Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Airpods Max

  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#109
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Castile astea sunt never in stock. Cred ca nu este piața pentru ele în RO.

#110
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,597
  • Înscris: 29.12.2016
Le-am prins ieri la iStyle. Am ramas surprins ca erau puse acolo pentru testare. Asa ca le-am testat. Am facut o comparatie cu castile Airpods Pro pe care le folosesc de aproape 3 ani.

Observatii:

Sunetul este foarte curat, cu siguranta ca proceseaza si filtreaza sunetul. Adica se simt difuzoarele care minimalizeaza distorsiunile (THD / total harmonic distortion). Aveam in telefon cateva melodii (din 5000), care se auzeau mai slab calitativ, asa au fost inregistrate de casa de discuri, am si CD original, se aud la fel (exemplu de album: Snap - The madman's return). Este o diferenta. Cam 90% pentru Airpods Pro si 100% Airpods Max, la procesare de sunet.
Bass-ul este mai profund la Airpods Pro. La Airpods Max nu am reusit sa prind senzatia de bass care iti bubuie in creier, cum am reusit la Airpods Max. Probabil datorita doapelor de silicon care sigileaza perfect conexiunea dintre casti si ureche. Aici zic eu ca este o diferenta tot de 10%, insa in favoarea Airpods Pro.
Noise cancelling functioneaza aproape la fel ca si la Airpods Pro. Nu am stat sa testez prea mult. Nu cred ca sunt diferente. Sau daca sunt, sunt foarte mici.
Nu am reusit deloc sa le fac sa sune distorsionat. Au limitare de volum. Aici este o problema la melodiile inregistrate mai incet. Probabil din aceasta cauza nu am reusit nici sa fac bass-ul sa sune mai puternic, desi din aplicatia prin care ascult muzica am dat preamplificarea la maxim. La Airpods Pro pot sa ridic volumul cat doresc.
Ca si design, sunt urate. Sunt mari si incomode si la transport. Sunt doar pentru casa, nu recomand sa iesi cu ele pe strada...
Tot ca si design, sunt facute sa fie confortabile. Nu le-am simtit pe cap. Sunt ergonomice si usoare. Aici nu am ce sa le reprosez.
Ca si conexiune, s-au conectat imediat, nicio problema aici.

PS. Testele au fost facute cu aplicatia JetAudio, achizitionata si reglata pe toate cele 20 de canale ale egalizatorului, curba tip 3, cu accent pe joase, medii si inalte, cu filtrul Bongiovi DPS pentru Airpods Pro activat, cu AGC activat si cu X-Bass-ul la 60%.

Concluzii:

Ca si parere proprie, nu merita diferenta de bani de la 1200 lei Airpods Pro la 3000 lei Airpods Max.

Edited by 2Unlimited, 30 June 2022 - 08:50.


#111
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
Aceeasi parere , chiar si aipords3 (mie personal mi se pare un best deal) .

#112
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Eu le-am cumparat de la Altex in ideea ca voi avea Atmos fara alte investitii in boxe/receiver. Momentan am un sistem Yamaha receiver/boxe care stie doar surround 5.1 (THSHD/trueHD). Am cumparat si un AppleTV 4k/64GB, am un IphoneSE2.
La remux-uri gen Ender's Game si Edge of tomorrow basul se auzea mult mai bine in APM decat in subwoofer (a fost si mentionat in recenzii ca are un bas foarte rapid). La partea de surround, oarecum dezamagire, atmosfera in Blade Runner si Blade Runner 2049 era mult mai putin spatiala in home-cinema decat in casti, indiferent ca am rulat remux (a trebuit sa cumpar subscriptia completa la Infuse pentru asta) sau din Netflix. Da, exista o pozitionare spatiala doar ca nu prea mi s-a parut ok.
Atmos, adica senzatia de inaltime-lipsa. Am incercat si pe Apple Music melodii Atmos, n-am ramas cu impresii prea pozitive.

Sa nu mai spun ca setarile de accesibilitate pe AppleTV 4k sunt mai saracacioase decat pe Ios (nu ai egalizor si oarecum se simte). Volumul mi s-a parut arhisuficient atat de pe Iphone cat si de pe ATV

Fizic castile sunt foarte confortabile, calitate construire excelenta dar sunetul mi s-a parut mai obositor decat la boxe. Le-am returnat, acum sunt pe Airpods 3 pentru conferinte si uneori ascultat muzica, sunt clar mai slabe ca sunet dar mai ok ca si confort pentru acest scop. Pentru Atmos... trebuie sa fac upgrade de receiver si boxe.

#113
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011

View Postboy4ever, on 09 decembrie 2020 - 01:06, said:

600 de euro pe niste... casti?? Sunt din aur? Am dat parca 35 de lire pe o pereche de casti Sony si sunt super multumit, bateria tine de rupe etc. Inteleg ca astea or fi mai bune, dar cu cat? Ma refer sa merite 550 de euro in plus.
Pai ce trebuie sa merite? sunt cumparate orbeste

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate