Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum aflu decizie apel?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am facut un apel intr-o cauza civila, mi s-a admis si s-a dat o decizie, insa pe site-ul tribunalului scrie "se admite" si nu se spune exact cum a fost solutionat apelul, pentru ca in cererea formulata erau mai multe variante de solutionare a problemei. Am citit pe net ca este termen de 1 luna pentru redactarea motivarii si trimiterea prin posta catre parti. As putea afla mai devreme cumva? Si pe fond tot "se admite" scria, dar parca am primit in cateva zile prin posta varianta "extended mix". Aia care scriu pe site deciziile sunt dusi cu pluta? Pe fond era si mai ciudat, ca fiind un partaj, "se admite" chiar ca nu mai sugera nimic, nici macar vag, solutionarea putand consta in orice posibil pe lume. Aici macar stiu ca am fost favorizat, cel putin din perspectiva instantei. Cum, nu stiu...

Edited by althea, 11 December 2020 - 08:27.
întrebările retorice le pui într-un topic nou, dacă tii neapărat să dezbati problema


#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Te duci la arhiva instanţei (consultă înainte portalul să vezi care sunt condiţiile de acces în sediu în această perioadă).
Dacă ai avut avocat, pune-l la treabă.

Edited by VOC, 11 December 2020 - 08:35.


#3
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
N-am avocat, am avut pe fond si mi-a ajuns, nu voiam sa risc sa pierd si in apel. Noroc ca apelul nu s-a lungit ca fondul. Fiind partaj de mostenire si nu de divort, n-a fost miza incat sa imi bat capul si pe fond a facut avocata ce-a dus-o mintea.

Imi da pe loc daca ma duc, sau trebuie sa ma duc de 2 ori? Daca nu ma duc, in cat timp primesc ceva?

E distanta de 400km, nu de alta intreb de cate ori trebuie sa ma duc.

Edited by Notsure, 11 December 2020 - 09:03.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Mergi la arhiva instantei si consulta condica de sedinta. Poate-poate acolo scrie mai mult decat pe site.

Poti intreba si de dosar, dar:
  • mai mult ca sigur dosarul nu se va intoarce in arhiva decat dupa redactarea deciziei, deci nu il vei putea consulta
  • nu vad ca ai putea gasi in dosar, in plus fata de ceea ce stiai deja, atata timp cat decizia nu e redactata; acolo sunt actiunea/apelul, inscrisurile depuse, etc, nu si dezbaterea din sedinta/ camera de consiliu.
Altfel nu poti decat sa astepti. Oricum orice termen ar fi (de recurs/ etc) va curge de la comunicare.

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Te duci, faci o cerere și ceri un certificat de grefă. Problema e că nici ăla nu se eliberează pe loc.

Edited by caiuscorneliu, 11 December 2020 - 09:08.


#6
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 sags, on 11 decembrie 2020 - 09:03, said:

Mergi la arhiva instantei si consulta condica de sedinta. Poate-poate acolo scrie mai mult decat pe site.

Asta mi-o arata pe loc, sau ma programeaza? Dupa tine, daca ai experienta, cam cat % sanse am sa gasesc mai mult ca pe net?

#7
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
La sediul instanţei ai fie varianta arhivei, fie terminalel electronice cu aacces in sistemul informatic al instanţei. Dar repet: vezi care sunt condiţiile de acces în sediu mai înainte.

 sags, on 11 decembrie 2020 - 09:03, said:

Mergi la arhiva instantei si consulta condica de sedinta. Poate-poate acolo scrie mai mult decat pe site.

Condica de pronunţări vrei să zici. Oricum nu contează, nu se mai folosesc nici una nici alta de ceva ani.

#8
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 caiuscorneliu, on 11 decembrie 2020 - 09:07, said:

Te duci, faci o cerere și ceri un certificat de grefă.

Sarut mana! Asta este acelasi lucru la care se refera sags? Nu cunosc termenii juridici decat foarte putin. Mi-l da pe loc?

 VOC, on 11 decembrie 2020 - 09:07, said:

La sediul instanţei ai fie varianta arhivei, fie terminalel electronice cu aacces in sistemc alul informati instanţei.

Aceeasi intrebare, fac ceva pe loc? Poate la un drum m-as inhama, la 2 drumuri mai bine am rabdare.

Edited by Notsure, 11 December 2020 - 09:08.


#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Certificatul de grefa se solicita la registratura instantei care a pronuntat hotararea/unde se afla dosarul. Cererea poate fi trimisa si prin posta (cu o confirmare de primire) dar ridicarea certificatului se face personal; de alta persoana poate fi ridicata numai cu o procura speciala.

#10
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am inteles, multumesc! Dar pe e-mail oare pot sa fac cererea? Apelul l-am trimis pe e-mail, si la initiere, si la concluzii.

Edited by Notsure, 11 December 2020 - 09:19.


#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Cel mai bine suni la ei și vezi dacă poți face cererea pe mail.

#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ok, multumesc de idee, asa o sa fac.

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 VOC, on 11 decembrie 2020 - 09:07, said:

… Condica de pronunţări vrei să zici. Oricum nu contează, nu se mai folosesc nici una nici alta de ceva ani.
In cazul meu a fost cu multi ani in urma, s-o fi schimbat de atunci. De aceea nici nu mai tin minte exact cum se numea acea condica.

#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
despre ce instana e vorba?vezi ca sunt unele instante unde poti accesa dosarul in formati electronic.
termenul de 1 luna de redactare a hotararii nu este obligatoriu pentru instanta.poti sta si 1 an pana sa o motiveze si sa o trimita.
faci cerere la dosar pe care o trimiti pe e-mailul instantei. gasesti pe portal.just.ro datele de contact. cererea trebuie sa fie "eliberare copie minuta deciziei". in minuta se scrie solutia pe scurt, ce da, cum da, la cine da in cazul tau. minuta te va lamuri.
cererea este simpla. catre (instanta de unde o ceri), subsemnatul x cu datele de identificare, in calitate de reclamanat/parat/ce calitate ai avut in proces depun prezenta cerere prin care va solicit in mod respectuos a-mi elibera o copie de pe minuta deciziei nr. din data de . semnezi si pa

#15
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Când ai primit citația acolo trebuie să fie o parolă cu ajutorul căreia accesezi dosarul la instanța de judecată și poți vedea actele și soluțiile dispuse în dosar.

#16
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 zile_san, on 11 decembrie 2020 - 11:06, said:

despre ce instana e vorba?vezi ca sunt unele instante unde poti accesa dosarul in formati electronic.
termenul de 1 luna de redactare a hotararii nu este obligatoriu pentru instanta.poti sta si 1 an pana sa o motiveze si sa o trimita.
faci cerere la dosar pe care o trimiti pe e-mailul instantei. gasesti pe portal.just.ro datele de contact. cererea trebuie sa fie "eliberare copie minuta deciziei". in minuta se scrie solutia pe scurt, ce da, cum da, la cine da in cazul tau. minuta te va lamuri.
cererea este simpla. catre (instanta de unde o ceri), subsemnatul x cu datele de identificare, in calitate de reclamanat/parat/ce calitate ai avut in proces depun prezenta cerere prin care va solicit in mod respectuos a-mi elibera o copie de pe minuta deciziei nr. din data de . semnezi si pa

Si trebuie apoi sa merg personal dupa copie, nu?

 pui, on 11 decembrie 2020 - 11:16, said:

Când ai primit citația acolo trebuie să fie o parolă cu ajutorul căreia accesezi dosarul la instanța de judecată și poți vedea actele și soluțiile dispuse în dosar.

Adica sa merg la tribunal cu parola si imi da sa ma uit pe loc?

#17
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Parca exista ceva online, de consultat, dupa numarul dosarului.
Poate aici, afli ceva.

#18
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu, acolo de obicei iti spune pe scurt, dar la unele tribunale arunca 2 vorbe, fara solutionarea concreta, cum e cazul meu.

Edited by Notsure, 11 December 2020 - 12:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate