Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Laptop pentru school from home.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
@maccip bro, avea doar 12" ...
Cat despre specificatii, multi se prefac ca nu se pricep si scriu i3, i5, i7 dar omit sa scrie generatia.

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postprimuministru, on 13 decembrie 2020 - 23:54, said:

Omul vrea laptop, nu tableta, nu desktop, nu sh-uri ! Si daca tot da un ban, mai mult ca sigur ca doreste un laptop care sa fie folosit pe  termen lung, terminati cu recomandarile de laptop cu procesoare de acum 10 ani.

e dragut ca te-ai hotarat sa ne spui tu ce vrea el, ignorand complet afimatia lui ("Caut un laptop, pentru "scoala de acasa") :)
strict in conditiile din primul post al topicului, ce propui tu e prea mult. si din punctul de vedere al pretului (a inceput cu 2500, a crestul la 3000, tu-i propui de 3500 :) ) si din punctul de vedere al hardware-ului (cerintele pentru scoala online sunt relativ mici, nu are nevoie de I5 sau echivalent).

#21
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Ai pierdut un post pe drum unde inițiatorul spune "Marind bugetul, 3000+, ce optiuni ar fi?"
Și așa am ajuns la recomandările din postul meu.
Chiar daca ma repet, dar daca laptopul nu are minim 8GB RAM, un SSD de minim 256GB și un procesor de generație mai recentă, nu merita cumpărat.
Platformele pentru școală presupun pe langa accesul la Google Classroom și utilizarea unor servicii de video-conferinta ( Google Meet, Zoom sau MS Teams) + alte programe din suita Office (Word, PowerPoint etc) + cel puțin 2-3 tab-uri deschise în browser. Asta înseamnă multitasking, iar un laptop sub configuratia menționată mai sus va rula cu lag-uri și nu va face decât să enerveze utilizatorul.

#22
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006

View Postprimuministru, on 14 decembrie 2020 - 08:54, said:

...daca laptopul nu are minim 8GB RAM, un SSD de minim 256GB și un procesor de generație mai recentă, nu merita cumpărat.
Platformele pentru școală ...
Platformele pentru școală pot rula rapid chiar și pe Celeron și 4gb. Nu ai nevoie de supermega calculator. Cel de bf eMag cu 800lei la care i s-a pus un ssd rulează w10 super ok pentru școala online, fără laguri.

Ca se recomandă ceva mai bun asta e altceva...

Edited by Ravy, 14 December 2020 - 10:29.


#23
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Nu cred ca am spus pe undeva ca ar fi nevoie de un "supermega calculator", ci de un laptop cu o configuratie decenta. Eu unul nu as da banii pe un laptop cu Celeron si nici dusmanilor nu as recomanda asa ceva, dar asta e decizia mea personala.
Am facut niste recomandari, sunteti liberi sa va spuneti si voi parerea, initiatorul decide ce merita achizitionat.

#24
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 25.08.2020

View Postmofone, on 13 decembrie 2020 - 22:51, said:

Laptopul e pentru o cunostinta, nu pot sa il trimit sa isi ia in rate de pe gearbest, nici sh nu s-ar baga, cat despre desktop nu cred ca ar fi copilul de acord, ar trebui sa isi ia webcam, microfon, cabluri, mobilitatea restransa. Marind bugetul, 3000+, ce optiuni ar fi?
Foarte decent este acesta, daca puteti urca pana acolo Laptop ultraportabil Asus ExpertBook P2 P2451FA cu procesor Intel Core i5-10210U pana la 4.20 GHz, 14", Full HD, 8Gb, 512GB SSD, Intel UHD Graphics, Endless OS  ... procesor de ultima generatie i5, 512 ssd, constructie buna, ecran de 14 inch, 8 gb de RAM

Link: https://www.emag.ro/...7/pd/DLVX27MBM/

#25
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Pe mine ma dispera plasticul asta gri, albastru inchis iar pretul e grobian. La banii astia am cumparat laptop metalic, 17', cu placa video dedicata si windows preinstalat.
On: Pana in Februarie nu are sens sa faci achizitia, preturile au ramas umflate de la BF.

Daca te grabesti asteapta macar pana la jumatatea lui ianuarie, oricum e vacanta deja !

#26
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Salut, in bugetul dat de tine si avand in vedere ca nu-l folosesti la lucruri complicate, te-ai putea orienta spre ceva de genul:

Laptop ASUS X509JA cu procesor Intel® Core™ i3-1005G1 pana la 3.40 GHz, 15.6", Full HD, 4GB, 1TB HDD, Intel® UHD Graphics, Free DOS, Slate Gray, iar pe viitor ai putea sa-i adaugi si un SSD macar de 256 GB.

Link: https://www.emag.ro/...60aAhjEEALw_wcB

#27
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Nu stiu cum puteti recomanda configuratii slabe, mult peste bugetul alocat, cand deja a avut cea mai buna recomandare in postul #13
Oricum initiatorul nu a mai postat nimic: ori a facut deja achizitia, ori a abandonat subiectul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate