Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sfat achizitie 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
petredraghici

petredraghici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.11.2020
Salutare!
De ceva timp mi s-a pus pata sa-mi iau un 4x4. Din ce masini am vazut am ales dintre urmatoarele : Duster an 2013/2014 , VW Tiguan an 2010/2011, Qashqai.
As prefera sa fie 4X4 decuplabil, as folosi mai mult iarna 4x4 atunci cand ma duc la tara fiindca este o zona de deal si as vrea sa urc destul de usor pana la destinatie, iar in rest sa folosesc 4x2.
As dori o parere deste aceste 3 tipuri de marci pe care le-am ales eu si daca aveti si alte marci imi puteti recomanda.
Buget : 6000  -  7000 euro
Norma de poluare : euro 5.


PS :Vw Tiguan 1.4 Tsi sau 2.0 Tdi ?

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
nu TSI din 2010, niciodata. E bomba cu ceas!

#3
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
parca Honda mai avea decuplabil

majoritatea vin direct automate acum
intra 4x4 doar la nevoie cand senzorul prevede o derapare

#4
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Qashqai are decuplabil, motor 2.0 d, Duster e decuplabil, atat 1.5 d cat si 1.6 mpi. Tiguan nu are decuplabil nimic. Plus ca la banii aia poate fi problematic. Merita numai 2.0 tdi luat in calcul.

#5
petredraghici

petredraghici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.11.2020

View Postradu_vasile59, on 13 decembrie 2020 - 10:10, said:

Qashqai are decuplabil, motor 2.0 d, Duster e decuplabil, atat 1.5 d cat si 1.6 mpi. Tiguan nu are decuplabil nimic. Plus ca la banii aia poate fi problematic. Merita numai 2.0 tdi luat in calcul.

Multumesc pentru raspuns

#6
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007
Pentru ca mi se pare ca e asemanator ca profil, iti recomand sa adaugi si ASX-ul. Nu stiu multe despre ele, are un prieten si e multumit. Si are 4x4 decuplabil.

Edited by flaviuf, 24 December 2020 - 12:56.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Duster 1,5dci 4x4 sau Quasquai 2.0dci/1.6dci 4x4

#8
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
De ce crezi că îți trebuie 4x4 decuplabil?
Luând în calcul exemplele de mașini enumerate de tine, nu te ajuta cu nimic fata de 4x4 automat.


#9
petredraghici

petredraghici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.11.2020
SALUTARE,

AS DORI SA STIU SI EU PAREREA VOASTRA IN SPECIAL DESPRE Renault KOLEOS AN  2011-2013 .
AS DORI SA CUMPAR UN ASTFEL DE AUTOTURISM LA UN PRET DE MAXIM 6500 EURO SI AS DORI SA STIU DACA ESTE MASINA OK , CAT AR COSTA INTRETINEREA EI ,DACA PIESELE SUNT SCUMPE , REVIZIA, DISTRIBUTIA DACA A SCHIMBAT-O CINEVA.
AS DORI UN SUV 4X4 CU NORMA EURO 5, CUTIE MANUALA SI MOTOR DE MAXIM 2000.
MAI SUNT INTERESAT SI  DE Duster 4X4 SAU VW Tiguan 2.0  DACA NU AR FI OK KOLEOS SI AS VREA SA STIU CE PARERE AVETI SI DE ACESTE MODELE .

VA MULTUMESC.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
pfoi ce tocana ai facut,ai zis ca vrei suv si ai enumarat niste cotete umflate
cum naiba sa zici ca nu sti ce sa iei Tiguan sau duster
eu zic ca tie nu-ti trebe masina

#11
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
se mai întâmplă să vrei să fii profesor și să  nu-ți iasă Posted Image

Koleos la vremea respectiva mi-a placut ... acum pare cam demodat, dar nu despre asta e vorba.

Edited by dansysro, 22 January 2021 - 20:19.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Koleos e mult peste Tiguan, in orimul rand pentru ca subt mult mai putin manarite :).

Edited by MembruAnonim, 22 January 2021 - 20:11.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De unde sa incep ?
Koleos nu-l recomand. Intretinerea e scumpa la el, nu e prea fiabil, e bazat pe o platforma de "samsung" si toti se plang de ele si au probleme. De asta un koleos cu piele , sistem de sunet , navigatie, xenon si motor 2.0dci il gasesti la bani de Duster si an asemanator. Poti sa-l scoti din ecuatie.
Dusterul e cel mai bun in banii tai, dar ai grija ca e o masina mai low-cost, sa nu ai asteptari de materiale de calitate, antifonare buna, etc.
Un Tiguan bun e cam greu de gasit in banii aia. Atentie ca alea pana prin 2009 sunt euro 4, pot sa aiba probleme la sistemul haldex, egr-ul mai face figuri, pompa de inalte poate face span, iar la pompa de ulei pana prin 2010 parca era problema cu imbusul buclucas din toata gama vag pe 2.0tdi, inclusiv CR. Atentie la ambreiaj si volanta ca e consumabil pe la astea germane.
Te poti uita si la skoda yeti , sau chiar Nissan quash Posted Image

Edited by TruculMagic, 22 January 2021 - 20:27.


#14
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Tiguan mi s a parut un rahat de masina la banii ceruti pe el. Numai tampitii cumpara un Golf inaltat cu 10 mii de euro. Atentie la motor sa fie fabricat dupa noiembrie 2009,altfel e cu bube la pompa de ulei.
Duster costa si el mult prea mult la ce ofera,dar daca vrei o masina spartana si mai accesibil de intretinut,asta e alegerea.
La raport pret-calitate Koleos le bate pe amandoua si la mare distanta fata de Duster. Preturile pieselor sunt si ele ok,nu inteleg de ce nu ar fi fiabil si accesibil.

Ar mai fi Qashqai care are si motor de 1.5 . Asta e cel mai economic tentativa de SUV sau cum dracu le mai incadreaza unii...

#15
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
https://www.olx.ro/o...html#d2e5860c67

#16
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Koleos urat si criticat,Tiguan e frumusel dar  rugineste cu mare  stil iar motoarele nu sunt prea stralucite( se pare ca va fii scos de pe linia de produstie deoarece nu a fost reusit niciodata,cred ca va fi inlocuit de T-roc),Duster pe sosea e ca o barca si nu exceleaza la nimic(la Duster-ul de la noi de la serviciu s-a dus caseta de directie la 30 000 de km Posted Image Posted Image .).Qashqai 1.5 dci este o alternativa mult mai buna.

Edited by PiticVerde, 23 January 2021 - 18:28.


#17
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu mai scrie cu majuscule, in afara faptului că pe internet asta înseamnă ca țipi, e si deranjant când citești textul.

N ai bani de Tiguan in firea lui, 6500 e prea puțin.
Nici la Koleos bun nu prea te incadrezi.
Ia un Duster, dar să n ai pretenții prea mari de la el.

Altfel, daca banii ar fi doar un amănunt, din cele 3, Tiguanul le dă clasă ambelor.

#18
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
La banii astia o sa stai tot timpul prin service!O sa-ti fie frica sa iesi din oras...ca trebuie sa chemi platforma...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate