Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Airpods Max

  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,318
  • Înscris: 28.10.2018
Au fost lansate castile over ear Airpods Max de catre Apple la pretul de 549 de dolari in state, 600 de euro in UE.

Attached File  apple_airpods-max_side-view_12082020_2.jpg   133.66K   40 downloadsAttached File  apple_airpods-max_internals_12082020.jpg   450.05K   40 downloadsAttached File  apple_airpods-max_pairing_12082020.jpg   142.45K   34 downloadsAttached File  apple_airpods-max_smart-case-blue_12082020.jpg   123.91K   30 downloadsAttached File  apple_airpods-max_hero_12082020.jpg   115.2K   24 downloads

Daca Apple mentine trendul audio pe care l-a setat cu Aipods Pro si cu Homepods, cred ca vor fi un imens hit.

Daca review-urile vor spune ca se aud mai bine decat Sony WH 1000-XM4 pe care doar ce mi le-am cumparat, atunci le cumpar fara discutie.

Edited by December, 08 December 2020 - 21:13.
am adaugat poze


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nice ... dar sa vedem review-uri intai (desi sunt convins ca o sa se auda extraordinar).
Intrebarea e ce naiba fac cu QC35-urile ?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,519
  • Înscris: 07.02.2003

View Postabac, on 08 decembrie 2020 - 20:58, said:

Daca review-urile vor spune ca se aud mai bine decat Sony WH 1000-XM4 pe care doar ce mi le-am cumparat, atunci le cumpar fara discutie.
E o diferenta la bureti dupa cum vezi, cei de la Sony sunt mai impermeabili ca la JBL-uri si altele = bass mai puterenic. La Airpods Max buretii par permeabili clasici... iar asta inseamna mai putin bass. Dar in rest nu vad mari diferente s-ar auzi bine ambele. Insa Airpods Max sunt frumoase, au design jos palaria.

Edited by andreic, 08 December 2020 - 21:22.


#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postro_explorer, on 08 decembrie 2020 - 21:10, said:

Intrebarea e ce naiba fac cu QC35-urile ?
Mi le trimiți mie cadou de Crăciun! :)

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Probabil sunt bune castile astea. Vor fi, cu bune cu rele.

Dar design-ul cel putin al benzii mi se pare oribil.

#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,025
  • Înscris: 10.04.2006
[ https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/seKDqATrkPyGNcKGZEZVma-970-80.jpg.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mi se par foarte scumpe. Dar macar nu le pierzi ca pe Airpods.
Bateria e destul de slaba la 20h. Dar microfoanele cred ca vor fi bune, ca ei mereu au pus microfoane bune la casti.

Alte casti de genul asta sunt vizibil mai ieftine, sunt cunoscute, au sunet excelent oricum, ANC la fel. Cele de la Sony/Bose/etc.

Deja a inceput nebunia cu glumele:

Attached File  a (1).jpg   80.41K   46 downloads Attached File  a (4).jpg   157.15K   46 downloads Attached File  a (3).jpg   44.24K   45 downloads Attached File  a (2).jpg   541.48K   45 downloads

#8
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
600 de euro pe niste... casti?? Sunt din aur? Am dat parca 35 de lire pe o pereche de casti Sony si sunt super multumit, bateria tine de rupe etc. Inteleg ca astea or fi mai bune, dar cu cat? Ma refer sa merite 550 de euro in plus.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu inteleg rant-ul de genul asta. Te obliga cineva sa cumperi?
Castile mele au costat 350 euro .... la vremea lor erau top of the line. Super calitate, dar probabil ca astea sunt mult mai bune. Pretul este corect pentru un prosud Apple. Cine vrea sa le cumpere le va cumpara, indiferent daca tie ti se par scumpe sau nu, daca tu crezi ca merita sau nu.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,318
  • Înscris: 28.10.2018
Si eu am niste casti Sony MDR ZX220BT bluetooth de 40 de euro on ear (nu over ear) cumparate acum cativa ani and incepuse boomul castilor bluetooth.

Se aud binisor, nu au aplicatie, nu poti face nicio setare, bateria tine cam 8 ore. Le tin la birou, ascult muzica pe Spotify.

In schimb ma aude tot biroul cand le pun pe cap, asa de tare troznesc plasticele alea ieftine.

Dupa care am prins la Black Friday Sony WH 1000 XM4 cu 240 de euro. Gizas craist, ce diferenta, ce salt. Zici ca iti pui un Mercedes pe urechi. De la cum se simt toate plasticele alea premium, la cum stau castile pe cap, pana la cum se aud si cum fac noise cancellation.

Deci da, merita sa dai niste bani mai multi pe niste casti adevarate, premium.

#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,025
  • Înscris: 10.04.2006
Comparativa cu căști la 35 de euro e absurdă.
Dar comparația cu Sony wh4 sau cu bose 700 nu cred ca e la fel de absurdă.
Și apple costă cât ambele la un loc :D

#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Normal ca unele casti mai scumpe merita, dar si beneficiile si plusurile lor scad odata cu cresterea pretului.
Nu cred ca astea Apple ofera de doua ori mai mult pentru pretul dublu, care probabil la noi va fi 2900lei.

Ba chiar bateria e mai slaba - Sony are 30h cu ANC on (cu 50% mai mult decat Airpods Max), si 38 cu ANC off.
Design-ul e subiectiv dar in cazul meu prefer oricand ceva precum Sony WH-1000X, Bose 700, Bowers & Wilkins PX7, Jabra Elite 85h, etc decat astea Max.
Incarcare prin port Lightning - discutabil, asta ai si la iPhone, dar daca la urmatorul iPhone Apple renunta la port de incarcare, ramai cu device-uri cu USC C, inclusiv la Mac, si casti cu Lightning.
Senzori, ANC, transparency mode au toate astea. Probabil Apple va avea un plus la microfoane cu beam-forming (3 pentru voce, 9 in total).
Ca si ecosistem, e misto ca si astea odata conectate la un device, se conecteaza automat la toate device-urile cu acel cont iCloud.
Fata de alte casti cu BT care merg pe orice device, Airpods Max merg de la iPhone 6S in sus.
"Husa" mi se pare o gluma. Nu protejeaza in intregime castile ceea ce era important si arata ciudat.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu uita de cipul care oferă spatialitate fata de dispozitivul care prodice sunetul. Este greu sa explic. Airpods pro au asta și este extraordinar... singurele căști cu asa ceva implementat. Bine, momentan e doar un moft dar potențialul este imens. Pentru cine nu a testat încă, recoma d sa o facă. Ai nevoie sa redai un film pe apple tv plus de pe telefon și sa ai airpods pro setate pe modul spatial. Apoi plimbayi-va prin camera, pe lângă telefon ca sa vedeți efectul..

Pro max au aceeași tehnologie dar la "next level".

#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,025
  • Înscris: 10.04.2006
Si Bose are un 3D, AR Audio.
Pana la urma sunt doar gimmicks cat timp nu au support mainstream.

#15
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Nu stiu cat de bun e sunetul in castile astea dar mie designul nu-mi place, headband-ul ala aduce cu suporturile alea pentru picioare de la o masa ginecologica iar partea care vine pe ureche arata ca un sapun. Chestie de gust, oricum.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012
...m-am tot întrebat de ce se numesc „Air...”
acu' mă lămurii: pt că suportul de pe cap are găurele, să nu cumva să transpiri când urlă betovănu-ntre scăriță și ciocănel :P

(pamflet)

#17
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View Postabac, on 09 decembrie 2020 - 08:42, said:


Dupa care am prins la Black Friday Sony WH 1000 XM4 cu 240 de euro. Gizas craist, ce diferenta, ce salt. Zici ca iti pui un Mercedes pe urechi. De la cum se simt toate plasticele alea premium, la cum stau castile pe cap, pana la cum se aud si cum fac noise cancellation.

Deci da, merita sa dai niste bani mai multi pe niste casti adevarate, premium.

Bun, 240 de euro. Dar nu 600!

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNenea Zap, on 09 decembrie 2020 - 11:27, said:

Si Bose are un 3D, AR Audio.
Pana la urma sunt doar gimmicks cat timp nu au support mainstream.
Nu e acelasi lucru, nici pe departe. E greu de explicat.
Astia de la Apple au facut o implementare care, de exemplu,. cand filmul merge pe telefon si tu il asculti in casti, poti localiza telefonul #D dupa directia din care tu crezi ca vine sunetul. Telefonul in sine (sau tableta/laptop) se localizeaza in spatiu chiar daca ai castile pe urechi. E ca si cum sunetul ar veni din acel dispozitiv de pe birou, si il "auzi" ca e pe birou, chiar daca te plimbi in jurul biroului. E ca si cum nu ai purta casti dar totusi auzi sunetul clar, fara interferente din exterior.
Repet, e greu de explicat in cuvinte, cel mai bine este sa testezi singur ca sa iti dai seama de unicitatea solutiei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate