Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pisoi nemernic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
am avut un pisoi care a fost bland de la inceput
cand ne jucam, dusmanii lui de moarte erau mainile mele
cum l-am dresat sa nu mai muste tare? i-am pilit putin caninii de lapte cand era mic
a prins sensibilitate de la inceput si nu a mai muscat tare niciodata
cu ala am putut ani de zile sa ma joc cu mainile in fiecare zi. nici zgarieturi pe maini nu prea imi lasa ca ii taiam ghearele

recent am adoptat un pisoi care se potriveste identic cu descrierea ta
este foarte agresiv/ are 8 luni si il am de juma de an
dupa ce l-am castrat la varsta de 5 luni am crezut ca se va schimba
a ramas la fel, ba chiar cand e nervos ma musca cu o rautate si mai si da cate o miorlaiala

la el nu a tinut faza cu pilitul caninilor

cum am reusit sa-i mai bag un pic frica in sange? de fiecare data cand ma musca, pun mana pe el, il tin strans sa nu ma zgarie si il gadil pe fund de nu se vede
si chiuie si plange si striga pana nu mai poate
deocamdata 50% din agresivitate am eliminat-o

prostiile alea cu spray de apa nu functioneaza la majoritatea pisicilor, al meu se joaca in apa, sare in chiuveta, bea de la robinet, sare in cabina de dus cand intru eu. se roteste pe toate partile in ea dupa ce ies



alta varianta ce poti testa, cand e agresiv, il tii bine de maini in brate cu burta in sus si ii dai cate un capac pe ceafa din cand in cand
cate un bobarnac peste urechi
cate un deget in ochi ca la stan si bran
tot asa vreo 5 minute la repriza sa vezi ce se potoleste

eu cu tratamentul asta l-am adus de ma mai musca doar in situatia cand il pacalesc cu mancarea ca sa-l aduc dintr-o camera in alta, se infige ca un sarpe cand realizeaza ca nu ii dau nimic si l-am strigat degeaba

Edited by BUDAIbeer, 12 December 2020 - 21:12.


#38
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 BUDAIbeer, on 12 decembrie 2020 - 21:08, said:

O să mai încerc mâine, acum doarme de rupe și e inofensiv :D
Faza cu mâncarea se întâmplă și la mine, de-aia îi zic nemernic, dacă îl păcălesc că îi dau mâncare devine un îngeraș instant, apoi demon de îndată ce vede că l-am păcălit.

#39
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Așa e și pisica mea de 4 luni, am luat-o tot pe la 3-4 săptămâni. Nu am mai avut animale până acum, am înțeles că se calmează dupa ce ajunge la maturitate, o voi și steriliza în primăvară.

Cred că persoanele de la țară, care au crescut printre animale, au o empatie mai redusă față de o astfel de pisică, cum e tipul de mai sus care ii bagă degetele în ochi ca metodă de dresaj.

Eu nu-s genul care să considere pisica om și să fabuleze ca alți proprietari. Dar nu concep să o văd că suferă, mai ales de când îmi încăpea în palmă și mai cădea din pat sau se lovea de uși fugind, îmi făceam griji să nu fi pățit ceva, pentru că era responsabilitatea pe care mi-am asumat-o când am luat-o.

Pisica e un animal cu personalitate, ție poate ți-ar trebui un câine. Puii au o energie pe care trebuie cumva să și-o consume, nu sunt păpuși să le pui pe raft să se uite la tine.
Fiind iarnă port prin casă pantaloni lungi și bluze cu mâneci lungi, iar pisicii i-am tăiat unghiile după indicațiile veterinarului. Pisica iubește să urce pe mine, să sară pe chestii, să mă pândească pe la uși ca să mă sperie. Și îmi atacă mâna în joacă, își dă urechile peste cap și dă târcoale, e genial! Mă joc în fiecare zi cu ea așa.

Așa e pisica mea, și cred că e destul de normală printre pisici.

Decât să începi să o împungi în ochi mai bine o dai spre adopție.

Attached Files



#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 AMV, on 12 decembrie 2020 - 21:49, said:

O să mai încerc mâine, acum doarme de rupe și e inofensiv Posted Image
Faza cu mâncarea se întâmplă și la mine, de-aia îi zic nemernic, dacă îl păcălesc că îi dau mâncare devine un îngeraș instant, apoi demon de îndată ce vede că l-am păcălit.

Sa nu ii pilesti caninii. Faci cel mai mare pacat. Cu sigfuranta ai avut dureri de dinti pana acum. Ai vazut ce nasoale sunt.

#41
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 Mizu, on 12 decembrie 2020 - 22:27, said:

Așa e și pisica mea de 4 luni.
Vin după o pisică foarte cuminte, acum ăsta m-a cam dat peste cap.
De împuns în ochi nici nu se pune problema, mi se face milă să-i dau și cu pulverizatorul.
În schimb nu știu cum să-i tai ghearele fără să sfârșesc la urgențe.


 MembruAnonim, on 12 decembrie 2020 - 23:15, said:



Sa nu ii pilesti caninii. Faci cel mai mare pacat. Cu sigfuranta ai avut dureri de dinti pana acum. Ai vazut ce nasoale sunt.
Ha, păi și cine să-i pilească dinții? Medicul veterinar probabil că mie mi-e frică să-i tai și ghearele. Oricum nici măcar nu i s-a dezvoltat bine dantura, uneori când vine somnoros pe mine începe să molfăie pătura ca pe o țâță, semn că-i este dor de mă-sa.

#42
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Da puiul spre adoptie si ia o pisica adulta al carei comportament e cunoscut.

Sunt bagat in grupuri pe facebook si vad zilnic lume cu pisici calme si linistite ce isi cauta stapan.

Nu vreau sa-mi imaginez cum e sa tii pisica si sa-i pilesti pe viu dintii, ce oameni... Sau poate i-ati dat alcool cu forta, nu mai stiu ce le poate trece unora prin cap.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 BUDAIbeer, on 12 decembrie 2020 - 21:08, said:

am avut un pisoi care a fost bland de la inceput
cand ne jucam, dusmanii lui de moarte erau mainile mele
cum l-am dresat sa nu mai muste tare? i-am pilit putin caninii de lapte cand era mic
a prins sensibilitate de la inceput si nu a mai muscat tare niciodata
cu ala am putut ani de zile sa ma joc cu mainile in fiecare zi. nici zgarieturi pe maini nu prea imi lasa ca ii taiam ghearele

recent am adoptat un pisoi care se potriveste identic cu descrierea ta
este foarte agresiv/ are 8 luni si il am de juma de an
dupa ce l-am castrat la varsta de 5 luni am crezut ca se va schimba
a ramas la fel, ba chiar cand e nervos ma musca cu o rautate si mai si da cate o miorlaiala

la el nu a tinut faza cu pilitul caninilor

cum am reusit sa-i mai bag un pic frica in sange? de fiecare data cand ma musca, pun mana pe el, il tin strans sa nu ma zgarie si il gadil pe fund de nu se vede
si chiuie si plange si striga pana nu mai poate
deocamdata 50% din agresivitate am eliminat-o

prostiile alea cu spray de apa nu functioneaza la majoritatea pisicilor, al meu se joaca in apa, sare in chiuveta, bea de la robinet, sare in cabina de dus cand intru eu. se roteste pe toate partile in ea dupa ce ies



alta varianta ce poti testa, cand e agresiv, il tii bine de maini in brate cu burta in sus si ii dai cate un capac pe ceafa din cand in cand
cate un bobarnac peste urechi
cate un deget in ochi ca la stan si bran
tot asa vreo 5 minute la repriza sa vezi ce se potoleste

eu cu tratamentul asta l-am adus de ma mai musca doar in situatia cand il pacalesc cu mancarea ca sa-l aduc dintr-o camera in alta, se infige ca un sarpe cand realizeaza ca nu ii dau nimic si l-am strigat degeaba

Sper ca glumesti cu tot ce ai scris. Daca nu glumesti, sper sa te duci in m... m...

Edited by MembruAnonim, 12 December 2020 - 23:26.


#44
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Daca nu stii cum sa ii tai ghearele poti merge prima oara la veterinar sa o faca el, furi tehnica. Asa a fost si la mine. E foarte important sa nu tai prea mult, daca o ranesti nu o sa mai stea la taiat.


#45
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Trebuie sa pricepeti ca pisica e stapana in casa, nu voi! Cand are chef de afectiune vine singura!

#46
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 sanderoalex, on 12 decembrie 2020 - 23:33, said:

Trebuie sa pricepeti ca pisica e stapana in casa, nu voi! Cand are chef de afectiune vine singura!
N-am spus că vreau un bibelou, mă plângeam doar de comportamentul agresiv în joacă.

#47
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 04.05.2004
pilitul dintilor este tortura. cat de egoist sa fii sa faci asa ceva? mai bine dai pisoiul altcuiva spre adoptie decat sa faci asa ceva.

#48
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca vrei ca pisoiul sa nu te atace trebuie sa nu-l smotocesti. Cand incepe sa muste il mangai sau daca nu se linisteste nu-l mai bagi in seama. Daca il inveti la smotoceala prinde un instinct de vanatoare si nu mai scapi.

#49
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Cum sa nu smotocesti asa ceva?!

Aici era cand am adus-o acasa.

Attached Files



#50
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 AMV, on 11 decembrie 2020 - 20:40, said:

...
Voi ce ați face, ați avut vreo pisică cu acest comportament?

NUMAI din-astea avusei!!!
așa tre să fie un animal de pradă
alea care doar torc și cerșesc „lăptic” - NU le suport!

#51
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu o pune cu burta-n sus fiindca asta este pozitia de lupta la pisici. E invers ca la caini. Un caine care s-a pus cu burta-n sus, inseamna ca s-a predat. O pisica- se pregateste sa te atace.

#52
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 gushpi, on 13 decembrie 2020 - 14:26, said:



NUMAI din-astea avusei!!!
așa tre să fie un animal de pradă
alea care doar torc și cerșesc „lăptic” - NU le suport!
Cea pe care am avut-o înainte era blândă și cuminte cu mine, în schimb era o bestie când venea vorba de șoareci, îi mânca pe bandă rulantă, asta vreau de la o pisică, bine, acum știu că nu e ceva ce îți comanzi de pe internet și vine cum vrei tu.

#53
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Cum ziceam, sunt pe facebook grupuri de pisicari cum e asta si acolo daca pui anunt ca vrei pisica cuminte/ce prinde soareci/90 60 90 nu cred ca nu te cauta nimeni. Unii tin mai multe pisici in foster asteptand sa fie adoptate.

Edited by Mizu, 13 December 2020 - 16:37.


#54
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt și eu în grupuri de adopții pe Facebook, foarte bogata oferta de pisici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate