Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

SRL asociat unic: noi domenii de activitate, adaugare asociati, etc.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
Salutari,

Am un SRL infiintat pe care sunt asociat unic, administrator dar fara angajati, fara remuneratie de vreun fel decat dividendele anuale. Am preferat asa pentru ca sunt deja angajat in alta parte, SRL-ul e doar o modalitate de a activa legal in privat ca al doilea job light (nu sunt foarte mari veniturile).
Acum apar cateva schimbari in familia mea, sotia care in prezent e angajata, salariata (cu totul alt domeniu de activitate) e insarcinata si vrea sa treaca pe cont propriu complet pentru a-si putea gestiona singura activitatea in ritmul in care doreste (discuta ea direct cu clientele, etc.).

Pentru simplitate intentionez sa activam amandoi pe acelasi SRL dar pe ea sa o angajam cu minim pe economie probabil:
  • SRL-ul trece la impozitare 1% pe venit (in loc de 3% in prezent)
  • Sotia e acoperita legal, ii merge vechime, CAS(S), etc.
Acum cateva intrebari v-as ruga:
  • Nu e nici acum in 2020 problema sa adaugi domenii total diferite de activitate pe un SRL, nu? Adica la ce fac eu acum adaugam ca activitati secundare si ce face sotia si atunci pe ea o putem angaja si poate activa, nu?

  • Care e procedura curenta la ONRC pentru adaugare activitati pe SRL in cazul meu ca asociat unic? Am inteles ca e nevoie doar de o declaratie pentru modificarea statutului? Ma poate ajuta cineva cu un exemplu?

  • Datorita situatiei curente a veniturilor si a intentiei sotiei de a-si continua activitatea (la un ritm potrivit) intentionez sa intru eu in concediu crestere copil (CCC) acordat prin firma unde acum sunt angajat. Din ce am inteles nu intra in conflict cu statutul meu de asociat unic si administrator al SRL atata timp cat nu sunt remunerat in vreun fel, nu?

  • Dividende voi putea sau nu incasa anual ca asociat unic daca sunt in concediu crestere copil?

  • Ce consecinte ar avea adaugarea sotiei ca asociat la SRL in scopul obtinerii de dividende (daca e cazul) si care ar fi procedura? Merita sau nu merita? Ma pot gandi la situatia in care pe SRL avem profit notabil, eu nu pot incasa dividentele (daca intra in conflict cu CCC) si atunci ar putea sa le incaseze ea

  • Intrebare mai generala: pentru dividende acum care e pragul anual de la care platesti ca PF si CAS(S) pe langa impozitul de 5%? Daca pot si eu in CCC sa incasez dividende ar avea vreo legatura ajutorul de CCC in calculul acestui prag?
Multumesc frumos.

Edited by jazzman_, 15 December 2020 - 14:20.


#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 01.08.2006
Orice contabil o sa-ti spuna ca pe ce facturezi mai mult, aia sa fie activitatea principala a firmei. Daca activitatiea sotiei are cele mai mari incasari, codul acela CAEN trebuie modificat ca principal.
Trebuie modificat actul constitutiv al firmei. Probabil si o hotarare a asociatului unic care hotaraste schimbarea CAEN-ului principal sau ce chestii mai hotarati/schimbati.


Dupa parerea mea, e suficient sa o angajezi pe sotie pe firma si tu scoti dividendele la sfarsit de an sau trimestrial, iti explica contabilul.
Daca o faci asociata si pe sotie, trebuie sa aduca si ea in firma actiuni, adica sa mariti capitalul social. Cel putin, asta e procedura mai usoara. Si ea o sa contribuie la profit/pierdere in functie de cate actiuni are.

Cu dividendele/asociat si concediu crestere copil nu stiu care e faza, daca are vreo legatura.
Vad pe net opinii ca atata vreme cat nu esti administrator, cu venituri impozabile, ci doar asociat, nu ar fi probleme.
https://www.avocatne...trator-srl.html

Edited by bai3tzash, 15 December 2020 - 14:41.


#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 15.05.2008
eu cand m-am lovit de tarasenia asta,poti inregistra si alte venituri,dar sunt plafonate,am si zis acolo,daca vand samburi tot trec acel plafon,la cum stiu statul ar fi de preferat sa nu inregistrezi si alte venituri,sa stai mai linistit

#4
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006

View Postceanu1980, on 15 decembrie 2020 - 15:18, said:

eu cand m-am lovit de tarasenia asta,poti inregistra si alte venituri,dar sunt plafonate,am si zis acolo,daca vand samburi tot trec acel plafon,la cum stiu statul ar fi de preferat sa nu inregistrezi si alte venituri,sa stai mai linistit

La ce te referi prin a inregistra alte venituri? Adaugarea de activitati pe SRL?
Nu stiam de o posibila plafonare a acestora, ce stiu e plafonarea aceea pentru neplatitor TVA care nu ma deranjeaza in acest caz, nu ajung acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate