Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Laptop pentru school from home.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Salut! Caut un laptop, pentru "scoala de acasa", in intervalul V-VIII. Cerintele sunt deci relativ modeste. Nu stiu un buget, dar dat fiind cerintele la ce sa ma astept ? Daca gasesc ceva in ~ 2500 ar fi ok probabil.
Nu sunt la curent cu progresele in materie de ecran sau cat de slim poate sa fie in buget dar as vrea sa nu se vada pixeli, culorile sa fie bune, max 15.6", garantia sa nu implice trimitere in tari straine, ssd?, pentru windows, nu neaparat instalat, lucruri de bun simt..
Multumesc!

1. Cand se va face achizitia -  ~ urmatoarele 30 zile
2. La ce va fi folosit laptop-ul - "scoala de acasa", in intervalul V-VIII
3. Bugetul maxim - ?? lei.
4. Marci sau serii preferate - nu.
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)  - rate
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti) - achizitie din RO.

Edited by mofone, 13 December 2020 - 20:59.


#2
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Am cautat sa vad oferta actualizata a principalelor magazine.
Nasoala perioada pentru achizitionarea unui laptop pentru ca au explodat preturile din cauza cererii, astfel incat preturile sunt cu cel putin 50% pana la 100% mai mari pentru fix aceleasi modele. Anul trecut in toamna, cel mai ieftin laptop cu intel celeron era 799 lei, acum e 1700 lei.
Prin urmare nu iti pot recomanda nimic, dar sa fii atent la preturi si performante, eventual sa iei in considerare un desktop care datorita performantelor are o utilitate mult mai indelungata ca un laptop low end.

#3
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Din pacate in bugetul tau nu prea avem ce sa-ti recomandam. O configuratie minima pentru un laptop decent ar trebui sa aiba procesor AMD Ryzen 5 sau  Intel Core i5, minim 8GB RAM si cu SSD de 256 GB, insa nu-l gasesti sub 3000-3500 lei. Si vorbesc de o configuratie cu placa video integrata, nu dedicata.

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Confirm si eu, preturile au crescut foarte mult, iar modele care erau la un raport bun pret/perfomante, nu mai sunt in stoc. Exemplu: am luat eu in martie acest laptop (tot pentru scoala), la 1.700Lei. Nu mai e de mult pe stoc, iar ceva identic ca performante, acum e aproape 3.000Lei.
https://altex.ro/lap...NEX007/#reviews
Daca il gasesti pe undeva, il recomand, e excelent. Nu stiu de ce modelul pe negru era ceva mai scump, desi are exact aceleasi specificatii.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postprimuministru, on 13 decembrie 2020 - 21:25, said:

Din pacate in bugetul tau nu prea avem ce sa-ti recomandam. O configuratie minima pentru un laptop decent ar trebui sa aiba procesor AMD Ryzen 5 sau  Intel Core i5, minim 8GB RAM si cu SSD de 256 GB, insa nu-l gasesti sub 3000-3500 lei. Si vorbesc de o configuratie cu placa video integrata, nu dedicata.
Exagerezi.
Pentru scoala ai nevoie de un ecran maricel si relativ bun. in rest, sa aiba camera si microfon integrate (cred ca toate au) si sa aiba specificatiile peste cele "recommended" de la windows 10 ( procesor peste 2GHZ, peste 4 GB ram, peste 100 GB ssd).
teoretic si un Celeron actual ar face fata cu brio la ce e nevoie pt scoala online.


ps: si da, e adevarat ce s-a spus mai sus, preturile au explodat.

#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
PS: daca accepti un desktop, uite ce am luat acum 2 saptamani si e foarte ok (luat la 1.700):
https://www.pcgarage...xpert-r3pm16s5/
Dar, are nevoie si de un monitor, ceva in jur de 500-600Lei e foarte ok...totalul nu depaseste 2500Lei.
Ca idee, ce sa cauti la acest pret: procesor Ryzen 5, memorie RAM 8 sau 16 GB, SSD 256 sau 512GB.
Pentru monitor la desktop: neaparat sa fie cu panel IPS si maxim 5ms...Pe asta l-am luat eu de blackFriday (550Lei) Excelent :
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Am uitat: la desktop, mai trebuie luat si microfon si camera (nu sunt scumpe).

Edited by danpet, 13 December 2020 - 22:08.


#7
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Daca accepti ideea de SH ceva de genul acesta e ok.

#8
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
dacă nu ai nevoie de mobilitate nu merita laptop

#9
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Second sau nou? Second gasesti destul de bune.

#10
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 09.01.2009
Daca  nu ai  greturi poti sa te uiti  pe  gearbest sau bannggod  si  vezi ca    ai  de  unde sa alegi.

#11
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Laptopul e pentru o cunostinta, nu pot sa il trimit sa isi ia in rate de pe gearbest, nici sh nu s-ar baga, cat despre desktop nu cred ca ar fi copilul de acord, ar trebui sa isi ia webcam, microfon, cabluri, mobilitatea restransa. Marind bugetul, 3000+, ce optiuni ar fi?

#12
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postmofone, on 13 decembrie 2020 - 20:50, said:

Salut! Caut un laptop, pentru "scoala de acasa", in intervalul V-VIII. Cerintele sunt deci relativ modeste.
Nu ma bagam in discutie , dar am intrat aici din curiozitate si vad ca mu prea  tineti cont de recomandarile omului. 8 GB de ram ?! Pai ce face randari la clasa 5-a? Preda pe aici cineva online? Experienta mea- Nu folosesc laptopul ca are camera mai slaba ci un PC second cu 2 Gb de ram cu procesor antic  E 5400 pe windows 7. Ce face?- Duce lectii video pe classroom Meet cu clasa , deschid la ora si alte taburi de ex 1-2 table pe care scriu si eventual si un video pe youtube.In acelasi timp. La mai multe chestii deodata incepe sa suchita..... Camera?- un SRIHome pe la 150 lei daca nu ma insel si vede excelent are si microfon. A ,stai duce si tableta grafica pe care scriu. Nu zic ca sa nu ia un lucru ca lumea ....da se poate linistit si cu mai putin. Sper ca n-am suparat pe nimeni

Edited by sailor62, 13 December 2020 - 23:04.


#13
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
https://bsp-shop.ro/...aphics-dos.html


#14
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 09.01.2009

View Postmofone, on 13 decembrie 2020 - 22:51, said:

Laptopul e pentru o cunostinta, nu pot sa il trimit sa isi ia in rate de pe gearbest, nici sh nu s-ar baga, cat despre desktop nu cred ca ar fi copilul de acord, ar trebui sa isi ia webcam, microfon, cabluri, mobilitatea restransa. Marind bugetul, 3000+, ce optiuni ar fi?
Nu  in  rate.Si nu  trebuie sa  il  trimiti ,doar poti sa il  comanzi tu.Eu  tocmai ce  testez  o tableta  teclast m18 luata  de pe  bannggod.Intr-adevar  am  stat cam multicel   ca sa imi ajunga , dar  nu prea se compara  cu ce este  la  noi pe piata.Mai ales  in privinta  pretului  si  al  performantei.

#15
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Din pacate, cand ai un buget limitat, esti nevoit sa faci un compromis, sa renunti la ceva in favoarea a altceva. Laptopul de mai sus are avantajul unui display IPS (foarte bun), dar are procesor "doar" Ryzen 3. In rest, e ok.
Initiator, sper ca stii ca daca il cumperi cu Windows instalat costa cu 5-600Lei in plus. Daca il vrei mai ieftin, il cumperi fara Windows (cu free DOS), pe care il instalezi "in regie proprie".
Da, asta e bun pentru scoala si pentru alte chestii de office, home, etc.

View Postnei-k, on 13 decembrie 2020 - 23:28, said:



#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Thinkpad Refurbished.
https://www.cel.ro/l...u-pMiA3PTUoMw-l

#17
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Omul vrea laptop, nu tableta, nu desktop, nu sh-uri ! Si daca tot da un ban, mai mult ca sigur ca doreste un laptop care sa fie folosit pe  termen lung, terminati cu recomandarile de laptop cu procesoare de acum 10 ani.

Cateva recomandari :

1 Acer Aspire 5 cu Windows 10 preinstalat la 3500 lei aici
2.Asus TUF (fara Windows) la 3500 lei aici
3 HP (fara Windows) la 3200 lei aici

Edited by primuministru, 14 December 2020 - 00:04.


#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
L-ai pierdut pe asta
https://www.olx.ro/o...html#7cf741766b
Posted Image
De fapt voiam sa-l iau eu, dar nu eram chiar hotarat din cauza tastaturii in limba nordica. Merg puse niste stickere, dar afecteaza estetic.
Sau schimbata tastatura, dar costa in jur de 200 lei.

Insa, sunt sigur ca gasesti un Thinkpad T460, T470, T560, T570 sau varianta X260, X270, FHD+IPS neaparat la banii astia. Eu am pescuit anul asta 3 exemplare in jurul a 1700 lei bucata, arata si functioneaza impecabil. Dar atentie la teparii care nu-si descriu corect specificatiile. S-au cam inmultit. In general nu descriu corect gradul de uzura si te plimba degeaba prin oras.

Preturile au fost cam mari incepand din august pana in decembrie, dar acum incep sa scada pe olx. Le urmaresc si eu deoarece mai am de luat inca 1, vreau sa-l schib si baiatului cel mic care a crescut mai marisor si a inceput sa aiba si el grija de ele. Momentan are X220, dar a ramas cel mai slab laptop din casa, desi face lectiile online fara probleme si pe el. Nu i-am luat ceva mai bun deoarece a spart vreo 4 tablete si un laptop pana acum.

Edited by maccip, 14 December 2020 - 00:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate