto, sau e vreo unitate hardware care trebuie montată in plus?

Cele care se comercializeaza momentan de cateva luni/jumatate de an(nu stiu exact de cand) vin deja cu AndroidAuto/CarPlay fara alte costuri.
De trei saptamani sunt si eu posesor fericit al unui Rav4 exact ca si a lui vali, acelasi nivel de echipare.

#18
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001

View Postaandrei_24, on 15 decembrie 2020 - 21:54, said:

Ma gandesc ca un 5% discount ai puscat si tu la pretul de lista, ceea ce nu e rau combinat cu rabla.
discountul a fost de două cifre.
n-am rabla, XVul încă merge bine.


View Postgabbar, on 15 decembrie 2020 - 22:08, said:

De trei saptamani sunt si eu posesor fericit al unui Rav4 exact ca si a lui vali, acelasi nivel de echipare.
am ieșit în curte să mă asigur că mai e acolo când am citit "exact ca a lui vali". mă gândeam să nu avem amândoi aceeași mașină :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate