Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

OLX a introdus calificative

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Care concurență?

#56
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
okazii, publi24, lajumate, etc.

#57
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Poți să spui asta fără să râzi? :)

#58
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Da, pentru ca doar circa 60% din ce am vandut am facut-o pe olx, restul pe alte portaluri.

#59
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Olx e site-ul cel mai accesat din România pe locul 6, după google, youtube emag și Yahoo.
Facebook e pe 9 și Wikipedia pe 8, conform Alexa.


Publi e 25, iar restul nici în top 50 nu sunt.

#60
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu or fi, dar eu am vandut acolo. Ma gandesc ca vand si altii, altfel ar inchide site-urile.

#61
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006

View Postterratec, on 16 decembrie 2020 - 10:06, said:

Olx a inceput sa mearga intr-o directie gresita pentru ca se considera jucator singur, lipsit de o concurenta pe masura.
Schimbarile din ultimii ani l-au facut mai greu de folosit si mai ineficient pentru vanzatori.

What he said ( in a nutshell ).

Dar eu sunt aici pentru a intra adanc in detalii, probabil mai mult ca o manifestare a frustrarii ce ma incearca in acest moment mai mult decat altceva.

Totusi, sa ma prezint, in termeni de OLX. Activ pe site inca de cand era Mercador pe la inceputurile sale, inainte de a fi preluat de OLX. Activ cu mai mult inainte cativa ani buni pe Okazii unde ajunsesem la 1000+ pozitive ( si vreo 20 de negative, ma rog, you can't have it squicky clean ). Activ si pe CG Forum cu cateva sute de feedback-uri pozitive si overall am fost si sunt pe oriunde a contat pe scena romaneasca de vanzari / cumparari online. In mare parte eram fericit pe Okazii insa din cauza greutatii cu care se posta un anunt ( prea mult chestii de facut / bifat, devenise enervant ) am sarit pe Mercador ( fostul OLX, cum spuneam ) unde totul mergea mult mai repede. Asa au facut-o si mii / zeci de mii de altii, e scris in manualele de istorie. Unde am fost fericit maxim, cu mici exceptii, multi ani.. pana la acel "rebranding" care a survenit in urma cu 1 an si ceva.

Nu stiu de ce, nu stiu cum, dar una dupa alta o decizie mai proasta si mai imbecila. Punctual :

1) Dupa ce militasem cu multiple mesaje pentru introducerea functiei de search in mesaje pe aplicatia OLX, nu doar ca n-au facut nimic dar in mod constient au scos si search-ul de pe site ( varianta desktop ) asadar acum stau sa pierd timp aiurea scrolling down, cautand anumite discutii. Uneori caut chestii si de cu 2 luni in urma ( exemplu concret, vorbisem pentru o lucrare cu un instalator sanitar, a picat din cauza lui ca a intervenit ceva si am vrut sa reiau si reprogramez lucrarea ). De ce ai scoate o functie atat de utila care a fost acolo ani de zile ?! I-am intrebat, nicio explicatie, doar deviat de la subiect.

2) Cand incerci zilele astea sa scrii o reclamatie sau orice fel de sesizare pe varianta desktop, inevitabil cand apesi "TRIMITE" vei fi intampinat cu "Access to ajutor.olx.ro was denied. You don't have authorization to view this page. HTTP ERROR 403." - am incercat de pe 2 desktop-uri, un laptop si cate 2 broswere diferite pe fiecare, acelasi rezultat. Daca n-ai inspiratia sa dai un CTRL+C inainte de a apasa pe acel buton, tot ce ai scris se duce pe apa Sambetei. Este asa de cel putin 3 luni, poate de mai mult n-am cum sa stiu dar 3 luni sigur sigur... le-am sesizat asta de 2 ori, degeaba.

3) Sistemul de calificative este absolut impecabil. Cine a fost / este pe Okazii si are experienta acolo stie exact despre ce vorbesc. Aia cum am putut sa puna la punct un sistem cat de cat ok ( exceptand abuzurile binecunoscute ) si astia in 2021 inca nu-s in stare nici macar ceva similar sa implementeze ? Acum pe bune... cum sa dai ocazia absolut ORICUI iti scrie la un moment dat sa iti lase un rating care apoi iti influenteaza clar negativ sansele de vanzare in categoria "Electronice si Electrocasnice" ( adica una dintre cele mai mari, daca nu cea mai mare ) fara sa aibe loc nicio tranzactie ?!

Am observat ca s-a discutat si nu e foarte clar acest aspect pentru unii. Va spun eu 100% sigur, testat pe pielea mea ( tocmai ce le-am trimis a 2 a reclamatie pe tema asta ) : merge orice terchea berchea sa-ti lase rating care "se pune" doar in baza unei discutii. Deci daca unuia nu i-a convenit ceva, hap negativ ! Eu am luat recent 2 negative pe urmatoarele motive : lipsa numar de telefon in anunt ( o alegere a mea personala fiindca am ajuns la saturatie de la discutii cu cocalari si oligofreni ), ca nu am vrut sa trimit prin colet ( o placa video de 2000 Lei, in conditiile in care daca cumparatorul nu ridica placa OLX pur si simplu o arde shruggie ¯\_(ツ)_/¯ , a trebuit overal sa platesc eu firma de curierat pentru tur-retur doar sa-mi recuperez propriu produs, dupa ce s-a plimbat o saptamana + prin tara ) si al 2 lea ca vand un produs la un pret "dubios de ieftin" : LED Samsung de 32", non-smart, model 2015-2016, varianta US adica practic merge folosit doar pe post de monitor la noi in EU ... 400 Lei, ce sa mai, "dubios de ieftin" !

Concluzie : sistem de calificative sucks mai hard decat Jenna Jameson in her prime, functiile utile dispar fara explicatie si cele cerute de comunitate nu sunt adaugate niciodata, daca trimiti prin colet si idiotu' nu ridica esti obligat sa-ti recuperezi produsul platind tu toata "distractia" iar idiotu' suporta 0 consecinte si lista as putea continua dar deja e wall of text si cum spuneam scopul a fost sa-mi revars frustrarea.

Solutie propusa : in mod clar they don't give a fuck daca un singur utilizator le da o reclamatie, si-asa e greu sa o si trimiti si chiar si cand o trimiti raspunsul e un macro poate putin modificat pe ici colo care nu rezolva de fapt absolut nimic. Pentru cei carora le pasa si depind in mare masura de OLX pentru vanzare ( mai ales ) le voi propune sa initiez o petitie ( 2, 3 ) in legatura cu aceste probleme si sa-mi spuna ei la ce numar de utilizatori nemultumiti au de gand sa ia masuri. Daca nici asa... fuck'em, cum zicea un alt coleg, mai sunt variante. Asa cum ai devenit lider pe carca unor greseli facute de Okazii, asa pot si aia pe La Jumatate si care mai erau sa devina lideri pe spatele lor, persistenta in prostie se plateste.

P.S. Scuze pentru romengleza, lucrez intr-o multinationala si m-a cam defectat cerebral sistemu'.

#62
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Cum dau un calificativ pe OLX?
M-am uitat peste tot si nu gasesc. :(
Ajutor!

#63
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Din cate stiu poti da calificative doar la persoanele cu care ai discutat.

#64
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Stiu asta.
Dar cum? Unde imi apare?

#65
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009
Prima oară âi spui Bună ziua sau Bună seara,după care il intrebi: How do You do?,a treia intrebare nici nu mai trebuie să-i adresezi că poti acorda linistit calificativul dorit,pozitiv sau negativ,care doresti!

#66
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu vad butonul.
Se poate un printscreen?

#67
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009
Teoretic ar trebui să apară butonul: Evaluează Experienta,dar văd că nici la mine nu mai apare!

#68
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Attached File  IMG_20220420_213531.jpg   173.09K   22 downloads

#69
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Am dat si eu o comanda pe olx si chiar as vrea sa dau un calificativ, dar nu am primit invitatie din partea olx prin care sa pot lasa calificativul. Chiar nu am idee cum as putea da ratingul. Am incercat sa vad daca gasesc ceva de care sa ma agat pe site, dar nimic. Eu am fost multumita de achizitie si de interactiuena cu persoana respectiva si i-as lasa un rating, dar.. nu pot..

#70
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009
Poate se ,,bucură'' mai mult vânzătorul!Eu n-am vândut absolut nimic,dar totusi am primit un negativ!

Attached Files



#71
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Mie mi-a venit, pe mail, o notificare de acordare calificativ. Dar doar una. Eu am vorbit cu vreo 10 oameni, in ultima vreme (in calitate de cumparator).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate