Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Pisoi nemernic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

Freddy12 said:

Nu o pune cu burta-n sus fiindca asta este pozitia de lupta la pisici...
FALS, cand ataca, pisicile stau pe labe (mai jos/culcat cand pandesc posibile prazi sau in pozitie mai ridicata pentru postura dominanta, in fata altor pisici cu pretentii teritoriale),  cu urechile inspre inainte si coada in plan orizontal, miscand doar varful cozii ... cand se culca pe spate inseamna incredere, relaxare, cum am zis in postul #20
Am avut pisici cu personalitati diferite si le-am studiat comportamentul in timp:
- un motanel alb-gri luat prin adoptie in 2015, de la o asociatie pentru salvarea cainilor si pisicilor fara stapan, avea vreo 3-4 luni; la inceput mai zgaria si musca, dar dupa un an, dupa castrare si cu ceva educatie, s-a potolit
- dupa ceva vreme m-am trezit cu alt motan prin curte, alb-negru, care s-a imprietenit cu al meu si venea toata ziua in vizita; din pacate soarta a fost cruda pentru ambii ... cel alb-negru a fost calcat de o masina, iar cel alb-gri a fost omorat pe un camp din apropiere, probabil de o haita de caini vagabonzi Posted Image

prin 2017, am gasit pe langa un bloc un pisic galben de vreo 2 luni, temator cu oamenii, pe care l-am 'prins' cand se catara intr-un copac si pe care l-am luat acasa;
prin grija si educatie adecvata, a devenit repede pisicul meu de suflet, era foarte afectuos, de fiecare data cand ma gasea sezand, venea imediat si se urca la mine in poala, sau daca eram in pat in dormitor mieuna la usa sa-l primesc inauntru si se urca si dormea pe mine; dupa ce a implinit un an si jumatate, a disparut brusc si oricat l-am cautat prin imprejurimi si oricate anunturi am dat, nu l-am mai gasit (probabil a fost luat de hingheri sau de un 'binevoitor' si dus in alta parte) Posted Image

Attached Files

  • Attached File  mk1.jpg   112.09K   24 downloads
  • Attached File  mk2.jpg   172.69K   25 downloads
  • Attached File  pisi1.jpg   205.21K   28 downloads
  • Attached File  pisi2.jpg   169.88K   27 downloads
  • Attached File  gf1.jpg   94.89K   23 downloads
  • Attached File  gf2.jpg   318.22K   22 downloads
  • Attached File  gf3.jpg   140.46K   26 downloads
  • Attached File  gf4.jpg   128.65K   23 downloads
  • Attached File  gf5.jpg   552.73K   23 downloads


#56
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Asa!
[ https://player.vimeo.com/video/483465828 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
Posted Image

Attached Files



#58
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://player.vimeo.com/video/479241790 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postmarco71, on 13 decembrie 2020 - 16:49, said:


FALS, cand ataca, pisicile stau pe labe (mai jos/culcat cand pandesc posibile prazi sau in pozitie mai ridicata pentru postura dominanta, in fata altor pisici cu pretentii teritoriale),  cu urechile inspre inainte si coada in plan orizontal, miscand doar varful cozii ... cand se culca pe spate inseamna incredere, relaxare, cum am zis in postul #20

Motanul vine la mine in brate, il mangai, toarce, framanta cozonaci si deodata se intoarce cu burta-n sus si ma inhata cu toate ghiarele, imi ia mana intre dinti si vrea sa ma capseze. De aici am tras concluzia ca ataca in pozitia respectiva. Pisica razboinica (Xena) se pune in drum cu burta-n sus si daca vreau sa o mangai pe burta, mi-am luat-o.

#60
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
burta e partea lor vulnerabila si pisicile nu suporta sa fie atinse pe burta; chiar si cele mai docile accepta sa le magai pe burta doar pentru scurt timp...
ele au invatat de mici (prin joaca, de cand se harjonesc puii intre ei), instinctiv, sa se culce pe spate si sa impinga cu toate patru labele pentru a scapa de o stransoare, de alta pisica mai mare sau de una dominanta (daca sunt de varste apropiate)
muscatul mainii poate fi un semn de joaca exagerata, cand pisica devine surexcitata, comportamentul de acest gen nu trebuie incurajat, idem zgariatul (joaca trebuie intrerupta)
... e mai simplu si mai 'safe' sa-i consumi energia cu jucarii de tipul undita, bat/sfoara cu momeala la capat, soricel cu cheie, s.a.m.d.
ghearele se pot taia si de proprietar (trebuie sa obisnuiesti din timp pisica cu atingerea pe pernute, ca sa scoata ghearele din teaca), dar nu prea adanc, doar cativa mm, pentru ca pot sangera daca se scurteaza prea mult (au o parte vascularizata, de culoare rozalie); daca nu are curaj, proprietarul poate solicita acest lucru veterinarului, care taxeaza in jur de 10-20 lei pentru aceasta procedura

#61
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmarco71, on 14 decembrie 2020 - 10:54, said:

burta e partea lor vulnerabila si pisicile nu suporta sa fie atinse pe burta;

Teoria....

Am una de ii e frica veterinarei de ea cand mergem la control. Maraie si face ca toti dracii. Si are o personalitate a dreaq de schimbatoare. Culmea e ca vine la chemat aproape ca un caine.

Ma rog, se suie pe mine si vrea petuita. Si la un moment dat se tranteste efectiv cu burta in sus si ma impinge cu labutele sa o mangai pe burta. Si sta asa cu capul dat pe spate si se uita curioasa pe pereti (probail o confuzeza perspectiva) si eu o frec pe burtica.

View Postmarco71, on 14 decembrie 2020 - 10:54, said:

muscatul mainii

Muscatul mainii e greseala stapanului care a obisnuit-o la mana in loc sa foloseasca o jucarie

#62
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Puiul meu se intoarce pe spate cand ma simte, stie ca nu ma abtin sa o mangai. Niciodata nu zgarie sau musca cand e in starea asta.

Cand ne jucam intr-adevar de pe spate da cu labutele ca un iepuras, dar nu scoate decat putin unghiile, nu zgarie deloc. Asa face de cand avea 3 saptamani si imi incapea in palma, ea si palma aveau acelasi diametru si presupun ca e ca si cum s-ar fi jucat cu alta pisicuta.

In opinia mea e o pisica foarte cuminte. Si desteapta. Si frumoasa.

Aici vedeti cum e vremea la Baia Mare.

Attached File  sofi-13-12.jpg   230.76K   39 downloads

Edited by Mizu, 14 December 2020 - 19:18.


#63
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
@Iladi, sunt cazuri si cazuri, precum si comportamente izolate Posted Image
pisicul pe care-l am acuma l-am adoptat cand avea vreo 6 luni, acuma are 2 ani si ma iubeste de numa', e tot timpul dupa mine, prin casa, pe afara, ca un copil mic dupa mama si tata ...
daca merg sa cumpar paine si el e in curte si ma vede, vine dupa mine pe strada (ca un catel) pana la magazin (vreo 10 min de mers pe jos), se opreste in usa si miauna dupa mine, de s-au mirat si vanzatoarele Posted Image
si-i mai place sa-l plimb cu masina, de cateva ori nu am vrut sa-l iau fiind pe strada, in fata portii si el s-a urcat pe capota si pe plafon, pana am lasat jos geamul de la sofer si l-am bagat inauntru, doarme cateodata si in fosta cusca a catelului pe care-am adaptat-o pentru el de cand am remarcat asta ...
accepta sa-i fac orice, inclusiv sa-l trag de coada, dar de mangaiat pe burtica sta doar putin si dupa aia ma impinge cu labele ca si cand s-ar gadila sau ma prinde cu gura fara sa stranga tare (nu ma musca, doar ma atentioneaza)

Attached Files

  • Attached File  al1.jpg   570.23K   29 downloads
  • Attached File  al2.jpg   639.58K   30 downloads
  • Attached File  al3.jpg   706.66K   24 downloads
  • Attached File  al4.jpg   619.98K   26 downloads


#64
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Ce curios, pe a mea cand o mangai pe burta se intinde mai bine si da capul pe spate. N-a aratat niciodata agresivitate.

#65
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Pisica ta o fi blanda de felul ei. Astea doua despre care am pomenit, ghici de ce le-am botezat Zorro si Xena?😃 Mai am doua, Pissy si Mitzi  sunt blande, dornice de mangaieri, nu au fost niciodata agresive. Pe Pissy o am de 16 ani si pe Mitzi de 14.

Edited by Freddy12, 14 December 2020 - 21:17.


#66
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View PostFreddy12, on 14 decembrie 2020 - 21:16, said:

Pisica ta o fi blanda de felul ei. Astea doua despre care am pomenit, ghici de ce le-am botezat Zorro si Xena?😃 Mai am doua, Pissy si Mitzi  sunt blande, dornice de mangaieri, nu au fost niciodata agresive. Pe Pissy o am de 16 ani si pe Mitzi de 14.
Pfff, 16 și 14 ani? Eu n-am noroc de pisici neam, cea care mi-a dispărut avea 3 ani :(
De curiozitate, stai la curte sau la bloc, că aici la curte pisicile sunt predispuse la câini, boli sau "ciobani" care găsesc distracție în a lovi animale.

#67
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Dar le sterilizezi? Astea am inteles ca stau mai mult pe langa casa, si astfel nu se expun la fel de tare pericolelor.

#68
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Stau la curte dar fiind sterilizate nu pleaca aiurea pe strada. Plus ca de 8 ani m-am mutat intr-un orasel unde traficul nu se compara cu traficul dintr-un mare oras. Cea pe care o am de 16 ani, era matura cand am gasit-o, veterinarul a estimat ca ar avea vreo 4 ani. Nu mai e activa. Cealalta care era de vreo 8 luni cand am adoptat-o, deci face 15 ani peste vreo 3 luni, e mult mai activa, cat a fost cald afara, nu o puteam tine in casa.


#69
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View PostFreddy12, on 14 decembrie 2020 - 22:14, said:

Stau la curte dar fiind sterilizate nu pleaca aiurea pe strada. Plus ca de 8 ani m-am mutat intr-un orasel unde traficul nu se compara cu traficul dintr-un mare oras. Cea pe care o am de 16 ani, era matura cand am gasit-o, veterinarul a estimat ca ar avea vreo 4 ani. Nu mai e activa. Cealalta care era de vreo 8 luni cand am adoptat-o, deci face 15 ani peste vreo 3 luni, e mult mai activa, cat a fost cald afara, nu o puteam tine in casa.
Și a mea era sterilizată și hoinărea la greu, până într-o zi când n-a mai venit.
Cred că hoinăreala ține și de comportamentul lor nu doar de sterilizare.

#70
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
pisicile hoinaresc mult, nu conteaza ca sunt sau nu sterilizate si fac asta din curiozitate, ca sa socializeze cu alte pisici din vecini sau ca sa vaneze soareci, soparle, etc. ... cum spuneam, motanii 'calatoresc' mai mult decat pisicutele, pentru 'revendicarea/marcarea' si 'inspectia' teritoriului de pe langa casa Posted Image
stiti cum se zice: pe caine il mai tii legat, in tarc, in cusca, dar pe pisica 'never'

Edited by marco71, 15 December 2020 - 19:31.


#71
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Apropo de socializare, am vazut o scena acum vreo 10-12 ani care m-a lasat masca. Veneam spre casa pe la 9 seara si vad in curtea unor vecini care nu locuiau acolo un grup de pisici, cred ca erau cam  6-7 si stateau in cerc fara sa faca nimic, parca era un cerc de spiritism. Cand ma uit mai bine, na, beleaua, erau si cele doua pisici ale mele in cercul de spiritism. Le-am strigat, nimic, parca erau in transa. Le-am lasat in pace si mi-am vazut de drum.

Edited by Freddy12, 15 December 2020 - 23:57.


#72
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Aveau niste chestii secrete de-ale lor...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xfarzNic3fU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca pui cap la cap lucrurile, incepe sa se vada un sens in haosul aparent. ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate