Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Pisoi nemernic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
S.....
Tu stii ce inseamna sa te joci cu o pisica?
Face ce spui tu pentru ca nu isi consuma energia?
Daca tie ti-ar spune cineva nemernic, ti-ar placea?

Edited by st3fan19, 11 December 2020 - 22:11.


#20
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
Este un comportament genetic mostenit de pisicile pui de la pisica-mama, in primele zile si saptamani de viata si nu conteaza daca este motanel sau pisicuta, conteaza mai mult relatia pisicii-mama cu omul, daca a stat in casa sau in curte in preajma stapanului cand a fatat puii si daca acestia au avut contact imediat cu oamenii sau nu;
pisicile vagaboante de pe strazi, au puii invatati cu instincte de aparare si sunt fie timizi si fricosi in preajma oamenilor, fie agresivi (zgarie, musca sau isi zburlesc blana)...
la adoptia puilor ar trebui tinut cont si de lucrul asta, mai usor este cu prima categorie, deoarece dupa ce le castigi increderea si ajung sa depinda de tine, puii devin blanzi si atasati ... cu a doua categorie mai greu, cateodata imposibil (probabil al tau pisic este de genul asta)... ar putea avea efect in 'educare' stropitul cu apa, certatul cu voce tare, ridicarea in aer de dupa ceafa sau lovitul la fund cu un sul de ziar ... oricum trebuie sa le consumi energia cand sunt mici cu tot felul de jocuri, jucarii, stimulente ...
in general e de evitat sa prinzi pisicle de coada sau sa le mangai pe burta pentru ca nu le place ... chiar daca se lasa pe spate langa tine, e semn ca se simte in siguranta cu tine si nu o invitatie sa o mangai pe burta Posted Image
cand socializeaza cu oamenii, pisicile isi tin coada sus si se freaca de picioarele lor (semn de salut), 'torc' zgomotos cand se simt bine si le mangai pe cap, pe spate sau sub barbie si chiar 'framanta' cu labele pe jos pe loc sau pe tine cand le iei in poala, ca si cand ti-ar face masaj, in semn ca sunt super-incantate de atentia pe care le-o acorzi Posted Image
am mai observat din adoptiile de pisici de rasa comuna, de-a lungul anilor, ca cele negre sau alb-negru/alb-gri sunt mai temperamentale si mai independente, iar cele tigrate, gri si cele galbene sunt mai linistite si mai sociabile in general;
inca o completare: spre deosebire de pisicute, motanii colinda mai mult imprejurimile, sunt teritoriali si devin agresivi/se incaiera cu alti motani si trebuie castrati dupa varsta de un an

#21
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View PostAMV, on 11 decembrie 2020 - 22:04, said:

Are deja o jucărie de pluș, veverița aia din ice age sau ce era șobolanul ăla Posted Image
Și de udat cu pulverizatorul pot să-l fac leoarcă, slabe șanse să renunțe.
Sunt jucarii asemanatoare unei undite cu un ghem la capat, te poti juca cu el si il poti obosi, plus jucarii cu baterii care rotesc o pana, aste de obicei capteaza atentia.
[ https://www.megapet.ro/continut/produse/2989/1000/jucarie-pisica-undita-cu-minge-si-fulgi-3783.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Al meu e innebunit dupa batul ala cu pene la capat, nu e disperat dupa nici o jucarie cum e dupa batul asta. Penele alea il atrag, probabil instinctul. Si cu un bat d-ala il obosesti pana cade lat.

#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Rezolvarea e simpla, inca un nemernic.

#24
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 04.05.2004
Am o pisica de 7 ani, castrata, si la fel face.. Musca si fuge. Are momente alternante: ori e extrem de gingasa si linistita, ori agitata si agresiva.
Si eu speram ca se schimba cu timpul, dar se pare ca nu. Pisica a fost adoptata de pe strada si cred ca avea o luna in acel moment.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
@marco71: la motanul meu se potriveste la fix descrierea facuta. E negru cu alb(ca motanul Felix) si a fost extrem de agresiv pana l-am castrat. I-am pus numele Zorro fiindca eram numai zgarieturi pe maini si picioare.

#26
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
E pui adolescent, instinctul de vanator i se dezvolta.
Da-l la soareci sau joaca-te cu el cu jucarii din alea cu mot. Peste cateva luni, 1 an, o sa ii treaca cheful de joaca.

#27
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View PostWotan, on 11 decembrie 2020 - 22:19, said:


Sunt jucarii asemanatoare unei undite cu un ghem la capat, te poti juca cu el si il poti obosi, plus jucarii cu baterii care rotesc o pana, aste de obicei capteaza atentia.
[ https://www.megapet.ro/continut/produse/2989/1000/jucarie-pisica-undita-cu-minge-si-fulgi-3783.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am și undiță, cum am mai spus, face ce face și tot spre picior trage după un timp, probabil trebuia să aplic metoda pulverizatorului de la o lună.

#28
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 07.06.2013
Fa-i cadou un rottweiler, dar deja adult

#29
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Asa era si a mea pana pe la un an. Dupa prima fatare s-a calmat. Acum as vrea eu sa ne mai jucam cu laserul sau cu ghemul de sfoara. Nici-o sansa. Ma ignora complet. Vrea doar sa stea langa mine si atat, nu sa se joace.

#30
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
In cazul in care n ai vreun pisic poliglot, când face prostii, îi si spui că nu e voie si îi si lipești vreo 2 peste bot, ca să priceapă ca acel "nu e voie" e o chestie de interdicție.


#31
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View PostAMV, on 11 decembrie 2020 - 22:04, said:

Și de udat cu pulverizatorul pot să-l fac leoarcă, slabe șanse să renunțe.
Bagă și un pic de piper în apă.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAMV, on 11 decembrie 2020 - 20:40, said:


Musca doar cand este mic. De pe la 7-8 luni inceteaza sa mai muste.


Pt unghii eu folosesc un cleste de genul.
https://www.fermavan...KkaAtvAEALw_wcB

Edited by MembruAnonim, 12 December 2020 - 04:18.


#33
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Dă-i cu spray paralizant ... botnita si sosete ...Posted Image

#34
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View PostAMV, on 11 decembrie 2020 - 20:40, said:

Salutare, din păcate mi-a dispărut acum vreo 4 luni pisica de acasă, subit, ce-i drept a avut un comportament ciudat cu 2-3 luni înainte, am scris și pe forum, în fine.
Cum îmi plac pisicile am luat imediat un pisoi care avea 3-4 săptămâni când l-am luat (da, după am aflat că e cam precoce) și voiam să mai iau încă unul, frate cu el, din păcate proprietarul n-a vrut să-l dea.
La început am zis că nu e problemă când mai mușca degetele, am zis că așa fac ei, dar din ce crește devine un mare nemernic, acum are 3 luni și cu timpul a început de la mușcatul mâinii la săritul cu labele la picioare, apoi cu mușcături și zgârieturi, și nu ușoare, am încercat tehnici de pe internet și nimic.
Pare că are o atracție aparte pentru mâini, de cele mai multe ori îl surprind cu ochii ațintiți pe spre mână cum pășește tiptil, apoi își ciulește urechile și la urmă atacă, fără milă, când intru în casă se pitește repede dupa ușă și sare de după ea la picioare, n-am voie să mă scarpin sau sa foșnesc ceva că imediat se pregătește de atac, fie și dacă câteva clipe înainte se pusese să se culce. Eu înțeleg că sunt prădătoare dar n-am întâlnit nicio pisică așa, altă fază, mă joc cu el cu undița, se joacă cu ea, apoi din senin tot în piciorul meu se înfige, apropo, nu-l bat când face asta că am citit undeva că mai rău aș face, dar aseară când mi s-a înfipt în picior mai tare ca niciodată i-am dat o palmă din instinct, și s-a înfoiat de a stat așa câteva minute.
Menționez că l-am ținut doar în casă tot acest timp și mă gândesc serios dacă nu cumva ar fi bine să-i dau drumul afară, să dea piept cu lumea reală și poate își pierde din această energie excesivă.
Voi ce ați face, ați avut vreo pisică cu acest comportament?

E motan. E mai nebunatic.

Al meu are aproape, sau aproximativ 2 ani, și a rămas un nemernic absolut până azi. Fură mâncare de pe masă, deschide ușa de la gunoi și scotocește pe acolo, se joacă cu ghearele scoase, mușcă, te pândește ca să te sperie.

De obicei, dacă scoate ghearele sau mușcă, întrerup imediat joaca, dar dacă am chef să-l smotocesc, mi ți-l smotocesc de-i zboara blana. Îl sucesc, și-l învârtesc, și-l perpelesc până nu mai știe unde e nordul și unde e sudul. Dar la final tot el ține să sară la vreunul din picioarele mele și să-mi aplice o mușcătură, așa, ca un „ultim cuvânt”. Adică să se dea cocoș la mine (chit că are mărgelele tăiate, el tot mascul alfa se crede).

Din păcate dacă din firea lui motanul e mai dominant, nu vei avea ce să-i faci, că el în mintea lui se crede tigru și tu ești doar sclavul lui care îl hrănește și îl joacă.

#35
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View Postinius, on 12 decembrie 2020 - 15:05, said:



E motan. E mai nebunatic.

Al meu are aproape, sau aproximativ 2 ani, și a rămas un nemernic absolut până azi. Fură mâncare de pe masă, deschide ușa de la gunoi și scotocește pe acolo, se joacă cu ghearele scoase, mușcă, te pândește ca să te sperie.

De obicei, dacă scoate ghearele sau mușcă, Ă®ntrerup imediat joaca, dar dacă am chef să-l smotocesc, mi ți-l smotocesc de-i zboara blana. ĂŽl sucesc, și-l Ă®nvârtesc, și-l perpelesc până nu mai știe unde e nordul și unde e sudul. Dar la final tot el ține să sară la vreunul din picioarele mele și să-mi aplice o mușcătură, așa, ca un „ultim cuvânt”. Adică să se dea cocoș la mine (chit că are mărgelele tăiate, el tot mascul alfa se crede).

Din păcate dacă din firea lui motanul e mai dominant, nu vei avea ce să-i faci, că el Ă®n mintea lui se crede tigru și tu ești doar sclavul lui care Ă®l hrănește și Ă®l joacă.
Știu ce zici, că am mai avut unul ceva de genul, doar că ăsta este de 10x mai scandalagiu.
Apropo, și al tău mârâie și se enervează când nu obține ce vrea? Eu fac mișto și zic că e hibrid, câine-pisică :D

#36
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
[ https://pbs.twimg.com/media/D_W-ekAW4AAsYpI?format=jpg&name=medium - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In cele din urma, va trebui se pare sa accepti situatia...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate