Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Dadacire sau dictatura economica?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
In Romania si in multe tari europene este interzis sa vinzi anumite bunuri, daca nu indeplinesti anumite conditii.
Pretextul este protejarea populatiei de x, unde x este ceva bau-bau de care media are grija sa ne re-aminteasca in fiecare zi.

In tarile europene pare sa fie reglementare dusa la extrem de noul val de politicieni inconstienti care au impresia ca sunt caini de paza la o stana de oi. Insa in Romania aceste interdictii au rol de control al pietei, de protectie a unor monopoluri.

Poate nu stiti, dar pe olx este interzis sa vinzi porci si alte animale. O sa ziceti ca e treaba olx sa impuna ce reguli doreste ca e platforma lor.
Dar uitati un lucru - olx are monopol pe anunturi.
Si inca un lucru - de ce logica libertatii de a alege, de a face selectie, se aplica unei corporatii, dar aceeasi libertate i se ingradeste individului? Mie personal nu mi se pare normal ca olx sau oricine altcineva sa hotarasca in locul meu ce este mai bine pentru mine. Daca expertii lor in sanatate publica au dedus ca porcii de pe olx sunt periculosi pentru publicul lor, se putea pune un mic text prin care sa isi expuna punctul lor de vedere, dar nu o cenzura totala.
O tara cu adevarat libera e aceea in care omul poate alege, dar asta se pare ca incepe sa devina un lux pe cale de disparitie

Daca vreti sa discutati pe tema asta, va rog sa o faceti pe tema libertatii economice, si nu derapati spre discutii medicale care oricum ar fi doar contradictorii si fara rost. Pentru ca la fel cum voi o sa alegeti de pe google "dovezi" care sa sustina aceste interdictii din ratiuni de sanatate, la fel pot aduce si eu argumente impotriva carnii procesate industrial

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcutzu_rexi, on 10 decembrie 2020 - 12:03, said:

...Dar uitati un lucru - olx are monopol pe anunturi.....

detaliaza afirmatia asta, te rog. indica, daca poti, si un act normativ care sa legifereze existenta acestui "monopol". asta presupunand ca stii ce inseamna acel cuvant si nu l-ai folosit doar pentru ca l-ai auzit la tv si suna frumos.

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
olx are monopol pe anunturi? Interesanta afirmatia. Imi pare ca ti-ar folosi un dictionar cadou de Craciun.
Sunt atatea site-uri de anunturi pe langa olx...

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Bineinteles ca trebuie sa indeplinesti anumite conditii ca sa vinzi ceva
Cat despre porcul ala - mai las-o naibii
Este absolut normal sa nu se vanda la orice colt de strada carne de porc crescut cine stie in ce conditii
Riscul sa apara boli este destul de mare deci ...

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
și-ți trimite scroafa cu purcei via fan curier?

vrei porc  mergi la vecinu să-ți iei

îmi place că vă plângeți de monopol dar luați numai de la emag iar în magazinele mici nu intrați că mergeți la kaufland

#6
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019

View PostNaijax, on 10 decembrie 2020 - 12:13, said:

Bineinteles ca trebuie sa indeplinesti anumite conditii ca sa vinzi ceva
Cat despre porcul ala - mai las-o naibii
Este absolut normal sa nu se vanda la orice colt de strada carne de porc crescut cine stie in ce conditii
Riscul sa apara boli este destul de mare deci ...

Asta cu bolile e cu dus si intors.

Se vand si telefoane si laptopuri.
Nu o sa le poti dezinfecta niciodata perfect. Dar poti sa o faci decent daca le stergi cu dezinfectant.

La fel cum daca fierbi carnea de porc, o poti aduce la un nivel acceptabil.



O categorie enervanta este cea a medicamentelor. Avand probleme de sanatate am observat ca in mod constant doctorii imi prescriau unele medicamente care nu imi priau. Na, faceau probe.

Apoi ramaneam cu medicamente nefolosite. Le-as fi dat si gratis. Dar n-aveam voie.

Daca la unele se ridica problema igienei, la pastile ambalate individual ar fi fost ok.

Vorbesc de medicamente pentru care nu era nevoie de reteta.


De ce?
Pentru ca, olx doreste sa se protejeze de orice eventuale procese. Lucru pe care il inteleg si il respect.

Insa, cand ai piata de anunturi, se pune probleme unui monopol.

Cum ar fi sa iti opreasca apa, pentru ca Apa nova se teme ca esti suicidal si o sa te inneci in cada?
Stupid? Cu siguranta.

View Postjm2010, on 10 decembrie 2020 - 12:12, said:

olx are monopol pe anunturi? Interesanta afirmatia. Imi pare ca ti-ar folosi un dictionar cadou de Craciun.
Sunt atatea site-uri de anunturi pe langa olx...

Iti mai fac eu 3. Cat platesti sa iti pui anuntul pe un site pe care nu exista cumparatori?

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Poststevetlangat, on 10 decembrie 2020 - 13:13, said:

Iti mai fac eu 3. Cat platesti sa iti pui anuntul pe un site pe care nu exista cumparatori?
Asta nu inseamna monopol. Mai degraba, 46% "victime"...
Deci, oftica ta este ca olx are mai multi clienti decat alte site-uri si de aici ai facut paralela cu monopolul. Interesant. Noroc ca societatea si economia nu functioneaza asa :)

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostEMPP, on 10 decembrie 2020 - 12:33, said:

îmi place cã vã plângeți de monopol dar luați numai de la emag iar în magazinele mici nu intrați cã mergeți la kaufland

Prea bunã asta  :roflmao:

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postcrisstonne, on 10 decembrie 2020 - 15:18, said:

Prea bună asta  Posted Image
că n-ai priceput-o

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostEMPP, on 11 decembrie 2020 - 09:07, said:

că n-ai priceput-o
Lumea ia de la emag (si eu o fac si specific de la emag nu de la selleri) pentru ca, in cazul in care doresc sa returnez produsul sau am nevoie de garantie, niciodata nu am avut vreo problema. Pe cand de la selleri, multi sunt amarati care si-au facut o firmulita de apartament si gata, sunt comercianti. Daca ai vreo problema, nu au capacitatea financiara sa rezolve problemele. Asa ca eu ii evit. In comert, la fel ca si in productie, iti trebuie bani ca sa faci o firma sa mearga. Asa ca eu prefer sa iau de la cei care isi permit sa faca comert si isi permit sa rezolve problemele clientilor atunci cand apar.
In rest, cand vorbim de produse alimentare, eu chiar iau de la producatori locali sau tarani o mare parte din produsele consumate in familie (dar ii stiu, nu merg in piata, iau direct de la acei producatori).

Edited by jm2010, 11 December 2020 - 09:17.


#11
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019

View Postjm2010, on 11 decembrie 2020 - 09:14, said:


Lumea ia de la emag (si eu o fac si specific de la emag nu de la selleri) pentru ca, in cazul in care doresc sa returnez produsul sau am nevoie de garantie, niciodata nu am avut vreo problema. Pe cand de la selleri, multi sunt amarati care si-au facut o firmulita de apartament si gata, sunt comercianti. Daca ai vreo problema, nu au capacitatea financiara sa rezolve problemele. Asa ca eu ii evit. In comert, la fel ca si in productie, iti trebuie bani ca sa faci o firma sa mearga. Asa ca eu prefer sa iau de la cei care isi permit sa faca comert si isi permit sa rezolve problemele clientilor atunci cand apar.
Pai si ce faci cumperi de la amaratii de emag?
Daca te respecti cumperi de la amazon. Ei chiar au capacitate financiara sa rezolve probleme.

Daca cumperi vreo trichineloza de la amaratii astia de emag?
Ia sa interzicem noi emag-ul ca sa nu iei tu teapa, dand comanda din greseala la vreun seller.


A... poti sa decizi si singur ce e bun pentru tine, nu?

Exact.

Nu e nevoie de o corporatie tatuc sa iti faca regulile.




<

Quote

In rest, cand vorbim de produse alimentare, eu chiar iau de la producatori locali sau tarani o mare parte din produsele consumate in familie (dar ii stiu, nu merg in piata, iau direct de la acei producatori).

Pai poate vor si altii sa isi cumpere produsele direct de la producatori. Trebuie sa plece in turul Romaniei, cu costurile aferente, cand ar putea sa fie postate pe internet?






#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Poststevetlangat, on 11 decembrie 2020 - 10:01, said:

Pai poate vor si altii sa isi cumpere produsele direct de la producatori. Trebuie sa plece in turul Romaniei, cu costurile aferente, cand ar putea sa fie postate pe internet?
Pai si cui ii pasa de acei altii? Olx isi face regulile in propria ograda cum doresc (atata timp cat o fac legal). Si legal, ei nu sunt obligati sa posteze porcii de vanzare ca sa iti cumperi tu. Poate nu ai aflat dar transportul animalelor vii este reglementat in UE.
Tu esti cam frustrat. Ia un pahar cu apa rece si, eventual, poti iesi in centru sa incepi protestele. Jandarmii au nevoie de putin antrenament si dezmortire pe vremea asta. Asa pe net... doar o sa faca misto altii de tine ca esti amuzant Posted Image

Edited by jm2010, 11 December 2020 - 10:06.


#13
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019
Ai trecut rapid la un ad hominem prelungit.

Semn clar ca ai dreptate deplina.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postjm2010, on 11 decembrie 2020 - 09:14, said:

Lumea ia de la emag (si eu o fac si specific de la emag nu de la selleri) pentru ca, in cazul in care doresc sa returnez produsul sau am nevoie de garantie, niciodata nu am avut vreo problema. Pe cand de la selleri, multi sunt amarati care si-au facut o firmulita de apartament si gata, sunt comercianti. Daca ai vreo problema, nu au capacitatea financiara sa rezolve problemele. Asa ca eu ii evit. In comert, la fel ca si in productie, iti trebuie bani ca sa faci o firma sa mearga. Asa ca eu prefer sa iau de la cei care isi permit sa faca comert si isi permit sa rezolve problemele clientilor atunci cand apar.
In rest, cand vorbim de produse alimentare, eu chiar iau de la producatori locali sau tarani o mare parte din produsele consumate in familie (dar ii stiu, nu merg in piata, iau direct de la acei producatori).
am înțeles motivele dar astfel cumpărătorul face monopolul în timp ajungând numai unu și atunci distracție

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostEMPP, on 11 decembrie 2020 - 09:07, said:

cã n-ai priceput-o

Ei na 😊
Ai zis bine și eu am apreciat.
N-ai priceput-o?  😉

Edited by crisstonne, 11 December 2020 - 12:17.


#16
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View PostEMPP, on 11 decembrie 2020 - 10:35, said:

am înțeles motivele dar astfel cumpărătorul face monopolul în timp ajungând numai unu și atunci distracție

Eu in general electrocasnice cumpar de la emag sau altex, tocmai ca pana acum nu am avut probleme daca am vrut sa returnez ceva. Da, stiu, conform legii ar trebui sa pot cumpara de la orice magazin/seller produsul si sa pot returna fara probleme, dar dupa cum stim in realitate nu se aplica legea perfect.

In aconomia actuala, e destul de greu sa ai 1000 de selleri pt fix aceleasi produse. De obicei, piata se restrange natural la un numar limitat.

#17
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 11.11.2017
Olx nu are monopol. Te referi la anunțurile ăstea (?):  

https://www.hobby-zo...le-de-ferma  
https://lajumate.ro/...ci.html    
https://www.publi24....erma/porci/  
https://www.animalut...erma/porci/  
https://www.okazii.r...i.ro/porci/  
https://www.oferte360.ro/porci/


Cutzu_rexi faci ce vrei. Eu, noi nu vom fi responsabili dacă tu pățești ceva dpdv al sănătății.

#18
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Normele de protecția consumatorului există peste tot în lume. Chiar și în ultraliberalele SUA unde ouăle kinder sunt ilegale pe motiv că se îneacă copiii cu jucăria.  În UE în special pe  filieră PSE(socialiștii europeni)  măsurile de protecția consumatorului au luat amploare în ultimele două decenii limitând tot mai mult libertatea contractuală. Dacă la francezi nu e nimic nefiresc, la ei începând toate măsurile astea încă din interbelic., în România unde calitatea produselor comuniste, l-au făcut pe Ceaușescu să se țină departe de așa ceva și să ne  trezim în anii  90 cu una dintre cele mai liberale regrementăriîn materia contractelor de consum(numite pe atunci comerciale, cu accentul pe comercint nu pe consumator), ar putea reprezenta o noutate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate