Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Achizitie Oculues quest 2

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Salutare!

Nu stiu daca am postat exact unde trebuie, scuze dar cred ca este tot o achizitie hardware.

Pe scurt, o cunostinta a achizitionat un oculus quest 2, azi noapte m-am tot uitat dupa el si as vrea sa-mi fac cadou si eu o jucarie de genul :)

Poate mai sunt persoane care l-au achizitionat si ar putea sa imi raspunda la cateva intrebari...

In primul daca sunt titluri si merita jucat si cum v-ati obisnuit cu controllerele? Daca pot aparea dureri de cap sau s-au mai rezolvat datorita refreshului de 90hz ?

Si detalii tehnice, credeti ca as avea ceva probleme daca l-as rula pe un sistem mai vechiut (o sa fac upgrade dar mai astept prin vara viitoare) - i5 3570k , 32gb ram, video 2060 cu 6gb.

As mai avea si o intrebare vis-a-vis de cablul care nu vine in pachet si trebuie achizitionat separat - USB C - USB 3.0 , ar merge cu orice tip de cablu sau trebuie unul special ?

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Ratezi avantajul principal: wireless VR.
Eu am Quest 1, am cumparat si cablu Anker 3.0, dar poti juca si fara cablu prin Virtual Desktop.
Am jucat HL Alyx pe un sistem asemanator cu al tau.
Cu controllerele te obisnuiesti instant, cu durerile de cap, depinde de tine daca ai rau de miscare sau nu.

#3
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Nu inteleg la ce te referi, deviceul este si wireless ? Poate nu am citit eu foarte bine caracteristicile. Dar pe mine ma intereseaza foarte mult experienta alaturi de PC, am camera separata, am spatiu, sa fie ok Posted Image

Prin virtual desktop la ce te referi? Te rog cand ai timp daca ma poti ajuta cu mai multe informatii, as vrea sa dau comanda zilele astea, multumesc :)

Edited by Al3xandrus, 11 December 2020 - 13:07.


#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Este o casca hibrida cu OS Android pentru jocuri de sine statatoare si legabila prin USB la PC pentru a o folosi ca o casca normala Oculus. Vad ca tot bat apa in piua pe un cablul USB>Optical>USB, ea standard nu il are in pachet?

#5
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Am inteles ca nu ar avea si de aceea intreb pentru ca implica costuri suplimentare, daca functioneaza cu orice fel de cablu USB C - USB sau este necesar doar un anumit cablu "oculus" care e 150-200 ron. Daca ar fi achizitionat cineva recent oculus quest 2 poate m-ar fi putut ajuta in acest sens...

Treaba cu androidul o stiam, ca m-am informat putin, insa wireless VR si virtual desktop ma duc cu gandul ca s-ar putea folosi si fara acel cablu, ceea ce ar fi cel mai optim, doar sa nu fie lag...

Edited by Al3xandrus, 11 December 2020 - 14:00.


#6
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Cred ca de asta este vorba si da, inteleg ca nu ar mai fi nevoie de cablu ? iar eu tocmai ce l-am pus la comanda -> https://www.oculus.c...2/?locale=ro_RO

#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
La început trebuia un cablu special, acum merge cu orice cablu usb, inclusiv cu cel inclus în pachet.
Dar exista o aplicație, virtual desktop, care face stream la joc wireless, fără sa mai trebuiască vreun cablu.
Evident, e recomandat să ai router cât mai bun și PC ul să fie legat prin cablu la router.

#8
Archenuh

Archenuh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.10.2013
@Al3xandrus Cablul poate fi orice USBC to USB 3, dar unele sunt de calitate mai bună decât altele. Trebuie bandwidth calumea. Dacă nu îţi e lehamite să aştepţi, găseşti în china pe Aliexpress dacă cauţi "Oculus Link" şi dai sortare în funcţie de numărul de orders, tot felul de cabluri super bune, cu review-uri decente, care ating 2gbps+ bandwith, la ~15$ pt 5m.

De unde ai găsit să iei Oculus 2-ul? Ştiu că la noi e destul de scump, îl găseşti cred pe Amazon UK la ~1700lei când e în stoc, cu livrare direct în ţară, sau direct de pe Oculus cu livrare în IT şi de acolo în RO cu eshopwedrop. Totalul e tot cam pe acolo, 1750lei. La noi la VRpro e 2000lei parcă.

Edited by Archenuh, 14 December 2020 - 01:53.


#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
De ce nu direct de pe oculus.com?
Eu am cumpărat 3 quest uri de acolo.

#10
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Nu am mai procedat in niciun fel, daca te uiti pe olx sau pe emag/pcg preturile sunt enorme si mi se pare bataie de joc. Stocurile sunt intr-adevar pe 0. Deoarece pe olx m-am enervat caci numai bisnitari care nu lasa nici 50 lei, de vineri am facut comanda pe VPpro, dar si ei stau prost cu stocurile, ma gandeam ca as avea totusi o garantie la un magazin romanesc. Nu stiu ce sa zic, daca comand de pe amazon si are vreo problema (se mai poate intampla) stau sa ma chinui aiurea + la revanzare poate fi mai dificil. Poate gandesc eu aiurea, dar e diferenta mult prea mica ca sa ma chinui + ca s-ar putea sa ajunga oricum dupa craciun. Mi se pare putin ciudat cu stocurile astea in general - la telefoane, la placi video (dezastru mult mai mare), la PS5, la casti de VR. Ori e o problema generala de productie, ori cineva face specula la greu si face dublu la $, ori se comanda mai mult (desi culmea, toti zic ca vine saraKia) pentru ca se sta acasa si se doreste imbunatatirea traiului din casa :)

Si da, fata de 1750ron, la VPpro este 1950 ron (profitul lor, transport etc.) dar am mai luat si cablul acela de 3m inca 150 ron. Am tot citit ca nu ar fi bun oricare cablu USB - USB C, unii zic ca ar merge, altii ca e treaba de bandwidth (precum m-am gandit si eu), vad ca si pe aici pe topic parerile sunt impartite.

In privinta VD, am calculatorul desktop legat prin cablu la router (si internet de la Digi de 1 Gb), iar casca va fi chiar langa router. Insa, ma gandesc ca daca am comandat deja cablul nu ar mai fi nevoie si de aplicatie care si aia mai costa inca 100 lei Posted Image Caci totusi cablul este cablu, prin aplicatie s-ar putea sa fie si ceva lag la un moment dat. Dar poate mai tarziu dupa ce ma obisnuiesc cu deviceul sa mi se para folositoare, nu as zice nu, mai vedem si experimentam, din comentarii parea foarte tare si aplicatia.

Momentan doar sa vina deviceul si sa ma pot folosi de el.

View PostNenea Zap, on 14 decembrie 2020 - 10:12, said:

De ce nu direct de pe oculus.com?
Eu am cumpărat 3 quest uri de acolo.

Pai tocmai din state, cat ar fi transportul si cat ar dura? Plus ca iarasi nema garantie. Ma gandesc ca la VpPRO daca am vreo problema, totusi este treaba lor, pentru asta platesc acel adaos. Sau ma insel? Nu am mai comandat de la ei, insa mi s-au parut ok (cred ca este un magazin online ft mic gen 2-3 persoane, insa poate e chiar mai bine asa).

Edited by Al3xandrus, 14 December 2020 - 11:53.


#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Ideea e ca nici prin cablu nu va merge 100% ok. Tot vor fi probleme si pe cablu.
Si comparativ vorbind, sunt mai putine probleme prin wireless decat prin cablu.

Dar tot nu inteleg de ce ai luat cablu special, Oculus spune ca si cablul inclus merge la fel de bine ca alea speciale.

Si nu cumperi de pe oculus.com din US ci din Europa de pe undeva. Eu luam din Germania.

#12
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View PostNenea Zap, on 14 decembrie 2020 - 11:49, said:

Ideea e ca nici prin cablu nu va merge 100% ok. Tot vor fi probleme si pe cablu.
Si comparativ vorbind, sunt mai putine probleme prin wireless decat prin cablu.

Dar tot nu inteleg de ce ai luat cablu special, Oculus spune ca si cablul inclus merge la fel de bine ca alea speciale.

Si nu cumperi de pe oculus.com din US ci din Europa de pe undeva. Eu luam din Germania.

La ce fel de probleme te referi si prin cablu? De lag ?

Din ce am inteles nu ar fi si cablul inclus, o cunostinta din Belgia cand l-a achizitionat acum 3-4 saptamani asa mi-a zis. Dar nu il cunosc foarte bine si nici pe aici nu mi-a confirmat nimeni exact ca l-ar avea. Ma rog, am mai dat 150 lei si este cablu Oculus deci should be fine, oricum mult mai bine decat pe OLX la 2200-2500 ron si fara cablu si fara garantie :)

Mi-a mai zis cineva pe alt forum de varianta cu Oculus direct, nu am mai procedat si nu am mai facut niciodata asa....

#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Lag, connection issues, etc.
Doar pentru ca e pe cablu nu înseamnă că software ul e perfect.

Si cablul usb îl folosești pe cel de la încărcător.
E usb c-usb c

#14
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Stiu ce zici, dar e clar ca ce este pe cablu are un bandwidth mult mai mare, acum nici nu stiu ce sa fac si cum sa procedez, comanda am facut-o si as fi vrut si cablul :)

Si eu ma gandeam ca ar trebui sa mearga cu orice cablu USB - USB C :)

#15
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Ce jocuri iti cumperi?

#16
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Le iau incet incet, macar sa am deviceul si mai discutam apoi, Alyx si ultimul star wars ar fi in frunte :)

Deocamdata mi se pare complicata procedura si nici sa dau de 2 ori pretul nu as vrea ... asa ca daca nu stiti vreo solutie optima (mi-a zis pe alt forum o cunostinta procedura sa comand de pe oculus in italia si de acolo cu eschopdropdelivery, dar mi se pare putin complicata si ma indoiesc ca ar ajunge totusi inainte de craciun tocmai din state in italia :) Nu stiu cum sa fac, si timpul trece. Ma rog, nu e mare problema daca nu o sa-l am de craciun, si asa o sa fiu plecat :D

#17
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Din nou, de pe oculus.com alegi țara Germania sau Spania și cumperi de acolo.
Livrezi cu ESWD cum ai spus și aia e.
Dar probabil nu va ajunge până la crăciun.

#18
Archenuh

Archenuh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.10.2013
ESWD nu livrează în Spania şi pe Germania nu-i în stoc, deci rămâne doar IT pt ESWD de pe Oculus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate