Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Monterey (California)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Silvia96

Silvia96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.12.2020
Salutare!

Am terminat de curand de vizionat un serial foarte fain - Big Little Lies - si m-a incantat nespus de tare locatia unde a fost filmat serialul : Monterey(California)+ paduri superbe din apropiere

O locatie de vis, m-as muta definitiv acolo intr-o clipita!

Cum cel mai probabil asta nu se va intampla, macar sa vizitez.

Daca a ajuns cineva dintre voi pe acolo si poate da mai multe detalii ? Sau locatii asemanatoare? Am vazut o parte din Europa; Nu am vizitat SUA pana acum,planuiesc asta in viitorul apropiat.

Multumesc frumos !

Attached Files



#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Locatii asemanatoare in Europa sunt in Grecia, italia, Spania, Franta, portugalia. Adica tarile vecine cu mediterana.
La astea se poate adauga si Tenerife.
Bafta.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Faina California, pacat ca e locuita...

#4
alind1978

alind1978

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.12.2020
Salutari.
Eu locuiesc relativ in apropiere de Monterey....la 81 de mile distanta Nord ( 130 Km ), in San Jose.
Am fost de cateva ori in Monterey...ce te-a entuziasmat atat de tare ?  Una este realiatea iar alta este filmul....orasul este unul tipic pentru coasta de vest,in special California....personal prefer Long Beach sau Santa Cruz.

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostFriskey, on 10 decembrie 2020 - 00:26, said:

Locatii asemanatoare in Europa sunt in Grecia, italia, Spania, Franta, portugalia. Adica tarile vecine cu mediterana.
La astea se poate adauga si Tenerife.
Bafta.

Nu-s asemanatoare, in alea poti sa intri in apa fara sa ingheti (la Mediterana ma refer, ca la Ataltic poate fi frig si acolo). Un exemplu, mai sint multe alte deosebiri.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 December 2020 - 04:17.


#6
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Si eu am ajuns pe acolo in urma cu 3 ani. Am o sora stabilita in Livermore. Golful Monterey este putin mai spectaculos, este plin de mexicani si pe alocuri seamana cu Vama Veche. Orasul tipic pentru coasta de vest, am vazut acvariul, care este mare si pierzi acolo vreo 2 ore lejer si am mai vazut si vechea zona pescareasca unde delfinii se fac vazuti destul de des. Daca ar fi sa compar cu o zona din Europa unde am fost as spune coasta Amalfi, Positano, Sorento, dar cu un mare plus dpdv turistic pentru Europa.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa nu te dezamageasca. Toate filmele au post productie si cadrele sunt luate in asa fel incat sa puna actiunea in decorul necesar.

Zone similare sunt zonele de coasta ale Mediteranei, poate chiar la Adriatica (Croatia).

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,790
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSilvia96, on 10 decembrie 2020 - 00:04, said:

macar sa vizitez.
Merita cu varf si indesat, zona Big Sur e superba, sa conduci pe Highway 1 e ceva de vis, mai ales intr-o decapotabila sau pe motocicleta Posted Image

#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
@Silvia96: am dat "like" pentru poze.
În rest, pot spune că în California nu am ajuns încă. Cel mai aproape am fost la Las Vegas (am povestit în 2015 pe topicul "Statele Unite ale Americii").
Totuşi, deşi nu am fost în zona care te interesează, am destule planuri făcute. Aici, pe Forum, am discutat câteva idei pe topicul lui @bela despre California, Arizona şi Nevada. Spunream aici că în zona Monterrey e de văzut acvariul şi peisajul "îmbunătăţit" cu terenurile de golf. Dar cam atât. O zi ar fi arhisuficientă. Sunt şi alte locuri de vizitat în California şi statele vecine, multe obiective fiind mai impresionante. Studiază ce am scris pe acel topic şi caută pe net informaţii la zi despre fiecare loc în parte.
Şi mai discutăm ...


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 10 December 2020 - 09:19.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
sincer și eu am văzut un film numai cu milionari -acolo mi-ar plăcea să trăiesc.
da am văzut  și homleși destui deci nu tot ce zboară se mănâncă

la americani în filme totu-i roz

#11
alind1978

alind1978

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.12.2020

View PostKarhu, on 10 decembrie 2020 - 08:39, said:

Merita cu varf si indesat, zona Big Sur e superba, sa conduci pe Highway 1 e ceva de vis, mai ales intr-o decapotabila sau pe motocicleta Posted Image

Da...este exceptional...in special noptiile cand ii apuca pe cei cu cursele ilegale...in special pe traseul Salinas -> Santa Maria....dar si mai frumos e cand se intalnesc cu bikerii din zona Mission Hills....asta ca sa nu mai spun ca in zona este "zona de recreere a criminalilor....a se intelege inchisoarea Lompoc"

#12
Silvia96

Silvia96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.12.2020

View PostFriskey, on 10 decembrie 2020 - 00:26, said:

Locatii asemanatoare in Europa sunt in Grecia, italia, Spania, Franta, portugalia. Adica tarile vecine cu mediterana.
In Thasos si Malaga am fost, am uitat sa specific ca ma interesau locatii din SUA Posted Image

View Postalind1978, on 10 decembrie 2020 - 03:01, said:

Salutari.
Eu locuiesc relativ in apropiere de Monterey....la 81 de mile distanta Nord ( 130 Km ), in San Jose.
Am fost de cateva ori in Monterey...ce te-a entuziasmat atat de tare ?  Una este realiatea iar alta este filmul....orasul este unul tipic pentru coasta de vest,in special California....personal prefer Long Beach sau Santa Cruz.
Tocmai ca e un oras de pe coasta,are frumusetea aceea specifica salbatica. Si nu cred ca intalnesti cocalarismul de la europeni.

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostSilvia96, on 10 decembrie 2020 - 16:40, said:

nu cred ca intalnesti cocalarismul de la europeni.
nu că dai de cel american care are și-un pai peste cel european

#14
alind1978

alind1978

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.12.2020

View PostSilvia96, on 10 decembrie 2020 - 16:40, said:

Tocmai ca e un oras de pe coasta,are frumusetea aceea specifica salbatica. Si nu cred ca intalnesti cocalarismul de la europeni.

Daca chiar vrei sa vezi ceva deosebit si daca o sa ai ocazia sa vizitezi SUA,iti recomand Florida,partea de vest ( golful Mexic....sa faci treseul de la sud spre nord,Bonita Springs pana Crystal River...pe traseu te poti oprii Tampa Bay,zona este superba sau sa faci o "escala" de o zi sa vizitezi zona Redington Beach -> New Port Richey....daca o sa ai norocul,pe langa zona care este magnifica,poti da nas in nas cu vedetele NBA sau cantareti actori care au casele / domenile de zeci de milioane de $ ( ex: Shaquille O'Neal,Mila Kunis / Ashton Kutcher,Milla Jovovich,Kevin Costner,Jack Nicholson,etc ).

#15
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostSilvia96, on 10 decembrie 2020 - 16:40, said:

Si nu cred ca intalnesti cocalarismul de la europeni.

Nu, poti sa intalnesti unul si mai si.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate