Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bob Dylan a incheiat afacerea vietii lui

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postborn2lose, on 15 decembrie 2020 - 00:05, said:

aha, si aia au platit 300 de milioane pe drepturi din nostalgie Posted Image   serios, chiar iti inchipui ca oamenii aia nu stiu ce cumpara?


Habar n-am pentru ce au platit aia banii, sa fiu sincer. Ce stiu, e ca tipul asta de piese se asculta din ce in ce mai putin, odata cu trecerea anilor, iar azi e ascultat mai mult de cei nostalgici.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Poate ca sunt mai multi "nostalgici" decat crezi tu (sau poate iubitori de muzica de calitate) ... eu ascult 95% muzica mai veche de anii 2000 ... si nu doar ascult, dar si cumpar muzica, in ultimul an de exemplu am cumparat 7 CD-uri audio, toate mai vechi de 2000, o parte de prin anii '60-'70. De fapt am comandat mai multe, dar vreo doua s-au pierdut la livrare si inca nu le-am cumparat din nou (ca mi-au dat banii inapoi). Asta pe langa faptul ca platesc abonament lunar la Deezer. Conteaza cati oameni sunt dispusi sa plateasca pentru a asculta muzica mai veche.

In plus Bob Dylan castiga din drepturi si din filme, din compozitii pentru altii/cantate de altii, etc ... sunt convins ca cei care au platit acea suma stiu foarte bine pe ce au dat banii ... au in fata cifrele cu cat se scoate din Deezer/Spotify/Tidal, din vanzari de CD-uri, cat se incaseaza din drepturi din filme/reclame/etc, din drepturi de compozitie, etc. Cel mai probabil si-au facut calculele astfel incat in vreo 15 ani sa intre pe profit. O melodie folosita pe coloana sonora a unui film de mare profil aduce cateva milioane bune doar ea ... imi amintesc ca la Filantropica regizorul (Nae Caranfil) a tinut neaparat sa foloseasca o piesa de-a lui Sinatra ... si a dat cea mai mare parte din bugetul filmului pe achizitia acelei melodii (vreun milion de dolari la vremea aia). Si asta la un film romanesc care nu a rulat prin cinema-urile din toata lumea ...

Edited by utopium, 15 December 2020 - 10:58.


#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostBursul, on 14 decembrie 2020 - 23:00, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RqvuEal2P2E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sina-drums

Sina e tare, urmaream mai demult clipurile ei. E anapoda, cei care fac cover-uri pe YouTube nu primesc niciun ban din asta, tot ce primesc e de la sponsori si donatii.

View Postutopium, on 14 decembrie 2020 - 23:20, said:

Bob Dylan nu straluceste ca si interpret, dar e talentat ca si compozitor/poet.

Un fel de Leonard Cohen.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 15 decembrie 2020 - 11:04, said:

Un fel de Leonard Cohen.
Nu chiar, pe Cohen il ajuta timbrul vocii sa transmita emotie...

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postborn2lose, on 15 decembrie 2020 - 00:05, said:

are melodia 'while my guitar gently weeps' de la beatles niste cover-uri, de la eric clapton la santana si de la prince la jeff healey, de ti se face pielea de gaina cand le asculti. cum ar fi ca cineva care detine drepturile sa le dea jos pe toate?   Posted Image
Tu crezi că alde Clapton, Santana și Prince au făcut cover-uri pe șest ca tot anonimul de pe youtube? Fii convins că  au discutat avocații lor cu avocații Sony. Ăia nu glumesc cînd e vorba de parale...

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postutopium, on 15 decembrie 2020 - 12:34, said:

Nu chiar, pe Cohen il ajuta timbrul vocii sa transmita emotie...

O fi, dar mie imi plac mai mult cover-urile facute de altii.

View Postradunic, on 15 decembrie 2020 - 12:45, said:

Tu crezi că alde Clapton, Santana și Prince au făcut cover-uri pe șest ca tot anonimul de pe youtube? Fii convins că  au discutat avocații lor cu avocații Sony. Ăia nu glumesc cînd e vorba de parale...

Nu stiu de Clapton si Santana, dar pe Prince l-au faultat rau financiar casele de discuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate