Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Pasta termoconductoare Arctic MX4 vs Thermal Grizzly Kryonaut

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
As dori o recomandare intre cele doua pe care o considerati mai buna decat cealalta si cu ce daca aveti informatii mai multe

Arctic MX4 vs Thermal Grizzly Kryonaut

Personal am incercat Arctic MX4 varianta 2019 si este cat de cat ok insa caut ceva si mai performant pt overclocking

Sau in afara de cele doua daca exista altceva mai bun ....

#2
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
MX-4 Conductivitate termica 8.5 W/mK
Kryonaut Conductivitate termica 12.5 W/mK

A doua e mai buna. Dar trebuie sa ai si un cooler potent.

Edited by epuru, 13 December 2020 - 20:38.


#3
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
ma intereseaza sa stiu cat de eficiente sunt dpdv practic ..... daca le-a incercat cineva si a observat diferente notabile

daca diferentele termice dintre cele doua sunt spre ex: de 0.5-1C nu prea cred ca merita

am incercat Arctic MX4 si este intradevar ok dar am banuiala se poate si mai bine decat atat .... si nu neaparat cu Grizzly Kryonaut

Edited by techuser, 13 December 2020 - 21:09.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003
Pai ai cifrele, e aproape cu o treime mai eficienta Grizzly Kryonaut. In practica inseamna 2-3-4-5 grade depinde de sarcina termica si de cooler. Daca vrei maximul posibil mergi pe Kryonaut altfel Arctic mx4 e suficienta.

Edited by andreic, 13 December 2020 - 21:31.


#5
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
o sa o incerc si o sa revin cu informatii cu privire la diferentele de temperatura reale dintre cele doua....
ms pt ajutor

Edited by techuser, 13 December 2020 - 21:34.


#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,204
  • Înscris: 06.01.2007
Grizzli aia e metal lichid, nu?
Daca da, nu as recomanda, deoarece galiul difuzeaza in cupru distrugand-l in timp Cel putin teoretic, practic nu am incercat.
Nu stiu in cat timp se produce procesul asta, poate ca in 1 an, poate ca in 5, caz in care ar merita, dar de produs se produce.
Si ca rezultat, vei obtine condictie termica din ce in ce mai mica.

Apoi cu metalul ala lichid tre sa fii foarte atent ca poti face scurt sau poti "amalgama" lipiturile, daca dai cu metal lichid pe ele.

Sau mai bine afla informatii mai exacte despre ce anume presupune pasta aia metal lichid, eventual pe forumuri straine de la cei care au folosit timp mai lung.
Aluminiul e atacat in termen de zile de catre galiu, praf il face imediat. Cuprul e mai rezistent, dar oricum, in timp se toaca.

#7
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Asta vroiam sa întreb și eu, care e mai safe.

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Mx4 e aia safe.

#9
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
NU mai dezinformati.

Kryonaut NU e metal lichid. Nu conduce electricitatea.

Conductonaut e metal lichid.

#10
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
Kryonaut nu conduce electricitatea!!! Este cea mai buna pasta termoconductoare cu cel mai bun transfer termic, neconducatoare de electricitate!!!

Am facut deja comanda dar vad ca nu mai vine ......

Daca diferentele de temperatura nu or sa fie semnificative o sa trec la Conductonaut cu metal lichid .... chiar daca-i riscant o sa am grija sa aplic cu grija, fix atat cat trebuie

Edited by techuser, 15 December 2020 - 10:44.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,204
  • Înscris: 06.01.2007
Ah, eu am dat serci pe google si am vazut la primele rezultate ca e metal lichid.

Oricum, pentru laptop nu as pune alta pasta decat una consacrata care sa nu se usuce in juma de an.
La desktop sa zicem ca ar merge, daca esti dispus sa-l pastezi oridecateori e nevoie.

#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,514
  • Înscris: 21.12.2006
stoc magazin:
http://www.shop4pc.r...rs-p-43676.html

#13
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
am comandat deja tubul de 11.1 grame .... am nevoie de cantitate mai mare

am comandat si Conductonautul dar din afara ...... ala mai mult ca sigur o sa-l primesc la anul

Edited by techuser, 16 December 2020 - 04:16.


#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,204
  • Înscris: 06.01.2007
Atunci sa ne faci si noua un review/ o comparatie cu MX4/Silver 5, ceva.
Vad ca costa o palarie de bani, dar daca e ceva in plus fata de MX4/Silver 5.
Pe mine ma intereseaza stabilitatea in timp. Ca degeaba raceste cu cateva grade mai putin decat MX4 daca face chestia asta doar cateva zile.
In trecut am luat si eu o pasta minune care a costat cat Arctic silver 5, dar performantele durau cam o saptamana dupa care se usca si performantele scadeau pana ajungeai sa ai trottling si la idle. Foarte proasta. Si faptul ca am vazut ca-i buna la inceput m-a determinat sa pastez si leptopurile unor prieteni. Asadar m-am trezit brusc nevoit sa le rechem in "service" sa le chimb iara pasta.

#15
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
E diferenta de 3 grade ,intre ele....Kryonaut-ul e consistent, trebuie apasat pe cooler pentru dispersie uniforma...Eu folosesc doar la placa video

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,204
  • Înscris: 06.01.2007
Pe mine ma intereseaza la laptop. Si nu fac overclock sau altceva, ma intereseaza sa fie buna si mai ales stabila. Daca se poate sa n-o schimb 2-ani e perfect.
Vad ca e mai noua, deci reviewuri despre comportamentul dupa macar 1 an n-am sa gasesc.

#17
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020

View PostKrotal, on 16 decembrie 2020 - 17:54, said:

E diferenta de 3 grade ,intre ele....Kryonaut-ul e consistent, trebuie apasat pe cooler pentru dispersie uniforma...Eu folosesc doar la placa video

3 grade este destul de ok pentru mine si merita investitia .... stabilitatea in timp cum este fata de MX4?

La MX4 pasta se inlocuieste la cca. 8 ani ....

View Postmaccip, on 16 decembrie 2020 - 17:38, said:

Atunci sa ne faci si noua un review/ o comparatie cu MX4/Silver 5, ceva.


Am sa fac un review ..... o sa le incerc pe toate

Inclusiv Conductonautul cu metal lichid ... o sa le testez in cele mai dure conditii

Arctic Silver 5  se pare ca are aproximativ aceleasi performante cu MX4 poate chiar un pic mai buna

8.9 W/mK si 8.5 W/mK MX4...

Edited by techuser, 17 December 2020 - 02:46.


#18
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
Am testat Kryonaut-ul si sunt extrem de dezamagit .... intre cele doua nu am sesizat nici o diferenta in afara de pret

Mai mult decat atat Kryonaut nu are aceeasi durata de viata precum MX4 .....

Mai ramane sa testez Conductonautul dar am impresia ca nici cu asta nu o sa fie cine stie ce diferenta ....

Edited by techuser, 28 December 2020 - 19:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate