Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Boxe auto

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,812
  • Înscris: 31.10.2010
Salut,

Mi-am montat de ceva vreme un subwoofer in portbagajul mașinii, dar am o mica problema. Când vreau sa dau bass-ul mai tare, automat se dau și boxele mașinii mai tare și baraie ca toți dracii la volum mare și distorsionează in ultimul hal. Îmi puteți recomandă niste boxe care sa fie bune pe înalte? Să scoată cat mai puțin bass posibil, de asta se ocupa subwoofer-ul din portbagaj. Nu vreau ceva scump, nu dau petreceri, vreau doar sa se audă bine indiferent de volum (nu ascult bass boost sau alte nebunii de genul in blana, ci melodii normale). Mașina în cauză este un Passat b5.5 cu 8 boxe (4 boxe mari și 4 twittere) legate la radioul original al mașinii.
Ceva recomandări? Plus as dori link-uri cu ce adaptoare mi-ar trebui când fac schimbul de boxe. Știu că trebuie niste inele adaptoare sau ceva de genul.

Mulțumesc anticipat.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prima mea întrebare e cum ai legat acel subwoofer ?

Și ce buget ai pentru boxe ?

Edited by waterman, 14 December 2020 - 19:39.


#3
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,812
  • Înscris: 31.10.2010
L-am legat la statie, apoi la firele de la boxe din mașină din cauza că radioul meu nu are intrări pentru audio.

Nu știu de buget, undeva la 500-600 lei ar fi suficient pentru niste boxe? Vreau sa fie decent, sa nu mai baraie când dau bass-ul tare sa fac mișto de cei din spate câteva minute :D

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Pai aici este buba, ai nevoie de o alta unitate cu Low Pass Filter care sa trimita sunetul fara atata bass in difuzoarele din usi si la subwoofer sa trimita semnalul de bas, fara alte inflorituri.

Edited by connectorxp, 14 December 2020 - 20:34.


#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Incepi de aici https://www.be-loud....neer/FH-S720BT/
Intra si tu in sec 21 cu bt Posted Image
In acesti bani e un HU reusit, suna foarte bine , radio bun, selectiv plus bt ce suporta 2 telefoane
Ampliful pe mosfet are un sunet placut , cald, basul adanc , ai reglaj de volum la sub din bord , de la aparat direct .
Difurile de inalte de pe masina sunt foarte bune , calitative dar conteaza ce bagi in ele ...

La boxe daca vrei peste ce ai nu-ti ajung banii, trebuie mers pe un DLS sistem sau Focal dar calitatea costa . Lasa boxele ca sunt bune , schimba HU , intradevar tuner cum ai acum nu mai gasesti dar e ok si cel de pe pioneer , aveai receptie de peste 10dB in FM , mai nou rar gasestiti peste 9dB , nici seria hi-end 80prs nu depaseste 9dB , in oras nu simti diferenta , afara daca nu ai antena buna simti ceva . Posibil sa ai antena cu amplificare si atunci problema este rezolvata .

Edited by ldpe, 14 December 2020 - 21:19.


#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Daca schimbi difuzoarele sa nu uiti de inelele adaptoare configurate special pentru B5.5. Am avut in familie un B5.5 si Tuner-ul de la radio Gamma este peste cele moderne. De asemenea ai nevoie de un amplificator de semnal pentru antena, asta daca ai de gand sa asculti radio.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă fără subwoofer boxele tale nu făceau urat, e ceva legat gresit.
Eu am stație legată la boxa spate stanga dar stația are High input adică poate fi legată la firul de la boxe, nu are nevoie de ieșire specială.
Apoi stația care e legată doar pe subwoofer o dai mai tare.
Asta dacă nu sunt boxele duse.
Caz un care le schimbi doar pe acelea.

Vezi ca nu ai ieșire de sub pe acel hu, nu e cazul de intrări aici.
Și cu radio, dacă omul a pus stație și subwoofer, nu cred ca vrea sa asculte radio ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate