Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Instalare cablu și internet digi

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
BarbuMarian

BarbuMarian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2020
Salutare
Nu știu dacă am pus topicul in locul corect, rog admin sa mute dacă trebuie
Ma confrunt și eu cu o problema și ma gandesc ca poate pot fi ajutat aici mai mult decât cei de la digi.
Am cumpărat o casa noua in Lumina-Constanta, am făcut cerere la digi de internet și tv, după care mi-au spus ca vin.. mi-au făcut contract acum 6 luni, au venit la momentul acela, și au spus ca fibra pina in căsuța respectiva de unde trebuie sa îmi tragă mie, este prea subțire și trebuie înlocuită cu una mai groasa.. au plecat și duși au fost, ca nu au mai venit înapoi..
După nenumăratele mele telefoane, vizite și e-mailuri cu reclamații tot nu au venit
Acum cer ajutorul vostru la unul din doua întrebări
1. Cum pot lua legătura cu un manager ceva mai de rang înalt, poate îmi vor pună in sfârșit internet și cablu, sau
2. Rog cei ce cunosc vreau sa cumpar eu cele doua cabluri de fibra, sa le trag prin copexurile care le-am tras deja subteran, și doar săi chem sa le, lege.
Am nevoie de ajutor ca nu sant cunoscător, ce tip sau model de fibra optica am nevoie pentru cele 2 perimetre
1. De la cutia digi intr-o cutie de unde se pleacă pt alta 4 case( 4 posturi) cea groasa( undeva la 80-100m)
2. De la cutia de racordare in casa, cea subtire(1post) la 80m
Multumesc

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Concurenta in zona nu e?
Bine că nu îți vin și facturi.
Ai primit vreun răspuns sa sesizările tale?

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Intra aici unde trebuia sa intrebi si trimite-i un mesaj lui Digi Helper.
https://forum.softpe...um/333-rcs-rds/

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cauta la concurenta. Din moment ce nu ai macar promisiunea ca vor veni sa te lege, nu vad de ce ai astepta.

Legat de firele trase, mai bine stai locului.

#5
BarbuMarian

BarbuMarian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2020
Multumesc de raspunsuri
Concurenta in zona nu este, am căutat, au fost doar UPC dar au dispărut, și altceva in zona nu este decât antene satelit atât, dar din ce știu Internetul este foarte slab
Cablurile vroiam doar sa le trag nu și sa le leg, ma gandesc ca poate fiind făcute pe banii mei, vin și le leagă doar .. le ia o ora

#6
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
de obicei suplimentarea puterii pe firbra se face in circa 1 saptamana. imi poti da un id client / nr ctr   ca sa verific ?

#7
BarbuMarian

BarbuMarian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2020
Cod client 1192336 barbu cretu marian

#8
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
vad ca nu e vorba despre suplimentarea puterii intr-o cutie existenta ci de extindere retea intr-o zona fara stalpi
a fost preluata sesizarea ta deschisa astazi online, vei fi contactat in scurt timp pentru verificarea situatiei

#9
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
De apreciat operativitatea.
(Nu a firmei ci a domnului)

#10
BarbuMarian

BarbuMarian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2020
Multumesc frumos pt răspuns maistorul
Dar cred ca extinderea sa făcut pina la limita proprietații, am explicat un pic mai jos, iar ce nu înțeleg este dc nu sa continuat dacă tot au venit și au văzut despre ce este vb.. eu am vb exact după ce au plecat băieții la call center și mi-au spus ca sa făcut sesizarea cu înlocuire fibra mai groasa, ca o vede in calculator.. ce sa mai spun acum
Unde am cumpărat casa este un domeniu privat unde sau construit 10 case, stâlpul unde este cutia digi este exact la limita proprietații, prima casa a fost și și-a cumpărat el o cutie și tot ce ia trebuit, după care a mers la digi și a cerut sa facă contract,le-a zis ca are toate materialele doar sa vina sa le pună. După o săptămâna au venit au pus o cutie la limita proprietații din care sau dus cu o fibra pina la prima casa unde a pus cutia omului și ia tras fibra in casa.. la o săptămâna am cerut sa fac contract, am vb cu ei, mi-au spus ca vede postul acolo și ca nu-i pb, mi-au făcut contract de internet și tv. După 2 săptămâni a venit o echipa, aceiași, a desfăcut cutia de la prima casa de unde trebuie sa ma lege pe mine, și a zis ca fibra care vine de la strada pina in cutie la prima casa este subțire, și dacă ma leagă, se va pierde semnal și nu e bine, au zis ca suna la sediu sa facă o schimbare de fibra și au plecat.. după 2 săptămâni am sunat sa văd ce se întâmpla ca nu a mai venit nimeni și mi-au spus ca este sesizările făcută tot și ca vor veni in curând, și curând sa făcut Decembrie și tot n-au venit.. am mai sunat de 3 ori după aia, mi-au spus ca fac cereri de urgentare, nimic, le-am trimis mailuri și nimic..
De la prima casa din cutie și pina la mine sant in jur de 50-60m, nu este o distanta mare, care sa zic ca necesita alte cutii sau știu eu ce..
Am zis ca dacă cumpar eu materialele, vin și le montează, ca poate nu au, e pandemie..
Mașina de la digi o vezi in fiecare zi pe strada sub un nuc, și beau cafele toată ziua, deci personal este..
Ce nu este, bun simt, simt de răspundere, respect etc... astea ne lipsesc cu desăvârșire, de aceea am ajuns unde santem, din cauza noastră, ca ne complacem cu situațiile create de ei, zicem noi ca nu avem încotro..

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Solutia ar fi antena satelit pentru posturile TV și ceva router wireless cu cartela SIM de la Vodafone, Orange, Telekom pentru internet :)

Edited by 220v, 25 December 2020 - 00:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate