Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Mutare in Viena!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ungaria?1?1? Ha ha ha...in afară de cei de etnie, altcineva nu are ce face in dictatura aia.

#20
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.12.2016
Viena nu mi se pare o alegere potrivita pe termen lung. E un oras emblematic, care va atrage atentatori (cum a si fost luna trecuta acel caz cu oameni omorati la intamplare pe strazi). Plus ca vestul Europei are alte "directii", alte norme: Austria: Interzicerea vălului islamic în şcolile primare, declarată neconstituţională
Poti sa te gandesti; "n-am eu treaba cu ei"... doar ca au ei treaba cu tine...

Poate ca un oras mai mic, mai linistit, ar fi mai potrivit.

Edited by Reniz, 12 December 2020 - 08:52.


#21
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu as zice ca e decisiva calificarea. E diferenta dintre “ce reci si distanti sunt nemtii” si “ma simt de parca as trai de-o viata aici, mi-e ciuda ca nu am facut pasul mai repede”.
In concluzie, nimic, dar absolut nimic pe lumea asta nu vine gratis.

View Postioana1973, on 12 decembrie 2020 - 08:02, said:

Sa mai am anii vostri as sari balta. Europa are un retard economic in fata Americii de Nord, poate WW2 si-a spus cuvantul si mai si pute a rasism/xenofobie..... In Canada inca mai poti spune ca esti roman fara sa-ti fie rusine.


Daca au nevoie de serviciile tale, ideal calificate si supercalificate, te integreaza rapid si in Europa, stiu eu vreo 2 locuri misto...

#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mergeți cu încredere, curaj și determinare și nu vă mai uitați înapoi. Este un moment oportun și pentru voi ca vârstă și din punct de vedere al contextului actual.
România are o mare problemă: românii. Și nu mă refer la politică, alegeri, vot, ci la faptul că de zeci de ani se așteaptă o îmbunătățire și din rău în mai rău. Nu că alte popoare ar fi mai breji, dar parcă, nici chiar așa. Iar Austria este o țară mai spălată. Altă civilizație, totuși.

#23
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu sunt curios ce ati votat.

pt inceput, invatati germana.

#24
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

View PostReniz, on 12 decembrie 2020 - 08:52, said:

Viena nu mi se pare o alegere potrivita pe termen lung. E un oras emblematic, care va atrage atentatori (cum a si fost luna trecuta acel caz cu oameni omorati la intamplare pe strazi). Plus ca vestul Europei are alte "directii", alte norme: Austria: Interzicerea vălului islamic în şcolile primare, declarată neconstituţională
Poti sa te gandesti; "n-am eu treaba cu ei"... doar ca au ei treaba cu tine...

Poate ca un oras mai mic, mai linistit, ar fi mai potrivit.
nu mergem pe acest principiu,stiu ca involuntar tot ce se intampla in jurul tau te afecteaza intr-o masura mai mare si mai mica tocmai de aia ne informam sau incercam
singurul motiv pt care ne-am gandit direct la viena este strict partea asta "Ca sunt mai invatati cu strainii" si posibilitatea sa iti gasesti un job poate putin mai repede,sau sa il schimbi la un moment dat...habar nu am
dar noi ca fire,ne-am plia mai bine pe comunitati mici,ne place linistea,atata timp cat ai si celalalte facilitati(spital,scoala,asfalt),nu suferim de cluburi si mall uri(ultima data in club am fost la 19 ani:))) iar in mall ne ducem strict cand avem nevoie ,majoritatea le luam online,dinainte de pandemie)

#25
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

View Postdenky, on 12 decembrie 2020 - 08:59, said:

Eu as zice ca e decisiva calificarea. E diferenta dintre “ce reci si distanti sunt nemtii” si “ma simt de parca as trai de-o viata aici, mi-e ciuda ca nu am facut pasul mai repede”.
In concluzie, nimic, dar absolut nimic pe lumea asta nu vine gratis.




Daca au nevoie de serviciile tale, ideal calificate si supercalificate, te integreaza rapid si in Europa, stiu eu vreo 2 locuri misto...
sotul meu e pe domeniul IT,iar eu am facut o chimie alimentara(recunosc nu imi place,iar postul de la fostul OPC era prea scump:))) si o scoala de asistente medicale(majoritatea fostilor mei colegi sunt plecati de atunci prin germania si uk ,dar noi am tot sperat ca poate poate,am sperat asa mult incat ne-am chinuit sa ne facem si firma aici)
dar repet nu vrem sa ne imbogatim,nu ne asteptam sa ne ia cineva in brate si cu un covor rosu,oriunde ne-am duce,nu ne asteptam sa ne dea cineva zeci de mii ca nu suntem chiar asa speciali,chiar incercam sa fim cat mai realisti posibil si sa vedem si partile negative,orice loc are si parti bune si parti rele,importante sunt prioritatile fiecaruia si cum le pune in balanta

#26
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
din toti astia care recomanda sa plece..cati sunteti sau ati fost plecati pt mai mult de cateva luni ? nicaieri nu umbla caini cu covrigi in coada..e o vorba...

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View PostdaniMMM, on 12 decembrie 2020 - 08:50, said:

Ungaria?1?1? Ha ha ha...in afară de cei de etnie, altcineva nu are ce face in dictatura aia.
nici cei de etnie nu pleacă acolo

#28
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

View PostReactor2015, on 12 decembrie 2020 - 09:05, said:

Mergeți cu încredere, curaj și determinare și nu vă mai uitați înapoi. Este un moment oportun și pentru voi ca vârstă și din punct de vedere al contextului actual.
România are o mare problemă: românii. Și nu mă refer la politică, alegeri, vot, ci la faptul că de zeci de ani se așteaptă o îmbunătățire și din rău în mai rău. Nu că alte popoare ar fi mai breji, dar parcă, nici chiar așa. Iar Austria este o țară mai spălată. Altă civilizație, totuși.
noi am stat mult pt parinti,de asta ne-am si mutat dupa facultate inapoi,suntem singuri la parinti si am vrut sa le fim alaturi si sa ii ajutam cat de cat
ceea ce sa spunem ca ne-a dat seama ca o anume mentalitate nu o sa se schimbe a fost chiar mama mea
dupa ce a fost cu bunica mea la UPU,repet cunoscand tot personalul,si fiindca nu i-a facut nimic,i-a pus ea perfuzii,vitamine acasa etc,si apoi i-a facut programare la privat(dr lucreaza si la spital dar na..covid,ma rog)
discutand cu ea imi spune citez"sper sa o prind intr-o zi buna,ca are zile si zile,colega mea a inceput sa planga la cat s-a tipat la ea" ceea ce mie mi-a dat KO la nervi
1.cine se duce la medic,se duce deja suparat,intr-o stare proasta,iar medicuk trebuie sa fie om,sa te incurajeze,sa iti explice etc...e ca si cum cineva e deja jos lesinat si tu ii mai dai un picior,omeneste e...jalnic
2 bunicii mei,parintii mei au platit toata viata taxa aia de sanatate,inteleg ca s-a nimerit pandemia asta,stiu ca spitalele sunt cum sunt,chiar incerc sa inteleg
dar daca dupa ce te platesc odata,te mai platesc inca odata  la privat si tu totusi iti permiti sa te porti cum vrei ...si asta se intampla pt ca intr -un oras mic ,toata lumea o stie pe doamna dr si are un statut si toti au ... in fund,asa ca ea face bani linistita fara sa ii pese prea tare ,ceea ce e ok,ca sunt oameni si oameni
ce ma scoate pe mine din minti este fix propriul parinte,in loc sa imi zica "Daca se tipa la mine,ii zic si eu ceva" ,ea se ruga sa se trezeasca aia fericita pe banii ei de 2 ori
si asa sunt mult, in multe domenii,tocmai de aia mi-am dat seama ca nu o sa se schimbe nimic,in nici un domeniu,sau o sa fiu prea batrana sa ma mai pot bucura
multumim de incurajare oricum

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
oamenii pleaca din Romania si se intorc la pensie, ca sa aiba statul roman grija de ei. pe vremea aia, nu o sa le mai puta sistemul medical.
si tot ei o sa spuna: vaaai, nu ati facut nimic!
atata timp cat gandirea iti este limitata la "a avea job", nu faci nimic nicaieri. telul oricarui om este sa aiba propria afacere, aia inseamna realizare profesionala.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrich1974, on 12 decembrie 2020 - 09:37, said:

telul oricarui om este sa aiba propria afacere, aia inseamna realizare profesionala.

Ai fi surprins dar nu, nu este asta telul oricarui om. Din nou, ai fi surporins ca pentru propria afacere de cele mai multe ori muncesti mai mult, este stresul mai mare.

View Postrich1974, on 12 decembrie 2020 - 09:37, said:

oamenii pleaca din Romania si se intorc la pensie, ca sa aiba statul roman grija de ei. pe vremea aia, nu o sa le mai puta sistemul medical.

Posted Image
Chiar mai crede cineva cu un dram de minte ca va avea grija statul roman de ei la batranete?
In alta ordine de idei, initiatoarea este tanara, mai sunt 30-40 de ani pana sa ajunga la pensie, multe se pot intampla pana atunci.

Edited by AlexEn, 12 December 2020 - 09:58.


#31
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Nu te lua dupa softpedisti,cea mai buna solutie e sa pleci din Romania :D
Daca aveti ceva bani si joburi bune go for it

#32
BellaAxel

BellaAxel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2020

View Postrich1974, on 12 decembrie 2020 - 09:37, said:

oamenii pleaca din Romania si se intorc la pensie, ca sa aiba statul roman grija de ei. pe vremea aia, nu o sa le mai puta sistemul medical.
si tot ei o sa spuna: vaaai, nu ati facut nimic!
atata timp cat gandirea iti este limitata la "a avea job", nu faci nimic nicaieri. telul oricarui om este sa aiba propria afacere, aia inseamna realizare profesionala.
avem deja,nu ne ajuta prea mult,de fapt e mult stres,contabili,anaf,etc...poate nu stiti ce inseamna propria afacere in Romania(fara pile ,ma refer)...macar odata in viata asta ati dat nas in nas cu,corectitudinea anaf?
cum adica vii la pensie si trebuie sa aiba grija statul?niciodata nu am inteles concluzia asta...nu vii cu pensie?acolo unde te duci ,nu muncesti?acolo te duci in vacanta si vii la batranete sa ceri ajutor social?de unde gandirea asta?cu ce pensie vii de acolo si cu ce pensie ajungi aici la batranete?vreti sa va spun pensiile bunicilor mei?
si cine a spus ca ar vrea sa se intoarca?de ce traiti cu impresia asta ca toti se vor intoarce?unii poate da,unii poate nu

#33
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Nu stiu, nu va grabiti, mai bine abordati problema metodic! Adica pas cu pas. Nu te muti direct la Viena ca poate o sa fii dezamagita. Pleci prima data la Caracal, acum e sigur dupa ce l-au arestat pe Dinca, plus ca e scutul aproape si o sa fiti protejati. Stati acolo doi, trei ani ca sa va acomodati cu dezradacinarea si dupa aia va mutati in Austria aproape de granita. La Pandorf, unde este si mall si autostrada. Adica sa fiti mai aproape de casa daca e vreo urgenta. Plus ca in astia doi, trei ani va puneti la punct si cu limba, austriaca e diferita de germana si riscati sa nu va intelegeti cu oamenii.
Si dupa ce stati cativa ani si va luati si cetatenia puteti sa va cumparati si o proprietate la Viena si fie faceti naveta de la Pandorf fie ramaneti in Viena, dar neaparat sa cumparati langa Dunare ca sa va amintiti de casa.

#34
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostAlexEn, on 12 decembrie 2020 - 09:47, said:


Posted Image
Chiar mai crede cineva cu un dram de minte ca va avea grija statul roman de ei la batranete?


sigur ca da, nimeni nu are nevoie de sistemul de stat pana ii trebuie un deranj mare, o operatie. sau la batranete, sa vezi ce bune sunt medicamentele compensate.
dar na, asa e romanul, ipocrit pana in maduva oaselor. vreao o tara ca afara, dar sa vina sa j-o faca altii.

#35
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.03.2013

View Post41ex, on 12 decembrie 2020 - 09:15, said:

eu sunt curios ce ati votat.
F.E.R. (Federatia pentru Expansiunea Romanilor). :)

#36
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
1. Copil si cariera nu se impaca la Viena, mai ales la firmele private. Te angajeaza greu daca ai copil mic sau planuiesti sa ai copil.
2. Inveti limba germana si vei vedea ca in primul an te intelegi mai mult in engleza cu lumea pe acolo (nu intelegi ce zic nativii).
3. pentru a te califica pentru un apartament decent, trebuie sa ai contract de munca.
4. Trebuie sa preferi un apartament mai nou, alea vechi sunt varza (majoritatea) atat ca impartire cat si ca securitate (de ex usile vechi se sparg cu usurinta, multe se scot din balamale).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate