Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Achizitie Oculues quest 2

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#19
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Nu știu stocul în timp real :P
Spuneam doar că poate alege mai multe țări.


#20
Archenuh

Archenuh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.10.2013
A, defapt stai, că nici nu e vorba de stoc aici. Nu poţi comanda Quest 2 în Germania din cauza faptului că a fost banat. Nu ştiu cum ai dat tu comanda, probabil nu de Quest 2, dar sunt banate produsele Oculus de când e NECESAR contul de Facebook pentru a folosi device-ul, şi ăştia nu sunt de acord cu aşa ceva, aşa că l-au banat de pe market. Aşa ar trebui să fie în tot UE, dacă mă întrebi pe mine.

#21
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am cumpărat quest 1 acum câteva luni

Si nu aș cumpăra quest 2 din motivul menționat de tine.
Dar fiecare e liber să facă ce vrea :)
De asta nu am spus nimic pe topicul ăsta.

#22
Archenuh

Archenuh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.10.2013
A, fiecare e liber, normal, dar asta nu înseamnă că nu ne putem împărtăşi părerile întru-n mod civilizat, nu cred că deranjează pe nimeni. Şi mie mi se pare cam aiurea treaba cu FB-ul, dar mă bazez pe faptul că va fi scoasă limitarea aia în curând, având în vedere cât tamtam se face pe treaba asta.

'Nea Zapule, sunt diferenţe mari între Quest 2 şi astea mai vechi? Ai lua un Rift/Rift S/Quest 1 SH la ~1500lei în locul a Quest 2, dacă n-ar fi treaba cu Feisbuciucul?

Edited by Archenuh, 15 December 2020 - 00:26.


#23
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru diferențe, găsești comparații pe net.
Poți să spui că sunt biased că am quest 1, dar eu la același preț tot pe q1 aș merge.
Prefer ecranele oled cu negru full unui LCD cu ecran gri.
În schimb q2 are rezoluție mai buna și procesor mai rapid, nu că ar conta viteza aia. Jocurile tot pentru quest 1 se fac ca target principal.

În schimb nu aș lua rift. Ai quest + virtual desktop cu care joci orice ca pe rift, dar nu mai stai cu toate firele atașate de tine.

#24
Archenuh

Archenuh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.10.2013
Asta-i oarecum interpretabil, din câte am înţeles. Unii simt acel extra 20-30ms latency care se traduce în 2-3 frame-uri de "lag" când foloseşti virtual desktop. Nu ziceam să-mi faci tu o comparaţie, că exact cum zici, găsesc pe net. Eram mai mult curios de ce ai alege unul peste celălalt, pe lângă treaba cu Facebook. De ecran nu ştiam, aveam impresia, chiar citisem de curând, că şi Q1 avea problema asta cu negru spălăcit.

Legat de Virtual Desktop, daca nu te superi, ce latency ai şi cum ai setup-ul la router? Ai ceva cu WiFi6, ai 5Ghz, 2.4Ghz, unde e router-ul faţă de unde foloseşti Oculus-ul? E vreun perete între ele?

Also, postare de ieri, despre lawsuit-ul nemţilor împotriva Facebook cu limitările legate de contul asociat FB: https://www.reddit.c...t_facebook_for/ Cel mai probabil o să ajungă şi la restul UE treaba asta şi posibil în US.

Edited by Archenuh, 15 December 2020 - 02:52.


#25
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Posibil, eu nu sunt gamer. 60 fps îmi ajung. Dacă ești obișnuit cu 120 sau 240 poate vezi diferențe.
Jucam în altă cameră, cu un perete între mine și router.
Ca de obicei, YMMV

#26
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Multumesc mult pentru pareri, am fost putin prins si mai mult doar am verificat azi noapte de pe tableta, dar mi-e greu sa scriu daca nu sunt la calculator. Treaba cu FB o inteleg, dar totodata am cont de facebook, asa ca nu mi-as face o problema din asta :)

Sa inteleg ca Valve Index ar avea lentilele OLED, iar Oculusul doar LCDul ? gasisem aseara o comparatie misto precum si reviewuri, insa din comentarii parerile sunt destul de impartite. O sa revin, caci de pe tableta la fel citeam :)

Diferente iar prea mari in Q1 si Q2 nu prea sunt, dar parca fiind un device mai nou, as vrea sa merg pe el. De setarea claritatii, am inteles ca s-ar putea testa la mm Q1 vs Q2 care nu ar avea decat 3 trepte si s-ar putea sa nu fie chiar ok pentru ochii mei. Dar sa vedem intai, sa am si deviceul, ca poate este si multa informatie teoretica la care nu ma pricep (Desi sunt ok cu hardwareul in general, VR nu am mai avut pana acum si nici macar testat, sper sa nu mi se faca rau).


In privinta comenzii, am fost iar prins, le-am mai dat mail, dar am impresia ca nu o sa vina prea curand :)

Intrebare insa tehnica - nu prea inteleg insa faptul ca si controllerele au baterii (AAA), la fel si Oculusul, de ce nu se poate incarca efectiv prin acel cablu USB - USB C? Mi se pare cam aiurea faza asta, presupun ca nu vine cu niciun fel de acumulator, o sa achizitionez separat baterii acumulatoare, caci nu o sa stau numai cu baterii :)

Cat priveste VC vs cablu, momentan eu o sa merg pe cablu, sper sa fie buna varianta propusa de catre ei. Desi am router 5GH, internet bun, stau langa calculator, in camera de gaming :)

#27
Archenuh

Archenuh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.10.2013
Index are tot LCD. OLED au doar PSVR, Quest 1, Rift CV1, si inca cateva. AMOLED au Vive-ul si Samsung Odyssey. Partea interesantă e că Quest 2 le bate pe toate la rezoluţie per eye, şi diferenţa aia de screen technology scade considerabil.

Gândeşte-te că PSVR, cu tot cu OLED-ul lui, are doar 960x1080 per ochi. Valve-ul care e mult mai scump decât toate, are 1440x1600. Quest 1 la fel. Şi apoi vine Quest 2-ul cu 1832x1920.

Când compari un ecran, sunt mai multe lucruri importante, mult mai importante decât tehnologia ecranului. Fac un tabel în Google Sheets:

[ https://i.imgur.com/vV3T7NC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aş zice că refresh rate-ul şi rezoluţia sunt cele mai importante. Într-o măsură e important şi FOV-ul. Index-ul e fain pt FOV şi refresh incredibile, dar e scump rău de tot faţă de restul.


@Al3xandrus - avand in vedere ce setup bun ai pt wireless, as zice sa mergi wireless si sa vinzi cablul pe OLX sau undeva. Scapi repede de el la un pret cu 10-20% mai mic decat cat ai dat pe el, nu iesi cu gaura in buzunar si crede-ma ca pe 5Ghz si in aceeasi camera o sa ai super latency chiar si pe wireless. Nici nu mai stai cu firu după tine.

Edited by Archenuh, 15 December 2020 - 14:21.


#28
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 Archenuh, on 15 decembrie 2020 - 14:20, said:

Index are tot LCD. OLED au doar PSVR, Quest 1, Rift CV1, si inca cateva. AMOLED au Vive-ul si Samsung Odyssey. Partea interesantă e că Quest 2 le bate pe toate la rezoluţie per eye, şi diferenţa aia de screen technology scade considerabil.

Gândeşte-te că PSVR, cu tot cu OLED-ul lui, are doar 960x1080 per ochi. Valve-ul care e mult mai scump decât toate, are 1440x1600. Quest 1 la fel. Şi apoi vine Quest 2-ul cu 1832x1920.

Când compari un ecran, sunt mai multe lucruri importante, mult mai importante decât tehnologia ecranului. Fac un tabel în Google Sheets:

[ https://i.imgur.com/vV3T7NC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aş zice că refresh rate-ul şi rezoluţia sunt cele mai importante. Într-o măsură e important şi FOV-ul. Index-ul e fain pt FOV şi refresh incredibile, dar e scump rău de tot faţă de restul.


@Al3xandrus - avand in vedere ce setup bun ai pt wireless, as zice sa mergi wireless si sa vinzi cablul pe OLX sau undeva. Scapi repede de el la un pret cu 10-20% mai mic decat cat ai dat pe el, nu iesi cu gaura in buzunar si crede-ma ca pe 5Ghz si in aceeasi camera o sa ai super latency chiar si pe wireless. Nici nu mai stai cu firu după tine.


Pai inca nu l-am comandat (caci nu imi mai dau niciun semn cei cu VPpro din pacate), ti-am scris si pe CG (sunt aceeasi persoana :D), deci presupun ca pot renunta la el, insa si VD costa 20 euro/dolari ... nu am inteles insa daca se pot reincarca bateriile (acumulatorii) prin cablul de la PC sau este doar pur si simplu pentru conectare (atunci da, cred ca e mai ok doar cu VDul caci e cam useless din pacate)...

Aseara citeam intr-adevar de FOV si la Index cica asta ar fi punctul forte, in articolul respectiv chiar ziceau de rezolutie ca nu e chiar atat de importanta, eu ca si tine insa stiam de mai demult ca rezolutia (alaturi si de FOV, ok) sunt printre cele mai imporante.

Nu stiam ca s-a mers pe OLED la Q1 (vazusem discutia de pe topic ce-i drept de mai sus, insa acum realizez), iar la Q2 merg pe Leduri clasice, hmmm...asta deja este cam downgrade :)

#29
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Rezoluția ajută doar la reducerea screen door effect.
Pe quest 1 dacă ma uit la o imagine albă, văd subpixelii și se vede puțin jagged, ca și cum nu ar avea anti aliasing deloc.
Dar in mișcare sau pe alte culori nu prea observi.
De asta rezoluția este importantă, dar până la un punct. După acel punct primești din ce în ce mai puține îmbunătățiri.
Refresh rate e important ca să vezi mișcarea cât mai reală.
Sub 60hz parcă aveai și rău de mișcare.

Dacă vrei, iti vând cablul meu anker 3.0 5 metri. Nu l-am folosit deloc :D

#30
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pai nici nu stiu ce sa zic, daca nu se incarca prin el, incep si eu sa cred ca este cam useless....

#31
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Controller ele au baterii normale, r6.
Nu înțeleg de ce te aștepți să le încarci prin USB :)
Cumpără niște acumulatori și încărcător și aia e.
Găsești Duracell la 50 ron Încărcător + 4 acumulatori.

Edited by Nenea Zap, 15 December 2020 - 15:58.


#32
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Am incarcator deja de baterii dar da hai ca vedem. Si in reviewul citit de mine era trecut la minusuri, da, poate pentru unii nu e inconvenient, dar pentru mine sa stau sa iau baterii sa le pun, timp pierdut si mai complicat. Sunt genul caruia ii plac de cele mai multe ori ca lucrurile sa fie cat mai simple posibil, daca se puteau incarca prin USB era un plus, pentru mine.

Dar e clar de ce s-a adoptat aceasta masura, pentru ca este si o casca de sine statatoare, este si pentru PC dar si cu Android (daca am inteles eu bine) ...

#33
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Deocamdata vad ca nicio miscare, si cum suntem deja pe 16 ma gandesc ca o sa fie clar o problema cu livrarile in perioada asta :(

#34
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Nu stiu de ce spuneti ca e out of stock pe oculus.
Eu am incercat acum Austria - ajunge pe 21 si Belgia - ajunge pe 19.
Nu am stat sa vad toate tarile, dar daca primele 2 au, ma gandesc ca o fi totusi in stoc.

Franta, Italia, UK, peste tot e in stoc.

#35
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Si sa incerc sa fac livrarea precum ma sfatuia Archenuh cu acel sistem de curierat? Mi-e ca se incurca aiurea, nu am garantie cum trebuie, pe 22/23 o sa si plec, nu stiu poate trec printr-o perioada mai negativista, dar de obicei cand vine vorba de curieri/comenzi, sa zicem ca nu sunt chiar cel mai norocos din lume :)

LE: am gasit pe OLX o varianta 2200 ron cu 256 gb pachet sigilat, daca l-oi prinde m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi privind o eventuala testare a deviceului ? Adica gen 2-3 sfaturi la ce sa ma uit, ca si cand as cumpara un telefon SH (La ce scoruri au ajuns deviceurile eu de obicei cam evit sa mai iau SH, inainte cand exista CG si era cu TRuri era alta situatia...)

#36
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Eu unul nu te pot ajuta.
Nu știu ce au fake urile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate