Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Limbaj juridic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
illusion_user

illusion_user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.01.2007
Buna ziua!
Am observat tot mai des in limbajul juridic folosirea unor expresii care nu prea imi suna bine.
De exemplu:
- "...în raport de cele arătate..." în loc de "în raport cu" sau "raportat la" sau "în funcţie de";
- "solicităm introducerea in proces, în calitate de intervenienţi fortaţi, a numiţilor..." în loc de "intervenienţi forţat";
- "depunem înscrisurile acestea, potrivit cu care fapta pârâtului este justificată..." în loc de "potrivit cărora";
- "solicităm instanţei ca prin hotărârea ce va pronunţa, să dispună..." în loc de "hotărârea pe care o va pronunţa".
Sunt versiuni acceptate în limba română? Sunt eu prea delicat? Posted Image  Am remarcat ca unele din aceste forme apar in tratate de drept sau chiar in texte oficiale.
Si o intrebare. Procesele se desfăşoară, de regulă, conform legii, în şedinţă publică sau în cameră de consiliu. Este corectă formularea "şedinţa camerei de consiliu"? Pe mine formularea aceasta mă duce cu gândul că şedinţa ar aparţine camerei de consiliu, nu că ar reglementa modalitatea de acces al publicului la şedinţa respectivă.

Aveţi şi alte exemple de asemenea construcţii?

Edited by illusion_user, 14 December 2020 - 17:12.


#2
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Cred că sunt simple greșeli de exprimare fără legătură cu limbajul juridic.

#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Mai bine observai deciziile cretine pe care le pronunta judecatorii. In mare parte copiate din rechizitoriul procurorului. Azi am citit despre un pieton accidentat pe trecere si gasit vinovat, expertiza nefiind luata in seama.

Edited by lucianburjuiul, 14 December 2020 - 18:26.


#4
Ionut9427

Ionut9427

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.08.2013
Nu sunt corecte, dar în graba cu care sunt redactate, e normal. Sunt hotărâri ce sunt redactate la mai bine de un an după pronunțare, așa că ăsta e aspectul cel mai neglijabil, cum zicea cineva mai sus.
E clar că ședința nu poate fi a camerei de consiliu, ci din camera de consiliu. Nu e vreo instituție sau ceva camera de consiliu. Nu înseamnă că nu e ceva rău ce ai sesizat, dar să dai de închieri în care nu există vreo legătură cu considerentele, acolo e distracția.

#5
illusion_user

illusion_user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.01.2007
Mulţumesc pentru opiniile exprimate. Încă o nelămurire am. Cum se zice corect, "reexaminarea hotărârii rămase definitive" sau "reexaminarea hotărârii rămase definitivă"?

#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
3. Reexaminarea hotărârii rămasa definitivă.
Pentru siguranta Radu Paraschivescu trebuie atras pe topic

#7
illusion_user

illusion_user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.01.2007
Art. 389 din Codul de procedură civilă: dezbaterile poartă asupra împrejurărilor de fapt şi temeiurilor de drept. Este corect "dezbaterile poartă asupra"?
Art. 395 din Codul de procedură civilă: completul de judecată deliberează în secret asupra hotărârii ce urmează să pronunţe. La fel, "hotărârii ce urmează să pronunţe"?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate