Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Recomandare OS pentru un calculator vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostPololica, on 10 decembrie 2020 - 15:20, said:

Lubuntu (vizual, seamana cu Windows).
+1. Il rulam pe un laptop de acum 15 ani.

#20
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011

View Postiladi, on 10 decembrie 2020 - 15:52, said:



Nu ca ma doare mana sa-i pun niste folie pe el, dar are un cooler de aproape 1 kil, sigur n-ajunge intreg la destinatie.
Multumesc inca odata pentru intentie dar nu am postat pentru a primi altceva decat parerei/ indicatii. Posted Image

#21
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View PostPekiasan, on 10 decembrie 2020 - 16:14, said:

Multumesc inca odata pentru intentie dar nu am postat pentru a primi altceva decat parerei/ indicatii. Posted Image


Stiu, dar chiar ma gandeam zilele astea ca am 2 computere in pod care doar aduna praf. Nu a fost cu intentia de a deranja. Ca parere, pot zice ca Mint a mers multumitor pe un pentium dual core cu 2 giga de RAM si un HDD de 5400 rpm.

#22
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
lubuntu sau elementary os

#23
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 18.12.2004
slax pe 32 bit, dar mai trebuie umblat pe la el sa-i mai adaugi una alta, gasesti chiar pe site-ul lor instructiuni

#24
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
de ce nu un arch!

Totusi vb de un calculator multimedia. Lubuntu, mint, chestii uzuale.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Problema initiatorului este intradevar si procesorul care este singlecore chiar daca este pe 64 de biti. Adaugam si problema cu 1 GB RAM. Ca pe un Core 2 Duo la 1.8GHz cu 3 GB RAM rulez Arch Linux cu KDE sau Kali Linux cu KDE sau PCLinuxOS cu KDE. Dar e vorba de un CPU cu 2 core-uri si triplu cantitatii de RAM pe care o are initiatorul. Deci se poate alege cam orice distributie dar resursele vor pune mari probleme. Plus placa video ca de asta parca nu s-a zis nimic.

#26
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Damn Small Linux

#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View Postiladi, on 10 decembrie 2020 - 16:20, said:



Stiu, dar chiar ma gandeam zilele astea ca am 2 computere in pod care doar aduna praf. Nu a fost cu intentia de a deranja. Ca parere, pot zice ca Mint a mers multumitor pe un pentium dual core cu 2 giga de RAM si un HDD de 5400 rpm.

Poti cauta prin zona ta niste copii amarati care nu au vazut in viata lor un calculator si le poti face o bucurie. Intereseaza-te, poate chiar faci ceva util cu ele, decat sa le tii in pod sa se umple de praf.

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Lasa linuxul, instaleaza ChromeOS = Cloudready, daca e pe 64 de biti procesorul
Daca e pe 32 de biti, la gunoi sau incearca asta
https://chromium.arn...92.B-Special.7z

#29
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
Linux Lite 32 bit.

#30
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Cele mai mici linuxuri cand cautam si eu asa ceva...
Tiny Core (merge si pe Pentium1)
Damn Small Linux

Dar daca vrei sa aiba si un repository pentru software, trebuie o distributie care e actuala.

#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
facebookul si youtubul omoara procesoare mult mai potente, ce sa mai vorbim de cazul de fata.
indiferent de sistemul de operare.
cat priveste linuxul, daca are suport prost pe partea de video, merge mai prost ca un xp sau 8.1.

#32
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostPekiasan, on 10 decembrie 2020 - 14:47, said:

procesor sempron singlecore pe la 1400 sau 1600, 1 G Ram
Afla exact ce semprom are,ce placa de baza,  daca nu are capacitori umflati la placa de baza si dupa aia poate gasim um procesor mai de doamne ajuta pe olx.
https://www.olx.ro/o...html#9024feee11
Bineinteles ca ii schimbi si pasta.

Edited by elbjorn, 10 December 2020 - 18:29.


#33
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
https://forum.softpe...ni/page__st__36

Ai aici discutii si o parte din solutii, intrebare procesorul acela stie SSE2 sau doar SSE ca in functie de asta mai putem sa te ajutam cu optimizari.
Sincer la 1 GB de DDR daca este DDR1 o sa fie greu sa faci ceva sa ruleze youtube-ul ca asta mananca mult asa de unul singur, si in plus ce borwser folosesti iarasi este foarte important.
Linux-ul nu este sfantul Gral - trebuie sa vezi care iti sunt asteptarile de la acel PC.
MX Linux pe 32 biti sau Mint XFCE ar trebui sa ruleze ok, daca mai are sloturi libere luat macar 1 GB DDR si o sa se miste altfel.
Cand ai spus de SSD ma astept sa nu fie chiar cel mai vechi Sempron si atunci sa merita upgrade-ul la 2GB DDR deja este altceva si daca ajungi la 3 o sa ai bottle neck doar din cauza procesorului.

Ce SO ai acum instalat pe acel PC?

https://forum.softpe...-p4-cu-2gb-ram/ uite inca o discutie similara - si PC-urile par similare de incercat si citit cele 2 topicuri si poate te lamuresti mai bine ce se poate si ce nu.
Daca ai ceva Windows pe acel PC ar ajuta sa instalezi Speccy sa faci niste print screen-uri sa vedem si noi ce este exact acel Sempron sau CPU-Z

#34
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,731
  • Înscris: 30.08.2006
Browserele consuma multe resurse ram. Indiferent ce alegi sa instalezi pune cat mai mult ram posibil in el. Pana si un telefon incepe de la 3 GB ram, deci maresti ramul obligatoriu ca sa rulezi un browser in linux.

Edited by Leo2006, 10 December 2020 - 18:41.


#35
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
https://www.bunsenlabs.org/

Consuma chiar putine resurse. Browserul consuma mai mult, dar asa pentru 1-2 tab-uri merge.
Puppy Linux la fel, Damn Small Linux (cel recomandat de cineva mai sus) la fel.

Edited by Zark, 10 December 2020 - 19:18.


#36
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostLeo2006, on 10 decembrie 2020 - 18:39, said:

Browserele consuma multe resurse ram. Indiferent ce alegi sa instalezi pune cat mai mult ram posibil in el. Pana si un telefon incepe de la 3 GB ram, deci maresti ramul obligatoriu ca sa rulezi un browser in linux.
RAM-ul de 1 gb este ultrasuficient, nu inteleg de ce-l indemnati sa bage ram?
procesorul e beleaua si eu personal cand vad ca e sempron, nu stiu ce ar putea face cu el, indiferent de sistemul de operare,
eu am rulat linux pe minilaptopurile alea atom... nu ramul era problema, n-am sarit de 300-350 niciodata, indiferent ca eram in office, VLC sau pe net. Ma lafaiam in giga aia de ram!!
procesorul si hardul sunt marea problema, mai ales procesorul si mai ales pe partea video.

parerea mea, du-l la gunoi. cu vreo suta sau 150 euro iei ceva mult mai bun. SH.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate